Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Θα σου πω ενα απλο παραδειγμα για να καταλαβεις γιατι δεν συμφωνω με αυτους τους πινακες

Οταν δοκιμαζεις ενα φυσιγγι και στα 40 μετρα πχ εχεις 90 σκαγια για ενα πρασινο, αν εισαι καλο τουφεκι πως γινεται να τα παιρνεις στα 50 και 60 μετρα που σαφως θα εχεις αρκετα λιγοτερα σκαγια?

Η γνωμη μου ειναι οτι ολα αυτα ειναι θεωρητικα και απεχουν με την πραγματικοτητα.
2ο παραδειγμα, εχω στα 51 μετρα 130 νο5 στον κυκλο και σε συνεχομενες τουφεκιες στα 70 μετρα σε ενα μικρο στοχο οπως μπουκαλι νερου η ποτηρι καφε, εχω παντα 2 με 3 σκαγια πανω, τι αποτελεσμα θα εχω αν τουφεκισω μια φασσα και ειμαι πανω της?
Όλα γίνονται και γράφονται για τον μέσο όρο πάντα ένα δυνατό ντουφέκι που λέμε δεν τα χρειάζεται μπορεί με ένα απλό όπλο χωρίς πολλά πολλά και ένα φυσιγγακι της σειράς να έχει πολλαπλάσιες επιτυχίες είπαμε πρώτα είναι ποιος είναι πίσω από το κοντάκι τα υπόλοιπα είναι μακράν πιο πίσω γιατί απλά όλα τα όπλα σκοτώνουν και το πολύ καλύτερα το δικό μου μπορεί να καλυφθεί από την καλύτερη σκοπευτική ικανότητα την δική σου . Τώρα ότι όλοι ψάχνουμε το ιδανικό και νέο χωρίς να προσπαθούμε με την ίδια ένταση να γίνουμε εμείς ιδανικοτεροι είναι χρήσιμο για τις εταιρίες κακό για τη τσέπη αλλά και τρέλα και περιέργεια τι κάνει αυτό παραπάνω . Ωραία τρέλα όμως.
 
Αν στο ποτήρι του καφέ έχεις 3 σκάγια στον κύκλο γύρω από αυτό μπορεί να έχεις πάνω από εκατό

Μπαα με τιποτα Κωστα σε τοσα μετρα, ειναι πολυ μακρια για να εχεις τοσα πολλα σκαγια, ειχα κανει δοκιμεςστα 81 μετρα με νο5 σε χαρτονι αλλα δεν μπορω να βρω την δοκιμη
 
Θα σου πω ενα απλο παραδειγμα για να καταλαβεις γιατι δεν συμφωνω με αυτους τους πινακες

Οταν δοκιμαζεις ενα φυσιγγι και στα 40 μετρα πχ εχεις 90 σκαγια για ενα πρασινο, αν εισαι καλο τουφεκι πως γινεται να τα παιρνεις στα 50 και 60 μετρα που σαφως θα εχεις αρκετα λιγοτερα σκαγια?

Η γνωμη μου ειναι οτι ολα αυτα ειναι θεωρητικα και απεχουν με την πραγματικοτητα.
2ο παραδειγμα, εχω στα 51 μετρα 130 νο5 στον κυκλο και σε συνεχομενες τουφεκιες στα 70 μετρα σε ενα μικρο στοχο οπως μπουκαλι νερου η ποτηρι καφε, εχω παντα 2 με 3 σκαγια πανω, τι αποτελεσμα θα εχω αν τουφεκισω μια φασσα και ειμαι πανω της?
Άλεξ συμφωνώ ότι όλα αυτά είναι θεωρητικά και έχουν μέτρια σημασία.
Θα σου πω και εγώ ένα απλό παράδειγμα ... φαντάσου φάσσα (αφού σου αρέσουν τόσο πολύ, όπως και σε εμένα) τραβερσάτη και φάσα ερχόμενη να σου βγάλει τα μάτια. Το ίδιο σε παπί.
Χρειάζονται τα ίδια σκάγια; όχι ... στην δεύτερη περίπτωση χρειάζονται περισσότερα. Οι πίνακες πιστεύω ότι δίνουν έναν μέσο όρο για σχεδόν σίγουρη καταβολή.
Επίσης μην ξεχνάμε την άτρακτο. Για extreme τραβερσάτες τουφεκιές με μεγάλη ταχύτητα θηράματος πρέπει να αφαιρούμε ένα 5% των σκαγιών που βλέπουμε στον πίνακα.
Εμένα λογικός μου φαίνεται ο πίνακας για να έχεις πάνω από 90% επιτυχία όταν η τουφεκιά είναι πάνω στο πουλί με οποιαδήποτε ταχύτητα σε οποιαδήποτε περίπτωση.
 
Καλημερα σας!!!!

εικόνα_Viber_2021-03-19_16-39-49.jpg

Αυτα ειναι τα μετρα και η συγκεντρωση των εμπορικων φυσιγγιων....

εικόνα_Viber_2021-09-21_17-37-17-599.jpg

Τωρα για τα 70 και 80 μετρα που διαβαζω.....Οτι σκαγια φτανουν σε αυτα τα μετρα τα θεωρω........''τυχαια''...
και οχι στανταρ. Και λεω παντα για φυσιγγια εμποριου.
Τωρα εαν εχουν την απαιτουμενη ενεργεια να καταβαλουν το θηραμα.....εξαρταται απο την ταχυτητα και
διαμετρο της βολιδας!!!
Αυτα χωρις ΙΧΝΟΣ αντιπαραθεσης.....συζητηση κανουμε....παλικαρια!!!!
 
Άλεξ συμφωνώ ότι όλα αυτά είναι θεωρητικά και έχουν μέτρια σημασία.
Θα σου πω και εγώ ένα απλό παράδειγμα ... φαντάσου φάσσα (αφού σου αρέσουν τόσο πολύ, όπως και σε εμένα) τραβερσάτη και φάσα ερχόμενη να σου βγάλει τα μάτια. Το ίδιο σε παπί.
Χρειάζονται τα ίδια σκάγια; όχι ... στην δεύτερη περίπτωση χρειάζονται περισσότερα. Οι πίνακες πιστεύω ότι δίνουν έναν μέσο όρο για σχεδόν σίγουρη καταβολή.
Επίσης μην ξεχνάμε την άτρακτο. Για extreme τραβερσάτες τουφεκιές με μεγάλη ταχύτητα θηράματος πρέπει να αφαιρούμε ένα 5% των σκαγιών που βλέπουμε στον πίνακα.
Εμένα λογικός μου φαίνεται ο πίνακας για να έχεις πάνω από 90% επιτυχία όταν η τουφεκιά είναι πάνω στο πουλί με οποιαδήποτε ταχύτητα σε οποιαδήποτε περίπτωση.
Εισερχομενη θα την τουφεκισεις σαφεστατα πιο κοντα συν οτι δεν μπορεις να υπολογισεις σωστα την αποσταση, οταν μιλαω για αποστασεις μιλαω παντα για τρεβερσες που ειναι μετρησιμη η αποσταση.
Καλημερα σας!!!!

View attachment 32882

Αυτα ειναι τα μετρα και η συγκεντρωση των εμπορικων φυσιγγιων....

View attachment 32883

Τωρα για τα 70 και 80 μετρα που διαβαζω.....Οτι σκαγια φτανουν σε αυτα τα μετρα τα θεωρω........''τυχαια''...
και οχι στανταρ. Και λεω παντα για φυσιγγια εμποριου.
Τωρα εαν εχουν την απαιτουμενη ενεργεια να καταβαλουν το θηραμα.....εξαρταται απο την ταχυτητα και
διαμετρο της βολιδας!!!
Αυτα χωρις ΙΧΝΟΣ αντιπαραθεσης.....συζητηση κανουμε....παλικαρια!!!!
Οτι γινεται με επαναληψη σιγουρα δεν ειναι τυχαιο, τα φυσιγγια εμποριου μην τα υποτιμας τοσο πολυ γιατι το 90% των κυνηγων μ'αυτα παιρνουν θηραματα ολα τα χρονια.
Οσον αφορα την ταχυτητα τωρα, τον σπουδαιοτερο ρολο παιζουν οι μενουσες και οχι αρχικες, οπως επισης και οι συγκεντρωσεις του πινακα παλι θεωρητικες ειναι... ;)
 
Εισερχομενη θα την τουφεκισεις σαφεστατα πιο κοντα συν οτι δεν μπορεις να υπολογισεις σωστα την αποσταση, οταν μιλαω για αποστασεις μιλαω παντα για τρεβερσες που ειναι μετρησιμη η αποσταση.

Οτι γινεται με επαναληψη σιγουρα δεν ειναι τυχαιο, τα φυσιγγια εμποριου μην τα υποτιμας τοσο πολυ γιατι το 90% των κυνηγων μ'αυτα παιρνουν θηραματα ολα τα χρονια.
Οσον αφορα την ταχυτητα τωρα, τον σπουδαιοτερο ρολο παιζουν οι μενουσες και οχι αρχικες, οπως επισης και οι συγκεντρωσεις του πινακα παλι θεωρητικες ειναι... ;)
Βαλε λαμπρο .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny. .very funny.
 
Απο το πρωη γρηνια.για το τσιγαρο.ο αναθεματο για πηπηλα στο διαολο για φαει μουλεγε και ξαναλεγε.φαντασου να μαθη οτη μου την εκανε στα 20 μετρα μεσα στον δρομο εφτακαθαρο οταν σαλιονα το χαρτακι να το κολησο .big smile. .big smile. ο μιχαη αρχαγελος μπροστα του θανε απλος οδοντοκρεμα .pray to God. .big smile. .very funny.
 
αν θες τουφεκια "μελι" γεμισε το εξης 12/70/686 s4-1,6x34 no5η 4 /z2m24/*6 στα 57,5 εχω ξανα πει οπου την ριξεις δεν φυτρωνει τιποτα !!1;);).yel..yel..yel. προχτες την ξανα μετρισα ν-1,5 416μ/δ
Φίλε Πιτ το σετ απ' σου μου λέει φτιάξε με καί δοκίμασε με κ δεν θα χάσεις! Μια δυο ερωτήσεις; Αρχικά μπορώ να πάρω τα μέγιστα από αυτό σε κλείσιμο 2 στάδιον? Κ δεύτερο καλοκαίρι το έχεις δουλέψει? Α κ σκέφτομαι για επινικελωμενα σκάγια!
 
Φίλε Πιτ το σετ απ' σου μου λέει φτιάξε με καί δοκίμασε με κ δεν θα χάσεις! Μια δυο ερωτήσεις; Αρχικά μπορώ να πάρω τα μέγιστα από αυτό σε κλείσιμο 2 στάδιον? Κ δεύτερο καλοκαίρι το έχεις δουλέψει? Α κ σκέφτομαι για επινικελωμενα σκάγια!
Μην το ρίξεις καλοκαίρι γιατί θα σου φυγει όλη η μασέλα, καθαρά χειμωνιάτικη συνταγή για θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν
 
Φίλε Πιτ το σετ απ' σου μου λέει φτιάξε με καί δοκίμασε με κ δεν θα χάσεις! Μια δυο ερωτήσεις; Αρχικά μπορώ να πάρω τα μέγιστα από αυτό σε κλείσιμο 2 στάδιον? Κ δεύτερο καλοκαίρι το έχεις δουλέψει? Α κ σκέφτομαι για επινικελωμενα σκάγια!
Μια χαρα δουλευει και με δυο σταδια εγω το δουλευω σε λαγο και παπια στις αρχες για τον λαγο το κανω 1,55, απο ανακρουση δεν ειναι τοσο χαλια που λεει ο συναδερφος λογο υψους του συγγεντρωτηρα εγω το ριχνω πιο πολυ με δυκανο μπαικαλ ,αλλα δεν καταλαβαινω και πολλα απο ανακρουσεις !!! Δες το αν σε ενοχλει προσαρμοσε το, με τα επινικελωμενα θα εχεις καλητερες κατανομες θεωριτικα !
 
Οτι γινεται με επαναληψη σιγουρα δεν ειναι τυχαιο, τα φυσιγγια εμποριου μην τα υποτιμας τοσο πολυ γιατι το 90% των κυνηγων μ'αυτα παιρνουν θηραματα ολα τα χρονια.
Οσον αφορα την ταχυτητα τωρα, τον σπουδαιοτερο ρολο παιζουν οι μενουσες και οχι αρχικες, οπως επισης και οι συγκεντρωσεις του πινακα παλι θεωρητικες ειναι...


Δεν ξερω.... και πως εβγαλες το συμπερασμα οτι υποτιμω τα φυσιγγια του Εμποριου ???

Τον πινακα δεν τον εφτιαξα εγω.....ΟΙ κατασκευαστες φυσιγγιων τον εφτιαξαν...!!!!

Συμφωνα λοιπον με τον πινακα....με φουλ τσοκ στα 55 μετρα εχεις 32 σκαγια στον στοχο.
Να προσθεσω και ενα 50% επιπλεον για το εξτρα φουλ 16+32 =48 σκαγια στα 55 μετρα Παντα!!!
Με αυτην την λογικη....τα 3 σκαγια στο ποτηρι του καφε στα 70 μετρα εγω τα θεωρω τυχαια...και αν
παμε στα 80 μετρα....εκει ( για μενα....) μονο με ταμα στην Παναγια!!!!

Τωρα οι μενουσες...Εξαρτωνται παντα απο αρχικες φιλε!!!

Αλεξ ...σεβομαι την γνωμη σου....απλα η δικη μου ειναι διαφορετικη φιλε....μην το παρεις σαν
αντιπαραθεση...θα ηταν λαθος σου!!!!! :)
 
Οτι γινεται με επαναληψη σιγουρα δεν ειναι τυχαιο, τα φυσιγγια εμποριου μην τα υποτιμας τοσο πολυ γιατι το 90% των κυνηγων μ'αυτα παιρνουν θηραματα ολα τα χρονια.
Οσον αφορα την ταχυτητα τωρα, τον σπουδαιοτερο ρολο παιζουν οι μενουσες και οχι αρχικες, οπως επισης και οι συγκεντρωσεις του πινακα παλι θεωρητικες ειναι...


Δεν ξερω.... και πως εβγαλες το συμπερασμα οτι υποτιμω τα φυσιγγια του Εμποριου ???

Τον πινακα δεν τον εφτιαξα εγω.....ΟΙ κατασκευαστες φυσιγγιων τον εφτιαξαν...!!!!

Συμφωνα λοιπον με τον πινακα....με φουλ τσοκ στα 55 μετρα εχεις 32 σκαγια στον στοχο.
Να προσθεσω και ενα 50% επιπλεον για το εξτρα φουλ 16+32 =48 σκαγια στα 55 μετρα Παντα!!!
Με αυτην την λογικη....τα 3 σκαγια στο ποτηρι του καφε στα 70 μετρα εγω τα θεωρω τυχαια...και αν
παμε στα 80 μετρα....εκει ( για μενα....) μονο με ταμα στην Παναγια!!!!

Τωρα οι μενουσες...Εξαρτωνται παντα απο αρχικες φιλε!!!

Αλεξ ...σεβομαι την γνωμη σου....απλα η δικη μου ειναι διαφορετικη φιλε....μην το παρεις σαν
αντιπαραθεση...θα ηταν λαθος σου!!!!! :)
Οκ φιλε, δεν υπαρχει καμια μα καμια αντιπαραθεση. :) :) :)
Ξέρει κανένας από διαμέτρους βλημάτων? Δηλαδή σχέση διάμετρου βλήματος σε cm με καλυκα.Απο Ναυτικό ή πυροβολικό.
Τι σκαφτεται παλι τα αρρωστο μυαλο σου?... .yelling.
 
Ξέρει κανένας από διαμέτρους βλημάτων? Δηλαδή σχέση διάμετρου βλήματος σε cm με καλυκα.Απο Ναυτικό ή πυροβολικό.

ΠΧ.....Κατι τετοιο ψαχνεις φιλε ??? :D

εικόνα_Viber_2021-09-22_20-50-22-391.jpgεικόνα_Viber_2021-09-22_20-51-45-051.jpgεικόνα_Viber_2021-09-22_20-52-04-171.jpgεικόνα_Viber_2021-09-22_20-52-19-677.jpg

Αυτα κανουν και για ''στρακα - στρουκες'' στην Ανασταση Αλεξ!!!! :D
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top