Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Και ποια η διαφορά; Και στην benelli την πάπια δεν την αφήνεις με το αριστερό όπως λες όλα με το δεξί τα κάνεις αφού το κλειστρο έχει μείνει ανοιχτό. Η μόνη διαφορά είναι ότι το πρώτο αντί να το βάλεις απο κάτω το βάζεις απο πάνω στο κλείστρο όπου μπαίνει και πιο εύκολα και πιο γρήγορα. Τα υπόλοιπα τα βάζεις κανονικά απο κάτω όπως και στην Browning. Σε χρόνο τον ίδιο και λιγότερο θα κάνεις.

Αλλά ακόμη και speed loading να μην έχει πόσο περισσότερο χρόνο θα σου πάρει να πατήσεις και το κουμπί απελευθέρωσης ; Μισό δευτερόλεπτο; Αν δεν προλάβεις για μισό δευτερόλεπτο τότε δεν νομίζω ότι θα προλάβαινες ακόμη και με speed loading. Όλα ειναι θέμα εξάσκησης και ψυχραιμίας εκείνη την στιγμή που θα το χρειαστείς. Αλλιώς ακόμη και χωρίς speed loading αν έχεις χρόνο θα προλάβεις να ρίξεις και παραπάνω βολές.



Καμία σχέση. Το κλείστρο δεν σε χτυπάει καθόλου ακόμη και μέσα να αφήσεις το χέρι σου. Δεν έχει δύναμη για να σε χτυπήσει. Μιλάω πάντα για τα benelli. Πιο πιθανό ειναι να γδάρεις κανένα δάχτυλο απο την γλώσσα που ανεβάζει το φυσίγγι στην θαλάμη κατα το γέμισμα παρά απο το κλείστρο στην benelli.
φίλε μου και Μπραουνινγκ και μπενέλλες και μπρέντες και φρανκι και μπαικαλ και γουιντσεστερ και ακατανόμαστες έχω δουλέψει

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!!!!

προφανώς δεν έχεις ιδίαν αντίληψη για ΤΙ μιλάμε, κι από την περιγραφή που κάνεις ούτε και μπορείς να το φανταστείς βρες κάποιον με Μπραου να σου δείξει (αρκεί να ξέρει)

topic.
 
φίλε μου και Μπραουνινγκ και μπενέλλες και μπρέντες και φρανκι και μπαικαλ και γουιντσεστερ και ακατανόμαστες έχω δουλέψει

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!!!!!

προφανώς δεν έχεις ιδίαν αντίληψη για ΤΙ μιλάμε, κι από την περιγραφή που κάνεις ούτε και μπορείς να το φανταστείς βρες κάποιον με Μπραου να σου δείξει (αρκεί να ξέρει)

topic.
Μου λες ότι τα έχεις δουλέψει και τα ξέρεις αλλά δεν μου παραθέτεις ούτε επιχειρήματα ούτε εξηγείς γιατί ειναι πιο γρήγορο το σύστημα της Browning.
Αν το θέτεις έτσι και εγώ τα έχω δουλέψει και τα 2 . Εχω στην κατοχή μου την super Vinci και ο συγκυνηγός μου έχει Βrowning gold με speed loading και το έχω δουλέψει και ξέρω και εγώ πως λειτουργεί ακριβώς το speed loading της Browning. Και απο 15 /9 που θα βρεθώ ξανα με τον συγκυνηγό μπορώ να τα κάνω και live test αν θέλετε να τα δειτε.

Στην Browning για να πάρει φυσίγγι στην θαλάμη χρειάζεσαι τόσο χρόνο όσο να βάλεις φυσίγγι στην αποθήκη ενώ στην super vinci χρειάζεσαι τόσο χρόνο όσο να ρίξεις απλά το φυσίγγι μέσα στο κλειστρο πιέζοντας το ελαφρά προς τα κάτω όπως φαίνεται στο video παραπάνω τόσο απλά και εύκολα.
Συγκρίνοντας αυτους τους δυο τρόπους βρίσκω ότι είναι πιο γρήγορο , πιο εύκολο και με λιγότερο κόπο για μένα να γεμίσω την super vinci παρά την Βrowning που πρέπει να πιέσω για να ανέβει η γλώσσα πάνω και ταυτόχρονα να πιέσω μπροστά το ελατήριο της αποθήκης για να μπει το φυσίγγι μέσα στην αποθήκη που συνεπάγεται περισσότερη πολυπλοκότητα , δυσκολία και περισσότερο κόπο σε σχέση με το ήδη ανοιχτό κλειστρο της Benelli που απλά ρίχνεις το φυσίγγι μέσα πιέζοντας το ελαφρά προς τα κάτω. Τόσο απλά τα πράγματα. Ακόμη και στην Browning περισσότερο με βολεύει να το ρίξω απο το κλειστρο κατευθείαν πατώντας το κουμπί απελευθέρωσης για να γεμίσει παρά να το βάζω απο την αποθήκη. Θεωρώ ότι και έτσι πιο γρήγορα θα κάνω. Δεν ξέρω ίσως εγώ να είμαι πιο εξοικειωμένος με την κίνηση αυτή και το γέμισμα από το κλείστρο τι να πω. Όπως και να έχει είναι η δίκαιη μου άποψη αυτή. Δεν θα τα χαλάσουμε όμως για αυτό. Ο καθένας με τα γούστα του.
 
Last edited:
Ολοκληρώνω την παρουσίαση της χθεσινής (πρόχειρης) δοκιμής του NSI JAPAN SPECIAL SKEET, αφού έβγαλα και τα ποσοστά συγκέντρωσης. Που κυμαίνονται περίπου στα ίδια επίπεδα με παλαιότερες δοκιμές μου με διάφορα φυσίγγια και τα ίδια τσοκ.
IMG_20220908_174613.jpgIMG_20220908_180126.jpg
 
Το δικό μου είναι λαιμητόμος πάντως‼️
Όχι παιδιά καμία σχεση στην vinci μόλις πατήσεις το φυσιγγι προς τα κάτω ξεκλειδώνει το κλείστρο και ίσα που το καταλαβαίνεις. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως κινδυνος τραυματισμού από το γέμισμα με αυτό τον τρόπο. Ακόμη και περισσοτερη δύναμη να είχε το ελατήριο επαναταξης δεν προλαβαίνει να αναπτύξει ταχύτητα ώστε να σε χτυπήσει δυνατά το κλείστρο γιατί είναι σαν να το συγκρατείς με το χέρι σου εκείνη την στιγμή.
 
Θυμάμαι μια φορά σε έλεγχο πάνω στη Δρακότρυπα‼️κυνήγι μπεκάτσας...το παίρνει ο θηροφυλακας ,το αδειάζει κ πάει να χώσει το 1ο φυσίγγιο για να τσεκαρει αποθήκη,με το δάχτυλο στο κλείστρο‼️στο τσααααααακ‼️
 
Όχι παιδιά καμία σχεση στην vinci μόλις πατήσεις το φυσιγγι προς τα κάτω ξεκλειδώνει το κλείστρο και ίσα που το καταλαβαίνεις. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως κινδυνος τραυματισμού από το γέμισμα με αυτό τον τρόπο. Ακόμη και περισσοτερη δύναμη να είχε το ελατήριο επαναταξης δεν προλαβαίνει να αναπτύξει ταχύτητα ώστε να σε χτυπήσει δυνατά το κλείστρο γιατί είναι σαν να το συγκρατείς με το χέρι σου εκείνη την στιγμή.
Την εχεις χρονια την s.vinci? Εντυπωσεις?
 
Την εχεις χρονια την s.vinci? Εντυπωσεις?
Όχι φέτος την πείρα ατουφεκιστη είναι ακόμη. Δεν ξέρω βλητικα και από αξιοπιστία πως θα πάει αλλά σχεδιαστικά και λειτουργικά λίγο εξάσκηση που έχω κάνει με φυσίγγια αδράνειας μου αρέσει πάρα πολύ. Από του χρόνου οι πρώτες εντυπώσεις.
 
Όχι φέτος την πείρα ατουφεκιστη είναι ακόμη. Δεν ξέρω βλητικα και από αξιοπιστία πως θα πάει αλλά σχεδιαστικά και λειτουργικά λίγο εξάσκηση που έχω κάνει με φυσίγγια αδράνειας μου αρέσει πάρα πολύ. Από του χρόνου οι πρώτες εντυπώσεις.
Καλοτουφεκη με Υγεια
 
Ολοκληρώνω την παρουσίαση της χθεσινής (πρόχειρης) δοκιμής του NSI JAPAN SPECIAL SKEET, αφού έβγαλα και τα ποσοστά συγκέντρωσης. Που κυμαίνονται περίπου στα ίδια επίπεδα με παλαιότερες δοκιμές μου με διάφορα φυσίγγια και τα ίδια τσοκ.
View attachment 55208View attachment 55209
Μπράβο Στέλιο ωραία παρουσίαση. Και φαίνεται και πολύ ωραίος συνδυασμός σε δικανο για περπατητο κυνηγι
 
Μου λες ότι τα έχεις δουλέψει και τα ξέρεις αλλά δεν μου παραθέτεις ούτε επιχειρήματα ούτε εξηγείς γιατί ειναι πιο γρήγορο το σύστημα της Browning.
ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΠΕΝΕΛΛΙ!
πόσες φορές να στο πω;
χώρια που είναι ΑΣΦΑΛΕΣΤΑΤΟ σε αντίθεση με της μπενέλλι

Αν το θέτεις έτσι και εγώ τα έχω δουλέψει και τα 2 . Εχω στην κατοχή μου την super Vinci και ο συγκυνηγός μου έχει Βrowning gold με speed loading και το έχω δουλέψει και ξέρω και εγώ πως λειτουργεί ακριβώς το speed loading της Browning. Και απο 15 /9 που θα βρεθώ ξανα με τον συγκυνηγό μπορώ να τα κάνω και live test αν θέλετε να τα δειτε.
αν τα είχες "δουλέψει" δεν θα 'γραφες αυτά που γράφεις
άντε να δούμε τα live test, μόνο γέμισε με ΔΥΟ Φυσίγγια ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΠΡΙΝ

Στην Browning για να πάρει φυσίγγι στην θαλάμη χρειάζεσαι τόσο χρόνο όσο να βάλεις φυσίγγι στην αποθήκη ενώ στην super vinci χρειάζεσαι τόσο χρόνο όσο να ρίξεις απλά το φυσίγγι μέσα στο κλειστρο πιέζοντας το ελαφρά προς τα κάτω όπως φαίνεται στο video παραπάνω τόσο απλά και εύκολα.
Συγκρίνοντας αυτους τους δυο τρόπους βρίσκω ότι είναι πιο γρήγορο , πιο εύκολο και με λιγότερο κόπο για μένα να γεμίσω την super vinci παρά την Βrowning που πρέπει να πιέσω για να ανέβει η γλώσσα πάνω και ταυτόχρονα να πιέσω μπροστά το ελατήριο της αποθήκης για να μπει το φυσίγγι μέσα στην αποθήκη που συνεπάγεται περισσότερη πολυπλοκότητα , δυσκολία και περισσότερο κόπο σε σχέση με το ήδη ανοιχτό κλειστρο της Benelli που απλά ρίχνεις το φυσίγγι μέσα πιέζοντας το ελαφρά προς τα κάτω. Τόσο απλά τα πράγματα. Ακόμη και στην Browning περισσότερο με βολεύει να το ρίξω απο το κλειστρο κατευθείαν πατώντας το κουμπί απελευθέρωσης για να γεμίσει παρά να το βάζω απο την αποθήκη. Θεωρώ ότι και έτσι πιο γρήγορα θα κάνω. Δεν ξέρω ίσως εγώ να είμαι πιο εξοικειωμένος με την κίνηση αυτή και το γέμισμα από το κλείστρο τι να πω. Όπως και να έχει είναι η δίκαιη μου άποψη αυτή. Δεν θα τα χαλάσουμε όμως για αυτό. Ο καθένας με τα γούστα του.
όπως τα "περιγράφεις":
στην μπενέλλι γεμίζεις έτσι ΕΝΑ φυσίγγι κάνοντας τις εξής κινήσεις: 1η τραβάς ΕΝΑ φυσίγγι από το γιλέκο με το δεξί χέρι (για δεξιόχειρες) 2η το οδηγείς στο άνοιγμα εξαγωγής-εισαγωγής 3η βάζεις τα δάχτυλα σου στο άνοιγμα (πράγμα που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ αν δεν κρατάς το κλείστρο ταυτόχρονα - κανόνας ασφαλούς χρήσης όπλου) 4η πιέζεις ("ελαφρά";;; δεν νομίζω, στις δικές μου ήθελε πίεση!!!) το φυσίγγι στην γλώσσα προκειμένου να ενεργοποιηθεί το κατ-οφφ 5η τραβάς γρήγορα τα δάχτυλα (ή τον αντίχειρα) μην τα χτυπήσει το κλείστρο (ειδικά το δοντάκι αγκίστρωσης 6η φέρνεις το δεξί χερι στην λαβή του κοντακίου
και έχεις γεμίσει ΕΝΑ φυσίγγι
Στην Browning με το speed loading
γεμίζεις ΔΥΟ φυσίγγια κάνοντας τις εξής κινήσεις: 1η τραβάς ΔΥΟ φυσίγγια από το γιλέκο με το δεξί χέρι 2η τα οδηγείς στο άνοιγμα της αποθήκης 3η γεμίζεις με πολύ πιο ΕΡΓΟΝΟΜΙΚΟ (άρα και γρήγορο) τρόπο τα ΔΥΟ φυσίγγια (σε χρόνο συντομότερο από την μπενέλι) σπρώχνοντας τα με τον αντίχειρα 4η φέρνεις το δεξί χερι στην λαβή του κοντακίου
και έχεις γεμίσει ΔΥΟ φυσίγγια, γρηγορότερα, εργονομικότερα κι ασφαλέστερα

αν κάποιος έχει ΔΟΥΛΕΨΕΙ εντατικά και τα ΔΥΟ συστήματα, ας μας πει τι πιστεύει........................

ο οπαδισμός είναι πολύ κακό πράγμα μας τυφλώνει και δεν βλέπουμε τ' αυτονόητα

αν το σύστημα της Μπενέλλι ήταν έστω και κατ' ελάχιστον συγκρίσιμο με το Speed Loading, τότε δεν θα έβγαζε ο εγγλέζος το κιτ Speed Loading για τις Benelli και δεν θα σκάγανε 200 ευρώπουλα οι μπενελλάκηδες να το αγοράσουν........
 
Ρε Μαριο ελεος... Ζαλίστηκα... Το ιδιο ισχύει κ για τα καινούργια Μπενέλλι από με το φαστ λοντινγκ;.. Ρωταω γιατί βαριέμαι να κανω ολα τα παραπάνω..
εν ολίγοις ΝΑΙ
δεν ξέρω τα εντελώς καινούργια του 2022
η βίντσι δεν ήθελε τόσο πίεση στην γλώσσα τα παλιότερα θέλουν

δες εδω μπενέλλι με σύστημα Μπραουνινγκ:

200 € και κάνεις την μπενέλλα Μπραου
τώρα πόσα πρέπει να σκάσεις να κάνεις την Μπραου Μπενέλλα δεν ξέρω.....😛😛😛

topic.
 
εν ολίγοις ΝΑΙ
δεν ξέρω τα εντελώς καινούργια του 2022
η βίντσι δεν ήθελε τόσο πίεση στην γλώσσα τα παλιότερα θέλουν

δες εδω μπενέλλι με σύστημα Μπραουνινγκ:

200 € και κάνεις την μπενέλλα Μπραου
τώρα πόσα πρέπει να σκάσεις να κάνεις την Μπραου Μπενέλλα δεν ξέρω.....😛😛😛

topic.
Αυτός βαρει σαν τον Λουκυ Λουκ ρε συ... Αϊ ρε φερτον δωθε να πιει κανα τσιπρο...
 
μόνο γέμισε με ΔΥΟ Φυσίγγια ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΠΡΙΝ
Κάτσε γιατί νομίζω αλλο εννοείς εσύ και δεν το είχα καταλάβει τόση ώρα. Όταν λες δυο φυσίγγια μαζί εσυ εννοείς να τα πιάσεις το ένα πίσω απο το άλλο και να γεμίσεις όπως γεμίζουν στην πρακτική σκοποβολή και τα 2 φυσίγγια με μία κίνηση στην αποθήκη;
Ναι με αυτόν τον τρόπο είναι πιο γρήγορο έχεις απόλυτο δίκιο. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Εγώ έλεγα να γεμίσεις δυο φυσίγγια ένα ένα με 2 κινήσεις όπως θα έκανε ο μέσος κυνηγός όχι με μία όπως στην πρακτική σκοποβολή. Αλλά αυτό για να γίνει προυποθέτει ίσως και την κατάλληλη φυσιγγιοθήκη όπως αυτές που έχουν στην πρακτική σκοποβολή δηλαδή σαν αυτήIMG-3787.jpg ώστε να έχεις έτοιμα τα φυσίγγια το ένα πάνω στο άλλο για να μπορέσεις να τα πιάσεις σωστά άμεσα με μία κίνηση καθώς και αρκετή εξάσκηση στο σπίτι. Αλήθεια πόσοι απο εσάς πηγαίνετε με τέτοια φυσιγγιοθήκη στο κυνήγι;
Στο κυνήγι ο μέσος κυνηγός με μία νορμαλ κυνηγετική φυσιγγιοθήκη ή από ένα γιλέκο δεν νομίζω ότι θα γεμίσει με αυτόν τον τρόπο ούτε καν θα του περάσει απο το μυαλό ειδικά πάνω στην πίεση και το άγχος να προλάβει . Ουτε καν θα ειναι προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο. Το 90% (για να μην πω το 99.9%) θα τα γεμίσουν ένα ενα καθώς ίσως να μην γνωρίζουν καν αυτό τον τρόπο γεμίσματος καθώς δεν γνωρίζουν και δεν ασχολούνται ούτε τους ενδιαφέρει η πρακτική σκοποβολή ειδικά εδώ στην Ελλάδα που δεν ειναι ιδιαίτερα διαδεδομένη. Αντε πες το στο πατέρα μου αυτό. Δεν παίζει πιο πολλή ώρα θα φάνε να σκεφτούν εκείνη την στιγμή πως θα πιάσουν τα φυσίγγια παρά να τα γεμίσουν με τον κλασικό τρόπο.
Ετσι στην περίπτωση που τα γεμίζεις ενα ενα ή γεμίζεις μόνο ένα φυσίγγι ο χρόνος όπως έλεγα στα προηγούμενα μηνύματα μου πιστεύω θα ειναι ο ίδιος με κάθε άλλο όπλο που δεν έχει το speed loading της Browning. Ειδικά αν μιλάμε για ένα φυσίγγι το να το ρίξεις κατευθείαν στην θαλάμη-κλειστρο είτε με τον τρόπο πιέζοντας το προς τα κάτω είτε με το κουμπί απελευθέρωσης εγώ το βρίσκω πιο βολικό και πιο γρήγορο. Αυτός ειναι και ο τροπος που γεμίζουν οι περισσότεροι λόγο συνήθειας απο άλλα όπλα χωρίς speed loading.

Επίσης στην περίπτωση της Benelli μου αριθμείς και κινήσεις που και στην browning θα τις κάνεις. Δεν είναι λιγότερες οι κινήσεις στην Browning.
5η τραβάς γρήγορα τα δάχτυλα (ή τον αντίχειρα) μην τα χτυπήσει το κλείστρο (ειδικά το δοντάκι αγκίστρωσης
Δεν τίθεται κανένα θέμα ασφάλειας όπως είπα και πριν. Ακόμη και αν δεν τραβίξεις γρήγορα τον αντίχειρα όπως λες, το κλειστρο το φρενάρεις με το χέρι σου όσο δυνατό και να είναι. Το έχω κάνει στο σπίτι δοκιμή πάνω απο 10 φορές και ίσα που καταλαβαίνεις την πίεση απο το κλειστρο γιατί δεν έχει αναπτύξει ταχύτητα ώστε να σε χτυπήσει με φόρα. Φαίνεται και στο video παραπάνω. Αυτό που λες δεν ισχύει και πιθανόν να μην το έχεις δοκιμάσει εσύ αυτό ώστε να το διαπιστώσεις και ο ίδιος. Φέρτε μου όποιο όπλο θέλετε και θα βάλω εγώ τα δαχτύλια μου για να σας το αποδείξω αν εσείς φοβάστε και δεν το πιστεύετε αυτό που λέω.

ο οπαδισμός είναι πολύ κακό πράγμα μας τυφλώνει και δεν βλέπουμε τ' αυτονόητα
Χαχα έχεις φαγωθεί με το speed loading της Browning και κατηγορείς εμένα για οπαδισμό; Ποια ειναι τα αυτονότητα δηλαδή; Να ξέρει ο κάθε κυνηγός να γεμίζει σαν γκουρού της πρακτικής σκοποβολής και να κρατάει περίεργες φυσιγγιοθήκες στο κυνηγι για μια στις εκατό που θα του χρειαστεί; Ή να ρίχνει το φυσίγγι του στην θαλάμη στο ανοιχτό κλείστρο και να πατάει το κουμπάκι απελευθέρωσης;
Δεν νομίζω ότι είμαι θύμα οπαδισμού όπως το εννοείς. Απλά απόψεις και εμπειρίες μοιραζόμαστε και λογικό να έχουμε και διαφωνίες. Και τα Βrowning μου αρέσουν εξίσου καλά όπως και τα Baikal και τα Benelli ειδικά τώρα που έβγαλαν και αυτά αδρανείας τουφέκια. Το μόνο που μπορώ να με κατηγορήσω είναι ότι στα κυνηγετικά αυτογεμή είμαι λάτρης των αδρανείας για προφανείς λόγους όπως και πολλοί άλλοι. Αλλά μέχρι εκεί.

Και για να το κλεισω απο πλευράς μου το θέμα αυτό τελειώνω λέγοντας ότι
Speed loading όπως της Browning τα Ιταλικά και όχι μόνο όπλα θεωρώ δεν το έχουν γιατί δε νομίζω ότι προσφέρει κατι παραπάνω στον μέσο κυνηγό που γεμίζει ενα ενα τα φυσίγγια στο όπλο και δεν ειναι γκουρού της πρακτικής σκοποβολής. Και δεν υπάρχει και τέτοια αναγκη στο κυνήγι. Ας ξεφύγει και ένα θήραμα δεν χάλασε ο κόσμος. Εδώ ούτε καν τα πολεμικά που τίθετε θέμα ζωής και θανάτου δεν έχουν τέτοιο σύστημα. Έλεος δηλαδή. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και για το cut off της Browning που τα ιταλικά (Benelli, Fabarm κλπ) δεν έχουν γιατί πολύ απλά δεν το χρειάζονται. Μπορείς να κάνεις την ίδια δουλειά με άλλον εξίσου αποτελεσματικό και πιο απλό τρόπο. Δηλαδη να αλλάξεις φυσίγγι στην θαλάμη κρατώντας το κλειστρο ανοιχτό με το ένα χέρι χωρίς να έρθει άλλο φυσίγγι από την αποθήκη. Δεν στερούνται δυνατοτήτων τα ιταλικά. Απλά την ίδια λειτουργία την επιτυγχάνουν με πιο απλό μηχανισμό που συνεπαγεται και μεγαλύτερη αξιοπιστία. Για αυτό τα αντιγράφει και όλος ο κόσμος.
Αυτά είχα εγώ να πω και το κλείνω το θέμα αυτό. Πιστεύω το εξαντλήσαμε πλήρως.

topic.
 
Last edited:
Εγώ τα εύκαιρα φυσίγγια 2 κάθε φορά,τα έχω στην δεξιά τσέπη του τζακετ‼️ εύκολα τα πιάνω γρήγορα τα γεμίζω‼️ αλλά όσες φορές το έκανα ήταν σε απόσταση που μόνο ο Λέο κατεβάζει παπί‼️τις τουφεκιές τις 3 τις ρίχνω αργά,δεν έχω στο μυαλό το σπιντ‼️κάποιες φορές χρειάστηκε ενώ το κατοφ καμία‼️(η καλύτερα μια‼️ξεχνώντας να το απασφαλισω κ έτσι το παπί με μουτζωσε κ από δεξιά κ από αριστερά θρι Τάιμς)
 
.......................

Χαχα έχεις φαγωθεί με το speed loading της Browning και κατηγορείς εμένα για οπαδισμό; ..........................

topic.
αντί να γράφεις ανούσια σεντόνια πήγαινε κάνε τα βιντεάκια που υποσχέθηκες και ΙΣΩΣ καταλάβεις τι σΕ γράφω......

χοχο δηλώνω οπαδός της μπενέλλι αν δεν το κατάλαβες
χεχε το μεγαλύτερο επιχειρημα για το πόσο χρήσιμο είναι το speed loading της Browning, είναι το κιτ του εγγλέζου
χιχι ποιος μίλησε για ειδικες φυσιγγιοθήκες; για κυνηγετικό γιλέκο μιλάμε
χουχου είμαι υπεύθυνος γι' αυτά που γράφω όχι για ότι νομίζεις ότι γράφω...


*γίνεται να γίνει μεταφορά των μηνυμάτων στο θέμα της Μπραουνινγκ;
 
αντί να γράφεις ανούσια σεντόνια πήγαινε κάνε τα βιντεάκια που υποσχέθηκες και ΙΣΩΣ καταλάβεις τι σΕ γράφω......

χοχο δηλώνω οπαδός της μπενέλλι αν δεν το κατάλαβες
χεχε το μεγαλύτερο επιχειρημα για το πόσο χρήσιμο είναι το speed loading της Browning, είναι το κιτ του εγγλέζου
χιχι ποιος μίλησε για ειδικες φυσιγγιοθήκες; για κυνηγετικό γιλέκο μιλάμε
χουχου είμαι υπεύθυνος γι' αυτά που γράφω όχι για ότι νομίζεις ότι γράφω...


*γίνεται να γίνει μεταφορά των μηνυμάτων στο θέμα της Μπραουνινγκ;
Τι μεταφορά ρε άτιμο‼️σε κόβω στην σέντρα πάλι‼️😆😆😆😆😆
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top