Βότανα και η χρήση τους

επρεπαι φιλε γιανη να τα αφυσης ακωμηηη διωτι δεν ανοιξανε τα μπουμπουκια ολα ακωμη και δεν θα παρης την ουσια που πρεπη ;)
Όχι Σακη! Τα βότανα είναι φορτωμένα με τα έλαια τους λίγο πριν την άνθιση η στο πρώιμο στάδιο αυτης! Έχω ένα γνωστό που έχει καλλιέργεια ριγανης και μου το έχει πει.
 
και εγω παιδες μια απογευματινη χθεσινη βωλτουλα στο βουνομας για μαζεμα μεντας ριγανης και σπαθοχωρτου ;) και βεβαια με κλαδευτηρι και με συνεση το μαζεμα,,προσεχουμε για να εχουμε.my man.i will love you forever
Γειά σου Σάκη μερακλή! πολύ ωραία οργάνωση!
 
και εγω παιδες μια απογευματινη χθεσινη βωλτουλα στο βουνομας για μαζεμα μεντας ριγανης και σπαθοχωρτου
Στην κορυφή πάλι ο Σάκης. ;)

Έυγε Σάκη, για το σεβασμό προς το φυτό αλλά και για την οργάνωση.
m1206.gif
 
και εγω παιδες μια απογευματινη χθεσινη βωλτουλα στο βουνομας για μαζεμα μεντας ριγανης και σπαθοχωρτου ;) και βεβαια με κλαδευτηρι και με συνεση το μαζεμα,,προσεχουμε για να εχουμε.my man.i will love you forever
Μπράβο σάκηηηηηη οργάνωση και δεν στο είχα !!!.big smile.
 
Θυμάρι αλμπινο;;;;; Υποείδος;;;; Αλλο ειδος;;;; Κανονικά μυρίζει παντως. Αυτό το κλαδάκι έκοψα γιατί δεν έχω ξαναδεί πουθενά άλλο τετοιο!
View attachment 28657
Σαφώς και υπάρχουν αρκετά είδη αναλόγως τις περιοχές , υψόμετρα κλπ. Ούτε κι εγώ το έχω δει αλλά μπορεί να μην το έχω προσέξει αν δεν ήταν ανθισμένο.
Μιας και μιλάγαμε για το βαλσαμόχορτο θα πω ότι αυτό που μαζεύουμε εμείς νότια είναι αρκετά διαφορετικό από της Τρίπολης πχ. Είναι πιο κοντό και πιο θαμνώδες για να αντέχει στις ανομβρίες, υψηλές θερμοκρασίες ενώ στα ορεινά είναι πολύ πιο ψηλό με πιο πολλά φύλλα. Φέτος μάζεψα κι από τα 1000 μέτρα (Βλαχοκερασιά Γρηγόρη!!!) κι έβαλα σε ένα βάζο για να δούμε διαφορές. Αν και όχι λόγω καταγωγής πιστεύω ότι σε όλα τα είδη τα ξερικά είναι προτιμητέα.
 
Το λευκο θυμάρι το βρήκα σε λόφο μακριά από την θάλασσα ανάμεσα σε εκατοντάδες άλλα κανονικά όπως αυτό που έχει ανεβάσει ο Παναγιώτης. Το έδειξα στον πατέρα μου που με κυνήγι και μελίσσια έχει γράψει παρα πολλά χιλιόμετρα σε πολλές περιοχές και έμεινε με ανοιχτό το στομα. Δεν έχει ξαναδεί ποτέ μου ειπε.
 
Back
Top