Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Να τα αναλυσω εγω....εφοσον εσυ δεν μπορεις φιλαρα!!!! :)
Λοιπον....φτιαξε 8βολο - 10 -12βολο απο μπιλιες ρουλεμαν....και εαν φτασει εστω και ΜΙΑ απο δαυτες
στο γουρουνι.....ελα να με χ@σεις....sarcastic.
Συμφωνώ στα γραφόμενά σου Νικόλα.
Αλλά εγώ δν μιλάω για τόσο χοντρές μπίλιες φιλάρα...:)
 
Συμφωνώ στα γραφόμενά σου Νικόλα.
Αλλά εγώ δν μιλάω για τόσο χοντρές μπίλιες φιλάρα...:)

Και για σκαγια να λες.......εκει και αν θα κλαψουνε μανουλες.....οταν θα ερθει ο ''καιρος'' των ατσαλινων
τοτε να δεις κλαμα.....θα χαθει το χαμογελο απο τα χειλη των κυνηγων!!!
Θα με θυμηθεις Κωστη!!!! ;):)

Συγνωμη για το topic.
 
Και για σκαγια να λες.......εκει και αν θα κλαψουνε μανουλες.....οταν θα ερθει ο ''καιρος'' των ατσαλινων
τοτε να δεις κλαμα.....θα χαθει το χαμογελο απο τα χειλη των κυνηγων!!!
Θα με θυμηθεις Κωστη!!!! ;):)

Συγνωμη για το topic.
Ελληναρας φιλε μολυβδινα θα γεμισει και θα χει και κανα δυο ατσαλια περιφεριακα να τα πιανει ο μαγνητης του θυροφυλακα
 
Last edited:
Άλλο το βάρος της κάθε μπίλιας από αεροβόλο και άλλο από τα ρουλεμάν.
Δν γράφω κάτι άλλο, γιατί δν θέλω να αναλύω πειράματα δημόσια.... ;)
Από μέρους μου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.
Εγω τα ανεφερα γτ ειναι επιχαλκομενα φιλε μου αχαχαχαχαχαχαχα
 
Αγαπητοί ιδιογομωτές θα σας δυσαρεστήσω.

Πάμε κατά γράμμα
Υπάρχουν 2 διεθνείς μέθοδοι για την μέτρηση πιέσεων σε φυσίγγια ... C.I.P (ευρωπαϊκός) και της SAAMI (αμερικάνικος).
Και στις 2 μεθόδους χρησιμοποιείται σένσορας επαφής με το πλαστικό περίβλημα του φυσιγγιού.
Εταιρίες που κατασκευάζουν σένσορες αποδεκτούς και από τους 2 οργανισμούς.
PCB Piezotronics και Kistler International

Σένσορες
PCB Piezotronics: https://www.pcb.com/products?m=118A07
Kistler International : https://kistler-embedded.partcommun...piezoel_pressure_sens/6239a/6239a_english.pdf

Δεν φτάνει μόνο ο σένσορας. Χρειάζονται και επιμέρους συστήματα για την μέτρηση και την καταγραφή.
Αυτό όμως που με έκανε να σταματήσω να ψάχνω είναι ότι μιλάμε για χρόνους μsec (εκατομμυριοστά) και όχι msec (χιλιοστά του δευτερολέπτου).
Οτιδήποτε τόσο γρήγορο είναι εξ' ορισμού ακριβό.
Προκειμένου να προτείνω κάτι άλλο (φθηνό) και να χάσει κανένας κανένα δάχτυλο ... σταματώ εδώ ...

Όποιος έχει όρεξη διαβάζει για τους σένσορες που επισυνάπτω ...
 

Attachments

  • 6239a_english.pdf
    263,1 KB · Προβολές: 8
  • 118A07.pdf
    430,3 KB · Προβολές: 6
Αγαπητοί ιδιογομωτές θα σας δυσαρεστήσω.

Πάμε κατά γράμμα
Υπάρχουν 2 διεθνείς μέθοδοι για την μέτρηση πιέσεων σε φυσίγγια ... C.I.P (ευρωπαϊκός) και της SAAMI (αμερικάνικος).
Και στις 2 μεθόδους χρησιμοποιείται σένσορας επαφής με το πλαστικό περίβλημα του φυσιγγιού.
Εταιρίες που κατασκευάζουν σένσορες αποδεκτούς και από τους 2 οργανισμούς.
PCB Piezotronics και Kistler International

Σένσορες
PCB Piezotronics: https://www.pcb.com/products?m=118A07
Kistler International : https://kistler-embedded.partcommun...piezoel_pressure_sens/6239a/6239a_english.pdf

Δεν φτάνει μόνο ο σένσορας. Χρειάζονται και επιμέρους συστήματα για την μέτρηση και την καταγραφή.
Αυτό όμως που με έκανε να σταματήσω να ψάχνω είναι ότι μιλάμε για χρόνους μsec (εκατομμυριοστά) και όχι msec (χιλιοστά του δευτερολέπτου).
Οτιδήποτε τόσο γρήγορο είναι εξ' ορισμού ακριβό.
Προκειμένου να προτείνω κάτι άλλο (φθηνό) και να χάσει κανένας κανένα δάχτυλο ... σταματώ εδώ ...

Όποιος έχει όρεξη διαβάζει για τους σένσορες που επισυνάπτω ...
Εδω δραμα εχουμε ενα παλικαρι εχει μια vinci με ενα τετιο σενσορα
 
Και για σκαγια να λες.......εκει και αν θα κλαψουνε μανουλες.....οταν θα ερθει ο ''καιρος'' των ατσαλινων
τοτε να δεις κλαμα.....θα χαθει το χαμογελο απο τα χειλη των κυνηγων!!!
Θα με θυμηθεις Κωστη!!!! ;):)

Συγνωμη για το topic.
Οταν ερθει θα χωρισει η ηρα απο το σταχυ φιλε!
 
Mαικ ολα αυτα που λες....τα σεβομαι.....αλλα ανηκουν στην θεωρια φιλε!!!
Ο χρονος καυσης ειναι ελαχιστος.....μεχρι να ''κορυφωθουν'' τα bar που λες...το οπλο ή σου εχει
φυγει απο τα χερια.....η εχει ανοιξει σαν τριανταφυλλο...εαν δεν αντεξει τα bar.
Nα σου δωσω ενα απλο παραδειγμα με ακαμπτο βυσμα....και σε ρελιαστο φυσεκι....που ξερεις πολυ καλα
τι διαφορες εχει το ρελιαστο απο το αστεροειδες κλεισιμο.
Παμε στα μονοβολα DEER. Γιατι οταν μολις ακουμπησει το ρελι πανω στο βλημα ....σταματαμε το
ρελιασμα...και κοιταμε το βυσμα ....και πρεπει με λιγη δυναμη να κουνιεται ???
Ξερεις πολυ καλα τι λεω φιλε!!!! Αλλωστε στο παρελθον....και εσυ μου το εχεις πει αυτο.
Το ακαμπτο βυσμα...οταν δεν ξερεις σε ποιο υψος πρεπει να σταματησεις το ρελιασμα.....γινεται
πολυ επικινδυνο το φυσεκι.!!!
ΥΓ. Και αν ειναι οπως τα λες...και στην πραξη....εξηγησε μου....κλειστρα και δαχτυλα....πως χάθηκαν
στα χορταρια ???
Εση να μου εξηγησεις γιατι το breneke που ειναι χωρης αμορτησερ γιατι δεν σηκωνει πιεσεις ...
Και εχει και 7- 8 mm τουλαχηστων κοντρα ρελι.....
 
Εση να μου εξηγησεις γιατι το breneke που ειναι χωρης αμορτησερ γιατι δεν σηκωνει πιεσεις ...
Και εχει και 7- 8 mm τουλαχηστων κοντρα ρελι.....

Μαικ το breneke δεν το βρηκα....και δεν το εχω δουλεψει. Το αμορτισερ που βλεπω σε καποιες φωτο
δεν ξερω εαν συμπιεσιμο η οχι.
Αυτο που ξερω ειναι οτι το deer 32 γραμμαριων με το δικο του αμορτισερ... αν δεν ''προσεξεις''......τα
bar θα φτασουν στον Θεο......και εκει πρεπει να βαλει το χερι ΤΟΥ.....για να μην ψαχνεις το κλειστρο ή
τιποτα δαχτυλα στα χορταρια.
Τα σκληρα και ακαμπτα βυσματα θελουν προσοχη....σηκωνουν πιεσεις χωρις να το παρεις χαμπαρι....
αυτο ξερω .....ολα τα αλλα για μενα ειναι θεωρια φιλε!!!!
 
Μαικ το breneke δεν το βρηκα....και δεν το εχω δουλεψει. Το αμορτισερ που βλεπω σε καποιες φωτο
δεν ξερω εαν συμπιεσιμο η οχι.
Αυτο που ξερω ειναι οτι το deer 32 γραμμαριων με το δικο του αμορτισερ... αν δεν ''προσεξεις''......τα
bar θα φτασουν στον Θεο......και εκει πρεπει να βαλει το χερι ΤΟΥ.....για να μην ψαχνεις το κλειστρο ή
τιποτα δαχτυλα στα χορταρια.
Τα σκληρα και ακαμπτα βυσματα θελουν προσοχη....σηκωνουν πιεσεις χωρις να το παρεις χαμπαρι....
αυτο ξερω .....ολα τα αλλα για μενα ειναι θεωρια φιλε!!!!
Δηλαδη το 1.60 χ 34 με την sipe και gt συγκεντρωτηρα αν το στησεις με θωδη ποσο πανω θα ανεβασεις την sipe ωστε να εχεις πανω κατω ιδια bar...???
 
Αγαπητοί ιδιογομωτές θα σας δυσαρεστήσω.

Πάμε κατά γράμμα
Υπάρχουν 2 διεθνείς μέθοδοι για την μέτρηση πιέσεων σε φυσίγγια ... C.I.P (ευρωπαϊκός) και της SAAMI (αμερικάνικος).
Και στις 2 μεθόδους χρησιμοποιείται σένσορας επαφής με το πλαστικό περίβλημα του φυσιγγιού.
Εταιρίες που κατασκευάζουν σένσορες αποδεκτούς και από τους 2 οργανισμούς.
PCB Piezotronics και Kistler International

Σένσορες
PCB Piezotronics: https://www.pcb.com/products?m=118A07
Kistler International : https://kistler-embedded.partcommun...piezoel_pressure_sens/6239a/6239a_english.pdf

Δεν φτάνει μόνο ο σένσορας. Χρειάζονται και επιμέρους συστήματα για την μέτρηση και την καταγραφή.
Αυτό όμως που με έκανε να σταματήσω να ψάχνω είναι ότι μιλάμε για χρόνους μsec (εκατομμυριοστά) και όχι msec (χιλιοστά του δευτερολέπτου).
Οτιδήποτε τόσο γρήγορο είναι εξ' ορισμού ακριβό.
Προκειμένου να προτείνω κάτι άλλο (φθηνό) και να χάσει κανένας κανένα δάχτυλο ... σταματώ εδώ ...

Όποιος έχει όρεξη διαβάζει για τους σένσορες που επισυνάπτω ...

Παιδια κουράγιο (δεν ειναι για σένα Βασιλη)

Κάντε υπομονή και αφήστε τα ....ρουλεμάν.
Σε λίγες μέρες κυνηγάμε ξανά.
Σε λίγες μέρες κυνηγάμε ξανά.
Σε λίγες μέρες .......
ΣΕ ......
 
Δηλαδη το 1.60 χ 34 με την sipe και gt συγκεντρωτηρα αν το στησεις με θωδη ποσο πανω θα ανεβασεις την sipe ωστε να εχεις πανω κατω ιδια bar...???
Μαικ ....να παμε στα ''μαλακά''....να μην ανατιναξουμε καποιον συναδελφο που δεν ξερει.

SIPE 1,45X32 -SG25- στα 57 τελικο ρελιασμα = 720 bar
SIPE 1,,45X32 - STEEL 24 στα 58 τελικο ρελιασμα = 800 bar.

Ενα απλο παραδειγμα σου εβαλα με μετριας σκληροτητας βυσμα ( sg )...και με ενα σκληρο που εχει
μικρο αμορτισερ....αρα δεν ειναι ακαμπτο.....+ οτι εχουν και 1 ολοκληρο χιλιοστο στο τελικο ρελιασμα.
 
Αρη σε διασποράς την ειχες δουλεψει
Γιαννη εγω θα πω μια αποψη μιας κ την εχω δουλεψει την πυριτιδα κ αν θες τη συζητας με τον φιλο σου πριν γεμισει ποσοτητα...
Για να "δουλεψει" θεωρητικα σωστα η συνταγη στα 32 γρ, θελει 1,65 πυριτιδα, ισχυρο καψουλι cx2000 η 616 και 24αρη συγκεντρωτηρα... Στη παραπανω συνταγη εχουμε λιγοτερη πυριτιδα (1,62), μεσαιο καψουλι και αρκετα πιο χαμηλο και "μαλακο" συγκεντρτηρα τον Ζ2Μ21. Θα συμφωνουσα με τον "χαμηλο" συγκεντρωτηρα αν συνδυαζοταν με σχετικα λιγη ποσοτητα πυριτιδας (οπως κ γινεται... 1,62) αλλα με πιο ισχυρο καψουλι... Ετσι θα "καει" σωστα η πυριτιδα γιατι αναγκαζουμε μικροτερη πσοοστητα της να παραξει ελαφρα μεγαλυτερο εργο απο αυτο που θα επρεπε θεωρητικα κ δεν θα την επηρεασει ιδιαιτερα το υψος του συγκεντρωτηρα... Απο την αλλη αν θελει να διατηρησει το καψουλι σταθερο θα μπορουσε να παει σε πιο ψηλο συγκεντρωτηρα(πχ 23αρη η 24αρη) ωστε μαζι με το ρελιασμα να στριμωξει το χωρο που πρεπει να καει η πυριτιδα...
Ολα αυτα θεωρητικα βεβαια, γιατι αβυσσος η ψυχη του φυσιγγιου...
Φιλως την μβ.32
 
Αρη σε διασποράς την ειχες δουλεψει

Φιλως την μβ.32
Έχω δοκιμάσει μερικές παραλλαγές άλλα δεν ενθουσιάστηκα με κάποια... Γενικά τη θεωρώ "δύσκολη" για διασποράς τουλάχιστον στο δικό μου όπλο... Σίγουρα υπάρχουν κ καταλληλότερες όπως η s4...
Δεν είμαι όμως κ φίλος των διασποράς, δεν με εμπνέουν οπότε δεν τα ψάχνω κ πολύ...
 
Δορκας condor 36 no4 51m kicks xfull, το χαρτονι 85×98
View attachment 19078

Ωραια Αλεξ.....αλλα πριν αρχισω να γεμιζω....δοκιμαζα κατι condor με φουλ τσοκ στα 35 μετρα και
τετοια συγκεντρωση που εχεις βγαλει ( 66,5% ) δεν την ειχα....Παντα κατω απο 65% ημουν στα 35 μετρα. Τωρα τι
να πω.....ισως σοβαρευτικαν οι κατασκευστες!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top