Βότανα και η χρήση τους

Δεν γνωρίζω τι εποχή πρέπει να μαζευτεί αλλά παρατηρώντας σε φωτογραφίες μου που είναι διαφορετικής εποχής, βλέπω ότι σε πλήρη άνθιση οι χρωστικές που κυριαρχούν είναι οι κίτρινες, ενώ όταν είναι πριν την πλήρη άνθιση φαίνονται οι κοκκινωπές χρωστικές στα φύλλα που περιβάλλουν τα άνθη.
Η μια είναι Φεβρουάριο η δεύτερη Μάιο ...( ελπίζω πως δεν έχω φωτογραφήσει λάθος φυτό!)
 

Attachments

  • DSC01716.JPG
    DSC01716.JPG
    789,9 KB · Προβολές: 32
  • DSC08889.JPG
    DSC08889.JPG
    624,6 KB · Προβολές: 32
Σπαθόχορτο στη Μακεδονία μας, βαλσαμόχορτο στο νότο.
Εμένα γιατί μου βγαίνει κιτρινο και όχι κόκκινο το λάδι;
Όταν βλέπω να πωλείται είναι όντως κόκκινο, εμένα όμως 2-3 φορές που το έχω φτιάξει μου βγαίνει πάντα κίτρινο.
Νομίζω ότι παίζει ρόλο και η ποιότητα του λαδιού , που πάντα μιλάμε για ελαιόλαδο , συγνώμη αν κάνω λάθος , και αυτό που αναγράφω δεν είναι βάσιμο , μου το είπε ένας παππούς που έφτιαχνε χρόνια δικό του .
 
Δεν γνωρίζω τι εποχή πρέπει να μαζευτεί αλλά παρατηρώντας σε φωτογραφίες μου που είναι διαφορετικής εποχής, βλέπω ότι σε πλήρη άνθιση οι χρωστικές που κυριαρχούν είναι οι κίτρινες, ενώ όταν είναι πριν την πλήρη άνθιση φαίνονται οι κοκκινωπές χρωστικές στα φύλλα που περιβάλλουν τα άνθη.
Η μια είναι Φεβρουάριο η δεύτερη Μάιο ...( ελπίζω πως δεν έχω φωτογραφήσει λάθος φυτό!)
To πρώτο δεν μοιάζει για σπαθόχορτο...
Νομίζω ότι παίζει ρόλο και η ποιότητα του λαδιού , που πάντα μιλάμε για ελαιόλαδο , συγνώμη αν κάνω λάθος , και αυτό που αναγράφω δεν είναι βάσιμο , μου το είπε ένας παππούς που έφτιαχνε χρόνια δικό του .
Μιλάμε για εξαιρετικό παρθένο ελαιόλαδο το οποίο κανονικά δεν πρέπει να βάλουμε στον ήλιο γιατί οξειδώνουμε το λάδι και καταστράφουμε τις δικές του επουλωτικές ουσίες και βιταμίνες. Πολλές παραδοσιακές συμβουλές και συνταγές λένε να τοποθετηθεί στον ήλιο, αλλά σημερα αποδεικνύεται ότι κάτι τέτοιο μειώνει τελικά την αποτελεσματικότητά του καθώς το λάδι έχει και αυτό βασική συμβολή στις θεραπευτικές ιδιότητες.

Μετράει και η αναλογία για το χρώμα και τις ιδιοτητες. Η πιο καλή λέγεται πως είναι: αναλογία φυτού – ελαιόλαδου 1 προς 3
 
Κόκκινο βγαίνει και σε εμάς και κάνει θαύματα, μαζεύεται αυτόν τον καιρό.Οπότε του συνάδελφου που βγαίνει κίτρινο ή το μαζεύει νωρίς ή τίποτα άλλο κατά την παρασκευή.
Χρήστο καλησπέρα, για ρίξε μια καλή ματιά στην πρώτη φωτό που έβαλα μήπως γνωρίζεις τί είναι; (για σπαθόχορτο το είχα φωτογραφήσει!)
 
Χρήστο καλησπέρα, για ρίξε μια καλή ματιά στην πρώτη φωτό που έβαλα μήπως γνωρίζεις τί είναι; (για σπαθόχορτο το είχα φωτογραφήσει!)
Το σίγουρο είναι οτι σπαθόχορτο δεν ειναι.
Πάντως κι εγω που βαζω σε λάδι, κόκκινο γίνεται.
 
Χρήστο καλησπέρα, για ρίξε μια καλή ματιά στην πρώτη φωτό που έβαλα μήπως γνωρίζεις τί είναι; (για σπαθόχορτο το είχα φωτογραφήσει!)
Καλησπέρα Γιώργο,δεν μπορώ να διακρίνω με απόλυτη σιγουριά αλλά και εμένα για σπαθόχορτο μου κάνει.
 
Καλησπέρα Γιώργο,δεν μπορώ να διακρίνω με απόλυτη σιγουριά αλλά και εμένα για σπαθόχορτο μου κάνει.
Ευχαριστώ, μπορεί να είναι κάποιο συγγενικό του (?) κάποιο άλλο Hypericum sp.
Αν κάποιος το γνωρίζει ας το γράψει...
 
Δεν το ξερω το χορτο
Δεν το χω ξαναδουλεψει
Με βαση τα οσα ομορφα ειπατε εψαξα και βρηκα αυτο
Ξαναλεω δεν εχω γνωσεις περι αυτου γιαυτο δεν ξερω αν τα λεει ολα σωστα στο βιντεο
Ομως θα χω το νου μου απο δω και περα

 
Γιώργο το φυτό στις φωτό σου δεν είναι βαλσαμόχορτο.
Τώρα στο ότι μπορεί να μην κοκκινίσει ο μόνος λόγος είναι ότι έχει συλλεχθεί νωρίς (άγουρο).
Για το λάδι, κλασσικά παρθένο ελαιόλαδο.
Πάντως είναι νωρίς ακόμα , τουλάχιστον Πελλοπονήσο.
 
Γιώργο το φυτό στις φωτό σου δεν είναι βαλσαμόχορτο.
Τώρα στο ότι μπορεί να μην κοκκινίσει ο μόνος λόγος είναι ότι έχει συλλεχθεί νωρίς (άγουρο).
Για το λάδι, κλασσικά παρθένο ελαιόλαδο.
Πάντως είναι νωρίς ακόμα , τουλάχιστον Πελλοπονήσο.
Ευχαριστώ Νίκο, ούτε το ένα ούτε το άλλο;
 
Γιώργο το φυτό στις φωτό σου δεν είναι βαλσαμόχορτο.
Τώρα στο ότι μπορεί να μην κοκκινίσει ο μόνος λόγος είναι ότι έχει συλλεχθεί νωρίς (άγουρο).
Για το λάδι, κλασσικά παρθένο ελαιόλαδο.
Πάντως είναι νωρίς ακόμα , τουλάχιστον Πελλοπονήσο.
Σε εμάς Νίκο επειδή είχε τόση ανομβρία ξεβγήκαν κιόλας. Είναι όλα σποριασμένα πια...
 
Κανένα από τα δυο Γιώργη.
Γρηγόρη εννοούσα παραθαλάσσια και νοτιότερα.
Το μαζε'ύουμε αφού έχουν αρχίσει να κοκκινίζουν οι κορφάδες που τότε μυρίζει και πιο ωραία.
Πάντως δεν είναι καθόλου σπάνιο και ευκολα θα το βρεις. Σε κάτι πλαγιές του Ταυγέτου είναι ολοκληρα στρέματα.
Το βάζουμε βράδυ και όχι στον ήλιο.
 
Back
Top