Βότανα και η χρήση τους

Βγαλε τον χειμωνα ενα κλαρακι με ριζα και βαλε το σε γλαστρα.
Θα εχει ενδιαφερον αν κρατησει τα χαρακτηριστικα του σε αλλο περιβαλλον!
Θα το κάνω σίγουρα. Ήδη έχω με επιτυχία μεταφυτεψει θυμάρι , θρουμπι και φασκόμηλο. Από ένα κλαδάκι που πήρα έχουν γινει μεγάλα και ωραία φυτα!
 
Θα το κάνω σίγουρα. Ήδη έχω με επιτυχία μεταφυτεψει θυμάρι , θρουμπι και φασκόμηλο. Από ένα κλαδάκι που πήρα έχουν γινει μεγάλα και ωραία φυτα!
Πρόσεχε μόνο μην ξεριζώσεις όλη τη ρίζα που βγάζει λευκά. Αλήθεια πόσες ήταν μιά ή περισσότερες;
 
Θυμάρι αλμπινο;;;;; Υποείδος;;;; Αλλο ειδος;;;; Κανονικά μυρίζει παντως. Αυτό το κλαδάκι έκοψα γιατί δεν έχω ξαναδεί πουθενά άλλο τετοιο!
View attachment 28657
Το θυμάρι ως φυτό έχει 350 παραλλαγές. Το λευκό θυμάρι κανονικά είναι ένα πολύ ξεχωριστό είδος θυμαριού με επιστημονική ονομασία Thymus mastichina. Υπάρχει κανονικά μόνο στα βουνά της Ιβηρικής Χερσονήσου, της Κεντρικής Ισπανίας και της Πορτογαλίας. Δύσκολο να έριξε κάποιος σπόρους τέτοιου θυμαριού στην Ελλάδα. Λογικά θα πρόκειται για τυχαία γενετική παραλλαγή. Κλασσικό παράδειγμα παράλληλης εξέλιξης (parallel evolution).
 
Το θυμάρι ως φυτό έχει 350 παραλλαγές. Το λευκό θυμάρι κανονικά είναι ένα πολύ ξεχωριστό είδος θυμαριού με επιστημονική ονομασία Thymus mastichina. Υπάρχει κανονικά μόνο στα βουνά της Ιβηρικής Χερσονήσου, της Κεντρικής Ισπανίας και της Πορτογαλίας. Δύσκολο να έριξε κάποιος σπόρους τέτοιου θυμαριού στην Ελλάδα. Λογικά θα πρόκειται για τυχαία γενετική παραλλαγή. Κλασσικό παράδειγμα παράλληλης εξέλιξης (parallel evolution).
Πιθανόν και από κάποιο πουλί που μπορεί να είχε καταναλώσει σπόρους από λευκό θυμάρι και έπειτα να μετανάστευσε. Μεγάλη η απόσταση, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 
Ακολουθώντας τις συνταγές σας για το τουρσί κρίταμου, έφτασε η ώρα της δοκιμής. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΌ!!! Ανεβάζει σε άλλη διάσταση την καλοκαιρινή σαλάτα. View attachment 28851
Γυρνάς από ψάρεμα 3 την νύχτα και σε έχει κόψει λορδα. Βαριέσαι αλλα θες να φας κάτι γρήγορα. Ψωμί για τοστ , ντομάτα σε φέτες και κριταμο τουρσι Και να το σαντουιτσακι το πεντανοστιμο!!!
 
Γυρνάς από ψάρεμα 3 την νύχτα και σε έχει κόψει λορδα. Βαριέσαι αλλα θες να φας κάτι γρήγορα. Ψωμί για τοστ , ντομάτα σε φέτες και κριταμο τουρσι Και να το σαντουιτσακι το πεντανοστιμο!!!
Βάλε και λίγο φέτα μέσα! Πολύ βίγκαν είναι :cool:
 
Γυρνάς από ψάρεμα 3 την νύχτα και σε έχει κόψει λορδα. Βαριέσαι αλλα θες να φας κάτι γρήγορα. Ψωμί για τοστ , ντομάτα σε φέτες και κριταμο τουρσι Και να το σαντουιτσακι το πεντανοστιμο!!!
Βάλε και λίγο φέτα μέσα! Πολύ βίγκαν είναι :cool:
Και άλλαξε και το λεγομένα ψωμί σε κανονικό ψωμί !!!
 
Έχετε να προτείνετε κανένα βότανο για σπαστική κολλίτιδα;
Το καλύτερο είναι ο δυόσμος Βασίλη όπως και για όλα τα γαστρεντερολογικά. όμως σε μεγάλες δόσεις προκαλεί ορμονικές ανισορροπίες και κυρίως πτώση της τεστοστερόνης και μείωση της πυκνότητας του σπέρματος.
 
Το καλύτερο είναι ο δυόσμος Βασίλη όπως και για όλα τα γαστρεντερολογικά. όμως σε μεγάλες δόσεις προκαλεί ορμονικές ανισορροπίες και κυρίως πτώση της τεστοστερόνης και μείωση της πυκνότητας του σπέρματος.
Για την γυναίκα μου είναι οποτε νομίζω δεν θα την πειράξει αν πέσει η τεστο της .yel.

σε ευχαριστω πολύ φιλαράκι :)
 
Για την γυναίκα μου είναι οποτε νομίζω δεν θα την πειράξει αν πέσει η τεστο της .yel.

σε ευχαριστω πολύ φιλαράκι :)
Kαι στις γυναίκες υπάρχει τεστοστερόνη, αλλά σε σαφώς μικρότερα επίπεδα από τους άνδρες. Η έλλειψη της θα δώσει στις θηλυκές ορμονες περισσότερο χώρο... δεν ξέρω πόσο σε συμφέρει αυτο....

γενικά πάντως η ανισορροπία προκαλέιται περισσότερο από κατάχρηση παρά από απλή χρήση του βοτάνου όποτε υπάρχει ανάγκη.
 
Kαι στις γυναίκες υπάρχει τεστοστερόνη, αλλά σε σαφώς μικρότερα επίπεδα από τους άνδρες. Η έλλειψη της θα δώσει στις θηλυκές ορμονες περισσότερο χώρο... δεν ξέρω πόσο σε συμφέρει αυτο....

γενικά πάντως η ανισορροπία προκαλέιται περισσότερο από κατάχρηση παρά από απλή χρήση του βοτάνου όποτε υπάρχει ανάγκη.
Ωχ λες να αρχίσει να μου λέει ότι έχει πονοκέφαλο το κλασσικό "Βασίλη τι έχεις;;" .very funny.
 
απωξηραναμε και την μεντα και ετοιμη για ρωφημαααα ;)τον χειμωνα πρωτου το κυνηγι κανο μηξη μεντα τσαι βουνου φλαμουρι,και μια κουταλια βουνισιο μελι και ειμαι pawerrrr .sex hard.
Και συνοδεία καρύδια για να είσαι 《όρθιος》.big smile..Θα πας σε κλαμπάκι θα κάθεσαι μπορεί και όχι.Προχωράμε..my man.
 
Back
Top