Βaikal 27....θα αντεξει....?

Αααστα αυτά....Δικαιολογιες...
Λες κ σαν ιδιογωμοτης που είσαι δεν μπορείς να του φτιάξεις ενα φουσεκι...
Η να το πάρεις σε ένα καρτέρι κ να τις κατεβάζεις τα 'ψηλου....
Έχουν περάσει 15 χρόνια από τότε που έφυγε ο Δημητράκης και το έχω στην κατοχή μου.Ειναι πολύ "βαρύ" αυτό το όπλο.Καθε φορά που το πιάνω για συντήρηση γίνομαι 12 χρόνων έχοντας το σχοινακι της Σπίθας στο χέρι.Δεν μπορώ να το κυνηγήσω...
 
Έχουν περάσει 15 χρόνια από τότε που έφυγε ο Δημητράκης και το έχω στην κατοχή μου.Ειναι πολύ "βαρύ" αυτό το όπλο.Καθε φορά που το πιάνω για συντήρηση γίνομαι 12 χρόνων έχοντας το σχοινακι της Σπίθας στο χέρι.Δεν μπορώ να το κυνηγήσω...
Το πουλας?
 
Οχι βεβαια, αλλα σε τετοιες στιγμες φορτισης και βαρυ συναισθηματισμου, γινονται τα καλυτερα deal. Βεβαια ενας απο τους δυο τη παταει παντα, και δεν ειναι αυτος που αγοραζει...
Δεν έχω αδελφή να σου την δώσω.
 
απόλυτα σεβαστή η βαθιά αντιπάθεια κάποιου απέναντι σε ένα όπλο αρκεί αυτό να μην τον οδηγεί σε λανθασμένες εντυπώσεις, Οτιδήποτε κ να αντιπαθεί κάποιος δεν πρόκειται ή μαλλον δεν είναι σε θέση να το δει "καθαρά"........

Γενικα αναφέρομαι...
Έχεις δίκιο. Το δήλωσα και μόνος μου, δεν είμαι αντικειμενικός.
 
Πριν αρκετα χρονια σε εναν αγωνα ΣΚ στο Τραπ το εζησα αυτο με εναν που εριχνε με δικαννο Baikal.......
Ειδα ειρωνικες εκφρασεις και ειρωνια γελια οταν εριχνε με αυτο.......τοτε ακομα δεν ειχα καταλαβει και τον λογο......αργωτερα βεβαια το καταλαβα και με πειραξε μπορω να πω....
Ουτε εγω ειχα καποιο σκοπευτικο οπλο αλλα μαλλον την γλυτωσα γιατι δεν ηταν Baikal............σημερα δεν νομιζω να γινεται ακομα αλλα δεν το θεωρω σωστο.......
Συμφωνω απολυτα με την λογικη πως αν εχεις σκοπο να ασχωληθεις με πιατακια χιλιες φορες ενα καλο μεταχειρισμενο παρα ενα καινουργιο Baikal sporting......
Εδω στον αγωνα που ανεφερα το περιστατικο στην Μαλακασα!!!!!!ωραια χρονια και καταστασεις!!!!!!
1670130426291.jpeg
 
Πριν αρκετα χρονια σε εναν αγωνα ΣΚ στο Τραπ το εζησα αυτο με εναν που εριχνε με δικαννο Baikal.......
Ειδα ειρωνικες εκφρασεις και ειρωνια γελια οταν εριχνε με αυτο.......τοτε ακομα δεν ειχα καταλαβει και τον λογο......αργωτερα βεβαια το καταλαβα και με πειραξε μπορω να πω....
Ουτε εγω ειχα καποιο σκοπευτικο οπλο αλλα μαλλον την γλυτωσα γιατι δεν ηταν Baikal............σημερα δεν νομιζω να γινεται ακομα αλλα δεν το θεωρω σωστο.......
Συμφωνω απολυτα με την λογικη πως αν εχεις σκοπο να ασχωληθεις με πιατακια χιλιες φορες ενα καλο μεταχειρισμενο παρα ενα καινουργιο Baikal sporting......
Εδω στον αγωνα που ανεφερα το περιστατικο στην Μαλακασα!!!!!!ωραια χρονια και καταστασεις!!!!!!
View attachment 61904
Ηρακλή εσύ είσαι στη φωτο;
Για λέγε λεπτομέρειες για όπλο, τσοκ κλπ... Σαν να κλείνεις και το μάτι;
 
Ουτε εγω ειχα καποιο σκοπευτικο οπλο αλλα μαλλον την γλυτωσα γιατι δεν ηταν Baikal............σημερα δεν νομιζω να γινεται ακομα αλλα δεν το θεωρω σωστο.......
Και βέβαια δεν ειναι σωστό για διάφορους λόγους...
Ασε που κανείς τους, κ για κανένα λόγο δεν προκειται να "παραδεχτει" ένα οικονομικό όπλο....
Συμφωνω απολυτα με την λογικη πως αν εχεις σκοπο να ασχωληθεις με πιατακια χιλιες φορες ενα καλο μεταχειρισμενο παρα ενα καινουργιο Baikal sporting......
Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που θα έχει την οικονομική δυνατότητα να παει σε...perazzi(η ότι αλλο νομίζετε) κ να καταληξει σε... Baikal...
Η το........ αντίθετο....
Μην τρελαθουμε...

Το μοντέλο sporting όντας μονοσκανδαλο εγκυμονεί τους κλασσικούς κινδύνους των Baikal, πρόβλημα με τους αυτόματους εξολκεις κ ομοβροντίες..
Κάτι τέτοιο δεν είναι στάνταρ κ δεν έχει συμβει σε όλα τα οπλα κ έπειτα από πάμπολλες τουφεκιες, δεν παυει όμως να είναι ένα ρίσκο...

Το θέμα είναι να ακουσουμε κ οσους τα επέλεξαν για αυτη την χρήση....
Το τι θα έπρεπε να αγοραστεί στην θέση του Baikal είναι άλλο θέμα...
Έχω δει κάτι καμπάνια ολκής με κάτι οπλαρες..... Μέχρι και η κάλτσα που φόραγε ο μαγκας ήταν οπλομαρκα. Και η μύτη στο Θεό. Απλά τραγικό και αξιοθρηνητο.
Και φυσικά καθόλου σπάνιο.....
Πουθενά δεν είναι γραμμένο ότι τα ράσα κάνουν τον παπα......
 
Ηρακλή εσύ είσαι στη φωτο;
Για λέγε λεπτομέρειες για όπλο, τσοκ κλπ... Σαν να κλείνεις και το μάτι;
Ναι εγω ειμαι........σωστη η παρατηρηση σου για το ματι...........αυτη ηταν και μια αφορμη για να ανοιξει .........
Σε εκεινον τον αγωνα αν και πρωταρης ειχα πολυ καλη επιδοση και λογω αυτης της επιδοσης με πλησιασε τοτε καποιος .....δεν μπορω να θυμηθω και με βοηθησε σε καποιες λεπτομερειες χωρις να το ζητησω.....
Μια απο αυτες ηταν να προσπαθησω τοτε να ριχνω με τα δυο ματια ανοικτα......μου ανοιξε τα ματια δηλ.....να ειναι καλα αν ακομα ειναι στη ζωη........
Το οπλο ηταν ενα Franchi Variant SR 2(ενα απο τα καλιτερα ποζε που εβγαλε η εταιρια αλλα και γενικως) με εσω-εξω εργοστασιακα τσοκακια......εδω φοραει το 1-3.....ειχε το 2-4 λιγο πιο κοντα και αλλα δυο που ηταν κυλιντροι........ηταν ενα κυνηγετικο που μπορουσε να ριξει και στα πιατα με αξιοπρεπεια....ειδηκα στο sporting με το οποιο ασχωληθηκα λιγο αργωτερα για ενα μικρο χρονικο διαστημα.
 
Και βέβαια δεν ειναι σωστό για διάφορους λόγους...
Ασε που κανείς τους, κ για κανένα λόγο δεν προκειται να "παραδεχτει" ένα οικονομικό όπλο....

Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος που θα έχει την οικονομική δυνατότητα να παει σε...perazzi(η ότι αλλο νομίζετε) κ να καταληξει σε... Baikal...
Η το........ αντίθετο....
Μην τρελαθουμε...

Το μοντέλο sporting όντας μονοσκανδαλο εγκυμονεί τους κλασσικούς κινδύνους των Baikal, πρόβλημα με τους αυτόματους εξολκεις κ ομοβροντίες..
Κάτι τέτοιο δεν είναι στάνταρ κ δεν έχει συμβει σε όλα τα οπλα κ έπειτα από πάμπολλες τουφεκιες, δεν παυει όμως να είναι ένα ρίσκο...

Το θέμα είναι να ακουσουμε κ οσους τα επέλεξαν για αυτη την χρήση....
Το τι θα έπρεπε να αγοραστεί στην θέση του Baikal είναι άλλο θέμα...

Και φυσικά καθόλου σπάνιο.....
Πουθενά δεν είναι γραμμένο ότι τα ράσα κάνουν τον παπα......
Και ποιος ειπε πως δεν υπαρχουν αλλες προτασεις πολυ πιο οικονομικες απο οτι ενα Perazzi??????
Υπαρχουν παρα πολλα οπλα σκοπευτικα σε πολυ καλες τιμες και ποιοτητες για να ξεκινησει καποιος ....τα Perazzi δεν ειναι για αρχαριους με οικονομικες δυσκολιες.........
 
Και ποιος ειπε πως δεν υπαρχουν αλλες προτασεις πολυ πιο οικονομικες απο οτι ενα Perazzi??????
Υπαρχουν παρα πολλα οπλα σκοπευτικα σε πολυ καλες τιμες και ποιοτητες για να ξεκινησει καποιος ....τα Perazzi δεν ειναι για αρχαριους με οικονομικες δυσκολιες.........
Το γνωρίζω αυτο.....
 
Και ποιος ειπε πως δεν υπαρχουν αλλες προτασεις πολυ πιο οικονομικες απο οτι ενα Perazzi??????
Υπαρχουν παρα πολλα οπλα σκοπευτικα σε πολυ καλες τιμες και ποιοτητες για να ξεκινησει καποιος ....τα Perazzi δεν ειναι για αρχαριους με οικονομικες δυσκολιες.........
Σωστος, BLASER Krieghoff π.χ.




Ωχ, ακριβα ειναι κι'αυτα......
 
Πώς ξεκινάς όμως να κάνεις κίνηση με τέτοια δεδομένα;

Αρκετοί το τολμησαν,κ αυτα που ανέφεραν ήταν εντελώς διαφορετικά από όσα ανέφεραν κάποιοι άλλοι οπως προειπα.....
Πάντοτε πριν από την πρωτη χρήση αυτά τα όπλα θέλουν αφαίρεση του κοντακιου κ καθαρισμα απο τα γρασσα που συνήθως βαζουν οι Ρώσοι κ είναι κ μπόλικα....
Επειτα από πολλες συζητήσεις είναι κάτι που αιωρείται κ ειναι πολυ πιθανό να ευθυνεται το παραπανω...

Ωστόσο εξακολουθώ να πιστευω πως οποιος ψάχνει μονοσκανδαλο δικαννο(ποζε η πλαγιο) θα πρεπει να καταφυγει σε ακριβοτερες κ δοκιμασμενες εκδόσεις....
Σωστος, BLASER Krieghoff π.χ.




Ωχ, ακριβα ειναι κι'αυτα......
Πως θα αντέξουν τα σμπάρα?
Τα οικονομικά θα λιώσουν...

Οκ πλακα κανουμε,ουδεις δεν αρνείται πως είναι όπλα αξιόλογα κ κατάλληλα για τέτοια χρήση.....

Αν κ για κάποιο μοντέλο της blaser είχε ακουστεί προβλημα με την σκανδάλη αλλά δεν θυμάμαι ποιο ήταν κ αν όντως ίσχυε....
 
Last edited:
Back
Top