Βaikal 27....θα αντεξει....?

Αφορμή στάθηκε το παρακατω ποστ του Λεωνίδα...

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/benelli-team.4207/page-152

Μπορεί να μην εχω καμια γνώση γυρω απο το σκοπευτήριο, γνωρίζω ομως μέσα απο διαφορα γραπτά κ βίντεο ότι οι ρυθμοί βολών ειναι εντατικοί κ μπορεί να μιλάμε για 24-28γρ αλλά σίγουρα θα υπάρχει υπερθέρμανση κ..απανωτά ανοιξε-κλεισε....

Μπορεί να ανταπεξέλθει ένα όπλο αυτής της χρηματικής αξίας σε μια τέτοια χρήση που έχει διαφορές σε σχέση με το κυνήγι?

Κατασκευασε η Baikal ένα σκοπευτικο όπλο για χρήση μια φορά στο τόσο δεδομένης κ της χρηματικής αξίας εν αντιθεση με τα κυνηγετικά μοντέλα?

Για να προλάβω μερικους θα πω ότι σιγουρα δεν είναι.......perrazi κ δεν μπορεί να γίνει ....perazzi η ότι άλλο...

Ειχαμε δυο μέλη εδώ στο φόρουμ που ήταν ευχαριστημένοι από το μοντέλο sporting , έπειτα από συχνή στο σκοπευτήριο...
Αλλά μάλλον ήταν....τυχαίο.....

Εν τέλη μπορεί να κάνει κάποιος το κεφι του, υπάρχουν κάποια όρια για αυτο?
Δεν μιλάμε για πρωταθλητισμο....

Επίσης...
Για να παει κανεις σε ένα σκοπευτήριο με ένα......baikal χρειάζονται....άντερα...
Πέταξε το, παρε κατι καλυτερο, δεν είναι οπλο αυτό, κλπ κλπ.....
Όποτε αν ο κάτοχος του νιώσει άσχημα ειναι σίγουρο πως στο μελλον θα παει σε κάτι άλλο ακόμα κ αν αυτο που έχει τον έχει αφήσει ευχαριστημενο....

Είναι γνωστή η αντιπάθεια μου για τα ποζε κ ανεξάρτητου μάρκας, αλλα νομιζω οτι αυτό είναι ένα καλό θέμα για μια σοβαρή... συζήτηση....
 
Εν τέλη μπορεί να κάνει κάποιος το κεφι του, υπάρχουν κάποια όρια για αυτο?
Δεν μιλάμε για πρωταθλητισμο....
Nαι μια χαρά.Εχουμε ζωντανα παραδείγματα.
Για να παει κανεις σε ένα σκοπευτήριο με ένα......baikal χρειάζονται....άντερα...
Πέταξε το, παρε κατι καλυτερο, δεν είναι οπλο αυτό, κλπ κλπ.....
Ξεχασέτο !. Δεν υπάρχουν αυτά.Δεν εχω ακούσει ποτέ κάτι.
 
Αφορμή στάθηκε το παρακατω ποστ του Λεωνίδα...

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/benelli-team.4207/page-152

Μπορεί να μην εχω καμια γνώση γυρω απο το σκοπευτήριο, γνωρίζω ομως μέσα απο διαφορα γραπτά κ βίντεο ότι οι ρυθμοί βολών ειναι εντατικοί κ μπορεί να μιλάμε για 24-28γρ αλλά σίγουρα θα υπάρχει υπερθέρμανση κ..απανωτά ανοιξε-κλεισε....

Μπορεί να ανταπεξέλθει ένα όπλο αυτής της χρηματικής αξίας σε μια τέτοια χρήση που έχει διαφορές σε σχέση με το κυνήγι?

Κατασκευασε η Baikal ένα σκοπευτικο όπλο για χρήση μια φορά στο τόσο δεδομένης κ της χρηματικής αξίας εν αντιθεση με τα κυνηγετικά μοντέλα?

Για να προλάβω μερικους θα πω ότι σιγουρα δεν είναι.......perrazi κ δεν μπορεί να γίνει ....perazzi η ότι άλλο...

Ειχαμε δυο μέλη εδώ στο φόρουμ που ήταν ευχαριστημένοι από το μοντέλο sporting , έπειτα από συχνή στο σκοπευτήριο...
Αλλά μάλλον ήταν....τυχαίο.....

Εν τέλη μπορεί να κάνει κάποιος το κεφι του, υπάρχουν κάποια όρια για αυτο?
Δεν μιλάμε για πρωταθλητισμο....

Επίσης...
Για να παει κανεις σε ένα σκοπευτήριο με ένα......baikal χρειάζονται....άντερα...
Πέταξε το, παρε κατι καλυτερο, δεν είναι οπλο αυτό, κλπ κλπ.....
Όποτε αν ο κάτοχος του νιώσει άσχημα ειναι σίγουρο πως στο μελλον θα παει σε κάτι άλλο ακόμα κ αν αυτο που έχει τον έχει αφήσει ευχαριστημενο....

Είναι γνωστή η αντιπάθεια μου για τα ποζε κ ανεξάρτητου μάρκας, αλλα νομιζω οτι αυτό είναι ένα καλό θέμα για μια σοβαρή... συζήτηση....
Αφού μπορείς να ρίχνεις με καραμπίνα γιατί να υπάρχει κάποιο θέμα με το Baikal ;Το θέμα είναι μήπως γρήγορα δεν σε καλύπτει .Εδώ βγαίνουν στις πωλήσεις σκοπευτικά μεσαίας κατηγορίας από μεγάλα ονόματα.
 
Nαι μια χαρά.Εχουμε ζωντανα παραδείγματα.

Ξεχασέτο !. Δεν υπάρχουν αυτά.Δεν εχω ακούσει ποτέ κάτι.
Δεν έχεις σκάσει μύτη με Baikal, γι'αυτό δεν έχεις ακούσει. Έχουν ειπωθεί. Έχω πει κι εγώ λόγια αντίστοιχα αλλά όχι υποτιμητικά. Εάν κάποιος θέλει να ξεκινήσει με Baikal για να δει "αν του αρέσει το σπορ" χωρίς να ξοδέψει χρήματα, απλά τον προτρέπω να πάρει κάτι μεταχειρισμένο καλύτερης ποιότητας και δημοφιλίας ώστε εάν δεν στεριώσει να μην χάσει χρήματα μεταπωλώντας το.

Από την άλλη, δεν κρύβω την βαθιά αντιπάθειά μου σε αυτά τα όπλα, οπότε εάν μου ζητήσει κάποιος τη γνώμη μου δεν θα είναι ποτέ θετική, βάσει οποιουδήποτε κριτηρίου. Προφανώς δεν είμαι αντικειμενικός, εξάλλου κανείς ποτέ δεν γίνεται να είναι.
 
Δεν έχεις σκάσει μύτη με Baikal, γι'αυτό δεν έχεις ακούσει. Έχουν ειπωθεί.
Ε βέβαια.. αν σκάσω τωρα μυτη με baical θ ακουσω.Αν ειχα πρωτοσκάσει μυτη δεν πιστευω.
Την ΄χει "πει" κανείς στον Με....άν που ρίχνει 2 χρόνια με σχετικά καλά αποτελέσματα? οχι.
Το πήρε μεταχ εχει ριξει μετρημένα 10000+φυσ έχει σπάσει μια βελόνα κ έχει κουρεψει 2 φορες την βιδα της πάπιας.
Εχει πάρει και κάποιες κουπες και μεταλλιάκια.
Μια χαρά κάνει το κέφι του.
Με 350ε...big smile.
 
Ε βέβαια.. αν σκάσω τωρα μυτη με baical θ ακουσω.Αν ειχα πρωτοσκάσει μυτη δεν πιστευω.
Την ΄χει "πει" κανείς στον Με....άν που ρίχνει 2 χρόνια με σχετικά καλά αποτελέσματα? οχι.
Το πήρε μεταχ εχει ριξει μετρημένα 10000+φυσ έχει σπάσει μια βελόνα κ έχει κουρεψει 2 φορες την βιδα της πάπιας.
Εχει πάρει και κάποιες κουπες και μεταλλιάκια.
Μια χαρά κάνει το κέφι του.
Με 350ε...big smile.
Με......αν; Δεν ξέρω ποιον λες. Το μόνο παράδειγμα που ξέρω είναι του Σπύρου, που πούλησε το Baikal και πήρε MXS το οποίο ως γνωστόν ήταν μαγκούρα.
 
Last edited:
Ε βέβαια.. αν σκάσω τωρα μυτη με baical θ ακουσω.Αν ειχα πρωτοσκάσει μυτη δεν πιστευω.
Εγώ δεν έχω ακούσει τίποτα πάντως.
Ίσα ίσα που όλοι αλληλοσυγχαίρονται για τα όπλα που έχουν ανεξαρτήτως μάρκας.
Απλά κάποιοι (πολύ λίγοι ευτυχώς) σε κοιτάζουν με μια έκφραση περιφρόνησης.
Ειδικά όταν αφαιρείς τον αορτήρα 🤣
 
Εγώ δεν έχω ακούσει τίποτα πάντως.
Ίσα ίσα που όλοι αλληλοσυγχαίρονται για τα όπλα που έχουν ανεξαρτήτως μάρκας.
Απλά κάποιοι (πολύ λίγοι ευτυχώς) σε κοιτάζουν με μια έκφραση περιφρόνησης.
Ειδικά όταν αφαιρείς τον αορτήρα 🤣
Η αφαίρεση του αορτηρα δείχνει γνώση και σεβασμό των κανονισμών. Γιατί να ξινισουν;
 
Η αφαίρεση του αορτηρα δείχνει γνώση και σεβασμό των κανονισμών. Γιατί να ξινισουν;
Γιατί είσαι κυνηγός και έρχεσαι με αυτογεμές απ ότι έχω καταλάβει.
Δεν έχεις σκοπευτικό κύρος να το πω πιο χοντρά και απλά.
 
Δεν το είπα τυχαία, μου εχουν μεταφέρει τέτοια περιστατικα κ το πιστευω απόλυτα...

Όλοι γνωρίζετε ότι τόσο στο κυνήγι όσο κ στο σκοπευτήριο(και εκεί σαφώς απαντώνται ακριβοτερα οπλα ) υπαρχουν αρκετοί φιγουρατζηδες που θα βρουν την κατάλληλη ευκαιρία για να μειώσουν οποιονδήποτε θεωρουν οτι εχει κάτι κατώτερο από αυτους....

Από την άλλη, δεν κρύβω την βαθιά αντιπάθειά μου σε αυτά τα όπλα, οπότε εάν μου ζητήσει κάποιος τη γνώμη μου δεν θα είναι ποτέ θετική, βάσει οποιουδήποτε κριτηρίου. Προφανώς δεν είμαι αντικειμενικός, εξάλλου κανείς ποτέ δεν γίνεται να είναι.
Είναι απόλυτα σεβαστή η βαθιά αντιπάθεια κάποιου απέναντι σε ένα όπλο αρκεί αυτό να μην τον οδηγεί σε λανθασμένες εντυπώσεις, Οτιδήποτε κ να αντιπαθεί κάποιος δεν πρόκειται ή μαλλον δεν είναι σε θέση να το δει "καθαρά"........

Γενικα αναφέρομαι...


Το πήρε μεταχ εχει ριξει μετρημένα 10000+φυσ έχει σπάσει μια βελόνα κ έχει κουρεψει 2 φορες την βιδα της πάπιας.
Εχει πάρει και κάποιες κουπες και μεταλλιάκια.
Μια χαρά κάνει το κέφι του.
Με 350ε...big smile.
Μια χαρά...........
 
Με 81 1*-2* δεν καψαλιζεις...Αν τύχει και την πάρει η μπάλα την εξαφανίζει.
Αααστα αυτά....Δικαιολογιες...
Λες κ σαν ιδιογωμοτης που είσαι δεν μπορείς να του φτιάξεις ενα φουσεκι...
Η να το πάρεις σε ένα καρτέρι κ να τις κατεβάζεις τα 'ψηλου....
 
Ο Μπ. Αιγινήτης μου είχε πει κάποτε ότι είχε δει τύπο σε πρωτάθλημα στην Ευρώπη να ρίχνει με πλάγιο κοκκοροντούφεκο.
Κανείς δεν λέει ότι δεν χρειάζονται κότσια μερικές φορές για να κάνεις το κέφι σου αλλά τελικά τι μετράει περισσότερο; Το να κάνεις το κέφι σου ή οι γνώμες των άλλων;
 
Back
Top