Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Επιστροφή στο forum, μετά από διακοπές και αρκετό τρέξιμο με κάτι υποχρεώσεις!! Απ'ότι φαίνεται έχω χάσει επεισόδια 😅! Αλλά όπως πάντα οι διαχρονικές αξίες (Lambro, B&P) και η βλητική του λειοκαννου (τα Benelli δεν σκοτώνουν, τα τσοκ φρένου, φρενάρουν το βύσμα, το όριο βολής του λειοκαννου είναι ΑΥΣΤΗΡΆ τα 36,5m) ΔΕΝ αλλάζουν!!!😅😎🤣
Υ. Γ καλησπέρα σε όλη την παρέα, χρόνια πολλά σε όλους και ειδικά στους εορτάζοντες!!!
 
Να ακους φιλε...και ακου και αυτο !!!
Αρνειται το μυαλο πλεον να μαθει...Μαθαινει μονο αυτα που του αρεσουν !!!
50 χρονια συνεχεια ''εξετασεις'' εδινε λογω επαγγελματος...για να μην ακουσω κακια κουβεντα...
Κουραστηκε...αλλα με εβγαλε απροπροσωπο...αυτο μετραει...Μαστορας εισαι και καταλαβαινεις τι λεω !!!
Τα υπολοιπα τα φερνω βολτα . Ηρθε ο Βασιλης...και σε μιση ωρα τα ''ασφαλισε'' ολα....Τα εβαλε σε στικακι...
και ξεκινω απο την αρχη!!!
Κατι για 5500 χιλιαδες δοκιμες μου ειπε...αλλα ισως να μην καταλαβα καλα...
Οπως και ν'αχει....ασφαλισμενα ειναι...και εγω συνεχιζω να ''φορτωνω''...
Υγεια να εχουμε να κανουμε αυτο που μας αρεσει...και το μυαλο να κανει και να μαθαινει αυτα που γουσταρει
φιλαρα μου !!!
Το σημαντικο ειναι...οτι στην ιδιογομωση δουλευει και δουλευει πολυ καλα....( για μενα και τα γουστα μου )...
και οταν ανεβαζει στροφες και μπαινει στα κοκκινα.... του λεω....ωπα...μεγαλε...κοψε στροφες...θα εκραγουμε !!! :D

Μετρησαμε παλι τον κωνο του ΒΟΙΤΟ 4,5 εκατοστα τον εβγαλε ο Βασιλης...πηγαμε ηπιαμε τις μπυρες μας
φαγαμε τα κοψιδια μας...και ολοι χαρουμενοι και ευτυχισμενοι!!! ;) :)🥰
καλησπερα και παλι φιλε μου.αν καταλαβα καλα το οπλο σου εχη κωνο,4,5 εκατοστα?
 
Ναι....και απ'οτι ειπε ο προκατοχος ( μεταχειρισμενο το πηρα ) δεν πειραξε τιποτα στο οπλο...
Ετσι ηταν απο κατασκευη του.
εχω δωσει και γω στον γιο μου ενα μποζε με κωνους μεγαλους εργοστασιακους.τις δοκιμες που κανεται τις κανεται με το συγκεκριμενο οπλο?
 
εχω δωσει και γω στον γιο μου ενα μποζε με κωνους μεγαλους εργοστασιακους.τις δοκιμες που κανεται τις κανεται με το συγκεκριμενο οπλο?

Ναι αυτες που γραφουν επανω στο στοχο ΒΟΙΤΟ...αυτο το οπλο ειναι...δεν εχω αλλο..Ενα εχω..


Εχω και αλλες δοκιμες με την μπερετα την Α-390 ...ο στοχος σε αυτες τις δοκιμες γραφει Α-390.

Εδω το ΒΟΙΤΟ...

εικόνα_Viber_2023-08-03_16-48-09-049.jpg

Και μια δοκιμη του..

εικόνα_Viber_2023-08-03_16-59-05-663.jpg
εικόνα_Viber_2023-08-03_16-59-32-846.jpg
 
Ναι αυτες που γραφουν επανω στο στοχο ΒΟΙΤΟ...αυτο το οπλο ειναι...δεν εχω αλλο..Ενα εχω..


Εχω και αλλες δοκιμες με την μπερετα την Α-390 ...ο στοχος σε αυτες τις δοκιμες γραφει Α-390.

Εδω το ΒΟΙΤΟ...

View attachment 76266

Και μια δοκιμη του..

View attachment 76267
View attachment 76268
ευχαριστω κ νικο,καλο βραδι
 
καλησπερα και παλι φιλε μου.αν καταλαβα καλα το οπλο σου εχη κωνο,4,5 εκατοστα?
Ναι....
Ετσι ηταν απο κατασκευη του
τις δοκιμες που κανεται τις κανεται με το συγκεκριμενο οπλο?
Nαι αυτες που γραφουν επανω στο στοχο ΒΟΙΤΟ...
ευχαριστω κ νικο,καλο βραδι
Επισεις...καλο βραδυ !!!
🤣🤣🤣🤣🤣😁😁😁😁😍😍😍😍😍
 
εχω δωσει και γω στον γιο μου ενα μποζε με κωνους μεγαλους εργοστασιακους.τις δοκιμες που κανεται τις κανεται με το συγκεκριμενο οπλο?

Να σε βοηθησω και αλλο...και για να ΜΗΝ πιστεψεις οτι οι αποδοσεις αυτες ειναι ''τυχαιες'' σου ανεβαζω
καποιες ακομα...με το ΒΟΙΤΟ που εχει 18,3 αυλο και 4,5 εκατοστα κωνο και αχρωμιωτες καννες 76 εκατ.!!!

εικόνα_Viber_2023-01-28_13-39-56-335.jpg

εικόνα_Viber_2023-01-29_11-27-36-847.jpg
εικόνα_Viber_2023-01-29_11-28-02-988.jpg

Και μια ακομα με την Μπερετα Α-390 ...Με 18,3 αυλο και 2,5 εκατοστα κωνο...και χρωμιωμενη καννη 66 εκατ.

εικόνα_Viber_2022-01-10_13-04-56-313.jpg
Και σε ρωταω....παντα καλοπροαιρετα και χωρις ιχνος αντιπαραθεσης.....Πως να πιστεψω εγω σε κωνους
αυλους καννες....κτλ κτλ ??
Τι περισσοτερο θα μου δωσει ο φτιαγμενος κωνος ...και ολα υπολοιπα ???
Τα σεταπ ειναι γραμμενα επανω στους στοχους...
Ιδιογομωτης εισαι ...φτιαξε τα ιδια φυσιγγια και δοκιμασε τα στο δικο σου οπλο να δεις τι διαφορες θα
εχεις !!!
 
Last edited:
2 ίδια εμπορικά φυσίγγια από το ίδιο κουτί με το ίδιο όπλο και τσοκ στην ίδια απόσταση ριγμένα με διαφορά λεπτών.
Δοκιμή φίλου, απόσταση σχετικά μικρή ... δείτε διαφορές στην συγκέντρωση.

View attachment 76284
Είναι γνωστά αυτά βασιλη δεν υπάρχει αλλος δρόμος φίλε.. δεν μπορούν όλλοι να ρίχνουν ιδιογομωσης η φυσηγγια με 15€ για κυχλες… την έχω πάθει και εγώ την μια χρόνια θέριζε την άλλοι ούτε γάιδαρο δεμένο
 
2 ίδια εμπορικά φυσίγγια από το ίδιο κουτί με το ίδιο όπλο και τσοκ στην ίδια απόσταση ριγμένα με διαφορά λεπτών.
Δοκιμή φίλου, απόσταση σχετικά μικρή ... δείτε διαφορές στην συγκέντρωση.

View attachment 76284
Θα ψάξω μήπως έχω κρατήσει φωτό πίνακα που φαίνονται 4 τουφεκιές,ακριβώς από το ίδιο σημείο,με όμοια, υποτίθεται,φυσίγγια.
Έχουν 3(!!!!) διαφορετικές αποτυπώσεις!
Να το βλέπεις και να μην πιστεύεις στα μάτια σου!
 
Θα ψάξω μήπως έχω κρατήσει φωτό πίνακα που φαίνονται 4 τουφεκιές,ακριβώς από το ίδιο σημείο,με όμοια, υποτίθεται,φυσίγγια.
Έχουν 3(!!!!) διαφορετικές αποτυπώσεις!
Να το βλέπεις και να μην πιστεύεις στα μάτια σου!
Γιάννη οι μικροί βιοτέχνες αυτήν την στιγμή έχουν πόλεμο όλλοι γεμίζουν το πολύ με δυο μπαρουτες κατά βάση psb1/2. ενώ οι μεγάλοι έχουν της έχουν σχεδόν ολλες .φοβαμε ότι θα κλησουν πολλοί δεν θα αντέξουν η έληψει σε μπαρούτια είναι φτιαχτή!!!!!!
 
2 ίδια εμπορικά φυσίγγια από το ίδιο κουτί με το ίδιο όπλο και τσοκ στην ίδια απόσταση ριγμένα με διαφορά λεπτών.
Δοκιμή φίλου, απόσταση σχετικά μικρή ... δείτε διαφορές στην συγκέντρωση.

View attachment 76284
-Εαν υπήρχε διάνοιξης κώνου εις τριπλούν‼️ εκτάσεως.... καθως κ σφικτηρ στομιου κιξ‼️ ,
-δεν θα υπήρχε ,καμμμμίιια απολύτως διαφορά αγαπητε‼️‼️της πρώτης με της 2ης φωτό‼️κ τούτο διότι,ουδείς θα είχε την παραμικρή αμφιβολία η λέγω(😆)η την υποψια περί παρουσίας του άνωθεν φαινομένου❓ετσι ώστε, να προβεί σε τέτοιου είδους ανώφελες συγκρίσεις‼️ 😆
 
2 ίδια εμπορικά φυσίγγια από το ίδιο κουτί με το ίδιο όπλο και τσοκ στην ίδια απόσταση ριγμένα με διαφορά λεπτών.
Δοκιμή φίλου, απόσταση σχετικά μικρή ... δείτε διαφορές στην συγκέντρωση.

View attachment 76284
Καλησπέρα........ Να καταθέσω και γω την άποψη μου.........
Τα εμπορικά φυσίγγια έχουν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους κάποιες φορές μεγάλες αποκλίσεις.........
Πάντως εάν συγκρίνεις ένα όπλο οποιοδήποτε με εμπορικό φυσίγγι και ένα μπενελι με το ίδιο φυσίγγι.....,.εεεε το ελαττωματικό φυσίγγι,αυτό με τη μειωμένη απόδοση θα τύχει στη μπενελι........ Ένα παράξενο πράγμα ρε παιδάκι μου........
 
Συνεχιζω με το σεταπ....που πιστευω οτι εχει ο Αρης ( chevy z 71 ) στα χερια του με το αλευρι !!!

30 μετρα με 3* αστρα του ΒΟΙΤΟ.

View attachment 76171

View attachment 76172
View attachment 76173

Και ενα 28ρι...με 206 πυριτιδα...
Δεν περιμενα να μου βγαλει τετοια ταχυτητα....και εκει την ''πατησα'' με την εννοια οτι δεν πηρα την
συγκεντρωση που ηθελα !!! :)

View attachment 76174
View attachment 76175
Αυτα για σημερα παλικαρια μου....Υγεια να εχουμε...να κανουμε αυτο που αγαπαμε !!!:)
Να σου κλεισω ενα συμβολαιο με την NSI;Νικολα μας εχεις στειλει αδιαβαστους.
 
Πήγαινε το beretta κατευθείαν για κώνο.
Σημερα μου ειπαν οτι η Beretta a400 upland εχει κωνο απο 5 εως 7cm στο 66 εως 76 cm κανης αναλογα το μηκος.Μετα λεμε οτι η Beretta εχει καλιτερο βλητικο αποτελεσμα;Ειμαι ισως εκτος ποστ αλλα αναφερομαστε και στον κωνο στις βλητικες δοκιμες.Γιατι δεν λεγονται αυτα ομως ;
 
Καλησπέρα........ Να καταθέσω και γω την άποψη μου.........
Τα εμπορικά φυσίγγια έχουν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους κάποιες φορές μεγάλες αποκλίσεις.........
Πάντως εάν συγκρίνεις ένα όπλο οποιοδήποτε με εμπορικό φυσίγγι και ένα μπενελι με το ίδιο φυσίγγι.....,.εεεε το ελαττωματικό φυσίγγι,αυτό με τη μειωμένη απόδοση θα τύχει στη μπενελι........ Ένα παράξενο πράγμα ρε παιδάκι μου........
Ρίχνεις με 2 χαλασμένα Benelli ... βγάζεις σημαντικές διαφορές.
Δεν εξηγείται αλλιώς.
Δοκίμασε κανένα άλλο.

Ή έχεις την καλύτερη 391 που έχει κατασκευαστεί ποτέ. .yel.
Αλλά η Benelli με κώνο λογικά πρέπει να σου ρίχνει ... 😁
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top