Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σε κυνηγι με πολυ γρηγορα περασματα πουλιων κοντινα με ταχυτητες αυτο που σωζει την κατασταση ειναι το ανοιχτο ντουφεκι και το καλο κοντακι τα φυσιγγια εχουν δευτερευοντα ρολο εκτος και αν ντουφεκας σε δευτερο χρονο μετα τα 35/40μετρα
 
ειμαι αυτος που λεει....περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.!!!
Και εγω είμαι αυτός που λέει τόσο καιρό ότι τα τσοκ δεν παίζουν κανένα ρόλο στην ιδιογομωση.Αν είχες εικόνα σε μπαμπλεκι που έρχεται με 5 μποφόρ στην πλάτη μέσα στα σκοτάδια θα έψαχνες ένα φυσίγγι με 50% στα 30 π.χ.Για να σηκώσεις όπλο με φυσίγγι 90% στα 40-50 και ξέρεις πολύ καλά τι λεω, πρέπει να βλέπεις καλά και να έχεις φουσκώσει και στον ύπνο πριν.
 
Σημασία έχει ότι το σούρουπο χρειάζεσαι σχετικά ανοικτή τουφεκιά και οι αποστάσεις που θα ρίξεις είναι μέχρι 30 μ. Τώρα αν αυτό θα το καταφέρεις με τσοκ 4* ή με φυσίγγι ''ανοικτής συγκέντρωσης'', όπως βολεύεται ο καθένας.
 
Και εγω είμαι αυτός που λέει τόσο καιρό ότι τα τσοκ δεν παίζουν κανένα ρόλο στην ιδιογομωση.Αν είχες εικόνα σε μπαμπλεκι που έρχεται με 5 μποφόρ στην πλάτη μέσα στα σκοτάδια θα έψαχνες ένα φυσίγγι με 50% στα 30 π.χ.Για να σηκώσεις όπλο με φυσίγγι 90% στα 40-50 και ξέρεις πολύ καλά τι λεω, πρέπει να βλέπεις καλά και να έχεις φουσκώσει και στον ύπνο πριν.

Δεν το ''πιασες'' τι ειπα. Οταν λεω οτι θα ειμαι προετοιμασμενος 150% για αυτο το κυνηγι....νομιζω οτι
καλυπτει ολα τα ενδεχομενα...απο που και πως θα ερθει το θηραμα.
Εχεις την εντυπωση.....οτι θα πηγαινα με ενα δυο σεταπ.... ???
Να σου πω....για το ξερεις.....εχω πολυ καλους φιλους που κυνηγανε υδροβια....Μονο και απο αυτους
θα ξερω τι εχω μαζι μου....Περα απο το οτι ειμαι των ''ακρων''.....και διολου απιθανο να κουβαλαω και ολη την
προικα μου μαζι!!!
 
Τουφεκιές χάραμα σούρουπο γίνονται σε σκιές σε μηδενικό χρόνο.
Σπάνια υπάρχει χρόνος για δεύτερη τουφεκιά.
Όταν φυσάει ίσως να μην υπάρχει χρόνος ούτε για πρώτη :)
Νίκο να κάνεις ένα τέτοιο κυνήγι, αλλά να έχει παπιά :)
 
απο χαλκιδικη ειμαι Νεα Φωκαια στη χερσονισο κασσανδρα
ΚΑΛΗΜΕΡΑ , να σε ρωτησω με φουλ τσοκ και 76 ποντους καννη τουφεκαγες τα παπια και στο σουρουπο? σιγουρα καλυτερα θα ηταν τουλαχιστον με φυσιγγια διασπορας...
 
Τουφεκιές χάραμα σούρουπο γίνονται σε σκιές σε μηδενικό χρόνο.
Σπάνια υπάρχει χρόνος για δεύτερη τουφεκιά.
Όταν φυσάει ίσως να μην υπάρχει χρόνος ούτε για πρώτη :)
Νίκο να κάνεις ένα τέτοιο κυνήγι, αλλά να έχει παπιά :)

Δεν βλέπεις στόχαστρο, τις περισσότερες φορές ούτε κάνη ... νομίζω είναι ο ορισμός της ενστικτώδους τουφεκιάς.

Βασιλη μου . Δεν παω στο κυνηγι να κανω τον ζογκλέρ.....Κυνηγι με μπηχτες .....κτλ κτλ...δεν μου αρεσει.
Εγω θελω να βλεπω το θηραμα .....να εχω τον χρονο να σκοπευσω....ασχετα εαν το παρω η οχι.
Τα ζογκλερικα....τα εχω αφησει χρονια πισω....τοτε που εριχνα οσες προλαβαινα για να παρω ενα κοτσυφα.
Τωρα εχω αλλο τροπο κυνηγιου και αλλη νοοτροπια....Μια καλη τουφεκια με ενα ωραιο σβησιμο στον
αερα = 10 θηραματα για μενα !!!!
Δεν με ενδιαφερει η καρπωση... φιλε.... να ειμαι στο βουνο στην φυση....και να περναω καλα....και να ριξω....
οσες ριξω....να ειναι ομορφες τουφεκιες.
Καποια στιγμη...θα παω και για παπια....υγεια να εχουμε!!! :)
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ , να σε ρωτησω με φουλ τσοκ και 76 ποντους καννη τουφεκαγες τα παπια και στο σουρουπο? σιγουρα καλυτερα θα ηταν τουλαχιστον με φυσιγγια διασπορας...
Καποιο λαθος κανεις εγω δεν ειπα ποτε οτι κυνηγαω η κυνηγουσα με 76 ποντους φουλ τσοκ
 
Βασιλη μου . Δεν παω στο κυνηγι να κανω τον ζογκλέρ.....Κυνηγι με μπηχτες .....κτλ κτλ...δεν μου αρεσει.
Εγω θελω να βλεπω το θηραμα .....να εχω τον χρονο να σκοπευσω....ασχετα εαν το παρω η οχι.
Τα ζογκλερικα....τα εχω αφησει χρονια πισω....τοτε που εριχνα οσες προλαβαινα για να παρω ενα κοτσυφα.
Τωρα εχω αλλο τροπο κυνηγιου και αλλη νοοτροπια....Μια καλη τουφεκια με ενα ωραιο σβησιμο στον
αερα = 10 θηραματα για μενα !!!!
Δεν με ενδιαφερει η καρπωση... φιλε.... να ειμαι στο βουνο στην φυση....και να περναω καλα....και να ριξω....
οσες ριξω....να ειναι ομορφες τουφεκιες.
Καποια στιγμη...θα παω και για παπια....υγεια να εχουμε!!! :)
Δεν έχεις και άδικο.
 
καλησπερα Νικο αφου για ατσαλινα ειναι φτιαγμενη !!!και επισης ατσαλινα ΜΟΝΟ μεχρι 3* τσοκ ειναι θεμα ασφαλειας ασσος και δυαρι ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ !!!!

Δημητρη , ενας καλος μου φιλος....εστειλε ιμειλ στην μπερεττα με τα στοιχια του οπλου μου και
ρωτησε εαν το οπλο ριχνει ατσαλινα. Ηρθε θετικη απαντηση...και ειπαν οτι ριχνει ατσαλινα
σκαγια.
Κοιταξα τα τσοκ...δεν γραφουν τιποτα απο αυτο που λες....Οτι γραφει ΠΧ τα 3*** αστρα γραφει και
το φουλ τσοκ. Συγκεκριμενα το 3*** γραφει - PB - M -SP-*** και το φουλ PB - F - SP - * Τα ιδια
γραφουν και τα 5 τσοκ που εχω.
Πως θα το μαθω αυτο που λες ?? Παλι με ιμειλ στην μπερεττα ??
 
Δημητρη , ενας καλος μου φιλος....εστειλε ιμειλ στην μπερεττα με τα στοιχια του οπλου μου και
ρωτησε εαν το οπλο ριχνει ατσαλινα. Ηρθε θετικη απαντηση...και ειπαν οτι ριχνει ατσαλινα
σκαγια.
Κοιταξα τα τσοκ...δεν γραφουν τιποτα απο αυτο που λες....Οτι γραφει ΠΧ τα 3*** αστρα γραφει και
το φουλ τσοκ. Συγκεκριμενα το 3*** γραφει - PB - M -SP-*** και το φουλ PB - F - SP - * Τα ιδια
γραφουν και τα 5 τσοκ που εχω.
Πως θα το μαθω αυτο που λες ?? Παλι με ιμειλ στην μπερεττα ??
Ενταξη Νικο ριχνει ατσαλινα ,αλλα με μαξιμουμ συσφηξη τα 3 * αυτο θα σου πουνε και απο την μπερετα αφου ολες οι εταιριες αυτο λενε ,μερικες εταιριες γραφουν πανω στο 3* τσοκ οτι ειναι το φουλ για τα ατσαλινα ,το οπλο σου εχει σφυχτο αυλο οποτε το 2*και το1* ειναι αρκετα στενα τα ατσαλινα δεν παραμορφονονται ουτε συμπιεζονται οποτε ειναι σαν να περναει ενα κοματι σιδερο απο το τσοκ σου μερικα χιλιοστα μεγαλιτερο ποσες φορες μπορει να γινει αυτο με ασφαλεια σκεψου αυτο το παραδειγμα λιγο σαν πρακτηκο μυαλο που εισαι γιατι ετσι ειμαι και εγω
 
Ενταξη Νικο ριχνει ατσαλινα ,αλλα με μαξιμουμ συσφηξη τα 3 * αυτο θα σου πουνε και απο την μπερετα αφου ολες οι εταιριες αυτο λενε ,μερικες εταιριες γραφουν πανω στο 3* τσοκ οτι ειναι το φουλ για τα ατσαλινα ,το οπλο σου εχει σφυχτο αυλο οποτε το 2*και το1* ειναι αρκετα στενα τα ατσαλινα δεν παραμορφονονται ουτε συμπιεζονται οποτε ειναι σαν να περναει ενα κοματι σιδερο απο το τσοκ σου μερικα χιλιοστα μεγαλιτερο ποσες φορες μπορει να γινει αυτο με ασφαλεια σκεψου αυτο το παραδειγμα λιγο σαν πρακτηκο μυαλο που εισαι γιατι ετσι ειμαι και εγω

Πολυ λογικο αυτο που λες.... θα το εφαρμοσω....Να εισαι παντα καλα φιλε....και σε ευχαριστω!!!
 
μα Λευτερη προοριζεται για υδροβιοτοπους δεν θα μπορουσε να μην ειναι ανθεκτικη στην υγρασια τοτε δεν θα ειχε σκοπο υπαρξης φιλε
Αν εξαιρέσουμε τις sipe , s4 ξέρεις κάποια αλλη πυριτιδα απο οσες βρίσκουμε εδω να αντέχει στην υγρασία?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top