Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Θα σου πω και ενα παραδειγμα μια δοκιμη που εκανα χθες με αυτα τα συγγεκριμενα βυσματα το σετ απ ειναι 12/70/ μαξαμ καψουλι ssb 2,35χ8 βολια 12/0 ν1,5 με τον μπιορ μ.ο 395 μ/δ με το αμορτισερ μονο του sg12 γιατι δεν χωρανε τα 12/0 μεσα σε ποτηρακι 430 μ/δ
Έτσι είναι .Όμως αν έχεις κάποιο σετ απ με 18ρι βύσμα δοκίμασε το μ'αυτή την πατέντα έτσι απο περιέργεια αν θές .
 
Με μια γρήγορη ματιά για ατσάλινα είδα τα εξής.
1. Ποτέ ατσάλινα με τσοκ πιο σφιχτό από 0.5mm, ειδικά σε σκάγια πάνω από 3.25mm.
2. Το ότι ένα τσοκ γράφει ότι μπορεί να ρίξει ατσάλινα αυτό δεν σημαίνει ότι ρίχνουμε τα πάντα. Υπάρχουν περιορισμοί μεγέθους σκαγιών, ταχυτήτων, ορμών κτλ κοινώς σκ@τ@.
3. Αν πάθει ζημιά η κάνη δεν θα σας την αντικαταστήσει κανένας ακόμα και αν είναι σε εγγύηση (αυτό είναι δικό μου συμπέρασμα).
Το σκεπτικό απλό: Δεν είναι αυτοί οι μ@λάκες και εμείς οι έξυπνοι.
4. Πολλοί έχουν πάθει ζημιά στην κάνη από χοντρά ατσάλινα.
5. Θέλουν πολύ προσοχή.
 
Last edited:
Αυτο που ξερω...και εχω δει στις δοκιμες μου.....βαζοντας bior με την ιδια δοσολογια...αντικαθιστωντας
το οποιο αλλο βυσμα.....οι πιεσεις πεφτουν....αλλα εχεις καταλοιπα στην καννη σου απο ακαυτη πυριτιδα...
Το σεταπ βαζοντας bior θελει τροποποιηση....ο bior δεν στεγανοποιει τον χωρο καυσης....με οτι αυτο
συνεπαγεται.
Εκτος....και εαν εχεις τον τροπο....να στεγανοποιησεις τον χωρο καυσης.....τοτε δεν αλλαζεις ''σχεδον'' τιποτα.
Και λεω σχεδον....γιατι και με στεγανοποιηση του χωρου καυσης...παλι θελει μικρη τροποποιηση το
σεταπ. ΟΛΟΙ οι BIOR 14-18 - 20 - ( o πρασινος που ειναι για χαρτινους καλυκες ) ολοι ειναι ''ειδικα''
βυσματα....και θελουν την δικη τους μεταχειριση....
 
Αυτο που ξερω...και εχω δει στις δοκιμες μου.....βαζοντας bior με την ιδια δοσολογια...αντικαθιστωντας
το οποιο αλλο βυσμα.....οι πιεσεις πεφτουν....αλλα εχεις καταλοιπα στην καννη σου απο ακαυτη πυριτιδα...
Το σεταπ βαζοντας bior θελει τροποποιηση....ο bior δεν στεγανοποιει τον χωρο καυσης....με οτι αυτο
συνεπαγεται.
Εκτος....και εαν εχεις τον τροπο....να στεγανοποιησεις τον χωρο καυσης.....τοτε δεν αλλαζεις ''σχεδον'' τιποτα.
Και λεω σχεδον....γιατι και με στεγανοποιηση του χωρου καυσης...παλι θελει μικρη τροποποιηση το
σεταπ. ΟΛΟΙ οι BIOR 14-18 - 20 - ( o πρασινος που ειναι για χαρτινους καλυκες ) ολοι ειναι ''ειδικα''
βυσματα....και θελουν την δικη τους μεταχειριση....
Αν δοκιμάσεις TECNA 1.90 X36 με Ζ2Μ 18 και 1.90χ36 μ'αυτή την πατέντα και μετρήσεις διάτρηση στον κατάλογο
θα εκπλαγείς κ.Νίκο ;)
 
Αν δοκιμάσεις TECNA 1.90 X36 με Ζ2Μ 18 και 1.90χ36 μ'αυτή την πατέντα και μετρήσεις διάτρηση στον κατάλογο
θα εκπλαγείς κ.Νίκο ;)
Λαμπη αυτο συμβαίνει, ισως επειδή το ποτηράκι μένει λιγο παραπάνω με τα σκάγια εντός και αυξάνει τις μενουσες. Μηπως ομως κάποιες φορές η δεσμη ξεφεύγει απο την ευθεία στόχευσης? Δεν λεω πως συμβαίνει , αλλα είναι πιθανό.
 
Λαμπη αυτο συμβαίνει, ισως επειδή το ποτηράκι μένει λιγο παραπάνω με τα σκάγια εντός και αυξάνει τις μενουσες. Μηπως ομως κάποιες φορές η δεσμη ξεφεύγει απο την ευθεία στόχευσης? Δεν λεω πως συμβαίνει , αλλα είναι πιθανό.
Κλειστή ντουφεκιά
 
Ωραία η τουφεκιά!
Ίσως με το 688 και ένα κλικ πιο κάτω το ρέλιασμα (59,9) και το καλοκαίρι το φυσίγγι πιάσει 390 μδ

Τιποτα να μην πειραξεις εκτος απο καψουλι Γιωργο.....αυτη ειναι η γνωμη μου...379= 380....
Φονικοτατη ταχυτητα....φιλε!!! Αυτες σκοτωνουν.....χωρις ''παρατραγουδα''..... ;) :)
 
Δυο δοκιμες μου με Ατσαλινα σκαγια....Δεν τις θεωρω καλες....απλα τις ανεβαζω για του λογου
το αληθες....οσον αφορα τις ταχυτητες...
Εχουν διαφορετικα στησιματα τα φυσιγγια γι'αυτο και διαφορές στην συγκεντρωση....αλλωστε αυτος
ειναι και ο λογος των δοκιμων. Οι ταχυτητες παραμενουν σταθερες!!!
Φωτο θα βαλει ο καλος μου φιλος ο Αλεξ , και τον ευχαριστω πολυ!!!! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top