Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημέρα. Μετά απο εκατο η διακόσιες βολές , ανάλογα την κανη , με ατσαλινα σε νούμερα σχετικά χοντρά , ολες οι κανες παρουσιάζουν διόγκωση πριν το τσοκ.

Λευτερη τι εννοεις ''αναλογα την κανη''......ακομα και αυτες ειναι κατασκευασμενες για ατσαλινα σκαγια
παρουσιαζουν διογκωση ???
 
Αν εξαιρέσουμε τις sipe , s4 ξέρεις κάποια αλλη πυριτιδα απο οσες βρίσκουμε εδω να αντέχει στην υγρασία?
Ειναι και η μεηαλη τους αδερφη η τεκνα η m92s και απο οτι εχει δειξει η Α0 που ενω ειναι ποροδες κανει πολυ καλα παπιοφυσιγγα !!!!!
 
Λευτερη τι εννοεις ''αναλογα την κανη''......ακομα και αυτες ειναι κατασκευασμενες για ατσαλινα σκαγια
παρουσιαζουν διογκωση ???
Ναι Νικο , μικρότερη και ύστερα απο περισσότερες βολές αλλα είναι γεγονός. Οπως εγραψε πιο πριν ενας φιλος τα χοντρά ιδίως ατσαλινα ακόμα και εντός βύσματος προκαλούν διόγκωση.
 
Η κανη που ειναι κατασκευασμενη για ατσαλινα δε νομιζω να διογκωνεται παιδια αλιως εντος εγγυησης οποιος ριχνει συνεχεια ατσαλια θα παιρνει καινουρια κανη τσαμπα η δεν μπορει να αποδειχθεί? Και θα σου λενε δικο σου λάθος.Ειναι σα να λεμε οτι μαγκουμ κανη διογκωνεται ριχνοντας πολλα μαγκουμ φυσιγγια .
 
Ειναι και η μεηαλη τους αδερφη η τεκνα η m92s και απο οτι εχει δειξει η Α0 που ενω ειναι ποροδες κανει πολυ καλα παπιοφυσιγγα !!!!!
Η tecna είναι διβασικη και πράγματι είναι ελάχιστα υγροσκοπικη (1,5εως2% max),αλλα έχει δύσκολη καύση ( δεν καίγεται στα λιγα γραμμάρια και αγριεύει στα πολλά), και με υγρασία χειροτερεύει. Η m92s και ολες οι b& p είναι μονο στο όνομα διβασικες, στην υγρασία συμπεριφέρονται σαν μονοβασικες. Οσο για την γνήσια ΑΟ , καλη πυριτιδα αλλα απορροφαει εύκολα υγρασία. Για παράδειγμα καλη ζελατινοποιηση και στεγανοποίηση ειχαν οι παλιές bofors , jk6,8 ,3 κτλ.
 
Η tecna είναι διβασικη και πράγματι είναι ελάχιστα υγροσκοπικη (1,5εως2% max),αλλα έχει δύσκολη καύση ( δεν καίγεται στα λιγα γραμμάρια και αγριεύει στα πολλά), και με υγρασία χειροτερεύει. Η m92s και ολες οι b& p είναι μονο στο όνομα διβασικες, στην υγρασία συμπεριφέρονται σαν μονοβασικες. Οσο για την γνήσια ΑΟ , καλη πυριτιδα αλλα απορροφαει εύκολα υγρασία. Για παράδειγμα καλη ζελατινοποιηση και στεγανοποίηση ειχαν οι παλιές bofors , jk6,8 ,3 κτλ.
Δεν φερω καμια αντηρηση σε οσα λες εκτως στο οτι η m92s ειναι ιδια με τις αλλες μβ εχει σχεδον 50% νιτρογλυκερινη ειναι αρκετα ανθεκτικη ,και η Α0 δεν ξερω πως αλλα συμπεριφερεται πολυ καλα στην υγρασια αποδεδηγμενα στον κυνηγοτοπο !!
 
Ναι Νικο , μικρότερη και ύστερα απο περισσότερες βολές αλλα είναι γεγονός. Οπως εγραψε πιο πριν ενας φιλος τα χοντρά ιδίως ατσαλινα ακόμα και εντός βύσματος προκαλούν διόγκωση.

Λευτερη ,μπορει να ειναι ετσι οπως τα λες......απο την ''αλλη''.....δεν θελω να το πιστεψω.....
Δλδ.....με ενα καινουργιο οπλο και εντος εγγυησης....σου αλλαζει την καννη η εταιρεια??
Μου κανει εντυπωση....η οποιαδηποτε εταιρεια....να ρισκαρει το ονομα της....ε;αν αυτο συμβει σε 10
οπλα....και σιγουρα θα μαθευτει γρηγορα....ποιος θα ξανα αγορασει ολπο απο αυτην την εταιρεια ???
 
Last edited:
Δν είναι έτσι όπως το λες Νικόλα.
Αν είναι έτσι,τότε να πάψουμε να κυνηγάμε κ την τσίχλα στο σούρουπο. ;)

Κωστη το εχω ξανα πει.....Ο καθε ενας μας εχει τον δικο του τροπο κυνηγιου.... ΠΧ. Εγω δεν κυνηγαω
μετα την δυση του ηλιου....Το σουρουπο με βρισκει μεσα στο αυτ/το η και στο σπιτι εαν ειναι κοντα
το περασμα. ;)
 
Εγραψα πιο πανο ενα νορμαλ σετ απ τωρα τα αλλα δεν θα τα γραψω γιατι ειναι λιιιιιιιιγο τσιμπιμενα στο μπαρουτι
Απο 20+ β, έναρξη Αυγούστου αλλά και μέχρι να αρχίσει να τσιμπά ο καιρός φάσσα -τρυγόνι (2η σε νο7 )γαζώνει .
 
Απο 20+ β, έναρξη Αυγούστου αλλά και μέχρι να αρχίσει να τσιμπά ο καιρός φάσσα -τρυγόνι (2η σε νο7 )γαζώνει .
Προφανώς Λάμπη το σκεπτικό αυτό με την "πατέντα" με αφαίρεση φούστας από τν S.G. 12 ΚΑΙ τοποθετόντας τν Bior, ισορροπεί τις πιέσεις στην έναρξη του Αυγούστου....
 
Προφανώς Λάμπη το σκεπτικό αυτό με την "πατέντα" με αφαίρεση φούστας από τν S.G. 12 ΚΑΙ τοποθετόντας τν Bior, ισορροπεί τις πιέσεις στην έναρξη του Αυγούστου....
Η πατέντα αντικαθιστά νορμάλ βύσμα 18 χίλ .Αυτή η πατέντα έχει πολλά πλεονεκτήματα .
Αίσθηση ανάκρουσης ωσαν 28γρ φυσίγγι .Πολύ μαλακό Κωστή .Αγαπά ζέστη -ξηρασία
 
Δεν φερω καμια αντηρηση σε οσα λες εκτως στο οτι η m92s ειναι ιδια με τις αλλες μβ εχει σχεδον 50% νιτρογλυκερινη ειναι αρκετα ανθεκτικη ,και η Α0 δεν ξερω πως αλλα συμπεριφερεται πολυ καλα στην υγρασια αποδεδηγμενα στον κυνηγοτοπο !!
Με ποσοστό νιτρογλυκερινης πανω απο 37% ολη η νιτροκυταρινη εχει διαλυθεί , αλλά η m92s νομίζω έχει γυρω στο 10% . Τα φυσιγγια στον κυνηγοτοπο οσο δεν βρίσκονται εκτεθειμένα στην υγρασία για ώρες δεν εχουν πρόβλημα .Εκει την διαφορά την κανει η υγρασία στην εξωτερική βλητικη.
 
Η πατέντα αντικαθιστά νορμάλ βύσμα 18 χίλ .Αυτή η πατέντα έχει πολλά πλεονεκτήματα .
Αίσθηση ανάκρουσης ωσαν 28γρ φυσίγγι .Πολύ μαλακό Κωστή .Αγαπά ζέστη -ξηρασία
Σίγουρα δν το εξήγησα σωστά Λάμπη κ σε ευχαριστώ που μου το διευκρυνίζεις.


Αίσθηση ανάκρουσης ωσαν 28γρ φυσίγγι .Πολύ μαλακό Κωστή .
Εδώ θέλω να σταθώ...
Επιδή οι bior δν έχουν φούστα,στην ουσία "χάνουν" κ αέρια,εξού κ η ισορροπία των πιέσεων που είπα πριν...
Κατάλαβα σωστά;;;
 
Σίγουρα δν το εξήγησα σωστά Λάμπη κ σε ευχαριστώ που μου το διευκρυνίζεις.



Εδώ θέλω να σταθώ...
Επιδή οι bior δν έχουν φούστα,στην ουσία "χάνουν" κ αέρια,εξού κ η ισορροπία των πιέσεων που είπα πριν...
Κατάλαβα σωστά;;;
Nαί ,όμως και με νορμάλ 18άρι βύσμα ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις όσο αφορά τις πιέσεις πάντα λόγω μεγαλύτερου αμορτισέρ .
 
Απο 20+ β, έναρξη Αυγούστου αλλά και μέχρι να αρχίσει να τσιμπά ο καιρός φάσσα -τρυγόνι (2η σε νο7 )γαζώνει .
Φασσα δεν κυνηγαω καθολου εκτος και αν με περασουν απο πανω μου εκει που καθομαι ασε που δεν εχουμε τα τελευταια χρονια σχεδον καθολου ,τριγωνια κυνηγαω με 26και 28 γρ 8 νο με την csb5 το ιδιο και τις τσιχλες ,δεν νομιζω Λαμπη να εχω καποιο οφελος απο αυτο το σετ απ !!! Αλλα κατα την αποψη μου θα ηταν καλητερα να χρησιμοποιησεις τον sg αυτουσιο που ειναι ενα πολυ καλο βυσμα πορα τον μπιορ που οπως ειπε παραπανω ο φιλος εχει πολες απολιες αεριων ,εγω τους πιρα για δραμια και τους αφησα στην ακρη τσαμπα τα λεφτα που εδωσα ιδιο σετ απ με αλαγη βυσματος- αμορτησερ π.χ απο 390- 410 η και παραπανω
 
Θα σου πω και ενα παραδειγμα μια δοκιμη που εκανα χθες με αυτα τα συγγεκριμενα βυσματα το σετ απ ειναι 12/70/ μαξαμ καψουλι ssb 2,35χ8 βολια 12/0 ν1,5 με τον μπιορ μ.ο 395 μ/δ με το αμορτισερ μονο του sg12 γιατι δεν χωρανε τα 12/0 μεσα σε ποτηρακι 430 μ/δ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top