Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όσο για το ότι τα ψιλά σκάγια ανεβάζουν την μέγιστη πίεση περισσότερο από τα χοντρά, δεν ισχύει, ακριβώς η ίδια πίεση.
Επετρεψε μου να πω, πως ενα νεροποτηρο με βρεγμενη αμμο κ ενα νεροποτηρο με σιτάρι δεν εχουν την ιδια πυκνοτητα μαζας...χωρις να σε αμφυσβιτω, επιμενω να πιστευω το αντιθετο.
 
S4 32γρ με ρελιαστο, αν πρόκειται για την τωρινή δεν καίγεται...
Λευτερη Καλησπερα!

Νομίζω ότι οι δοκιμές του του Νίκου είναι με 65αρι κάλυκα ρελιαστό με τζαμάκι...
Πάλι νομίζω είναι η S4 n...ας μας διευκρινίσει ο Νίκος....
 
Το πιο ταιριαστό καψυλιο για διβασικές είναι το 686 και στα πολύ ψηλά φορτία 684. S4 32γρ με ρελιαστο, αν πρόκειται για την τωρινή δεν καίγεται. Οι αναφορές των Χατζιωτη και του κυπριακου σαιτ μάλλον αφορούν την παλιά, πολύ ανώτερη και αρκετά πιο ταχυκαυστη. Στα 32 γραμμάρια με S4 μόνο αστεροειδες, εκτός και αν χρησιμοποιείς τεχνάσματα. Όσο για το ότι τα ψιλά σκάγια ανεβάζουν την μέγιστη πίεση περισσότερο από τα χοντρά, δεν ισχύει, ακριβώς η ίδια πίεση.
Έχουμε παλιά κ καινούρια
Η δοκιμή θα γίνει σύντομα κ θα ξέρουμε
Είμαι της γνώμης ότι η παλιά ήταν καλύτερη, αλλά κ η καινούρια είναι πολύ ζόρικη
 
Λευτερη Καλησπερα!

Νομίζω ότι οι δοκιμές του του Νίκου είναι με 65αρι κάλυκα ρελιαστό με τζαμάκι...
Πάλι νομίζω είναι η S4 n...ας μας διευκρινίσει ο Νίκος....

Καπτεν....τα σεταπ ειναι γραμμενα επανω στους στοχους....Το Νο σκαγιων 8,5 !!!
 
Έχουμε παλιά κ καινούρια
Η δοκιμή θα γίνει σύντομα κ θα ξέρουμε
Είμαι της γνώμης ότι η παλιά ήταν καλύτερη, αλλά κ η καινούρια είναι πολύ ζόρικη

Ποιο ειναι το καινουργιο ΛΟΤ Στελιο ??? Γραψτο ή βαλε φωτο να ξερουμε για ποιο μιλαμε φιλε!!! ;)
 
Λευτερη Καλησπερα!

Νομίζω ότι οι δοκιμές του του Νίκου είναι με 65αρι κάλυκα ρελιαστό με τζαμάκι...
Πάλι νομίζω είναι η S4 n...ας μας διευκρινίσει ο Νίκος....
Αυτή είναι κ είναι "κακιά" μπαρουτη.
Κ φαίνεται ξεκάθαρα αν της βάλεις πχ 688 σε ένα νορμάλ σεταπ.
Αγριεύει άσχημα.
 
Ποιο ειναι το καινουργιο ΛΟΤ Στελιο ??? Γραψτο ή βαλε φωτο να ξερουμε για ποιο μιλαμε φιλε!!! ;)
Αυτή που έχεις είναι η καινούρια Νικόλα, έχω κ εγώ αρκετή από αυτή.
Αγορασμενη από Κένταυρο τα τελευταία χρόνια.
Τήν παλιά την έχω σε φυσιγγια καλά φυλαγμένα,
Θα ανοίξω μερικά να γεμίσω αλλά χαμένος κόπος νομίζω. Ίσως σκότωνε ένα κλικ καλύτερα η παλιά
Κ η καινούρια δεν πάει πίσω, αν τη βρεις θερίζει άσχημα.
Αν έχουν διαφορά πρέπει να είναι ελάχιστη
Για τι κυνηγι το θελεις Στελιο ;;;
Πιτ έχω 2 σεταπ που δουλεύω αρκετά άλλα θέλω να δω τι φορτία δουλεύουν κ οι άλλοι συνάδελφοι.
Γράψε διασπορας με 33-34 αν έχεις, γράψε κ κανένα φορτωμένο.
Ίσως να την έχεις βρει καλύτερα
 
Το πιο ταιριαστό καψυλιο για διβασικές είναι το 686 και στα πολύ ψηλά φορτία 684. S4 32γρ με ρελιαστο, αν πρόκειται για την τωρινή δεν καίγεται. Οι αναφορές των Χατζιωτη και του κυπριακου σαιτ μάλλον αφορούν την παλιά, πολύ ανώτερη και αρκετά πιο ταχυκαυστη. Στα 32 γραμμάρια με S4 μόνο αστεροειδες, εκτός και αν χρησιμοποιείς τεχνάσματα. Όσο για το ότι τα ψιλά σκάγια ανεβάζουν την μέγιστη πίεση περισσότερο από τα χοντρά, δεν ισχύει, ακριβώς η ίδια πίεση.
Λευτερη μια χαρα καιγεται και η τωρινη αν δεις στο σαιτ της η νομπελ την δινει 1,45χ32 με 688 οποτε και στο ρελιαστο με 688 η uee καψουλι θα καει σωστα ,εχεις παρατηρισει απο ποτε εχει γινει αυτη η αλλαγη ; Εγω το τελευταιο μισοκιλο που πηρα ειναι του 19 και δεν εχω αλαγες σε ταχυτητες στα σετ απ μου
 
Αυτή είναι κ είναι "κακιά" μπαρουτη.
Κ φαίνεται ξεκάθαρα αν της βάλεις πχ 688 σε ένα νορμάλ σεταπ.
Αγριεύει άσχημα.

Στελιοοοοοο.....Δεν υπαρχει ''κακιά'' μπαρουτι !!!!
Λαθος δοσογια....και ''κακός'' ιδιογομωτης υπαρχει !!! ;)

ΥΓ. Το σεταπ του φιλου του Λαμπη....688- 145χ31-Ζ2Μ24- Ν8,5 -68,5 -57 - Κενταει φιλαρα!!! :)
 
Πιτ έχω 2 σεταπ που δουλεύω αρκετά άλλα θέλω να δω τι φορτία δουλεύουν κ οι άλλοι συνάδελφοι.
Γράψε διασπορας με 33-34 αν έχεις, γράψε κ κανένα φορτωμένο.
Ίσως να την έχεις βρει καλύτερα
Στελιο οτι και να εχω στησει "οχι" δεν μου εχει πει σκοτωνει ,ενα διασπορας με 34 γρ το εγραψα πιο πανω σε ψιλα σπανια την γεμιζω σε αλλο σετ απ εκτος απο το διασπορας ,δεν τη χαλαληζω στις τσιχλες ας πουμε !!
1. 12/67/cx 2000 η 616 /1,45χ32 ν 6 / gt 24 /6* στα 56
2. 12/70/686/1,55χ34/ νο4-5/gt 21/6* στα 57,5 αυτο αν δεν σου κλενει καλα θελει +2 χιλ φελο cal 20
3. 12/70/686/1,6χ34/νο4-5/z2m24 /6* στα 57,5
Αυτα δουλευω εγω τον gt και τον z2m τους παει καλα το τουφεκι μου πολυ καλα επισης παει η s4 και τους θωδη ,εχω και σετ απ για 8 βολο 11/0 και 6 βολο με 12/0 αλλα αυτα αν τα θελεις να στα στειλω σε μυνημα δεν ειναι για αρχαριους !!!
 
Στελιο οτι και να εχω στησει "οχι" δεν μου εχει πει σκοτωνει ,ενα διασπορας με 34 γρ το εγραψα πιο πανω σε ψιλα σπανια την γεμιζω σε αλλο σετ απ εκτος απο το διασπορας ,δεν τη χαλαληζω στις τσιχλες ας πουμε !!
1. 12/67/cx 2000 η 616 /1,45χ32 ν 6 / gt 24 /6* στα 56
2. 12/70/686/1,55χ34/ νο4-5/gt 21/6* στα 57,5 αυτο αν δεν σου κλενει καλα θελει +2 χιλ φελο cal 20
3. 12/70/686/1,6χ34/νο4-5/z2m24 /6* στα 57,5
Αυτα δουλευω εγω τον gt και τον z2m τους παει καλα το τουφεκι μου πολυ καλα επισης παει η s4 και τους θωδη ,εχω και σετ απ για 8 βολο 11/0 και 6 βολο με 12/0 αλλα αυτα αν τα θελεις να στα στειλω σε μυνημα δεν ειναι για αρχαριους !!!
Ευχαριστώ Πητ
Εγω τη δουλεύω σε παιδικά φορτία από 1.42x32 με gt24 για ζέστη μέχρι το πολύ 1.50x32.5 με gt21 για τσίχλα σε κρύο κ 1.50x34 σε ρελι με αντίστροφο για μπεκατσα.
Κ ένα ημιδιασπορας για καλοκαίρι 1.47x33με SG βύσμα 616 σε φιοκι καλυκα.
 
Κώστα νομίζω το έβαλα παλιότερα, το ξαναβάζω, είναι από εργαστηριακή δοκιμή πολύ προσεγμένη με δέκα φυσίγγια και διάφορες πυριτιδες Αυτή είναι με. ΜΒχ32.Γιαννη με 65αρη καλυκα ή ακόμη καλύτερα με 688 βελτιώνεται η καύση της ,αλλά η τωρινή S4 είναι σχεδόν ίδια με την sipe, τα 32 γραμμάρια είναι το ελαφρύ όριο σε ρελιαστο. Στέλιο έχει δίκιο ο Νίκος, για το. <<κακιά >> ,το 688 είναι σχεδόν 50% πιο δυνατό από το 686,ενώ τα 616και σε σχέση με τα 615 10%.pit1982 σίγουρα με 688 καίγεται καλύτερα, όσο για τις ταχύτητες, η τωρινή ΑΝ καεί βγάζει ψηλότερες. Πριν μέρες ρώτησα έναν Ιταλό ειδικό στις πυριτιδες κάποια πράγματα και μου έφερε σαν παράδειγμα, ( κοίτα σύμπτωση), ένα σεταπ με 688, 1,45 S4.x 32gr ,αστεροειδες ,με 600 bar περίπου η πλήρης καύση της πυριτιδας στο κανονάκι γινόταν στα 52 εκατοστά. Δηλαδή αν υποθέσουμε πως το σεταπ του Νίκου είναι κάπου κοντά στα 480 τότε σίγουρα η καύση της θα είναι προβληματική.
 

Attachments

  • 20220113_182919.jpg
    20220113_182919.jpg
    347 KB · Προβολές: 18
Κώστα νομίζω το έβαλα παλιότερα, το ξαναβάζω, είναι από εργαστηριακή δοκιμή πολύ προσεγμένη με δέκα φυσίγγια και διάφορες πυριτιδες Αυτή είναι με. ΜΒχ32.Γιαννη με 65αρη καλυκα ή ακόμη καλύτερα με 688 βελτιώνεται η καύση της ,αλλά η τωρινή S4 είναι σχεδόν ίδια με την sipe, τα 32 γραμμάρια είναι το ελαφρύ όριο σε ρελιαστο. Στέλιο έχει δίκιο ο Νίκος, για το. <<κακιά >> ,το 688 είναι σχεδόν 50% πιο δυνατό από το 686,ενώ τα 616και σε σχέση με τα 615 10%.pit1982 σίγουρα με 688 καίγεται καλύτερα, όσο για τις ταχύτητες, η τωρινή ΑΝ καεί βγάζει ψηλότερες. Πριν μέρες ρώτησα έναν Ιταλό ειδικό στις πυριτιδες κάποια πράγματα και μου έφερε σαν παράδειγμα, ( κοίτα σύμπτωση), ένα σεταπ με 688, 1,45 S4.x 32gr ,αστεροειδες ,με 600 bar περίπου η πλήρης καύση της πυριτιδας στο κανονάκι γινόταν στα 52 εκατοστά. Δηλαδή αν υποθέσουμε πως το σεταπ του Νίκου είναι κάπου κοντά στα 480 τότε σίγουρα η καύση της θα είναι προβληματική.
Τυχον κατάλοιπα της στην κάνη,είναι απόδειξη της κακής καύσης της❓
 
Κώστα νομίζω το έβαλα παλιότερα, το ξαναβάζω, είναι από εργαστηριακή δοκιμή πολύ προσεγμένη με δέκα φυσίγγια και διάφορες πυριτιδες Αυτή είναι με. ΜΒχ32.Γιαννη με 65αρη καλυκα ή ακόμη καλύτερα με 688 βελτιώνεται η καύση της ,αλλά η τωρινή S4 είναι σχεδόν ίδια με την sipe, τα 32 γραμμάρια είναι το ελαφρύ όριο σε ρελιαστο. Στέλιο έχει δίκιο ο Νίκος, για το. <<κακιά >> ,το 688 είναι σχεδόν 50% πιο δυνατό από το 686,ενώ τα 616και σε σχέση με τα 615 10%.pit1982 σίγουρα με 688 καίγεται καλύτερα, όσο για τις ταχύτητες, η τωρινή ΑΝ καεί βγάζει ψηλότερες. Πριν μέρες ρώτησα έναν Ιταλό ειδικό στις πυριτιδες κάποια πράγματα και μου έφερε σαν παράδειγμα, ( κοίτα σύμπτωση), ένα σεταπ με 688, 1,45 S4.x 32gr ,αστεροειδες ,με 600 bar περίπου η πλήρης καύση της πυριτιδας στο κανονάκι γινόταν στα 52 εκατοστά. Δηλαδή αν υποθέσουμε πως το σεταπ του Νίκου είναι κάπου κοντά στα 480 τότε σίγουρα η καύση της θα είναι προβληματική.

Λευτερη μου....Ξερεις οτι το ψειριζω το θεμα των δοκιμων....Μετα απο καθε βολη....ΠΑΝΤΑ κοιταω την
καννη μου για καταλοιπα.
Καταλοιπα ουτε καν αυτο που ονομαζεις εσυ σταχτη δεν υπηρχε στην καννη.....

Εκανα ομως ενα λαθος σε αυτες τις δοκιμες.....Αντι το 1,5 μετρο απο την καννη να ειναι μετρημενο στο κεντρο
του ταχογραφου....Το ειχα απο λαθος μου μετρημενο στον πρωτο αισθητηρα του ταχογραφου....με οτι
αυτο συνεπαγεται φιλε!!!

ΥΓ. Εχω ετοιμα στημενα....με 615 - 616 - 686 - CX2000 - 688 - UEE....Δεν με αφησε ο αερας να τα ριξω...
Θα δουμε τι θα δωσουν....
 
Κώστα νομίζω το έβαλα παλιότερα, το ξαναβάζω, είναι από εργαστηριακή δοκιμή πολύ προσεγμένη με δέκα φυσίγγια και διάφορες πυριτιδες Αυτή είναι με. ΜΒχ32.Γιαννη με 65αρη καλυκα ή ακόμη καλύτερα με 688 βελτιώνεται η καύση της ,αλλά η τωρινή S4 είναι σχεδόν ίδια με την sipe, τα 32 γραμμάρια είναι το ελαφρύ όριο σε ρελιαστο. Στέλιο έχει δίκιο ο Νίκος, για το. <<κακιά >> ,το 688 είναι σχεδόν 50% πιο δυνατό από το 686,ενώ τα 616και σε σχέση με τα 615 10%.pit1982 σίγουρα με 688 καίγεται καλύτερα, όσο για τις ταχύτητες, η τωρινή ΑΝ καεί βγάζει ψηλότερες. Πριν μέρες ρώτησα έναν Ιταλό ειδικό στις πυριτιδες κάποια πράγματα και μου έφερε σαν παράδειγμα, ( κοίτα σύμπτωση), ένα σεταπ με 688, 1,45 S4.x 32gr ,αστεροειδες ,με 600 bar περίπου η πλήρης καύση της πυριτιδας στο κανονάκι γινόταν στα 52 εκατοστά. Δηλαδή αν υποθέσουμε πως το σεταπ του Νίκου είναι κάπου κοντά στα 480 τότε σίγουρα η καύση της θα είναι προβληματική.
52 εκ νομίζω είναι πάρα πολύ.
Μηπως την "εσπρωξε" στην κάννη το 688 πριν την κάψει?
Πως το σχολίασε ο Ιταλός?
Έχω βρει εμπορικό με 1.42x33 k 688 σε χοντρα σκαγια lambro διασπορας αλλά σκότωνε πολύ καλά.
Τι μπαρ να έδινε αυτό κ τι ταχύτητες?
Τι να πω...
Εγω μετά από δοκιμές το 688 δεν το ξαναπαντρευω με s4
Cx 2000 κ 686 χρησιμοποιώ περισσότερο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top