Βότανα και η χρήση τους

Όντως πολύ νωρίς, όσο νότια κι αν είσαι.
Δεν έχουν καθόλου αγκαθάκια Χρύσανθε ή εγώ δεν τα βλέπω?
Αν έχεις χρόνο πες μας πως τα φτιάχνεις.
Σαφως και εχουν
Τα πρωτα κοψιματα εχουν ελαχιστα ομως οταν ειναι κλαδεμεν
Οσο λεπτενει ο κορμος μεγαλωνει και η συχνοτητα στο αγκαθι

τα βαζω σε νερο να τα σκεπασει κρατωντας τα κταω με κατι λιγο βαρυ
Μενουν στο νερο για 8 μερες
Το νερο αλλαζετε με παραλλαγες ανα περιοχη
Καποιοι δεν το αλαζουν καθολου
Καπιοι καθε μερα
Και καπιοι ανα διημερο
Εχει αντικτυπο στην γευση
Εμενα μου αρεσει ανα διημερο

στις 8 μερες θα πλυθει
Θα στραγιστει και θα αλατωθει με χοντρο αλατι
Θα μπει σε πλαστικο βαζο οσο πιο συσπειρωμενο γινετε
Θα καλυφθει με ασπρο ξυδι , θα μπει λεμονι και στο τελος κιγο ελαιιλαδο
Καπιοι προτιμουν ξυδι με νερο 3/1
Ειναι αναλογα το ποσο καυστικο το προτιμας σε γευση
Θα μπει στο ψυγειο
Για μια βδομαδα καθε μερα θα το ανακινεις το δοχειο
Το λεμονι κρατα τους βλαστους πρασινους και η ανακινηση διαλυει το αλατι
Σε 10 μερες μπορεις να φας
Ειναι εξαιρετικο συνοδευτικο ειτε στην σαλατα ειτε μονο τιυ ειτε στο οσπριο
Εχει εξαιρετικες ιδιοτητες στην σωματικη μας υγεια και προσφερει διατροφικη ισοροπια

εγω το τρωω ολοχρονα ειτε σε βλαστους ειτε σε σπορους
 
Σαφως και εχουν
Τα πρωτα κοψιματα εχουν ελαχιστα ομως οταν ειναι κλαδεμεν
Οσο λεπτενει ο κορμος μεγαλωνει και η συχνοτητα στο αγκαθι

τα βαζω σε νερο να τα σκεπασει κρατωντας τα κταω με κατι λιγο βαρυ
Μενουν στο νερο για 8 μερες
Το νερο αλλαζετε με παραλλαγες ανα περιοχη
Καποιοι δεν το αλαζουν καθολου
Καπιοι καθε μερα
Και καπιοι ανα διημερο
Εχει αντικτυπο στην γευση
Εμενα μου αρεσει ανα διημερο

στις 8 μερες θα πλυθει
Θα στραγιστει και θα αλατωθει με χοντρο αλατι
Θα μπει σε πλαστικο βαζο οσο πιο συσπειρωμενο γινετε
Θα καλυφθει με ασπρο ξυδι , θα μπει λεμονι και στο τελος κιγο ελαιιλαδο
Καπιοι προτιμουν ξυδι με νερο 3/1
Ειναι αναλογα το ποσο καυστικο το προτιμας σε γευση
Θα μπει στο ψυγειο
Για μια βδομαδα καθε μερα θα το ανακινεις το δοχειο
Το λεμονι κρατα τους βλαστους πρασινους και η ανακινηση διαλυει το αλατι
Σε 10 μερες μπορεις να φας
Ειναι εξαιρετικο συνοδευτικο ειτε στην σαλατα ειτε μονο τιυ ειτε στο οσπριο
Εχει εξαιρετικες ιδιοτητες στην σωματικη μας υγεια και προσφερει διατροφικη ισοροπια

εγω το τρωω ολοχρονα ειτε σε βλαστους ειτε σε σπορους
Αγαπημένο συνοδευτικό Χρύσανθε! .love.
 
Αττική και πέριξ ξεκίνησε η ανθοφορία της λαδανιάς. Η συγκεκριμένη με λευκά άνθη. Εγώ μαζεύω και τα δύο είδη (λευκή ροζ).
Είχα διαβάσει ότι οι μέλισσες την αγαπούν και ότι από αυτή φτιάχνουν την προπολη. Υπάρχει κάποιος μελλισάς να μας πληροφορήσει?
 

Attachments

  • DSC01897.JPG
    DSC01897.JPG
    478,8 KB · Προβολές: 15
  • DSC01896.JPG
    DSC01896.JPG
    455,7 KB · Προβολές: 15
Λαδανια , κιστος στα αρχαία και κουνουκλα την λέμε εδω. Δίνει μεγάλες ποσότητες προπολης αλλά το σημαντικότερο είναι η γύρη της που είναι πορτοκαλί σε χρώμα και οι μέλισσες την μαζεύουν μανιωδώς και σε μεγάλες ποσότητες γιατί είναι εξαιρετικής ποιότητας και οι γόνοι που τρέφονται κατά την διάρκεια της ανθοφορίας της είναι πολύ δυνατοι . Φίλος μου που έχει πολλά μελίσσια και εμπορεύεται γυρη περιμένει αυτή την ανθοφορία για να μαζέψει μεγάλες ποσότητες γιατί είναι εξαιρετικης ποιότητας και για ανθρώπινη κατανάλωση. Εγω μαζεύω αυτή με το κόκκινο άνθος και την ανακατεύω με διαφορά βότανα και φτιαχνω το τσαγακι μου!
 
Κατατοπιστικότατος !!
Κι εγώ την ανακατεύω, κυρίως με φασκόμηλο. Ταιριάζουν.
Προτιμώ την κόκκινη γιατί έχει πιο ελαφριά και ωραια γεύση από την λευκή. Η λευκή επίσης βγάζει πολλά έλαια κατά το βράσιμο και είναι φυσικό ηρεμιστικό αλλά δεν έχει τόσο ωραία γευση. Ένα δύο φύλλα αρκούν! Όσο για το φασκόμηλο τα δάση του χωριου που γεννήθηκα είναι γεματα. Το μίγμα που βραζω εγώ έχει τσάι βουνού , φασκόμηλο , λαδανια , κοκκινοριγανη και κραταιγο.
 
Κοντά είμαστε. Κι εγώ την μαζεύω σε ποσοστό 80% ροζ 20% λευκή. Κουνούκλα τη λέμε κι εμείς αλλά στην πρωτεύουσα μιλάμε αλλιώς...
Όσο για φασκόμηλο κάτι ξέρουμε κι εμείς στη Μάνη. Όλα τα παντελόνια μετά το κυνήγι μοσχοβολάνε. Όσο πιο ξερικά τα μέρη τόσο καλύτερα. Κοκκινορίγανη ποια εννοείς?
 
Ένα είδος που φύεται σε ορεινά μέρη και κυρίως σε σαρες που είναι πολύ δύσκολο να πας και να το μαζεψεις. Το άρωμα της είναι λιγότερο έντονο από της κοινής ριγανης. Τα φύλλα της αλλα πράσινα αλλα κόκκινα και άλλα μωβ και τα άνθη της κοκκινα. Για κρυολόγημα και μπουκωματα της μύτης είναι πολύ καλη!
 
Ένα είδος που φύεται σε ορεινά μέρη και κυρίως σε σαρες που είναι πολύ δύσκολο να πας και να το μαζεψεις. Το άρωμα της είναι λιγότερο έντονο από της κοινής ριγανης. Τα φύλλα της αλλα πράσινα αλλα κόκκινα και άλλα μωβ και τα άνθη της κοκκινα. Για κρυολόγημα και μπουκωματα της μύτης είναι πολύ καλη!
Αν έχεις φώτο θα με ενδιέφερε.
Όταν λες ορεινά , από τι υψόμετρο και πάνω?
 
Λαδανια , κιστος στα αρχαία και κουνουκλα την λέμε εδω. Δίνει μεγάλες ποσότητες προπολης αλλά το σημαντικότερο είναι η γύρη της που είναι πορτοκαλί σε χρώμα και οι μέλισσες την μαζεύουν μανιωδώς και σε μεγάλες ποσότητες γιατί είναι εξαιρετικής ποιότητας και οι γόνοι που τρέφονται κατά την διάρκεια της ανθοφορίας της είναι πολύ δυνατοι .
Καλησπέρα. Έχουμε πολύ πράμα στο χωριό, κι από τους δυο θάμνους, και λευκό και ρόζ. Πολύ περισσότεροι οι ροζ. Αλαδάνους και ακισάρους τους λέμε εμείς εδώ. Από ότι έχω παρατηρήσει οι μέλισσες προτιμούν πολύ περισσότερο τον ροζ. Στο λευκό σπάνια βλέπεις μέλισσα, ενώ στο ροζ σχεδόν σε κάθε ανθό θα δεις και μέλισσα πάνω. Έχω πετύχει μέχρι 3 μέλισσες πάνω στον ίδιο ανθό ταυτόχρονα, να φορτώνουν γύρη !!!
 

Attachments

  • 20160505_111503-1.jpg
    20160505_111503-1.jpg
    527,3 KB · Προβολές: 8
  • IMG_20170514_082354.jpg
    IMG_20170514_082354.jpg
    385,2 KB · Προβολές: 7
  • IMG_20180506_090649_1.jpg
    IMG_20180506_090649_1.jpg
    459,2 KB · Προβολές: 7
  • IMG_20190512_102739.jpg
    IMG_20190512_102739.jpg
    360,6 KB · Προβολές: 7
  • IMG_20190512_102606.jpg
    IMG_20190512_102606.jpg
    368,1 KB · Προβολές: 8
Κοκκινοριγανη λεμε αυτό και το συλλέγουμε τέλος Ιουνίου και Ιούλιο. Ψαλιδάκι για να μην χαλάμε ούτε μια ρίζα και πάντα αφήνοντας μια ικανή ποσότητα βλαστών για να ρίξουν σπορους.20210412_200245.jpg
 
Back
Top