Βότανα και η χρήση τους

Μαζεύτηκαν και κάποια ματσάκια τεύκριο (Teucrium capitatum) για ρόφημα. Το εκλεπτυσμένο του άρωμα μαζί με τις ιδιότητες του αποτελεί συμπλήρωμα στα μείγματα που φτιάχνω.
Ονομάζεται και λαγοκοιμηθιά γιατί άραγε...
 

Attachments

  • IMG_20210528_233841.jpg
    IMG_20210528_233841.jpg
    186 KB · Προβολές: 15
  • IMG_20210528_233837.jpg
    IMG_20210528_233837.jpg
    174,5 KB · Προβολές: 15
Για ψάρεμα ήμουν και αυτή την εποχή ο κριταμος έχει ξεκινήσει. Το άρωμα του δίνει στην καλοκαιρινή σαλάτα μια άλλη ένταση. Σε κάποια απομονωμένα βράχια με περίμενε και το αλάτι.
 

Attachments

  • DSC01944.JPG
    DSC01944.JPG
    342,9 KB · Προβολές: 31
Για ψάρεμα ήμουν και αυτή την εποχή ο κριταμος έχει ξεκινήσει. Το άρωμα του δίνει στην καλοκαιρινή σαλάτα μια άλλη ένταση. Σε κάποια απομονωμένα βράχια με περίμενε και το αλάτι.
Εισαι ωραιος και μετρας .shake hands.
 
Για ψάρεμα ήμουν και αυτή την εποχή ο κριταμος έχει ξεκινήσει. Το άρωμα του δίνει στην καλοκαιρινή σαλάτα μια άλλη ένταση. Σε κάποια απομονωμένα βράχια με περίμενε και το αλάτι.
Μπράβο Νίκο, εμείς το βράζουμε με ελάχιστο νερό για ελάχιστο χρόνο (σαν να το ζεματάμε) μετά το παγώνουμε ρίχνοντας πολύ κρύο νερό και το βάζουμε σε αποστειρωμένα βάζα (βρασμένα) με ξύδι, αλάτι, ζάχαρη, πιπέρι μαύρο και κόλιανδρο... φοβερός μεζές!
Εσείς πως το φτιάχνετε;
 
Last edited:
Για ψάρεμα ήμουν και αυτή την εποχή ο κριταμος έχει ξεκινήσει. Το άρωμα του δίνει στην καλοκαιρινή σαλάτα μια άλλη ένταση. Σε κάποια απομονωμένα βράχια με περίμενε και το αλάτι.
Τουρσί με λαδοξιδο απλά καταπληκτικό....
 
Μπράβο Νίκο, εμείς το βράζουμε με ελάχιστο νερό για ελάχιστο χρόνο (σαν να το ζεματάμε) μετά το παγώνουμε ρίχνοντας πολύ κρύο νερό και το βάζουμε σε αποστειρωμένα βάζα (βρασμένα) με ξύδι, αλάτι, ζάχαρη, πιπέρι μαύρο και κόλιανδρο... φοβερός μεζές!
Εσείς πως το φτιάχνετε;
Γιώργη το τρώω ωμό στην σαλάτα όπως έγραψα και η γεύση του προκαλεί για ούζο.Λες και είναι ζευγάρι!
Δεν έχω δοκιμάσει να το κάνω τουρσί μιας και το ίδιο χρονικό διάστημα ασχολούμαι με την παρασκευή της κάπαρης. Τώρα με βάλατε στην πρίζα οπότε θα δοκιμάσω σίγουρα.
 
Γιώργη το τρώω ωμό στην σαλάτα όπως έγραψα και η γεύση του προκαλεί για ούζο.Λες και είναι ζευγάρι!
Δεν έχω δοκιμάσει να το κάνω τουρσί μιας και το ίδιο χρονικό διάστημα ασχολούμαι με την παρασκευή της κάπαρης. Τώρα με βάλατε στην πρίζα οπότε θα δοκιμάσω σίγουρα.
Και λίγο σκορδακι στο τουρσί και μιλάμε για απογειωση. Και στη σαλάτα το ρίχνεις και σκέτο για ούζο , τσίπουρο και μπύρα είναι κορυφή. Να δω πότε θα βρω χρόνο να πάω στις ξέρες να μαζεψω.
 
ααρεεεε παιδεςςςς τη βοτανια εχουμε στην ελλαδαραμας δεν λεγαιτεεεεε,,και εγω αυτες της μερες περπαταω τα βουναμας με το jimnaki ,στα στανταρ μερη μου μαζευω λιγο ριγανι μεντα σπαθοχωρτο κτλ αλα παντα για να βγη η χρονιαααα ;) ;)προσεχουμε για να εχουμεεεε.exciting.
 
ααρεεεε παιδεςςςς τη βοτανια εχουμε στην ελλαδαραμας δεν λεγαιτεεεεε,,και εγω αυτες της μερες περπαταω τα βουναμας με το jimnaki ,στα στανταρ μερη μου μαζευω λιγο ριγανι μεντα σπαθοχωρτο κτλ αλα παντα για να βγη η χρονιαααα ;) ;)προσεχουμε για να εχουμεεεε.exciting.
Το σπαθόχορτο που το χρησιμοποιείς ;
 
Το σπαθόχορτο που το χρησιμοποιείς ;
To σπαθόχορτο είναι γνωστό και ως βάλσαμο ή βαλσαμόχορτο. Μπορεί να αναμιχθεί με λάδι σε ένα μπουκάλι και να βγάλει τους ουσίες του, το λάδι χρωματίζεται κόκκινο, και να γίνει το βαλσαμόλαδο. Είναι για τραύματα, ψωρίαση κτλ. Ακόμα και το όνομά του, σπαθόχορτο, κατά μια εκδοχή προέρχεται από την ικανότητα που είχε να επουλώνει τις πληγές από τα σπαθιά. Σύγχρονες έρευνες το τοποθετούν στα βότανα που βοηθούν και στην κατάθλιψη.
 
To σπαθόχορτο είναι γνωστό και ως βάλσαμο. Μπορεί να αναμιχθεί με λάδι σε ένα μπουκάλι και να βγάλει τους ουσίες του, το λάδι χρωματίζεται κόκκινο, και να γίνει το βαλσαμόλαδο. Είναι για τραύματα, ψωρίαση κτλ. Ακόμα και το όνομά του, σπαθόχορτο, κατά μια εκδοχή προέρχεται από την ικανότητα που είχε να επουλώνει τις πληγές από τα σπαθιά.
Σπαθόχορτο στη Μακεδονία μας, βαλσαμόχορτο στο νότο.
Εμένα γιατί μου βγαίνει κιτρινο και όχι κόκκινο το λάδι;
Όταν βλέπω να πωλείται είναι όντως κόκκινο, εμένα όμως 2-3 φορές που το έχω φτιάξει μου βγαίνει πάντα κίτρινο.
 
Σπαθόχορτο στη Μακεδονία μας, βαλσαμόχορτο στο νότο.
Εμένα γιατί μου βγαίνει κιτρινο και όχι κόκκινο το λάδι;
Όταν βλέπω να πωλείται είναι όντως κόκκινο, εμένα όμως 2-3 φορές που το έχω φτιάξει μου βγαίνει πάντα κίτρινο.
Θαλή μάλλον έχει να κάνει με την εποχή που το μαζεύεις και την ποσότητα γύρης που έχει.
 
To σπαθόχορτο είναι γνωστό και ως βάλσαμο ή βαλσαμόχορτο. Μπορεί να αναμιχθεί με λάδι σε ένα μπουκάλι και να βγάλει τους ουσίες του, το λάδι χρωματίζεται κόκκινο, και να γίνει το βαλσαμόλαδο. Είναι για τραύματα, ψωρίαση κτλ. Ακόμα και το όνομά του, σπαθόχορτο, κατά μια εκδοχή προέρχεται από την ικανότητα που είχε να επουλώνει τις πληγές από τα σπαθιά. Σύγχρονες έρευνες το τοποθετούν στα βότανα που βοηθούν και στην κατάθλιψη.
Οκ τέτοιο μου φτιάχνει η μάνα μου :)
 
Back
Top