Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Oταν έχεις όρεξη θα τις φτιάξεις λίγο?
Άρη μόνο την μια μπορώ ... στην άλλη δεν βλέπω τις άκρες του πίνακα.

Αν έχεις άλλη φωτό να στην φτιάξω.
Αυτή που έφτιαξα δεν θέλει μέτρημα ... :)
~76cm ο κύκλος στα 30μ πάνω από 95% :)

Που είναι αυτοί οι πίνακες ;;;;

Screenshot-20211125-181428-Gallery.jpg
 
Νομίζεις

Ναι ετσι νομιζω Τεο!!! Για πες μου....με 33 γραμμαρια σκαγια τι ποσοστο κυνηγων ειναι επανω στο
θηραμα στα 50+ μετρα....και τα ποσοστα επιτυχιας τους ???????
Και απαντησε μου και για τα 50 γραμμαρια σκαγια...

Επισεις δικαιολογησε μου την υπαρξη των 12/76 φυσιγγιων...
Εαν μας καλυπταν τα 33 γραμμαρια....ποιος ο λογος των 12/76 ???

Και να συμπληρωσω....ΤΟ 80% των κυνηγων που γνωριζω....ριχνουν μεχρι και 3 τουφεκιες στον
κοτσυφα για τον κρατησουν....και παλι πολλες φορες απο τις βλαστημιες αντιλαλουν τα βουνα!!!
Ριχνουν 1500 σκαγια στον κοτσυφα..... και δεν τον κρατανε... στα 35 μετρα..Και μου συζητατε για 50 + μετρα
με 100 σκαγια στον κυκλο ???
Εκτος και αν μιλαμε για βολες κατα ριπας....τοτε οκ...
 
Last edited:
Αυτό που κάνουν τα πολλά γρ λόγο μεγαλύτερου πλήθους σκαγιων είναι αυτονόητο βοηθούν τις βολές στη μεγαλύτερη απόσταση .Από κει και πέρα ένας που σκοπεύει καλά δεν χρειάζεται πολλά γρ και ούτε χοντρυτερα σκάγια από αυτά που απαιτουνται για το θήραμα .Δεν ξέρω και αυτό το γράφω για πολλούς που κοιτάνε συνέχεια έναν πίνακα ρίχνοντας μια ντουφέκια και λένε αυτή η ντουφέκια είναι ικανοποιητική μέχρι αυτά τα μέτρα με αυτό το τσοκ τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι .Μια ντουφέκια με ένα τσοκ που εσύ νομίζεις ότι αποδίδει το καλύτερο με το συγκεκριμένο φυσίγγι χωρίς να μπορείς να ξέρεις αν ήσουν και σωστός και εκεί που πρέπει επάνω στον πίνακα με τις συγκεκριμένες συνθήκες είναι απλά ένδειξη όχι απόδειξη και έτσι βγαίνουν και τα συμπεράσματα των μέτρων δε σκοτώνει παραπάνω απο 40μετρκτλ .Προσωπικά με 32γρ μπασιερι 9αρι σκότωνα 100 %τσιχλοκοτφυφα με το 4αρι μαμά επάνω στην ςς στα 40μετρ επανειλημενα και μετρημενα και με 32γρ νουμ 5 είχα σκίσει πριν χρόνια τα πάπια στον Αμβρακικό με την 302 81ποντοι 2αστρη όπου και αν τα ντουφεκουσα με φυσίγγια εμπορίου με διβασικη και να μη πω ότι τα σκότωνα και στα 50 όχι στα 40 άρα η απόσταση που σκοτώνεται το κάθε θήραμα εξαρτάται από τον σκοπευτή και το φυσίγγι με τρίτο το όπλο που κρατάει και να ξερεται ότι το ψιλοτερο σκάκι από ότι συνηθίζεται κατά ένα νουμ στο θήραμα που κυνηγάς εάν στέλνεις την τουφεκιά εκεί που πρέπει ειναι θαυματουργό και κινητική του ενέργεια χάνεται πολύ αργότερα από την κατανομή του .
 
Δεν έριχνα συχνά σε πουλιά πάνω από 40-50μ τώρα δεν ρίχνω σχεδόν καθόλου.
Οπότε απλά λέω τι πιστεύω.
Τα 50 μ είναι εφικτά με μολύβι.
Αν τα θέλεις θα την βρεις την άκρη.

Αν θέλει κάποιος να τουφεκάει με 30 ή 50 γρ στα 50μ είναι δική του απόφαση.
Στην βλητική δεν υπάρχει μαύρο άσπρο.
Μπορεί ένα φυσίγγι με 30γρ να πάει καλύτερα από ένα με 40.
Ίσως να τα πάει καλύτερα από ένα με 50.

Όταν όμως έχεις ψάξει το θέμα φυσίγγι αυτό με τα περισσότερα σκάγια θα έχει περισσότερα σκάγια στον κύκλο.
Και περισσότερα σκάγια σημαίνει ότι υπάρχουν επιπλέον μέτρα. Μπορεί να είναι 2 μέτρα μπορεί 5 μπορεί και 10.
Κάνεις δοκιμές και τα βρίσκεις.

Επίσης τα ποσοστά επιτυχίας μπερδεύουν όλους μας.
Ή ακόμα χειρότερα η ΜΙΑ απίστευτη τουφεκιά.
Μπορεί να έχεις πραγματικά υψηλά ποσοστά με ένα φυσίγγι 30γρ ραμμένο στο όπλο σου ή γιατί έτυχε ή γιατί το έφτιαξες.
Έψαξες και δοκίμασες ένα με 50 γρ ραμμένο και αυτό στο όπλο σου ;

Τροφή για σκέψη ...

Το πιο δύσκολο ήταν και θα είναι πάντα να στέλνεις το κέντρο της τουφεκιάς στο θήραμα.

ps
Γενικώς δεν είμαι των υπεργομώσεων.
Τα 36γρ συνήθως είναι το ταβάνι.
 
Last edited:
Ναι ετσι νομιζω Τεο!!! Για πες μου....με 33 γραμμαρια σκαγια τι ποσοστο κυνηγων ειναι επανω στο
θηραμα στα 50+ μετρα....και τα ποσοστα επιτυχιας τους ???????
Και απαντησε μου και για τα 50 γραμμαρια σκαγια...

Επισεις δικαιολογησε μου την υπαρξη των 12/76 φυσιγγιων...
Εαν μας καλυπταν τα 33 γραμμαρια....ποιος ο λογος των 12/76 ???

Και να συμπληρωσω....ΤΟ 80% των κυνηγων που γνωριζω....ριχνουν μεχρι και 3 τουφεκιες στον
κοτσυφα για τον κρατησουν....και παλι πολλες φορες απο τις βλαστημιες αντιλαλουν τα βουνα!!!
Ριχνουν 1500 σκαγια στον κοτσυφα..... και δεν τον κρατανε... στα 35 μετρα..Και μου συζητατε για 50 + μετρα
με 100 σκαγια στον κυκλο ???
Εκτος και αν μιλαμε για βολες κατα ριπας....τοτε οκ...
Εμένα τα 33 με ιδιογομοση μου φτάνουν στα 50 μτ από εκεί και πέρα σηγουρα τα περισσότερα γρ σε ένα καλοστημένο σεταπ με ποιο χοντρό σκαι θα σε πάει και πολύ ποιο μακριά
Πρωσοπικα το 12/76 το γεμηζω για τουφέκιες στα παπιά στα 60+ με ν2 από 44 ως 50 maximum
 
Σχεδον με ολα τα βαρη σκαγιων μπορει να εχουμε καταβολες σε μεγαλες αποστασεις αναλογα το στησιμο κ το νο.
Ομως για επαναλαμβανομενες κ πιο ευκολες καταβολες σε αποστασεις 50/60/70 μετρων χρειαζομαστε απο 36/38/40γρ χοντρα σκαγια σε νο 2/3/4/5 για μολυβι μιλαω.
 
Σχεδον με ολα τα βαρη σκαγιων μπορει να εχουμε καταβολες σε μεγαλες αποστασεις αναλογα το στησιμο κ το νο.
Ομως για επαναλαμβανομενες κ πιο ευκολες καταβολες σε αποστασεις 50/60/70 μετρων χρειαζομαστε απο 36/38/40γρ χοντρα σκαγια σε νο 2/3/4/5 για μολυβι μιλαω.

Στελαρα τα μετρα τα εχουμε κανει ...... ''λαστιχενια'' και ματζουνια.....γιατι ετσι μας αρεσει....
Οπως τα λες.....τα 50+μετρα ( εγω λεω τα 40 αντε 45...... γιατι μου αρεσει να βλεπω το θηραμα να φευγει τραυματισμενο ) θελουν χοντρο σκαγι....και εκ των πραγματων....οσο χοντραινει το σκαγι ανεβαινουμε
σε γραμμαρια.... αυτο λεει και η ΛΟΓΙΚΗ !!!! Τωρα ΕΑΝ υπαρχουν μερικοι κυνηγοι που εχουν καποιες
επιτυχιες με 33 γραμμαρια στα 50 μετρα αυτο ειναι εξαιρεση....η πλειοψηφια των κυνηγων ...οχι μονο
αυτους που ξερω εγω....ο ντουμπλες και η τριπλετα....παει συνεφο στα 35 μετρα.

Υπαρχουν συναδελφοι που στα 35-40 μετρα δεν χανουν θηραμα.... οκ το ξερω και το εχω δει...
Αλλο τα 35 - 40 μετρα.....και ΑΛΛΟ τα 50+μετρα....Μετα τα 45 μετρα αρχιζουν τα ΖΟΡΙΑ....και στην
σκοπευση και στα φυσιγγια...

Οι κυνηγοι που εχουν επαναλαμβανομενες επιτυχιες στα 50+ μετρα για μενα ειναι λιγοι...
Και αυτοι ειναι κυνηγοι που παραλληλα με το κυνηγι πανε σκοπευτηριο ...εχουν φτιαγμενα κοντακια...και οταν
σηκωνουν το οπλο ξερουν που θα στειλουν τα σκαγια ωστε να πεσει το θηραμα και ΟΧΙ ο ''μπακαλης''...

ΟΚ....Υπαρχουν και οι κυνηγοι που το θεμα σκοπευσης το ''εχουν''... απο τα γεννοφασκια τους...οκ....
ποσοι ειναι αυτοι ???

Μηπως γνωριζει καποιος φιλος να μου πει ποσοι απο τους 250.000 χιλιαδες κυνηγους που ειμαστε
ποσοι απο αυτους ασχολουνται με το σκοπευτηριο ή εχουν και φτιαγμενα κοντακια...???
Σε ποσοστο ειναι ??? Γιατι εγω δεν γνωριζω!!!

Τα γραφομενα μου ΜΗΝ θεωρηθουν σαν αντιπαραθεση..... συζητηση κανουμε......Ειπα και εγραψα αυτο που πιστευω..

Εαν κανω λαθος διορθωστε με!!!
 
Ανεβαζω δυο παλαιοτερες δοκιμες μου με σκοπευτικο φυσιγγιο 28 γραμμαριων με το ''ιδιο'' σεταπ
στα ιδια μετρα ιδιο τσοκ την ιδια ωρα και τοποθεσια... για τον φιλο τον Παναγιωτη ( PITER ) και για
ολους τους φιλους βεβαια,,,,για να δειτε τι διαφορές υπαρχουν σε ενα σεταπ με αλευρι και στο ιδιο
χωρις αλευρι.
Η θεωρια λεει οτι αλευρι προστατευει τα σκαγια απο παραμορφωση και απο το στρες που παθαινουν
κατα την πυροδοτηση...κτλ κτλ...
Δλδ....και παντα θεωριτικα....τα απλα σκαγια με 2% αντιμονιο γινονται με 5% αντιμονιο....
Δεν ξερω κατα ποσον ισχυει αυτο που λεω.....αλλα οι διαφορές στις τουφεκιες ειναι αρκετα μεγαλες
με την δικη μου κριση!!!

Η Αληθεια ειναι οτι και σε δοκιμες μου με χοντρα σκαγια επινικελωμενα που υποτιθεται οτι με την
επιμεταλωση γινονται οπως αυτα με 5% αντιμονιο....το αλευρι δουλευει....και δουλευει πολυ καλαααα
φτιαχνοντας κατανομες και αναβαζοντας εστω και λιγο την συγκεντρωση!!!
Το αλευρι το θεωρω ''θαυματουργο'' υλικο!!!!
Αυτο το εχω δει σε ολες τις δοκιμες μου!!!!
Ο φιλος μου ο κουζουλος λεει ''βαλε SIPEEEE''....Kαι καλα το λεει....Εγω λεω,,,,βαλε και αλευρι να σωθεις!!!! ;) :)


εικόνα_Viber_2021-02-06_05-30-30.jpgεικόνα_Viber_2021-02-06_05-30-40.jpgεικόνα_Viber_2021-02-06_05-31-34.jpgεικόνα_Viber_2021-02-06_05-35-07.jpg

Στις επομενες δοκιμες.....θα βαλω αλευρι στα σκαγια Ν8,5 που εχουν 5% αντιμονιο να δουμε διαφορές!!! ;)

ΥΓ. Καλο βραδυ και ξημερωμα ....σε ολους παιδες....και παντα με υγεια!!! :)
 
Ανεβαζω δυο παλαιοτερες δοκιμες μου με σκοπευτικο φυσιγγιο 28 γραμμαριων με το ''ιδιο'' σεταπ
στα ιδια μετρα ιδιο τσοκ την ιδια ωρα και τοποθεσια... για τον φιλο τον Παναγιωτη ( PITER ) και για
ολους τους φιλους βεβαια,,,,για να δειτε τι διαφορές υπαρχουν σε ενα σεταπ με αλευρι και στο ιδιο
χωρις αλευρι.
Η θεωρια λεει οτι αλευρι προστατευει τα σκαγια απο παραμορφωση και απο το στρες που παθαινουν
κατα την πυροδοτηση...κτλ κτλ...
Δλδ....και παντα θεωριτικα....τα απλα σκαγια με 2% αντιμονιο γινονται με 5% αντιμονιο....
Δεν ξερω κατα ποσον ισχυει αυτο που λεω.....αλλα οι διαφορές στις τουφεκιες ειναι αρκετα μεγαλες
με την δικη μου κριση!!!

Η Αληθεια ειναι οτι και σε δοκιμες μου με χοντρα σκαγια επινικελωμενα που υποτιθεται οτι με την
επιμεταλωση γινονται οπως αυτα με 5% αντιμονιο....το αλευρι δουλευει....και δουλευει πολυ καλαααα
φτιαχνοντας κατανομες και αναβαζοντας εστω και λιγο την συγκεντρωση!!!
Το αλευρι το θεωρω ''θαυματουργο'' υλικο!!!!
Αυτο το εχω δει σε ολες τις δοκιμες μου!!!!
Ο φιλος μου ο κουζουλος λεει ''βαλε SIPEEEE''....Kαι καλα το λεει....Εγω λεω,,,,βαλε και αλευρι να σωθεις!!!! ;) :)


View attachment 36617View attachment 36618View attachment 36619View attachment 36620

Στις επομενες δοκιμες.....θα βαλω αλευρι στα σκαγια Ν8,5 που εχουν 5% αντιμονιο να δουμε διαφορές!!! ;)

ΥΓ. Καλο βραδυ και ξημερωμα ....σε ολους παιδες....και παντα με υγεια!!! :)
Εισαι καλιτεχνης φιλε Νικο Μπραβο.Keep walking.
 
Ανεβαζω δυο παλαιοτερες δοκιμες μου με σκοπευτικο φυσιγγιο 28 γραμμαριων με το ''ιδιο'' σεταπ
στα ιδια μετρα ιδιο τσοκ την ιδια ωρα και τοποθεσια... για τον φιλο τον Παναγιωτη ( PITER ) και για
ολους τους φιλους βεβαια,,,,για να δειτε τι διαφορές υπαρχουν σε ενα σεταπ με αλευρι και στο ιδιο
χωρις αλευρι.
Η θεωρια λεει οτι αλευρι προστατευει τα σκαγια απο παραμορφωση και απο το στρες που παθαινουν
κατα την πυροδοτηση...κτλ κτλ...
Δλδ....και παντα θεωριτικα....τα απλα σκαγια με 2% αντιμονιο γινονται με 5% αντιμονιο....
Δεν ξερω κατα ποσον ισχυει αυτο που λεω.....αλλα οι διαφορές στις τουφεκιες ειναι αρκετα μεγαλες
με την δικη μου κριση!!!

Η Αληθεια ειναι οτι και σε δοκιμες μου με χοντρα σκαγια επινικελωμενα που υποτιθεται οτι με την
επιμεταλωση γινονται οπως αυτα με 5% αντιμονιο....το αλευρι δουλευει....και δουλευει πολυ καλαααα
φτιαχνοντας κατανομες και αναβαζοντας εστω και λιγο την συγκεντρωση!!!
Το αλευρι το θεωρω ''θαυματουργο'' υλικο!!!!
Αυτο το εχω δει σε ολες τις δοκιμες μου!!!!
Ο φιλος μου ο κουζουλος λεει ''βαλε SIPEEEE''....Kαι καλα το λεει....Εγω λεω,,,,βαλε και αλευρι να σωθεις!!!! ;) :)


View attachment 36617View attachment 36618View attachment 36619View attachment 36620

Στις επομενες δοκιμες.....θα βαλω αλευρι στα σκαγια Ν8,5 που εχουν 5% αντιμονιο να δουμε διαφορές!!! ;)

ΥΓ. Καλο βραδυ και ξημερωμα ....σε ολους παιδες....και παντα με υγεια!!! :)
Το αντιμόνιο βοηθάει στο να μην παραμορφώνονται τα μολύβια 1)την στιγμή της εκκίνησης της έκρηξης και 2)κατά τη στιγμή της εισβολής στο θήραμα.
Το αλεύρι βοηθάει τα σκάγια κατά τη διαδρομή στον αυλό της κάνης και στα πρώτα μέτρα εξόδου από αυτήν ώστε να κρατήσουν μια συνοχή αλλά και να ωφεληθούν τον πυκνό στροβιλισμό του αέρα των πρώτων σκαγιών ακολουθώντας όσο το δυνατόν ευθεία πορεία με αποτέλεσμα καλύτερη κατανομή.Έτσι το έχω καταλάβει, δεν ξέρω αν είναι σωστό.
 
Δυο σημερινες δοκιμες....ειχα προγραματισει περισσοτερες.....ο καιρος ( αερας να με παρει και μενα )
ομως ειχε διαφορετικη γνωμη!!!
ΟΚ...Υγεια να εχουμε.....Και οι δυο δοκιμες με BIOR 18- ( οχι μπιοριεταμπιλε ) με Ν7 σκαγια....Στηθηκαν
για να δουμε ( με ενα φιλο ) τι θα δωσουν ωστε να τις δουλεψει την επομενη σεζον στην περδικα.
Δεν εχουν αλευρι ....τις ηθελε για ''κοντα'' πρωτη τουφεκια.....μονο ''κοντινες'' δεν ειναι....τα 40 μετρα
τα εχουν για ''πλακα'' για να μην πω τα 45.

Βγαλτε και τα δικα σας συμπερασμα παιδες!!!! :)

εικόνα_Viber_2021-11-29_12-04-47-243.jpgεικόνα_Viber_2021-11-29_12-05-26-090.jpg

1,75Χ34 ΤΟ σεταπ....
Και τον οφθαλμιατρο δεν τον γλυτωνω.... :D


εικόνα_Viber_2021-11-29_12-05-38-193.jpgεικόνα_Viber_2021-11-29_12-05-48-445.jpg

Αυτη την εβαλα κεντρο....!!! ;) :D
 
Δυο σημερινες δοκιμες....ειχα προγραματισει περισσοτερες.....ο καιρος ( αερας να με παρει και μενα )
ομως ειχε διαφορετικη γνωμη!!!
ΟΚ...Υγεια να εχουμε.....Και οι δυο δοκιμες με BIOR 18- ( οχι μπιοριεταμπιλε ) με Ν7 σκαγια....Στηθηκαν
για να δουμε ( με ενα φιλο ) τι θα δωσουν ωστε να τις δουλεψει την επομενη σεζον στην περδικα.
Δεν εχουν αλευρι ....τις ηθελε για ''κοντα'' πρωτη τουφεκια.....μονο ''κοντινες'' δεν ειναι....τα 40 μετρα
τα εχουν για ''πλακα'' για να μην πω τα 45.

Βγαλτε και τα δικα σας συμπερασμα παιδες!!!! :)

View attachment 36763View attachment 36764

1,75Χ34 ΤΟ σεταπ....
Και τον οφθαλμιατρο δεν τον γλυτωνω.... :D


View attachment 36765View attachment 36766

Αυτη την εβαλα κεντρο....!!! ;) :D
Νικόλα για κοντά φτιάξε του φίλου με s4 στα 33 η 34γρ
 
Χαχα ταπα για κοντα,μεγαλος μυθος.μαλινα και μισοταπες μονο κοντα δεν ειναι.υπακουνε στα τσοκ.για βαλε φουλ ναδης .very funny. .sex hard.
Φουλ?Στα 35-40 μέτρα sfs με 3* και επινικελωμενα γίνονται ανατινάξεις.
 
Last edited:
Το αντιμόνιο βοηθάει στο να μην παραμορφώνονται τα μολύβια 1)την στιγμή της εκκίνησης της έκρηξης και 2)κατά τη στιγμή της εισβολής στο θήραμα.
Το αλεύρι βοηθάει τα σκάγια κατά τη διαδρομή στον αυλό της κάνης και στα πρώτα μέτρα εξόδου από αυτήν ώστε να κρατήσουν μια συνοχή αλλά και να ωφεληθούν τον πυκνό στροβιλισμό του αέρα των πρώτων σκαγιών ακολουθώντας όσο το δυνατόν ευθεία πορεία με αποτέλεσμα καλύτερη κατανομή.Έτσι το έχω καταλάβει, δεν ξέρω αν είναι σωστό.


Στεφανε το αλευρι προστατευει τα σκαγια κατα την πυροδοτηση....εκει κανει και την ποιο πολυ ''δουλεια''.
Επισεις και κατα την διαδρομη τους μεσα στην καννη οπως πολυ σωστα λες ...και ολα οσα γραφεις...
Το μεγαλυτερο σκορτσο το τρωνε οι κατω στιβαδες ( 2-3 ) σκαγιων που βρισκονται στον πατο του
ποτηριου κατα την πυροδοτηση....
Γι' αυτον τον λογο πριν ριξουμε τα σκαγια , στο κατω μερος του ποτηριου βαζουμε λιγο αλευρι ωστε
τα σκαγια να κατσουν πανω σε αυτο....και μετα το υπολοιπο αλευρι και ανακατευουμε...
Σε δοκιμες μου εχω διαπιστωσει καλυτερες συγκεντρωσεις και κατανομες με αυτον τον τροπο απο το
να ριχνουμε ολο το αλευρι μετα απο τα σκαγια φιλε!!!
 
Last edited:
Καλο μεσημερι σε ολους!!!!
Δυο δοκιμες που υποσχεθηκα στον φιλο τον Μανωλη με CSB5 ....αυτην την πυριτιδα πρωτη φορα
την επιασα στα χερια μου.....Ειχα λιγη απο σφαγμενα φυσιγγια.....και δεν το κρυβω οτι μου αρεσε!!!
Μαλακές τουφεκιες.....αξιοπρεπεστατη συγκεντρωση....και καλες ταχυτητες....παντα κατα την κριση μου!!
Μανωλη η γνωμη μου ειναι,,,,να μην αλλαξεις τιποτα στο σεταπ....Το μονο που χρειαζεται να αλλαξεις....
εαν πας για τσιχλα και σε αυτα τα μετρα....Βαλε 4* αστρα....φιλε!!!
Αλλιως θα τις μαζευεις με στιποχαρτο !!! :D

Και για του λογου το αληθες....

εικόνα_Viber_2021-12-01_13-49-28-195.jpgεικόνα_Viber_2021-12-01_13-49-47-520.jpgεικόνα_Viber_2021-12-01_13-48-51-523.jpgεικόνα_Viber_2021-12-01_13-49-08-113.jpg

Η δευτερη με καινουργιο καλυκα....και μια ερωτηση....οφθαλμιατρο εχουμε στο φορουμ ???
Αυτη μου εφυγε απο το κεντρο.:(
 

Attachments

  • εικόνα_Viber_2021-12-01_13-49-55-975.jpg
    εικόνα_Viber_2021-12-01_13-49-55-975.jpg
    167 KB · Προβολές: 8
Status
Not open for further replies.
Back
Top