Βοήθεια με τον υπολογιστή

Καποιοι απο σας πιστευω πρεπει να γνωριζουν πολλα για τους υπολογιστες. Θελω τη βοηθεια σας σε ενα προβλημα που εχω με την ημερομηνια στον υπολογιστη μου. Την ωρα που ειναι ανοιχτος μετραει κανονικα την ωρα αλλα οταν τον κλεισω στο επομενο ανοιγμα συνεχιζει απο την ωρα και ημερα που ειχε την στιγμη που τον εκλεισα.Παλια δεν το εκανε αυτο ανοιγε παντα στην σωστη ωρα και ημερα ασχετα με το ποσο ειχε μεινει κλειστος οπως κανουν ολοι. Τι μπορει να φταιει;
 
Καποιοι απο σας πιστευω πρεπει να γνωριζουν πολλα για τους υπολογιστες. Θελω τη βοηθεια σας σε ενα προβλημα που εχω με την ημερομηνια στον υπολογιστη μου. Την ωρα που ειναι ανοιχτος μετραει κανονικα την ωρα αλλα οταν τον κλεισω στο επομενο ανοιγμα συνεχιζει απο την ωρα και ημερα που ειχε την στιγμη που τον εκλεισα.Παλια δεν το εκανε αυτο ανοιγε παντα στην σωστη ωρα και ημερα ασχετα με το ποσο ειχε μεινει κλειστος οπως κανουν ολοι. Τι μπορει να φταιει;
Τάκη πρώτη φορά ακούς αυτή την συμπεριφορά, πάντως τα περισσότερα προβλήματα με ώρα έχουν να κάνουν με την μπαταρία της μητρικής(όπου βέβαια χάνει τελείως τις ρυθμίσεις) ή με το BIOS που άλλα διαβάζουν τα windows απο το bios και άλλα απο τους time servers της Microsoft. Θέλει λίγο ψάξιμο, δεν είναι κοστοβόρο κατά πάσα πιθανότητα απλά θέλει να έχεις κάποιες γνώσεις για να ανακατέψεις το bios του υπολογιστή
 
Μου το κανει περιπου ενα τετραμηνο τωρα.
Λεπτα δευτερολεπτα ειναι σωστα;
Οχι τιποτα δεν ειναι σωστο. Αν τον κλεισω τωρα την επομενη φορα που θα τον ανοιξω θα συνεχισει απο την ωρα που γραφει τωρα. Οπως το χρονομετρο που το σταματας και χωρις να το μηδενισεις το ξεκινας παλι απο το σημειο που ειχε καταγραψει
 
1. Πρώτα Πήγαινε στην "Αλλαγή ρυθμίσεων ημερομηνίας και ώρας"
και έλεγξε ποια ζώνη ώρας έχεις ρυθμισμένη.
Πρέπει να είναι (GMT+02:00) Αθήνα, Βουκουρέστι. Αν δεν είναι, άλλαξε τη ζώνη ώρας στη σωστή.
Επίσης κάνε κλικ στο "Αλλαγή ζώνης ώρας" και κάνε κλικ στο "Αυτόματη ρύθμιση ρολογιού για θερινή ώρα"!
Στη καρτέλα "πρόσθετα ρολόγια" έλεγξε αν υπάρχει κι άλλη ζώνη ώρας που έχεις επιλέξει κατά λάθος. Αν ναι, αφαίρεσε την ή τσέκαρε ποια ζώνη ώρας θέλεις να σου εμφανίζουν τα windows (αν δεν υπάρχει δεύτερο ρολόι, η συγκεκριμένη επιλογή δεν εμφανίζεται).
Ύστερα πας στις "Τοπικές ρυθμίσεις και ρυθμίσεις γλώσσας" στη καρτέλα "τοποθεσία" έλεγξε αν η χώρα που έχεις επιλεγμένη είναι Ελλάδα.
Αν είναι όλα Οκ,
2. όταν ξεκινάει ο υπολογιστής πατάς το Delete και μπαίνεις στο BIOS. Δες εκεί την ώρα και αν χρειαστεί την διορθώνεις αποθηκεύοντας τις αλλαγές. Ξαναδοκιμάζεις αργότερα και αν σου κάνει πάλι τα ίδια τότε είναι η μπαταρία της μητρικής. Πηγαίνεις σε τεχνικό και σου την αλλάζει και σου διορθώνει και τις ρυθμίσεις.
 
Last edited:
Αφου ανοιξει κανονικα και ειναι ετοιμος για χρηση κανεις αυτη τη διαδικασια; Η μπαταρια της μητρικης ειναι μια στργγυλη πλακε που κουμπωνει επανω στην μητρικη;
 
Λογικα αν ειναι θεμα μπαταριας motherboard θα σου χανει και ρυθμισεις αλλες, περαν του ρολογιου, που και κεινο θα πεφτει στα defaults, δηλαδη σε περασμενες ρυθμισεις. Αν εχεις μηχανημα desktop ειναι ευκολο να γινει η αλλαγη, καθως η μπαταρια ειναι σε ενα μικρο κουτακι, και βγαινει πατωντας ενα κλιπ. Ειναι δε σαν ενα μικρο νομισμα, και φαινεται ευκολα. Αν εχεις λαπτοπ τοτε ειναι πιο περιεργα τα πραματα και θες τεχνικο να στο αποσυναρμολογησει...

Επισης μπορεις να ρυθμισεις το ρολοι του υπολογιστη μεσα στα windows να κανει πιο συχνα συγχρονισμο ωστε να εχεις σωστη ωρα, εστω και μετα απο λιγο. Δες εδω

https://www.pretentiousname.com/timesync/
 
Μου το έκανε και εμένα ο παλιός σταθερός, μετά από ξαφνική διακοπή λειτουργίας του από πτώση τάσης, αν θυμάμαι καλά. Εκτός από αυτό και το ιστορικό στον Explorer γυρνούσε σε παλιές ημερομηνίες από μόνο του... Δηλαδή εκεί που ήμουν σε μια σελίδα και ήθελα να πάω πίσω, πατώντας το back με πέταγε σε παλιά ημερομηνία και όχι αυτή που ήμουν λίγα λεπτά πριν. Οπότε λογικά είναι αυτό που λένε τα παιδιά, αν το συνδιάσω τώρα με το γεγονός ότι το έπαθε μετά από πτώση τάσης (άρα κάηκε η μπαταρία)
 
Αφου ανοιξει κανονικα και ειναι ετοιμος για χρηση κανεις αυτη τη διαδικασια; Η μπαταρια της μητρικης ειναι μια στργγυλη πλακε που κουμπωνει επανω στην μητρικη;
Ναι αυτή είναι η μπαταρία, αλλά συνήθως όταν θέλει αλλαγή χάνει τελείως την ώρα, μέχρι και τον χρόνο.
όχι για να μπεις στο BIOS πρέπει να πατάς ένα κουμπί με το που πάρει ρεύμα ο υπολογιστής πριν ξεκινήσει να φορτώνει τα windows. Στους περισσότερους είναι το del το κουμπί που κάνει την δουλειά αλλά σε ορισμένες εταιρίες μπορεί να είναι κάποιο άλλο F10πχ
 
Αφου ανοιξει κανονικα και ειναι ετοιμος για χρηση κανεις αυτη τη διαδικασια; Η μπαταρια της μητρικης ειναι μια στργγυλη πλακε που κουμπωνει επανω στην μητρικη;
Αν αναφέρεσαι σε μένα, το 1 το κάνεις αφού ο υπολογιστείς έχει "φορτώσει" τα πάντα και είναι έτοιμος για χρήση. Το 2 το κάνεις με το που πατάς το κουμπί για να ξεκινήσει η λειτουργία του, πατάς διακεκομμένα το delete, μέχρι να σου ανοίξει το Bios. Εκεί θα βρεις την ώρα και αν χρειαστεί θα την αλλάξεις. Μην ξεχάσεις την αποθήκευση πριν την έξοδο.
Η μπαταρία είναι αυτή που λες πάνω στο motherboard...
 
1. Πρώτα Πήγαινε στην "Αλλαγή ρυθμίσεων ημερομηνίας και ώρας"
και έλεγξε ποια ζώνη ώρας έχεις ρυθμισμένη.
Πρέπει να είναι (GMT+02:00) Αθήνα, Βουκουρέστι. Αν δεν είναι, άλλαξε τη ζώνη ώρας στη σωστή.
Επίσης κάνε κλικ στο "Αλλαγή ζώνης ώρας" και κάνε κλικ στο "Αυτόματη ρύθμιση ρολογιού για θερινή ώρα"!
Στη καρτέλα "πρόσθετα ρολόγια" έλεγξε αν υπάρχει κι άλλη ζώνη ώρας που έχεις επιλέξει κατά λάθος. Αν ναι, αφαίρεσε την ή τσέκαρε ποια ζώνη ώρας θέλεις να σου εμφανίζουν τα windows (αν δεν υπάρχει δεύτερο ρολόι, η συγκεκριμένη επιλογή δεν εμφανίζεται).
Ύστερα πας στις "Τοπικές ρυθμίσεις και ρυθμίσεις γλώσσας" στη καρτέλα "τοποθεσία" έλεγξε αν η χώρα που έχεις επιλεγμένη είναι Ελλάδα.
Αν είναι όλα Οκ,
2. όταν ξεκινάει ο υπολογιστής πατάς το Delete και μπαίνεις στο BIOS. Δες εκεί την ώρα και αν χρειαστεί την διορθώνεις αποθηκεύοντας τις αλλαγές. Ξαναδοκιμάζεις αργότερα και αν σου κάνει πάλι τα ίδια τότε είναι η μπαταρία της μητρικής. Πηγαίνεις σε τεχνικό και σου την αλλάζει και σου διορθώνει και τις ρυθμίσεις.
Αν αναφέρεσαι σε μένα, το 1 το κάνεις αφού ο υπολογιστείς έχει "φορτώσει" τα πάντα και είναι έτοιμος για χρήση. Το 2 το κάνεις με το που πατάς το κουμπί για να ξεκινήσει η λειτουργία του, πατάς διακεκομμένα το delete, μέχρι να σου ανοίξει το Bios. Εκεί θα βρεις την ώρα και αν χρειαστεί θα την αλλάξεις. Μην ξεχάσεις την αποθήκευση πριν την έξοδο.
Η μπαταρία είναι αυτή που λες πάνω στο motherboard...
Το 1 το εχω κανει αρκετες φορες αλλα διορθωνει το προβλημα για οση ωρα λειτουργει συνεχως, οσο εναι ανοιχτος μετραει κανονικα αλλα οταν κλεισει σταματα. Σαν να μετρα τις ωρες και τις μερες αθροιστικα οσο λειτουργει, δεν συνεχιζει να καταγραφει τον πραγματικο χρονο που κυλαει οταν ειναι κλειστος. Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους για την βοηθεια, θα δοκιμασω και τις αλλες διαδικασιες που μου υποδειξατε και θα σας πω για τα αποτελεσματα
 
τον βγαζεις απο την πριζα? λογικα η μπαταρια ειναι αλλαξε την 3 ευρω οι 6 κανουν υπαρχει και η περιπτωση να εχει χαλασει η μητρικη ( πολυ σπανια και να παρουσιαζει αυτο το προβλημα)
 
Παδια ολα καλα.Αλλαξα την μπαταρια και με το ανοιγμα μπηκε μονος του στο BIOS, ρυθμισα την σωστη ωρα και τωρα ειναι οκ. Εμεινε κλειστος ολο το μεσημερι και τωρα ανοιξε χωρις να χασει ουτε λεπτο.
τον βγαζεις απο την πριζα? λογικα η μπαταρια ειναι αλλαξε την 3 ευρω οι 6 κανουν υπαρχει και η περιπτωση να εχει χαλασει η μητρικη ( πολυ σπανια και να παρουσιαζει αυτο το προβλημα)
Ναι του κλεινω το πλουμπριζο οταν δεν τον χρησιμοποιω αλλα αυτο το κανω χρονια τωρα, και δεν ειχε ξανα παρουσιασει τετοιο θεμα. Παντως τωρα δειχνει ενταξει. Σας ευχαριστω πολυ ολους
 
Καλησπερα Αρχοντες
Εσεις που κατεχετε το αθλημα της τεχνολογιας
αυτη η αναβαθμιση που μου βγαζει στο λαπτοπ σε καθημερινη βαση και μου σπαει τα νευρα για τα windows 10 τι ρολο τραβαει ? .xm.
Την εχει κανει καποιος αξιζει τον κοπο ?
 
Καλησπερα Αρχοντες
Εσεις που κατεχετε το αθλημα της τεχνολογιας
αυτη η αναβαθμιση που μου βγαζει στο λαπτοπ σε καθημερινη βαση και μου σπαει τα νευρα για τα windows 10 τι ρολο τραβαει ? .xm.
Την εχει κανει καποιος αξιζει τον κοπο ?
Μην την κάνεις. Πάτα εδώ στο πράσινο download now: https://www.grc.com/never10.htm
και κατέβασε το πρόγραμμα. Πάτα διπλό κλικ στο αρχείο που θα κατέβει και μετά πάτα στο disable win10upgrade...κάνε μια επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος. Αν σου πάρει πάνω από 2 λεπτά να το κάνεις τότε κάτι θα κάνεις λάθος οπότε πάρε με τηλ...
 
Μην την κάνεις. Πάτα εδώ στο πράσινο download now: https://www.grc.com/never10.htm
και κατέβασε το πρόγραμμα. Πάτα διπλό κλικ στο αρχείο που θα κατέβει και μετά πάτα στο disable win10upgrade...κάνε μια επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος. Αν σου πάρει πάνω από 2 λεπτά να το κάνεις τότε κάτι θα κάνεις λάθος οπότε πάρε με τηλ...
Σε ευχαριστω Βασιλη εισαι δυναμη :D;);).shake hands.
 
ένα acer που έχω 7+ χρόνια μου έβγαζε αυτή την ένδειξη την ανέβαλα κι εγώ κι ο γιός μου και κάποια στιγμή πριν 2+ μήνες τα πέρασε μόνο του και το λαπτοπ πάει μια χαρά
έφυγαν και κάποια κολλήματα που έκανε .xm.
 
Eπειδη ειναι αναβαθμιση, σημαινει οτι το μηχανημα που θα γινει, εχει αρχεια και πραγματα που πιθανοτατα δεν εχεις αλλου. ΑΝ εχεις κανει backup και εισαι κομπλε, τοτε αξιζει να τα δοκιμασεις, ειναι πιο γρηγορα και οσο τα εχουμε δουλεψει αρκετα πιο σταθερα. Ομως, η διαδικασια της αναβαθμισης δεν ειναι παντα αναιμακτη, εχω ηδη παρει 2-3 μηχανηματα στο χερι, και τρεχουμε να βρουμε τα αρχεια και να τα ξαναστησουμε. Οτι και αν κανεις παντως, ακομα και αν περασουν μονα τους, εχεις την δυνατοτητα να γυρισεις στο προηγουμενο λειτουργικο επειτα απο δοκιμαστικη λειτουργια ενος μηνος.
 
Back
Top