Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Είναι και αυτό μια λύση, αλλά μετά πάμε σε γενναίες αποφάσεις. Για μένα αρκεί η δοκιμή με διάφορα φυσίγγια ως 1η λύση. Για το κοντάκι είναι πιο εύκολα τα πράγματα, πας σε φλάντζα Β/C. Λίγο κατέβασμα της ράχης δηλαδή και όλα θα έρθουν, διότι δεν δείχνει κάτι στο cast. Αλλά με 1-2 μπηχτές στην ίδια απόσταση θα δεις αν πρέπει να το πειράξεις και αυτό.

Το οπλο ριχνει ελαχιστα χαμηλα, αν βαλω την Β θα κατέβει κι αλλο το κοντάκι και θα ριχνει χαμηλοτερα ομως,ετσι δεν είναι;

Τα 30γρ νο8 δν έχουν 450σκαγια αλλά 425!!! Μην κλέβεις τον εαυτό σου ;)
Θα μετρήσω μερικά σκάγια και θα το επιβεβαιωσω. Το συνολο μου το εβγαλε η εφαρμογη excel του idiogomosi βαζοντας ως ειδικό βαρος το 10.46 που ειχα βρει παλιοτερα στα σκαγια του Ρουμελιώτη.
 
..... Και κάτι τελευταίο: Τα 30γρ νο8 δν έχουν 450σκαγια αλλά 425!!! Μην κλέβεις τον εαυτό σου ;)
Εγώ τα 8αρια του Ρουμελιώτη τα έχω βρει γύρω στα 14,8 σκάγια/γρ. Οπότε Χ 30= 445 άρα δεν έπεσε πολύ έξω ο Γιάννης ... ;)
 
Θανάση, αυτή την άποψη ειχα και εγώ για το σκαλοπάτι με το τσοκ αλλά όταν βρήκα το τσοκ με την απόλυτη συνέχεια με τον αυλό τα αποτελέσματα ήταν τραγικά, Άποψη μου είναι ότι το ποιοτικό τσοκ θα σου δόση αυτό το κάτι παραπάνω, ανεξάρτητα εάν έχει μεγάλο η μικρο σκαλοπάτι Άλλα τα αποτελέσματα έρχονται με την επιμήκυνση κώνου. Θαύματα από τσοκ μην περιμένεις.
Υπάρχουν δεκάδες λόγοι για ένα όπλο να μην αποδίδει αυτό που θέλαμε, ανεξάρτητα μάρκας και κόστους. Όλες οι διορθώσεις θα πρέπει να ακολουθούν την ίδια σειρά: Σκοπευτής - Κοντάκι - Θαλάμη/Φυσίγγι - Κώνος - Τσοκ. Για να φτάσουμε στο τέλος, εξασφαλίζουμε τα πρώτα βήματα, αλλιώς θέλει τύχη να φταίει το τσοκ είτε ο κώνος μόνο.

Ορισμένες φορές τα όπλα των "τρίτων χωρών" οπως και η Ελλάδα για ορισμένες εταιρείες, είναι ποιοτικώς κατώτερα εκείνων που εξάγονται σε άλλες χώρες. Αυτό σημαίνει πως ορισμένα εξαρτήματά τους δεν περνούν από ποιοτικό έλεγχο 1ου σταδίου, αλλά αποτελούν απάρτιες επομένων μερίδων/συναρμολογήσεων για τρίτες χώρες. Καμιά φορά μάλιστα τα όπλα αυτά γίνονται φασσόν σε υποκατασκευαστές.

Η επιμήκυνση κώνου σε όπλα παραδοσιακού αυλού είναι μια μέθοδος που αλλάζει τη γεωμετρία της κάννης και θα πρέπει να συνοδεύεται από τσοκ αναλόγου μήκους, ειδάλλως το τσοκ καταστρέφει το ευεργέτημα του μακρύτερου κώνου.
 
Υπάρχουν δεκάδες λόγοι για ένα όπλο να μην αποδίδει αυτό που θέλαμε, ανεξάρτητα μάρκας και κόστους. Όλες οι διορθώσεις θα πρέπει να ακολουθούν την ίδια σειρά: Σκοπευτής - Κοντάκι - Θαλάμη/Φυσίγγι - Κώνος - Τσοκ. Για να φτάσουμε στο τέλος, εξασφαλίζουμε τα πρώτα βήματα, αλλιώς θέλει τύχη να φταίει το τσοκ είτε ο κώνος μόνο.

Ορισμένες φορές τα όπλα των "τρίτων χωρών" οπως και η Ελλάδα για ορισμένες εταιρείες, είναι ποιοτικώς κατώτερα εκείνων που εξάγονται σε άλλες χώρες. Αυτό σημαίνει πως ορισμένα εξαρτήματά τους δεν περνούν από ποιοτικό έλεγχο 1ου σταδίου, αλλά αποτελούν απάρτιες επομένων μερίδων/συναρμολογήσεων για τρίτες χώρες. Καμιά φορά μάλιστα τα όπλα αυτά γίνονται φασσόν σε υποκατασκευαστές.

Η επιμήκυνση κώνου σε όπλα παραδοσιακού αυλού είναι μια μέθοδος που αλλάζει τη γεωμετρία της κάννης και θα πρέπει να συνοδεύεται από τσοκ αναλόγου μήκους, ειδάλλως το τσοκ καταστρέφει το ευεργέτημα του μακρύτερου κώνου.
Δεν κρίνω τις σκοπευτικές κανονικότητες αλλά την απόδοση στον πίνακα, ο κώνος σε όπλα που έχω δει την απόδοσή τους στον πίνακα είναι με σύγχρονα τσοκ των 7cm.
 
Δεν κρίνω τις σκοπευτικές κανονικότητες αλλά την απόδοση στον πίνακα, ο κώνος σε όπλα που έχω δει την απόδοσή τους στον πίνακα είναι με σύγχρονα τσοκ των 7cm.

Ο μακρύτερος κώνος σε παραδοσιακούς αυλούς δίνει πιο σφιχτή κατανομή και πυκνότερα κέντρα, σε βαθμό που οι τουφεκιές των 20 μέτρων και εντεύθεν καταφεύγουν σε τσοκ φρένου. Με τσοκ τύπου mobile έχουμε φαινόμενα περίεργα .... συσσωματώσεις, ακανόνιστες/ασύμμετρες κατανομές, κλπ, ιδιαίτερα αν καταφύγουμε σε γομώσεις > 34γρ και σκάγια 6αρια και άνω
 
Ο μακρύτερος κώνος σε παραδοσιακούς αυλούς δίνει πιο σφιχτή κατανομή και πυκνότερα κέντρα, σε βαθμό που οι τουφεκιές των 20 μέτρων και εντεύθεν καταφεύγουν σε τσοκ φρένου. Με τσοκ τύπου mobile έχουμε φαινόμενα περίεργα .... συσσωματώσεις, ακανόνιστες/ασύμμετρες κατανομές, κλπ, ιδιαίτερα αν καταφύγουμε σε γομώσεις > 34γρ και σκάγια 6αρια και άνω
Δλδ εγω που έχω φτιάξει κωνο θα πρέπει να προμηθευτώ και αφτερμαρκετ τσοκ τουλάχιστον 6-7 πόντων για να δουλεύει καλά το όλο σύνολο? Και αν ναι τι είδους(φρενου, κλασσικά κωνικα)???
 
Δλδ εγω που έχω φτιάξει κωνο θα πρέπει να προμηθευτώ και αφτερμαρκετ τσοκ τουλάχιστον 6-7 πόντων για να δουλεύει καλά το όλο σύνολο? Και αν ναι τι είδους(φρενου, κλασσικά κωνικα)???
Αυτό θα στο πεί η συγκριτική δοκιμή πριν/μετά την επιμήκυνση κώνου, σε σχέση με το ζητούμενο αποτέλεσμα. Με πιο απλά λόγια και ερωτήματα:
- Γιατί έκανες επιμήκυνση κώνου ?
- Πως ήταν οι κατανομές πριν την επιμήκυνση και τι ήταν αυτό που σε "ενοχλούσε" ?
- Πως είναι οι κατανομές μετά την επιμήκυνση και τι είναι αυτό που πλέον επιθυμείς να βελτιώσεις;

Οι απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα θα σου δώσουν στοιχεία για το προς τα που πρέπει να αναζητήσεις λύσεις. Αν για παράδειγμα οι κατανομές σου έχουν σφίξει αρκετά, τότε θα ψάξεις τσοκ φρένου.
 
Θα με κανετε να το πεταξω στο τελος το οπλο,ολο προκυπτουν νεοι προβληματισμοί... :(
Νομιζω πως δεν εχω ουτε τον χρόνο,ουτε το χρήμα να ανοιχτω σε τετοιες φουρτούνες. Ειναι πολυ ψυχοφθόρο να παίρνεις ενα τουφεκι( περαν των υπολοιπων εξόδων) και να παιδευεσαι για καιρό μετα προσπαθωντας να ταιριάξεις κοντακι,πελμα, τσοκ,φυσιγγια κλπ και ποτε να μην τελειώνεις. Και δεν μιλάω μόνο για benelli φυσικά. Τελος με τον καημό μου, συνεχίστε την ωραία συζητηση!
 
Θα με κανετε να το πεταξω στο τελος το οπλο,ολο προκυπτουν νεοι προβληματισμοί... :(
Νομιζω πως δεν εχω ουτε τον χρόνο,ουτε το χρήμα να ανοιχτω σε τετοιες φουρτούνες. Ειναι πολυ ψυχοφθόρο να παίρνεις ενα τουφεκι( περαν των υπολοιπων εξόδων) και να παιδευεσαι για καιρό μετα προσπαθωντας να ταιριάξεις κοντακι,πελμα, τσοκ,φυσιγγια κλπ και ποτε να μην τελειώνεις. Και δεν μιλάω μόνο για benelli φυσικά. Τελος με τον καημό μου, συνεχίστε την ωραία συζητηση!

Δεν υπαρχει λογος να ψυχοπλακωνεσαι.....ολα τα οπλα καλα ειναι......αρκει να βρεις την τουφεκια τους.....εαν
εκανες ιδιογομωση τα πραγματα θα ηταν ποιο ''ευκολα''.....δοκιμασε 5 - 10 φυσεκια εμποριου και θα την βρεις
την λυση......μην στεναχωριεσαι ......ολα τα οπλα και ΟΛΑ τα φυσεκια σκοτωνουν φιλε μου.
ΥΓ. Κανε τις δοκιμες σου μεχρι τα 35 μετρα .....με τα τσοκ που εχεις......σιγουρα θα βρεις ακρη!!! :)
 
Θα με κανετε να το πεταξω στο τελος το οπλο,ολο προκυπτουν νεοι προβληματισμοί... :(
Νομιζω πως δεν εχω ουτε τον χρόνο,ουτε το χρήμα να ανοιχτω σε τετοιες φουρτούνες. Ειναι πολυ ψυχοφθόρο να παίρνεις ενα τουφεκι( περαν των υπολοιπων εξόδων) και να παιδευεσαι για καιρό μετα προσπαθωντας να ταιριάξεις κοντακι,πελμα, τσοκ,φυσιγγια κλπ και ποτε να μην τελειώνεις. Και δεν μιλάω μόνο για benelli φυσικά. Τελος με τον καημό μου, συνεχίστε την ωραία συζητηση!

Όταν κτίζεις ένα σπίτι και στο τέλος ανακαλύπτεις πως δεν είχε σχέδιο και δεν έκτισες ότι σου ταιριάζει, τα ίδια παθαίνεις. Πρώτα λοιπόν βάζεις προδιαγραφές και μετά αγοράζεις όπλο. Το 90% αγοράζει όπλο με ενθουσιασμό και ανακαλύπτει την ΑΜΕΡΙΚΗ. Από μέρους μου έχω δώσει αρκετές φορές τη μεθοδολογία και όποιος φυσικά επιθυμεί την ακολουθεί.

Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΟΣ ΛΕΙΟΚΑΝΝΟΥ
(Δια της επιφοιτήσεως του Αγίου Πνεύματος)

Η επιχειρησιακή έρευνα είναι μια μεθοδολογία που σου μαθαίνει ένα βασικό κανόνα: Να καταγράφεις και να ιεραρχείς τις απαιτήσεις σου, να βρίσκεις τα κρίσιμα σημεία και να συνυπολογίζεις τους περιορισμούς πριν φθάσεις στις λύσεις που προκύπτουν.

Με την ανάλογη μεθοδολογία, ας προσπαθήσουμε να γράψουμε ορισμένες απαιτήσεις και περιορισμούς. Αυτές θα είναι διαφορετικές για τον καθένα μας, απλά όσοι παραλείπουν απαιτήσεις και περιορισμούς, συνήθως κάνουν επιλογές στη τύχη. Οι απαιτήσεις πηγάζουν από την επιδιωκόμενη χρήση του όπλου και έτσι αρκετές φορές τίθενται ως ερωτήματα.

ΕΠΙΔΙΩΚΟΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ

- Τι σκοπεύω να κάνω με το όπλο; Κυνήγι με σκύλο φέρμας; Κυνήγι στο καρτέρι; Κυνήγι σε τριχωτό; Σκοπευτήριο σε άθλημα trap; Σκοπευτήριο σε άθλημα skeet; Τακτική σκοποβολή; Άλλη χρήση;

ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ

- Ποιό βάρος όπλου με βολεύει καλύτερα; (Ελαφρύ μέχρι 3000γρ, Μέτριο από 3000-3400; Βαρύ πάνω από 3400γρ)
- Ποιό μήκος κάννης με βολεύει καλύτερα; Μήπως το θέλω αποκλειστικά για μονόβολα;
- Ποιό διαμέτρημα, ποιά θαλάμη και ποιός αυλός με βολεύει καλύτερα;
- Ποιός τύπος όπλου (αυτογεμές, επαναληπτικό, πλαγιόκαννο, αλληλεπίθετο, μονόκαννο, εμπροσθογεμές, κλπ.) με βολεύει καλύτερα;
- Πρέπει το όπλο μου να είναι απόλυτα ζυγισμένο;
- Πρέπει το όπλο μου να έχει δυνατότητα εναλλαγής τσοκ είτε συγκεκριμένο τσοκάρισμα στην/στις κάννη/κάννες;
- Μία ή 2 σκανδάλες; Εξωλκέας απλός ή αυτόματος;
- Τι φάρδος η ρίγα; Χρειάζομαι ρίγα;
- Με πλαστικά μέρη ή με ξύλινα;
- Με σύστημα αερίων, αδρανείας, ελατηρίου, χειροκίνητο επαναληπτικο;
- Πόσα χρόνια εγγύηση και τι καλύπτει;
- Τι αξία μεταπώλησης ελπίζω να έχει μετά από 5-10 χρόνια;
- Πόσο συχνά θα το χρησιμοποιώ και πόσο συχνά θα το συντηρώ (Για παράδειγμα: Μια αχρωμίωτη κάννη που δεν συντηρείται επιμελώς, θα καταστραφεί γρηγορότερα από μια χρωμιωμένη);

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ

- Πόσα χρήματα είμαι διατεθειμένος να ξοδέψω;
- Ποιες είναι οι ανελαστικές μου απαιτήσεις διότι έτσι μου αρέσει;
- Σε πόσο χρόνο πρέπει να βρω το όπλο και τι θα συμβεί αν δεν το βρω έγκαιρα;
- Πόσο θα μου κοστίσει επιπλέον η προσαρμογή του κοντακίου στα μέτρα μου, πιστοποιημένη και με τεστ Churchill; (Προσωπικά θεωρώ ως σκουπόξυλο οποιοδήποτε όπλο δεν είναι πιστοποιημένο επάνω μου, ανεξάρτητα αν είναι Westley Richards ή Boito. Απλά το 1ο θα το προσαρμόσω, ενώ το 2ο δεν θα το επιλέξω :) )
 
Εαν ειχαν ολοι τις γνωσεις σου......τα πραγματα θα ηταν ''διαφορετικα'' !!!!! Ωστοσο οπως προανεφερες οι
περισσοτεροι κυνηγοι αγοραζουν οπλο με το δικο τους σκεπτικο.....περα απο αυτο δεν νομιζω οτι ΟΛΟΙ
εχουν ''προβλημα''.......χωρις να εχω γνωσεις....δυο οπλα αγορασα μια Φαμπαρμ- χραπα - και μια Μπερετα
με διαφορετικα κοντακια.....αλλά και τα δυο μου ''εκατσαν''......καμια αλλαγη σε κοντακια και κωνους.....και
ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!!! Θελω να πω οτι με τοση ποικιλια σε οπλα και φυσεκια.....δυσκολο το βλεπω
να μην ταιριαξει κατι επανω του ο οποιοσδηποτε.
ΥΓ. Σαφως και εχεις δικιο στα οσα γραφεις..... .shake hands.
 
Όταν κτίζεις ένα σπίτι και στο τέλος ανακαλύπτεις πως δεν είχε σχέδιο και δεν έκτισες ότι σου ταιριάζει, τα ίδια παθαίνεις. Πρώτα λοιπόν βάζεις προδιαγραφές και μετά αγοράζεις όπλο. Το 90% αγοράζει όπλο με ενθουσιασμό και ανακαλύπτει την ΑΜΕΡΙΚΗ. Από μέρους μου έχω δώσει αρκετές φορές τη μεθοδολογία και όποιος φυσικά επιθυμεί την ακολουθεί.

Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΟΣ ΛΕΙΟΚΑΝΝΟΥ
(Δια της επιφοιτήσεως του Αγίου Πνεύματος)

Η επιχειρησιακή έρευνα είναι μια μεθοδολογία που σου μαθαίνει ένα βασικό κανόνα: Να καταγράφεις και να ιεραρχείς τις απαιτήσεις σου, να βρίσκεις τα κρίσιμα σημεία και να συνυπολογίζεις τους περιορισμούς πριν φθάσεις στις λύσεις που προκύπτουν.

Με την ανάλογη μεθοδολογία, ας προσπαθήσουμε να γράψουμε ορισμένες απαιτήσεις και περιορισμούς. Αυτές θα είναι διαφορετικές για τον καθένα μας, απλά όσοι παραλείπουν απαιτήσεις και περιορισμούς, συνήθως κάνουν επιλογές στη τύχη. Οι απαιτήσεις πηγάζουν από την επιδιωκόμενη χρήση του όπλου και έτσι αρκετές φορές τίθενται ως ερωτήματα.

ΕΠΙΔΙΩΚΟΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ

- Τι σκοπεύω να κάνω με το όπλο; Κυνήγι με σκύλο φέρμας; Κυνήγι στο καρτέρι; Κυνήγι σε τριχωτό; Σκοπευτήριο σε άθλημα trap; Σκοπευτήριο σε άθλημα skeet; Τακτική σκοποβολή; Άλλη χρήση;

ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ

- Ποιό βάρος όπλου με βολεύει καλύτερα; (Ελαφρύ μέχρι 3000γρ, Μέτριο από 3000-3400; Βαρύ πάνω από 3400γρ)
- Ποιό μήκος κάννης με βολεύει καλύτερα; Μήπως το θέλω αποκλειστικά για μονόβολα;
- Ποιό διαμέτρημα, ποιά θαλάμη και ποιός αυλός με βολεύει καλύτερα;
- Ποιός τύπος όπλου (αυτογεμές, επαναληπτικό, πλαγιόκαννο, αλληλεπίθετο, μονόκαννο, εμπροσθογεμές, κλπ.) με βολεύει καλύτερα;
- Πρέπει το όπλο μου να είναι απόλυτα ζυγισμένο;
- Πρέπει το όπλο μου να έχει δυνατότητα εναλλαγής τσοκ είτε συγκεκριμένο τσοκάρισμα στην/στις κάννη/κάννες;
- Μία ή 2 σκανδάλες; Εξωλκέας απλός ή αυτόματος;
- Τι φάρδος η ρίγα; Χρειάζομαι ρίγα;
- Με πλαστικά μέρη ή με ξύλινα;
- Με σύστημα αερίων, αδρανείας, ελατηρίου, χειροκίνητο επαναληπτικο;
- Πόσα χρόνια εγγύηση και τι καλύπτει;
- Τι αξία μεταπώλησης ελπίζω να έχει μετά από 5-10 χρόνια;
- Πόσο συχνά θα το χρησιμοποιώ και πόσο συχνά θα το συντηρώ (Για παράδειγμα: Μια αχρωμίωτη κάννη που δεν συντηρείται επιμελώς, θα καταστραφεί γρηγορότερα από μια χρωμιωμένη);

ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΙ

- Πόσα χρήματα είμαι διατεθειμένος να ξοδέψω;
- Ποιες είναι οι ανελαστικές μου απαιτήσεις διότι έτσι μου αρέσει;
- Σε πόσο χρόνο πρέπει να βρω το όπλο και τι θα συμβεί αν δεν το βρω έγκαιρα;
- Πόσο θα μου κοστίσει επιπλέον η προσαρμογή του κοντακίου στα μέτρα μου, πιστοποιημένη και με τεστ Churchill; (Προσωπικά θεωρώ ως σκουπόξυλο οποιοδήποτε όπλο δεν είναι πιστοποιημένο επάνω μου, ανεξάρτητα αν είναι Westley Richards ή Boito. Απλά το 1ο θα το προσαρμόσω, ενώ το 2ο δεν θα το επιλέξω :) )

Σεβαστά αυτά που αναφερεις και εχεις δικιο αλλα οταν αγορασα το οπλο τα περισσοτερα απο αυτά τα ειχα κατα νου. Άν δεν χρειαζόμουν στο περπατητό το τρίτο φυσίγγι ή να μπορώ να ριξω και κανενα χοντρό, ακομα ποζέ θα είχα. 70 πόντους, μικρό συνολικό μηκος και ελαφρύ, και ειχα ήδη εμπειρία απο benelli. Πιο μετα, που ειπα να το γυρισω σε καραμπινα, για τους παραπανω λογους, απο οπλο αερίων χόρτασα μπόχα και κάπνα, η βρωμιά εφτανε μεχρι το επαναντατικο.Την σκανδαλοθηκη καθε τρεις και λιγο την ειχα βουτηγμενη σε καθαριστικο. Ειδικα σε τσιχλα ειναι πολλή η βρωμιά.Δεν μπορουσα να κανω καθε φορα τοση διαδικασία, δεν εχω τον χρόνο και το οπλο το θελω καθαρό.Βεβαια να μην αδικησω τα αεριων, επροκειτο για παλιό σύστημα Ρεμινγκτον,τα νεοτερα ειναι καθαρότερα. Επελεξα συνειδητά την αδράνεια και οπλο παλιό γιατι τα θεωρώ καλά οπλα. Διαβασα και σκεφτηκα πολύ. Αν υπηρχε τελειο για τα δικα μου κριτηρια οπλο σε τιμη που μπορούσα να βαστάξω αυτό θα ειχα. Αλλα δυστυχως δεν υπαρχει και επρεπε να ζυγίσω καποια πραγματα. Και μπορει να εχω αυτό το προβλημα με την καννη αλλα εχω γλυτωσει ενα σωρό άλλα. Τα ειδα και στα δικαννα, και στα αυτογεμή.
Εχουμε χαλασει το θεμα,νομιζω όμως. Ας επανέλθουμε.
 
Σεβαστά αυτά που αναφερεις και εχεις δικιο αλλα οταν αγορασα το οπλο τα περισσοτερα απο αυτά τα ειχα κατα νου. Άν δεν χρειαζόμουν στο περπατητό το τρίτο φυσίγγι ή να μπορώ να ριξω και κανενα χοντρό, ακομα ποζέ θα είχα. 70 πόντους, μικρό συνολικό μηκος και ελαφρύ, και ειχα ήδη εμπειρία απο benelli. Πιο μετα, που ειπα να το γυρισω σε καραμπινα, για τους παραπανω λογους, απο οπλο αερίων χόρτασα μπόχα και κάπνα, η βρωμιά εφτανε μεχρι το επαναντατικο.Την σκανδαλοθηκη καθε τρεις και λιγο την ειχα βουτηγμενη σε καθαριστικο. Ειδικα σε τσιχλα ειναι πολλή η βρωμιά.Δεν μπορουσα να κανω καθε φορα τοση διαδικασία, δεν εχω τον χρόνο και το οπλο το θελω καθαρό.Βεβαια να μην αδικησω τα αεριων, επροκειτο για παλιό σύστημα Ρεμινγκτον,τα νεοτερα ειναι καθαρότερα. Επελεξα συνειδητά την αδράνεια και οπλο παλιό γιατι τα θεωρώ καλά οπλα. Διαβασα και σκεφτηκα πολύ. Αν υπηρχε τελειο για τα δικα μου κριτηρια οπλο σε τιμη που μπορούσα να βαστάξω αυτό θα ειχα. Αλλα δυστυχως δεν υπαρχει και επρεπε να ζυγίσω καποια πραγματα. Και μπορει να εχω αυτό το προβλημα με την καννη αλλα εχω γλυτωσει ενα σωρό άλλα. Τα ειδα και στα δικαννα, και στα αυτογεμή.
Εχουμε χαλασει το θεμα,νομιζω όμως. Ας επανέλθουμε.
Φίλε μου όπως σου ανέφερα και σε προηγούμενο ποστ αυτό το υποτιθέμενο πρόβλημα που έχεις θα λυθεί απλά με το να βρεις το φυσίγγιο που ταιριάζει στην κάνη σου. Θεωρώ πως σε μεγάλο βαθμό αν δοκιμάσεις τα δύο συγκεκριμένα που σου προανέφερα θα την βρεις την λύση κατευθείαν. Αν δν εχεις χρόνο και διάθεση για ψάξιμο και τροποποιήσεις μην ξεκινήσεις αυτή την διαδικασία. Δοκίμασε άλλα φυσιγγια και θα την βρεις την άκρη σχετικά γρήγορα και αναίμακτα ;)
 
Αυτό θα στο πεί η συγκριτική δοκιμή πριν/μετά την επιμήκυνση κώνου, σε σχέση με το ζητούμενο αποτέλεσμα. Με πιο απλά λόγια και ερωτήματα:
- Γιατί έκανες επιμήκυνση κώνου ?
- Πως ήταν οι κατανομές πριν την επιμήκυνση και τι ήταν αυτό που σε "ενοχλούσε" ?
- Πως είναι οι κατανομές μετά την επιμήκυνση και τι είναι αυτό που πλέον επιθυμείς να βελτιώσεις;

Οι απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα θα σου δώσουν στοιχεία για το προς τα που πρέπει να αναζητήσεις λύσεις. Αν για παράδειγμα οι κατανομές σου έχουν σφίξει αρκετά, τότε θα ψάξεις τσοκ φρένου.
Η απάντηση είναι βλακώδης και χωρίς κάποιο ζητούμενο. Τον κωνο τον έκανα απλά από περιέργεια καθώς ήμουν υπερευχαριστημενος από τις τουφεκιες μου. Έκτοτε έμπλεξα λίγο καθώς εσφιξε αρκετά η ροζετα των σκαγιων με αποτέλεσμα να αποκαλυφθούν τα λάθος μέτρα του κοντακίου μου. Οπότε αναγκαστική 2η 'επεμβαση' για να φερω και το κοντάκι στα μέτρα μου. Προ μιας εβδομάδας, ισως από ένστικτο, προμηθεύτηκα και άλλο ένα τσοκ φρενου σε συσφιξη LF για να με καλύπτει οριακά μέχρι τα 50μ καθώς το εργοστασιακό μου φουλ τσοκ έχει γίνει αρκετά δύσκολο σκοπευτικα.
 
Ειναι λιγο σκόρπια σαν τουφεκιά αλλά πιθανόν να μην συνεργάζεται και το συγκεκριμένο φυσιγγιο με την κάνη σου. Και σε μένα σε beretta με τον ίδιο αυλο με τον δικό σου παρότι μου αρέσουν τα συγκεκριμένα φυσιγγια δν μου βγάζουν μεγάλη συγκέντρωση. Πριν προβείς σε οποιαδήποτε επέμβαση δοκίμασε σε παρακαλώ στα ίδια μέτρα και με το ίδιο τσοκ τα express 32 και cheddite tordo και θεωρώ πως θα δεις τελείως διαφορετικά πράγματα ως προς την συγκέντρωση. Και κάτι τελευταίο: Τα 30γρ νο8 δν έχουν 450σκαγια αλλά 425!!! Μην κλέβεις τον εαυτό σου ;)
Τα 30 γρ Ν 8 έχουν 450 σκάγια φίλε. Στην ιταλική κλίμακα έχει 15 σκάγια στο γραμμάριο το 2.3 σκάγι, το ν 8 δηλαδή
 
Ισως ο πίνακας που συμβουλευομαι εγώ να μην είναι σωστός τότε.
https://www.afasia.gr/mini-psifiaki-zygaria-akrivias-0-01-200gr-31659.html
Πρόλαβε κ πάρε 2. Τώρα που το είδα έχω μια θα πάω να πάρω κιαλη
Πατάς pcs της βάζεις μια φορα 25σκαγια από αυτά που θα γεμίσεις, κάνεις αποδοχή κ μετά σου μετράει ποσά σκάγια της ρίχνεις. Αν εείναι ψιλά σκάγια έχει να της βάλεις 50 στην αρχή για πιο μεγάλη ακρίβεια.
Εγώ μια φορά ζιγιζω πχ. Τα 36γρ ποσά σκάγια είναι κ μετά τα υπόλοιπα τα γεμίζω με το πλήθος των σκαγιων οστε τα φυσίγγια μου να έχουν όλα τα ίδια σκάγια
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top