Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ωραια Αλεξ.....αλλα πριν αρχισω να γεμιζω....δοκιμαζα κατι condor με φουλ τσοκ στα 35 μετρα και
τετοια συγκεντρωση που εχεις βγαλει ( 66,5% ) δεν την ειχα....Παντα κατω απο 65% ημουν στα 35 μετρα. Τωρα τι
να πω.....ισως σοβαρευτικαν οι κατασκευστες!!!
Δεν ειμαι 65% κυρ Νικο οπως υπολογισα με το ματι καπου 52% εχω στον κυκλο, εδω και τρια χρονια που ριχνω καμια φορα condor δεν εχω παραπονο
 
Μετά από καιρό βρείκα λίγο χρόνο ελεύθερο και είπα να κάτσω να σετάρω ένα διασποράς για μπεκάτσα, με τη CH6....
20201121_121709.jpg
20201121_121258.jpg
20201121_123408.jpg20201121_123312.jpg

Όπλο δοκιμής: Lanber 2082 61cm 3*&4* (σταθερά).

Setup: Κάλυκας Ν.S.
12/65,5 UEE 1.75×33 Έλικας Θώδη 20 Νο:8,5 τζαμάκι ρέλι στα 60.00mm.....Κ.Α.Χ: 5.3mm
 
Δεν ειμαι 65% κυρ Νικο οπως υπολογισα με το ματι καπου 52% εχω στον κυκλο, εδω και τρια χρονια που ριχνω καμια φορα condor δεν εχω παραπονο

Αλεξ....οπως το πας θα με μουρλανεις φιλε!!!
ΛΟΙΠΟΝ....Εαν το 138 που γραφεις στην αποτυπωση...ειναι το συνολο των σκαγιων ....εχουμε...και λεμε...
Ενα φυσιγγιο 36 γραμμαριων Ν4 εχει 208 σκαγια . 208Χ66,5% = 138 ΣΚΑΓΙΑ
Το τι υπολογιζεις εσυ με το ματι σου....δεν σημασια.....Σημασια εχει τι λενε οι αριθμοι....και αυτα τα ποσοστα
γιάυτα τα μετρα σε εμπορικο φυσεκι........δεν ξερω.....εσυ ξερεις πολυ καλυτερα που τα ριχνεις φιλε μου.
ΥΓ. Εκτος και αν το 138 σημαινει κατι αλλο.
 
Μετά από καιρό βρείκα λίγο χρόνο ελεύθερο και είπα να κάτσω να σετάρω ένα διασποράς για μπεκάτσα, με τη CH6....
View attachment 19115
View attachment 19116
View attachment 19111View attachment 19113

Όπλο δοκιμής: Lanber 2082 61cm 3*&4* (σταθερά).

Setup: Κάλυκας Ν.S.
12/65,5 UEE 1.75×33 Έλικας Θώδη 20 Νο:8,5 τζαμάκι ρέλι στα 60.00mm.....Κ.Α.Χ: 5.3mm

Κωστη τα διασπορας θα τα κοιτας σε χαρτι 1χ1....και οχι σε κυκλο 76 εκατοστων....Στο 1χ1 εχεις καλυτερη
οπτικη εικονα φιλε!!!

Ωραια τουφεκια Κωστή!!! :)
 
Αλεξ....οπως το πας θα με μουρλανεις φιλε!!!
ΛΟΙΠΟΝ....Εαν το 138 που γραφεις στην αποτυπωση...ειναι το συνολο των σκαγιων ....εχουμε...και λεμε...
Ενα φυσιγγιο 36 γραμμαριων Ν4 εχει 208 σκαγια . 208Χ66,5% = 138 ΣΚΑΓΙΑ
Το τι υπολογιζεις εσυ με το ματι σου....δεν σημασια.....Σημασια εχει τι λενε οι αριθμοι....και αυτα τα ποσοστα
γιάυτα τα μετρα σε εμπορικο φυσεκι........δεν ξερω.....εσυ ξερεις πολυ καλυτερα που τα ριχνεις φιλε μου.
ΥΓ. Εκτος και αν το 138 σημαινει κατι αλλο.
Εχουμε και λεμε...λεμε και εχουμε...
Τα 138 σκαγια ειναι στο χαρτονι που εχει μεγεθος 85×98 αρα ειναι μεγαλυτερο του κυκλου, εφτιαξα ενα θεωρητικο κυκλο και μετρωντας τα σκαγια ειμαι στο 50+% στον 76αρι κυκλο...πιστευω δεν λεω κατι παραλογο...
 
Μετά από καιρό βρείκα λίγο χρόνο ελεύθερο και είπα να κάτσω να σετάρω ένα διασποράς για μπεκάτσα, με τη CH6....
View attachment 19115
View attachment 19116
View attachment 19111View attachment 19113

Όπλο δοκιμής: Lanber 2082 61cm 3*&4* (σταθερά).

Setup: Κάλυκας Ν.S.
12/65,5 UEE 1.75×33 Έλικας Θώδη 20 Νο:8,5 τζαμάκι ρέλι στα 60.00mm.....Κ.Α.Χ: 5.3mm
Μην την χαλας αυτη την πυριτιδα για ξυλοκοτες ρε σκυλε!
Φτιαξε για κανενα παπι να γλυφεις και τους καλυκες!!
Ωραια ειναι παντως...
 
Εχουμε και λεμε...λεμε και εχουμε...
Τα 138 σκαγια ειναι στο χαρτονι που εχει μεγεθος 85×98 αρα ειναι μεγαλυτερο του κυκλου, εφτιαξα ενα θεωρητικο κυκλο και μετρωντας τα σκαγια ειμαι στο 50+% στον 76αρι κυκλο...πιστευω δεν λεω κατι παραλογο...

Σωστα τα λες φιλε!!! Αυτο το τσοκ.....εγραψε παλι!!!! :)
 
Παιδες εκανα τα εγκαινια του ταχογραφου μου....Καλο και χρησιμο εργαλειο....για μην πω
απαραιτητο για καθε ιδιογομωτη !!!!
Σου ''ανοιγει'' τα ματια....και βλεπεις τι πρεπει να διορθωσεις στο καθε σεταπ σου.
Εριξα αρκετα φυσεκια.....εριξα και καποια μονοβολα δικα μου....αλλα για να εχω μετρο συγκρισης
το πρωτο που εριξα ηταν ενα εργοστασιακο της ΜΒ-BIG GAME- palla -GUALANTI.
Το θεωρω καλο μονοβολο....με βαση λοιπον το V1,5 - 445 m/s που εδωσε το palla Διαπυστωσα οτι
αυτα που ειχα με SIPE στο 1,65 ...πρεπει να ανεβω στο 1,70 ισως και στο 1,75 ωστε να εχουν αξιοπρεπεια...
Στην Τεκνα δεν τα πηγα ασχημα....αλλα με 2,15 ή 2,20 ( το 2,20 το εχω δοκιμασει ) αντρικο μονοβολο
αλλα παραλληλα ασφαλεστατο .!!!
Η ΜΒ36 Αρχοντισα....εδωσε πολυ ωραιες ταχυτητες με πολυ αξιοπρεπεια...με CX2000-2,25 - V1,5 - 479 - 481
Αντρικο μονοβολο...αλλα και αυτο ασφαλες!!!

Φωτο θα βαλει ο καλος μου φιλος ο Αλεξ , τον οποιο και ευχαριστω πολυ!!!! :)

ΥΓ. Λεβεντες τις δοκιμες δεν τις εκανα μονο για μενα....τις εκανα για ολους.... και για να βγαζουμε
συμπερασματα....καθε γνωμη....καλοδεχουμενη....αρνητικη ή θετικη....:)
 
Παιδες....εχω και συνεχεια δοκιμων....οποιος πιστευει οτι η ΜΒ36 ειναι ποιο γρηγορη απο την MG2
κανει ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ....
Οι δοκιμες και οι μετρησεις εδωσαν την ΜG2 με νορμαλ σεταπ... ποιο γρηγορη...απο την ΜΒ36 που
το σεταπ της ηταν φορτωμενο μεχρι τα μπουνια....1,90χ38 δινει ο πινακας της GUALANDI....και εγω
το ειχα CX2000- 2X36+1,5 αλευρι...
Θα βαλει φωτο παλι ο καλος μου φιλος...
Και εσεις...... βγαλτε τα συμπερασματα σας!!!! ;) :)
 
Παλικαρια......Λοιπον επειδη τα σεταπ ειναι αρκετα αυτα που δοκιμασα....και για να μην ζαλιζω τα ουμπαλα
του φιλου του Αλεξ με τις φωτο....καποια στιγμη θα σας τα γραψω αναλυτικα....σεταπ και ταχυτητα..
Δοκιμες εκανα και εχω ακομα με SIPE - TEKNA - M92S - MB32 - A1 απλη... :)
 
Παλικαρια......Λοιπον επειδη τα σεταπ ειναι αρκετα αυτα που δοκιμασα....και για να μην ζαλιζω τα ουμπαλα
του φιλου του Αλεξ με τις φωτο....καποια στιγμη θα σας τα γραψω αναλυτικα....σεταπ και ταχυτητα..
Δοκιμες εκανα και εχω ακομα με SIPE - TEKNA - M92S - MB32 - A1 απλη... :)
Καλορίζικο Νίκο!!! Είναι πραγματικά εξαιρετικό εργαλείο για τον ιδιογομωτη............
Εγώ το είδα στην πράξη με χρονογράφο του φίλου Dimys από το forum! Δοκίμασα σεταπ με sipe ,c7,AL,και Α1 απλή! Τα σεταπ με Α1 όλα γρήγορα από 400 μέχρι 422m/sec! Η sipe κάτω οι ταχύτητες σε αντιστοιχια με σεταπ της siarm (γεμισμένα το 2007) γύρω στα 15-25 m/sec ! Τα έδινε η siarm π.χ. 415 και εγώ ακριβώς τα ίδια υλικά 395 m/sec! Με αυτό το εργαλείο οδηγούμαστε σωστά στην κατασκευή φυσιγγίων και παράλληλα συγκρίνουμε τα διάφορα λοτ των πυρίτιδα η την ισχύ των καψουλιων! Για παράδειγμα παρατήρησα ότι σε όλα τα σεταπ που δοκίμασα ανεξάρτητα από την πυρίτιδα το cx2000 έδωσε ταχύτητες 5-10 m/sec μεγαλύτερες από το 616!
 
Καλορίζικο Νίκο!!! Είναι πραγματικά εξαιρετικό εργαλείο για τον ιδιογομωτη............
Εγώ το είδα στην πράξη με χρονογράφο του φίλου Dimys από το forum! Δοκίμασα σεταπ με sipe ,c7,AL,και Α1 απλή! Τα σεταπ με Α1 όλα γρήγορα από 400 μέχρι 422m/sec! Η sipe κάτω οι ταχύτητες σε αντιστοιχια με σεταπ της siarm (γεμισμένα το 2007) γύρω στα 15-25 m/sec ! Τα έδινε η siarm π.χ. 415 και εγώ ακριβώς τα ίδια υλικά 395 m/sec! Με αυτό το εργαλείο οδηγούμαστε σωστά στην κατασκευή φυσιγγίων και παράλληλα συγκρίνουμε τα διάφορα λοτ των πυρίτιδα η την ισχύ των καψουλιων! Για παράδειγμα παρατήρησα ότι σε όλα τα σεταπ που δοκίμασα ανεξάρτητα από την πυρίτιδα το cx2000 έδωσε ταχύτητες 5-10 m/sec μεγαλύτερες από το 616!

Καλημερα Βαγγελη μου!!! Σε ευχαριστω!! Ναι ειναι εργαλειο που σου ανοιγει τα ματια...Το βασικο ειναι οτι αναλογα
τις ταχυτητες που βγαζει το σεταπ σου... ξερεις και σε τι θηραμα θα ριξεις...η μπορεις να το τροποποιησεις.
Για παραδειγμα σου λεω...το σεταπ με την MG2 περυσι στις φασσες εχανα σημαδεμενα πουλια...λογικο ηταν....
με 438 ταχυτητα ειχα διαμπερη τραυματα....ενω ο λαγος οταν την ετρωγε ξερενόταν....ουτε σπασμους
δεν ειχε οταν επεφτε.
Γενικα ειναι αυτο που ειπα στην αρχη....σου ανοιγει τα ματια...μπορεις να βγαλεις φυσεκια αγγέλους για
ολα τα θηραματα. Μην εντυπωσιαζεσαι απο τις μεγαλες ταχυτητες...για τα σκαγια λεω...τις περισσοτερες
φορες ''ζημια'' κανουν... Δεν ξερω ακομα να σου πω για τις διαφορες σε ταχυτητα που δινουν τα καψουλια
αυτο που ειδα....ειναι οτι μισο χιλιοστο ( 4 δεκατα ) ρελιασμα χαμηλοτερα η ψηλοτερα αλλαζει σημαντικα τις
ταχυτητες. Το ιδιο σεταπ με Μ92ς στα 40 γραμμαρια σκαγια με 5ρια το ενα φυσιγγιο φυσιγγιο ρελιασμενο
στα 57.4 ( επιτιδες ) εδωσε V1,5 - 385 m/s ενω το αλλο ρελιασμενο στα 57 χιλιοστα εδωσε V1,5 - 393m/s
και εδω εχουμε μονο 4 δεκατα διαφορα στο ρελιασμα....ιδιογομωτης εισαι και καταλαβαινεις τι λεω.
Οι δοκιμες θα συνεχιστουν Βαγγελη....πιστευω οτι θα βγαλουμε καλα φυσεκια φιλε!!!!
ΥΓ. SIPE - TEKNA ....Πολυ καλα τα σεταπ...με ταχυτητες που ''σκοτωνουν''.... ;) :)
ΥΓ2. Οταν λασκαρω...θα γραψω τα σεταπ...:)
 
Απορώ τι κάνουν οι εταιρίες βρε παιδιά με βλητικούς σταθμους κτλ
Πολλές φορές ο ανταγωνισμός μειώνει την ποιότητα αντί να την ανεβάζει ...
Στόχος είναι οι πωλήσεις και το μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους.

Πχ τα Λάμπρο εκτός από τα κίτρινα που έχω πάρει σχεδόν όλες τις μπεκάτσες κανένα άλλο δεν συμπάθησα.
Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top