Βοήθεια για νεοσύλλεκτο !

Καλως σας βρηκα ειμαι νεος στο φορουμ . Ειμαι ο Μιχαλης καταγωγη ορεινης ναυπακτιας και δυστυχως μενω αθηνα , σε λιγες μερες θα γινω 18 χρονων και ονειρο μου απο μικρο παιδι ηταν να αγορασω μια καραμπινα και να την χρησιμοποιω σωστα και οριμα . Διαθετω μεγαλο σεβασμο προς την φυση και το περιβαλλον παλι καλα που μενω διπλα στον Υμηττο και πηγαινωντας καθε μερα ξεχνιεμαι . Στο χωριο μου παω καθε καλοκαιρι χριστουγεννα και πασχα ειναι το αγαπημενο μου μερος ειναι εκει που βρισκω την ελευθερια μου και αισθανομαι ανρθωπος . Ετσι λοιπον μετα απο συζητηση με τους γονεις μου θελω μολις παω 18 χρονων σε 10-11 μερες να ξεκινησω την διαδικασια για να βγαλλω κυνηγετικη αδεια ωστε να μπορω να αγορασω μια καραμπινα , αλλα δεν ξερω προς τα που να κινηθω για την αγορα ενος τετοιου αντικειμενου και ποσα λεφτα ειναι καλα να διαθεσω για κατι που δεν θα μου χαλασει στον εναν χρονο . Θελω να μου προτεινεται ιδεες και συμβουλες ωστε οταν φτασει η ωρα να κυνηγησω πρωτα ο Θεος να ξερω να παντα ωστε να το απολαυσω και να μην μου βγει σε τραγωδια . Δεν θελω να πληγωσω κανενα ζωο χωρις να το σκοτωσω απο μια αστοχη βολη ουτε να αυξησω τις πιθανοτητες να τραυματισω εμενα η καποιον αλλον , με οριμοτητα και με σταδιακα βηματα θελω να μαθω τα παντα για αυτο το τελειο χομπι χωρις βεβαια να κανω κακο στο περιβαλλον που ειναι το σπιτι μου . Ελπιζω να μην σας κουρασα , καλο βραδυ .
 
Καλως σας βρηκα ειμαι νεος στο φορουμ . Ειμαι ο Μιχαλης καταγωγη ορεινης ναυπακτιας και δυστυχως μενω αθηνα , σε λιγες μερες θα γινω 18 χρονων και ονειρο μου απο μικρο παιδι ηταν να αγορασω μια καραμπινα και να την χρησιμοποιω σωστα και οριμα . Διαθετω μεγαλο σεβασμο προς την φυση και το περιβαλλον παλι καλα που μενω διπλα στον Υμηττο και πηγαινωντας καθε μερα ξεχνιεμαι . Στο χωριο μου παω καθε καλοκαιρι χριστουγεννα και πασχα ειναι το αγαπημενο μου μερος ειναι εκει που βρισκω την ελευθερια μου και αισθανομαι ανρθωπος . Ετσι λοιπον μετα απο συζητηση με τους γονεις μου θελω μολις παω 18 χρονων σε 10-11 μερες να ξεκινησω την διαδικασια για να βγαλλω κυνηγετικη αδεια ωστε να μπορω να αγορασω μια καραμπινα , αλλα δεν ξερω προς τα που να κινηθω για την αγορα ενος τετοιου αντικειμενου και ποσα λεφτα ειναι καλα να διαθεσω για κατι που δεν θα μου χαλασει στον εναν χρονο . Θελω να μου προτεινεται ιδεες και συμβουλες ωστε οταν φτασει η ωρα να κυνηγησω πρωτα ο Θεος να ξερω να παντα ωστε να το απολαυσω και να μην μου βγει σε τραγωδια . Δεν θελω να πληγωσω κανενα ζωο χωρις να το σκοτωσω απο μια αστοχη βολη ουτε να αυξησω τις πιθανοτητες να τραυματισω εμενα η καποιον αλλον , με οριμοτητα και με σταδιακα βηματα θελω να μαθω τα παντα για αυτο το τελειο χομπι χωρις βεβαια να κανω κακο στο περιβαλλον που ειναι το σπιτι μου . Ελπιζω να μην σας κουρασα , καλο βραδυ .
Καλώς ήρθες Μιχάλη και κάθε άλλο παρά μας κουραζεις, αντίθετα μας θυμίζεις τα νιάτα μας και μεις έτσι ήμασταν και είμαστε ακόμη, από τα γραφόμενα σου βλέπω ότι είσαι ώριμος για την ηλικία σου και με αρχές μπράβο σου και συνέχισε έτσι φιλαράκι. Το όνειρο σου το είχαμε όλοι εδώ μέσα από πιτσιρικάδες μέχρι τώρα, δεν θέλω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο αλλά να σου πω ότι όλες οι γνωστές εταιρείες σήμερα βγάζουν καλά και αξιόπιστα όπλα σε όλες τις οικονομικές κατηγορίες, θα σου πρότεινα όμως να ρίξεις μια ματιά εδω μέσα έχουν γραφτεί ενδιαφέροντα πράγματα για εταιρείες όπλων και για μοντέλα και πιστεύω κάποιο όπλο θα έχεις στο νου σου το επόμενο βήμα να πας σε ένα κυνηγομάγαζο και να το δεις από κοντά να το επώμισεις να το περιεργαστεις , προσωπικά για μένα θέλω να μου ερχεται καλά στον ώμο αλλά και αισθητικα να με τραβάει. Καλή τύχη φίλε η τελική επιλογή είναι δικιά σου.
 
Εκτός των όπλων εδώ μέσα θα μάθεις αρκετά για το κυνήγι ως δραστηριοτητα, την ηθική του και την ασφάλεια τη δική σου και των γύρω σου.
Ότι και αν αποφασίσεις να πάρεις καλό θα είναι να ξεκινήσεις από ένα σκοπευτήριο και έναν έμπειρο κυνηγό που θα σου μάθει τον ασφαλή χειρισμό του όπλου και θα σου δείξει τα πρώτα βήματα στο κυνήγι.
Καλή ανάγνωση!
 
Καλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας . Οταν ειμαι στο χωριο παω με τον παππου για κυνηγι και με αλλους 3 φιλους τους και αντικειμενικα εχω μαθει πχ οταν ερχεται καποιος να σε χαιρετησει ειτε ειναι τσοπανης ειτε οποιοσδηποτε ανοιγεις το οπλο και το αφοπλιζεις ως ενδειξη σεβασμου και ηθικης . Εγω εδω και 4 χρονια εχω ενα αεροβολο BAIKAL MP 512 δεν ειναι τιποτα σπουδαιο αλλα το αγαπαω και το συντηρω παρα πολυ καλα . Μπορει να σας φανει κακο αυτο που θα γραψω αλλα στο χωριο εχω πετυχει 3- 4 φασες αλλα επειδη δεν ηξερα πολλα και ειχα τον ενθουσιασμο δεν σκεφτομουν τις απαραιτητες προυποθεσεις και εβγαινα μεσημερι οταν κοιμοντουσαν οι γονεις μου και πηγαινα στο δασος μονος μου 14 χρονων παιδι για να το ''παιξω '' κυνηγος . Στο διαταυτα μου αρεσει πολυ η καραμπινα baikal mp 153 που αντικειμενικα ειναι φτηνο και εχω δει καποια βιντεο που ειναι αρκετα ομορφο , τι λετε ? Ακομα θελω να μου εξηγησετε πως μετραμε την δυναμη του οπλου και γενικα ολα αυτα τα περιεργα γιατι μου φιαινονται κινεζικα χαχα !!
 
Από τα γραφόμενα σου, δείχνεις ένα πολύ ώριμο παιδί παρά το νεαρό της ηλικίας σου. Το αυτογεμές που αναφέρεις είναι αξιόλογο και δεν έχω ακούσει παράπονα από κάποιον, ίσως να έριχνες και μια ματιά στο νεότερο μοντέλο mp 155, το οποίο είναι και αυτό φθηνό. Όποιο όπλο και να επιλέξεις δεν θα αντιληφθείς μεγάλες διαφορές τουλάχιστον για τα πρώτα χρόνια. Μην εστιάζεις σε πράγματα που έχουν μικρή σημασία όπως η "δύναμη" που αναφέρεις, για σένα θα πρέπει να έχουν προτεραιότητα πράγματα όπως η κυνηγητική σκόπευση, νοοτροπία, ασφάλεια κτλ. Θα σου πρότεινα λοιπόν να οδηγήσεις τον νεανικό σου ενθουσιασμό προς την ουσιαστική κατεύθυνση η οποία είναι η σωστή εκπαίδευση. Η κυνηγητική σκόπευση δεν έχει καμία σχέση με αυτή του αεροβόλου, μετά την αγορά του όπλου καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιον έμπειρο κυνηγό-σκοπευτή και μέσα από ένα σκοπευτήριο θα αντιληφθείς πολλά πράγματα που έχουν να κάνουν με την λειτουργία του λειόκαννου κυνηγητικού όπλου.
Να θυμάσαι πάντα πως μετά το πάτημα της σκανδάλης, η σφαίρα δεν γυρίζει πίσω. Πρώτα θα σκέφτεσαι και μετά θα σηκώνεις το τουφέκι.
 
καλο θα ητανε να μας πεις και τι κυνηγια σ ενδιαφερουνε για να καταλαβουμε τι ψαχνεις.εγω παλι απο την πλευρα μου θα σου προτεινα σαν νεος που εισαι να ξεκινησεις με δικανο.πηγαινε σ ενα μαγαζι να επωμισεις ενα baikal το οποιο ειναι και φτηνο και μπορει να το βρεις και μεταχειρισμενο.οταν θα μαθεις να ριχνεις προχωρα και στην αγορα καραμπινας μετα απο 2-3 χρονια.αν εχεις μερακι οπως λες με το δικανο θα μαθεις και πολλα πραγματα επισκεπτομενοε καποιο σκοπευτηριο.αν παλι επιμενεις σε αυτογεμες θα σου προτεινα την mp 155 με πολυ καλυτερο ζυγισμα και πολυ πιο ελαφρια απο την 153 και παρα πολυ καλο οπλο.την εχει ο γιος μου 2 χρονια τωρα και δεν εχει κανενα προβλημα.αυτα γι αρχη και οτι θελεις εδω ειμαστε
 
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις , ισως ακολουθησω την γνωμη σας και να αγορασω ενα δικανο . Απλα δεν ξερω σε ποιον να απευθυνθω για να με βοηθησει και με τα σκοπευτηρια κτλπ , θα κανω μια ερευνα στο διαδυκτιο και αν μπορειτε να μου πειτε πραγματα να με βοηθησετε ευχαριστως ! Απλα δεν εχω καταλαβει καθολου την δυναμη του καθε οπλου , τα φυσιγγια που πρεπει να παιρνει και γενικα ολα αυτα !
 
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις , ισως ακολουθησω την γνωμη σας και να αγορασω ενα δικανο . Απλα δεν ξερω σε ποιον να απευθυνθω για να με βοηθησει και με τα σκοπευτηρια κτλπ , θα κανω μια ερευνα στο διαδυκτιο και αν μπορειτε να μου πειτε πραγματα να με βοηθησετε ευχαριστως ! Απλα δεν εχω καταλαβει καθολου την δυναμη του καθε οπλου , τα φυσιγγια που πρεπει να παιρνει και γενικα ολα αυτα !
Μιχαλη όλα θα έρθουν με τον καιρό τους μην αγχωνεσαι ;)
Κανεις δεν γεννήθηκε μαθημενος
Με χειροποιητες σφεντόνες και τόξα παλευαμε μέχρι τα 18 μέχρι να βγει αυτή η πολυπόθητη άδεια
Για το θέμα το φυσιγγίων θα την βρεις την άκρη μόνος σου αναλόγως με τι θήραμα θέλεις ασχοληθεις
Εγώ για να καταλάβεις στις αρχές και τελειως ασχετος μονο απο λαγό ήξερα λόγω του Πατερα μου ;)

έπαιρνα φυσίγγια για τσίχλες άνω των 34gr γιατί πίστευα οτι με αυτά τα γραμμάρια καταβάλλεις το θήραμα με την μια
Έχω πληρώσει κάτι 9-10 ευρώ το κουτί για τσίχλες και ας γυρναγα στο σπίτι με την πουλιαστρα αδεια και με κεφάλι κουδούνι απο τις δυνατές τουφεκιες :p:p
Αφού εχεις και τον Παππού σου κυνηγό τα πρωτα βήματα στο κυνήγι θα έρθουν άμεσα αρκεί να δώσεις βαση στις συμβουλες του:)
 
Back
Top