Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
και ένα αισθητήρα.
Αυτός είναι το μεγάλο πρόβλημα.
Και το λογισμικό που τον συνοδεύει.

Υπάρχουν κάποια φορητά συστήματα αλλά αμφιβάλλω πολύ για την αξιοπιστία των μετρήσεών τους.

Θα το δω κ Νίκο ... Αν έχω νέα θα γράψω.
 
Αγοράζεις και ένα μονοκαννο Μπαικαλ μάγκνουμ κι έτοιμος ;)
Ένα σχοινακι και πυροδοτείς από απόσταση... :oops:

Ντοκτορ....μην μου βαζεις '' ιδεες''....δεν νομιζω οτι ειναι ευκολο αυτο που γραφεις....δεν εχω ιδεα βεβαια...
αλλα εαν ηταν τοσο ''απλα'' τα πραγματα....θα ειχαμε ολοι κανονακι δοκιμων.
Εχω κανει ''ταρζανιες'' με δοκιμες μου....που μου εφυγε το οπλο απο τα χερια...ευτυχως που ειναι μαγκνουμ...
Τους αισθητηρες που θα τους βαλω για μου δειχνουν τα bar ??
 
Δεν ξερω κατα ποσον ειναι αξιοπιστο....αλλα το ''κοβω'' για πολλα λεφτα Βασιλη μου!!!
Δεν είναι αξιόπιστο ... Στο είπα.
Θα το ψάξω όμως λίγο καλύτερα.
Ιδιοκατασκευή πάντα ... και πυροδότηση από μακρυά !!!

Ταρζανιές έχουμε κάνει όλοι (οι πορωμένοι).
Εγώ τροποποιώντας φυσίγγια εμπορίου πριν 20 χρόνια. Βύσμα και buffer !!!!

Από μόλις γεννήθηκε ο γιός μου ρίχνω μόνο remington, winchester και federal. !!!!!!! :)

Τα θέλω τα δάχτυλά μου. :cool:
 
Μαστορα και φιλε μου....με ολο τον σεβασμο....μονος σου το ειπες. Σκληρο βυσμα = ''διασπορα''.
Στην ιδια δοσολογια ενος σεταπ λαθος βυσμα με ακαμπτο αμορτισερ μπορει να σου ανεβασει
500 bar περισσοτερα απ'οτι το κανονικο βυσμα. Και το φυσιγγιο να ειναι επικινδυνο.
Παντα το βυσμα παιζει ρολο στο τι θελουμε να φτιαξουμε.
Στα σκληρα βυσματα οι παραμορφωσεις στις κατω στοιβαδες των σκαγιων ειναι πολυ μεγαλυτερες
απ'οτι στα μαλακά βυσματα....
Οι παραμορφωσεις των σκαγιων....δινουν κακες συγκεντρωσεις κτλ κτλ......

Στα πολλη σκληρα βυσματα το ξερελιασμα γηνετε ποιο νωρης ...γιαυτο και δεν ανεβαζουν υπερβοληκες πιεσης...αφου μεγαλωνει ο θαλαμος καυσης πρην κορυφωθουν τα bar...
 
Τιμες θα βρούμε .. να δουμε τα τεχνικά πρωτα ... Sampling rate, software, response time etc
Ερώτηση στον κατασκευαστη αν κανει για αυτη τη δουλεια, orifice diameter στο κανονάκι δοκιμων κτλ
Καταλαβα....το κατεχεις βλεπω Βασιλη...μπραβο σου
 
Στα πολλη σκληρα βυσματα το ξερελιασμα γηνετε ποιο νωρης ...γιαυτο και δεν ανεβαζουν υπερβοληκες πιεσης...αφου μεγαλωνει ο θαλαμος καυσης πρην κορυφωθουν τα bar...

Mαικ ολα αυτα που λες....τα σεβομαι.....αλλα ανηκουν στην θεωρια φιλε!!!
Ο χρονος καυσης ειναι ελαχιστος.....μεχρι να ''κορυφωθουν'' τα bar που λες...το οπλο ή σου εχει
φυγει απο τα χερια.....η εχει ανοιξει σαν τριανταφυλλο...εαν δεν αντεξει τα bar.
Nα σου δωσω ενα απλο παραδειγμα με ακαμπτο βυσμα....και σε ρελιαστο φυσεκι....που ξερεις πολυ καλα
τι διαφορες εχει το ρελιαστο απο το αστεροειδες κλεισιμο.
Παμε στα μονοβολα DEER. Γιατι οταν μολις ακουμπησει το ρελι πανω στο βλημα ....σταματαμε το
ρελιασμα...και κοιταμε το βυσμα ....και πρεπει με λιγη δυναμη να κουνιεται ???
Ξερεις πολυ καλα τι λεω φιλε!!!! Αλλωστε στο παρελθον....και εσυ μου το εχεις πει αυτο.
Το ακαμπτο βυσμα...οταν δεν ξερεις σε ποιο υψος πρεπει να σταματησεις το ρελιασμα.....γινεται
πολυ επικινδυνο το φυσεκι.!!!
ΥΓ. Και αν ειναι οπως τα λες...και στην πραξη....εξηγησε μου....κλειστρα και δαχτυλα....πως χάθηκαν
στα χορταρια ???
 
Σπάσε κάμποσα ρουλεμάν κ πάρε τις μπήλιες ρε....μια χαρά θα δουλέψει... .yel. και θα είσαι κ νόμιμος στους βάλτους λόγο ατσάλινων..big smile.
Υπαρχουν και τα ΒΒ για τα αεροβολα μι βγαλουμε κανα ματι με τα ρουλεμαν και τα σκεπαρνια
 
Υπαρχουν και τα ΒΒ για τα αεροβολα μι βγαλουμε κανα ματι με τα ρουλεμαν και τα σκεπαρνια
Άλλο το βάρος της κάθε μπίλιας από αεροβόλο και άλλο από τα ρουλεμάν.
Δν γράφω κάτι άλλο, γιατί δν θέλω να αναλύω πειράματα δημόσια.... ;)
Από μέρους μου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.
 
Άλλο το βάρος της κάθε μπίλιας από αεροβόλο και άλλο από τα ρουλεμάν.
Δν γράφω κάτι άλλο, γιατί δν θέλω να αναλύω πειράματα δημόσια.... ;)
Από μέρους μου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

Να τα αναλυσω εγω....εφοσον εσυ δεν μπορεις φιλαρα!!!! :)
Λοιπον....φτιαξε 8βολο - 10 -12βολο απο μπιλιες ρουλεμαν....και εαν φτασει εστω και ΜΙΑ απο δαυτες
στο γουρουνι.....ελα να με χ@σεις....sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top