Βοήθεια με ηλεκτρολογικά

κύριοι,
αναζητώ βοήθεια από ηλεκτρολόγο όντας σχεδόν άσχετος αλλά θέλω όμως να εμπλακώ για να μαθαίνω !
περιγραφή :
Αλλαγή 2 ντουί σε φωτιστικό οροφής. Κάηκε το ένα ντουί όταν πατήθηκε διακόπτης, έκαψε και τις 2 λάμπες, ασφάλεια δεν έπεσε...
Και τα δύο ντουί έχουν μεταλλικό λαμάκι στο κέντρο (μου θυμίζει γείωση ?) και πιάνουν με βίδα στη μεταλλική βάση του φωτιστικού η οποία είναι βιδωμένη στο ταβάνι.

Από το ταβάνι βγαίνουν 3 καλώδια. Ενδεχομένως το τρίτο να μην είχε χρησιμοποιηθεί
Τα 2 καλώδια από το ταβάνι μπαίνουν σε κλέμμα και από εκεί φεύγουν απο 2 καλώδια από κάθε έξοδο, σύνολο 4 όπου ανά 2 μπαίνουν στα ντουί....
Έχω λοιπόν την αίσθηση ότι λείπει μια ακόμα σύνδεση ανάμεσα στα ντουί...επειδή ακριβώς συνδέονται με το μεταλλικό ποδαράκι, στη βάση...

Όταν συνδέω τα 2 καλώδια από το ταβάνι στο ντουί που κρέμεται (καμία επαφή με τη βάση), οι διακόπτες ανάβουν τη λάμπα.....
Όταν βάζω ντουί και λάμπες πάνω στο φωτιστικό, δεν έχω φως ....μου λείπει ακόμα μια σύνδεση για να έχω αναμένα και τα 2 ντουί, ποιά είναι αυτή ???
Ευχαριστώ
 
Τα τρια καλωδια που βγαινουν απο το ταβανι ειναι 2 φασεις ενας ουδετερος γιατι εχεις δυο διακοπτες οκ στο φωτιστικο εχεις 2 φασεισ και ενα ουδετερο δλδ
συνδεεις τα μισα με ενα διακοπτη και αλλα μισα με τον αλλον και εχεις ενα ουδετερο.....αλλα πρεπει να βρεις την καθε λαμπα τα καλωδια αν ειναι εξωτερικα ι αν ειναι μεσα συνδεμενα
 
Τα ντουι δεν εχουν γειωση πολλα φωτηστικα οποτε μην κανεις λαθος και συνδεεις την γειωση αντι φαση ουδετερο οποτε στο κεντικο λαμακι δεν ειναι γειωση ειναι φαση ι αντιστροφα ουδετερος
 
γιαβάς - γιαβάς γιατί δεν κατέω και δεν έχω και μαλλιά να κάνω περμανάντ αν κάνω λάθος με τα καλώδια !

ναι έχω..τρεις διακόπτες που δουλεύουν αλέ-ρετούρ
ανοίγοντας το φωτιστικό βρήκα τα 2 καλώδια στη κλέμμα και τη συνδεσμολογία μέχρι τα ντουί , δεν τα πείραξα.....
καταλαβαίνω ότι η πολικότητα προς τα ντουί δεν έχει νόημα αφού το ρεύμα είναι εναλλασσόμενο ! οι συνδέσεις είναι εξωτερικές και είναι βιδωμένες σωστά...
βρήκα όμως και ένα χύμα καλώδιο 20 πόντων, που δεν συνδεόταν πουθενά...δεν το ανέφερα πριν για να μην μπλέξω τη περίπτωση.....φαντάζομαι ότι αυτό το καλώδιο κάτι θα συνέδεε στις δυο άκρες του, αλλά "έφυγε" από τη θέση του και τα έκαψε όλα.....
άραγε αυτό το χύμα καλώδιο είναι η λύση ?
 
Αν εχεις δυο διακοπτες για να αναβεις το φωτιστικο τοτε η εχει φυγει απο μεσα η συνδεση και δεν εχεις 220 στο φωτιστικο......αν βγαλεις τα ντουι εχουν δυο καλωδια φαση ουδετερος οποτε
αν εχεις 8 λαμπες μεσα στο φωτησητι εχει συνδεση κοινο ουδετερο και 4 καλωδια μαζι αλλα τεσσερα καλωδια μαζι και ενα ουδετερο για να αναβουν μισα μισα
 
έχω 3 διακόπτες, ένα φωτιστικό με δύο ντουί....
βγάζει 3 καλώδια το ταβάνι, τα δύο τα βρήκα σε κλέμα και από εκεί, 2+2 καλώδια προς τα 2 ντουί......
το καλώδιο που ήταν χύμα, σε ποιά σύνδεση θα ήταν ???
όταν κρεμάω το ένα ντουί κατευθείαν στη κλέμα από το ταβάνι, έχω φως.........όταν όμως είναι όλα βιδωμένα στη θέση τους....δεν έχω φως
 
Καλησπέρα vpentza.Θέλω να σε βοηθήσω στο πρόβλημά σου αλλά να ξέρεις πως για ότι κάνεις υπεύθυνος είσαι εσύ και μόνο και ότι το ρεύμα μπορεί να σε σκοτώσει για πλάκα.Γενικά δεν είναι αν δεν γνωρίζεις όυτε για πειραματισμούς ούτε για παιχνίδια. Και πίστεψέ με έχουν δεί αρκετά τα μάτια μου γι' αυτό μην με παρεξηγήσεις.Ελπίζω ο γενικός πίνακας του σπιτιού σου να έχει ρελέ διαρροής αλλίως καλό είναι να φωνάξεις έναν ηλεκτρολόγο που θα βρεί τι φταίει σε 5 λεπτά.

Ας πάρουμε τα πράγματα απ την αρχή γιατί δεν έχω καταλάβει ακριβώς αυτά που περιγράφεις.
Λές ότι απ το ταβάνι σου βγαίνουν 3 καλώδια απ' τα οποία τα δύο μόνο ήταν συνδεδεμένα.Μπορείς να μου πείς τι χρώματα είχαν τα καλώδια αυτά? Επίσης έχεις ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι για να δείς ποια απο αυτά τα καλώδια έχουν ρεύμα όταν ανοιγοκλείνεις τον διακόπτη?

Βασικά να γνωρίζεις ότι μια λάμπα για να λειτουργήσει χρειάζετε δύο καλώδια και μόνο.Μία φάση (το ρεύμα σου) και ένα ουδέτερο.Άρα η λογική λέει πως τα καλώδια που βγαίνουνβ απ το ταβάνι και πάνε στην κλέμμα και μετά απο εκεί στο φωτιστικό σου είναι φάση και ουδέτερος. Άν πάνω στην κλέμμα συνδέσεις κατευθείαν μια λάμπα με ντουί και δουλέψει, όπως είπες έκανες, τότε το πρόβλημα είναι στο φωτιστικό σου.

Αν έχεις ένα πολύμετρο θα βρείς που είναι το πρόβλημα αμέσως. Τα ντουί του φωτιστικού τα άλλαξες μόνος σου? Τα σύνδεσες σωστά να μην κάνουν πουθενά τα καλώδια σώμα με το σώμα του φωτιστικού?Το ότι δεν σου ανάβει το ντουί να ξέρεις ότι μάλλον έχει φύγει η κοπεί κάποιο καλώδιο.Αν αυτό το καλώδιο ακουμπάει μάνω σε μεταλλικό σώμα του φωτιστικού, επειδή το φωτιστικό σου δεν έχει γείωση συνδεδεμένη όταν θα πάς να πιάσεις εσύ το φωτιστικό με το χέρι στην καλύτερη θα την ακούσεις στερεοφωνικά απ το ρεύμα. ΠΡΟΣΟΧΗ μεγάλη το λέω και το ξαναλέω.
 
Βασίλη δεν είμαι ειδικός αλλά μήπως πρόκειται για εγκατάσταση σε περίπτωση που έχεις διπλό διακόπτη και το κάθε ντουί να αντιστοιχεί και σε ένα διακόπτη;
 
Βασίλη δεν είμαι ειδικός αλλά μήπως πρόκειται για εγκατάσταση σε περίπτωση που έχεις διπλό διακόπτη και το κάθε ντουί να αντιστοιχεί και σε ένα διακόπτη;

Στα ηλεκτρολογικά όλα είναι πιθανά,αλλάο φίλος μας λέει πώς για να ανάψει το φωτιστικό έχει τρείς διακόπτες αλλέ-ρετούρ , αρα αν όντως είναι αλλέ-ρετούρ οι διακόπτες δεν μπορεί να αντιστοιχεί κάθε ντουί σε έναν διακόπτη. Επίσης απο αυτό που έχει γράψει για την κλέμμα και παλία και τα δύο ντουί μαζί άναβαν και όχι χωριστά.
 
Bill.....κατανοητό το ύφος σου ! όλα γίνονται με κατεβασμένη τη σχετική ασφάλεια και ο πίνακας διαθέτει ασφαλιστικό ρελέ. Τα ντουί ανάβουν ταυτόχρονα, οι 3 διακόπτες είναι μονοί..δουλεύουν αλέ ρετούρ

"Λές ότι απ το ταβάνι σου βγαίνουν 3 καλώδια απ' τα οποία τα δύο μόνο ήταν συνδεδεμένα.Μπορείς να μου πείς τι χρώματα είχαν τα καλώδια αυτά? Επίσης έχεις ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι για να δείς ποια απο αυτά τα καλώδια έχουν ρεύμα όταν ανοιγοκλείνεις τον διακόπτη?"

Τα τρία καλώδια είναι λευκά, οι διακόπτες είναι τρεις, μπορεί το 3ο να είναι αναμονή......όσο ασφαλές κι αν είναι δεν τολμώ να βάλω δοκιμαστικό κατσαβίδι σε καλώδιο με ρεύμα στο ΟΝ.

"...η λογική λέει πως τα καλώδια που βγαίνουνβ απ το ταβάνι και πάνε στην κλέμμα και μετά απο εκεί στο φωτιστικό σου είναι φάση και ουδέτερος. Άν πάνω στην κλέμμα συνδέσεις κατευθείαν μια λάμπα με ντουί και δουλέψει, όπως είπες έκανες, τότε το πρόβλημα είναι στο φωτιστικό σου."
ξέρω ότι έβαλα το ντουί στην υπάρχουσα κλέμα χωρίς να έχει επαφή με το φωτιστικό και δούλεψε.....και εγώ θεωρώ ότι το πρόβλημα είναι στο φωτιστικό..

"Αν έχεις ένα πολύμετρο θα βρείς που είναι το πρόβλημα αμέσως. Τα ντουί του φωτιστικού τα άλλαξες μόνος σου? Τα σύνδεσες σωστά να μην κάνουν πουθενά τα καλώδια σώμα με το σώμα του φωτιστικού?Το ότι δεν σου ανάβει το ντουί να ξέρεις ότι μάλλον έχει φύγει η κοπεί κάποιο καλώδιο.Αν αυτό το καλώδιο ακουμπάει μάνω σε μεταλλικό σώμα του φωτιστικού, επειδή το φωτιστικό σου δεν έχει γείωση συνδεδεμένη όταν θα πάς να πιάσεις εσύ το φωτιστικό με το χέρι στην καλύτερη θα την ακούσεις στερεοφωνικά απ το ρεύμα."

Πολύμετρο έχω και ξέρω τη λειτουργία με το beep που τσεκάρεις αν περνάει ρεύμα σε δύο άκρες ενός κυκλώματος . Δεν ξέρω όμως πώς να το χρησιμοποιήσω σε αυτή τη περίπτωση...Τα ντουί τα άλλαξα μόνος. τα καλώδια που πάνε στα ντουί δεν κάνουν σώμα αλλού...επειδή η διαδικασία είναι ...κατεβάζω ασφάλεια, κάνω τις αλχημείες μου, ανεβάζω ασφάλεια και παίζω με τους διακόπτες....αν είχα μπλέξει γειώσεις και τα συν αυτώ, θα είχα πάλι βραχυκύκλωμα και καμμένες λάμπες....δεν έχω όμως...κάτι λείπει στο κύκλωμα και υποπτεύομαι το περισσευούμενο καλώδιο !

"....μήπως πρόκειται για εγκατάσταση σε περίπτωση που έχεις διπλό διακόπτη και το κάθε ντουί να αντιστοιχεί και σε ένα διακόπτη;"
Χρήστο, ο ηλεκτρολόγος αποδείχθηκε μέγιστος καραγκιόζης, τα λάθη είναι αρκετά μέσα στο σπίτι !
 
Κοίτα αφού βάζεις λάμπα κατευθείαν στην κλέμμα και ανάβει ξέχνα το τρίτο καλώδιο που βγαίνει απ το ταβάνι.Με αυτά τα δύο μπορείς να ανάψεις το φωτιστικό σου.Το θέμα είναι στο φωτιστικό.

Το φωτιστικό έχει αν έχω καταλάβει καλά δύο ντουί.Πάνω απο το κάθε ντουί φεύγουν δύο καλώδια εσωτερικά του σώματος του φωτιστικού τα οποία καταλήγουν στο πάνω μέρος του. Άρα δύο ντουί απο δύο καλώδια πρέπει στο πάνω μέρος του φωτιστικού να έχεις 4 καλώδια τα οποία πρέπει να συνδέσεις στις κλέμμες που έρχονται απ τα καλώδια του ταβανιού.

Εδώ πρέπει να προσέξεις να πιάσεις μαζί στην μία θέση της κλέμμας καλώδια απο διαφορετικά ντουί.Δηλαδή το ένα καλώδια απο το πρώτο ντουί και το ένα καλώδιο απο το δεύτερο ντουί τα βάζεις στην ίδια μεριά της κλέμμας.Τα άλλα δύο καλώδια απο το κάθε ντουί στην άλλη μεριά της.

Αν το έχει κάνει έτσι και δεν σου δουλεύει πάρε το πολύμετρο στα χέρια, βάλε συνέχεια για να μετρήσεις τα καλώδια εσωτερικά του φωτιστικού.Τα τέσσερα καλώδια του φωτιστικού θα είναι στον αέρα. Το ντουί όταν το κοιτάς απο εκέι που μπαίνει η λάμπα στο κέντρο του έχει ένα λαμάκι που αντιστοιχεί στο ένα καλωδιό του και το σπείρωμα που βιδώνει η λάμπα στο άλλο καλώδιο.Βάζει το πολύμετρο σε ένα απο αυτά τα λαμάκια και με την συνέχεια προσπαθείς να βρείς ποιό απ τα 4 καλώδια στο πάνω μέρος του φωτιστικού αντιστοιχεί.Αν το βρείς και ακούσεις το μπίπερ σημαίνει πως υπάρχει συνέχεια άρα το καλώδιο είναι καλό και συνεχίζεις μέχρι να τα βρείς όλα.Προσοχή κάθε λαμάκι θα έχει συνέχεια με ένα μόνο καλώδιο.

Σου βάζω και ένα πολύ πρόχειρο σχέδιο για να δείς την συνδεσμολογία πώς πρέπει να είναι.

Untitled.png
 
αρχίζω και καταλαβαίνω κάποια πράγματα...ευχαριστώ....
μου περιγράφεις τον τρόπο να τσεκάρω τα ντουί με πολύμετρο........εγώ τα τσέκαρα βάζοντάς τα κατευθείαν, το κάθε ένα στη κλέμμα....δούλεψαν.....
από κάθε έξοδο της κλέμμας βγαίνουν 2 καλώδια, ένα για κάθε ντουί...... όταν όμως είναι όλα βιδωμένα στη μεταλ βάση, απλά δεν δουλεύουν......

ρωτάω όμως γιατί δεν ξέρω......το κάθε ντουί έχει ένα μεταλλικό ποδαράκι βιδωμένο στη πίσω μεριά...το "δικό" του ήταν και πριτσινωμένο στη πλάτη του ντουί.....μου δίνει λοιπόν την εντύπωση ότι θα κάνει κάπου σώμα με ..κάτι.....αυτό όμως χρησιμεύει και για να βιδώνεται το ντουί στη μεταλλική βάση.....
αφού όταν κρέμεται δουλεύει αλλά όταν είναι βιδωμένο με το ποδαράκι, δεν δουλεύει, καταλήγω (χωρίς να αντιλαμβάνομαι τεχνικά το γιατί) στο ότι μάλλον "φταίει" αυτό το ποδαράκι !

ερώτηση 2....... αν με το πολύμετρο μετρήσω τις εξόδους του ντουί με τη λάμπα βιδωμένη (εκτός παροχής), λογικά δεν θα κάνει beep ????
 
ερώτηση 2....... αν με το πολύμετρο μετρήσω τις εξόδους του ντουί με τη λάμπα βιδωμένη (εκτός παροχής), λογικά δεν θα κάνει beep ????

Εξαρτάται τι λάμπα θα βάλεις.Αν βάλεις κάποια αερίου όπως αλογόνου η οικονομίας η led δεν θα μετρήσεις τίποτα.Μόνο με πυρακτώσεως λάμπα θα δείς συνέχεια. Αλλά αυτή η μέτρηση δεν θα σου πεί κάτι.

Απο την στιγμή που βάζεις τα ντουί μόνα τους και ανάβουν γιατί σε προβληματίζει οτιδήποτε άλλο? Κάποια καλωδίωση είναι το πρόβλημα μέσα στο φωτιστικό.Αυτό με το σώμα που λές ,ναι το ντουί βιδώνει πάνω στο φωτιστικό με το λαμάκι και κάνει σώμα πάνω στο σώμα το φωτιστικού που είναι γειωμένο κανονικά (στην δική σου περίπτωση δεν έχει γείωση) άλλα και χωρίς αυτό δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην δουλέψει.
Επίσης αυτό με το πολύμετρο που σου είπα δεν είναι για να τσεκάρεις τα ντουί αν δουλεύουν, είναι για να τσεκάρεις ότι είναι οκ τα καλώδιά του φωτιστικού σου.
 
όντας ερασιτέχνης "ηλεκτρολόγος", κάνω λογικούς συνειρμούς και απορρίπτω σενάρια.......ό,τι μένει, το δοκιμάζω ..
αυτό που έμεινε (αφαιρώντας πολλά) είναι ότι όλα δουλεύουν ρολόι όταν ΔΕΝ κάνουν επαφή με τη βάση οροφής του φωτιστικού.... από την αρχή δεν μου άρεσε που ΚΑΙ τα δύο ντουί βιδώνονταν στη βάση, δημιουργώντας κάποιο κύκλωμα.....
ανάμεσα στη βάση και το κάθε ντουί θα βάλω "μόνωση" για να ΜΗΝ έρχονται σε επαφή με τη βάση.......το ρεύμα θα πηγαίνει μόνο στην είσοδο των ντουί και τίποτε άλλο...
έκανα τις αρχικές δοκιμές σήμερα, μετά από μια πρωινή κρίση εξυπνάδας......είχα δίκιο, μένει μόνο να κάνω τη τελική συναρμολόγηση, το βράδυ....
Ευχαριστώ σε όλους που μου έστειλαν μνμ για βοήθεια....το εκτιμώ πολύ......

ΥΓ...το αστείο είναι που μόλις απέδειξα τη θεωρία μου, πάω στο μπάνιο να πλυθώ, και με το που πατάω τον διακόπτη, η μία λάμπα του, κάηκε ! .hit.
 
Back
Top