Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στείλε κανένα βίντεο να δω ένα πρασίνι και να πεθάνω ήσυχος μετά :)
Ούτε θυμάμαι πόσα χρόνια έχω να δω χαχαχαχ
Κοιτα να βρεις 4αρι να πηγενει καλα στη μπενελλι και να πας για πρασινα και να δεις κανενα εεεε... Αχαχαχαχαχαχαα
 
Λοιπον εχουμε και λεμε κυριος Dave Carrie με ωραια κορη Και καλο τουφεκι αυτο δε το αμφισβιτω αχαχαχαχαχ Λεει κατι και δειχνει για μεχρι 70 γιαρδες καταβολες φασιανων απο τη προσκοπευση που κανει οντως καπου εκει ειναι γο θεμα ειναι τι ριχνει ????
 
Λοιπον εχουμε και λεμε κυριος Dave Carrie με ωραια κορη Και καλο τουφεκι αυτο δε το αμφισβιτω αχαχαχαχαχ Λεει κατι και δειχνει για μεχρι 70 γιαρδες καταβολες φασιανων απο τη προσκοπευση που κανει οντως καπου εκει ειναι γο θεμα ειναι τι ριχνει ????
Γαμω τα φυσίγγια ρίχνει‼️γαμω τα όπλα έχει‼️γαμω τις δοκιμές κάνει‼️στο γάμο του Καραγκιόζη.... το poi‼️
 
Ρε θειο dave αφου εχεις μπρο που γαμει και δερνει γτ αφησες τη κορη να παρει krieghof αλλο κουλο αυτο μηπως γτ ολοι οι γονεις θελουμε το καλυτερο για τα παιδια μας και αυτα παντα κανουν το αντιθετο αχαχαχαχαχ
Τα παιδιά ,,,αν δεν κάνουν την μλκ ,δεν θα μάθουν‼️ο Ντέιβ... browning‼️κ ας είχε κ ένα μάτι‼️(που έχει)
 
Θα το γράψω εδώ γιατί εδώ ταιριάζει .Διακρίνω μια τρέλα με τις ταχ φυσιγγίων ταχογραφους κτλ.Πραγμα που σημαντικότερο είναι στα ραβδωτα παρά στο λειοκανο η ταχύτητα .Πιστεύει κάποιος ότι και ο πιο άσχετος ιδιογομωτης θα πάρει τα δεδομένα από πίνακα αναλογιών της εταιρίας μπαρούτι με σκακια και θα φτιάξει φυσίγγι που δε θα σκοτώνει λόγο ταχύτητας .Γιατί αυτό είναι το τελευταίο σε ένα φυσίγγι με συνχρονα υλικά .
 
Θα το γράψω εδώ γιατί εδώ ταιριάζει .Διακρίνω μια τρέλα με τις ταχ φυσιγγίων ταχογραφους κτλ.Πραγμα που σημαντικότερο είναι στα ραβδωτα παρά στο λειοκανο η ταχύτητα .Πιστεύει κάποιος ότι και ο πιο άσχετος ιδιογομωτης θα πάρει τα δεδομένα από πίνακα αναλογιών της εταιρίας μπαρούτι με σκακια και θα φτιάξει φυσίγγι που δε θα σκοτώνει λόγο ταχύτητας .Γιατί αυτό είναι το τελευταίο σε ένα φυσίγγι με συνχρονα υλικά .
Γιαννη εδω εχουνε καπιοι εχουνε τη τρελα τους με της τουφεκιες στο χαρτι και ο ταχογραφος ρε φιλε ειναι μια ακομα σημαντηκη πληροφορια ετσι
 
Θα το γράψω εδώ γιατί εδώ ταιριάζει .Διακρίνω μια τρέλα με τις ταχ φυσιγγίων ταχογραφους κτλ.Πραγμα που σημαντικότερο είναι στα ραβδωτα παρά στο λειοκανο η ταχύτητα .Πιστεύει κάποιος ότι και ο πιο άσχετος ιδιογομωτης θα πάρει τα δεδομένα από πίνακα αναλογιών της εταιρίας μπαρούτι με σκακια και θα φτιάξει φυσίγγι που δε θα σκοτώνει λόγο ταχύτητας .Γιατί αυτό είναι το τελευταίο σε ένα φυσίγγι με συνχρονα υλικά .
+1000;)

Ισοκατανομή, αποδεκτά κενά σε σχέση με τον αριθμό σκαγιών στον στόχο, πυκνότητα τουφεκιάς σε σχέση με το μέγεθος του θηράματος, και αρκετή ταχύτητα...

Πίνακας 2..jpg

Ελάχιστα ποσοστά απαιτούμενης κινητικής ενέργειας για καταβολή:

- Μικρά πτερωτά , 2 (δυο) σκάγια με ελάχιστη ενέργεια 0,5 ft/lbs(0,07 Kg/m)

- Μεσαία πτερωτά , 3 (τρία) σκάγια με ελάχιστη ενέργεια 0,85 ft/lbs(0,117 Kg/m)

- Μεγάλα πτερωτά , 4 (τέσσερα) σκάγια με ελάχιστη ενέργεια 1,5 ft/lbs(0,207Kg/m)

Υ.Γ1: η σημαντικότερη ανακάλυψη του Burrard, ότι η κυνηγετική βολή με κανονικές ταχύτητες ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΕΝΤΕ ΜΕΤΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ.

Υ.Γ2
: η κυνηγετική τουφεκιά , αυτή που σκοτώνει , είναι η τουφεκιά χωρίς συγκέντρωση. Είναι η τουφεκιά με ομοιόμορφη κατανομή και με όσο το δυνατόν λιγότερα κενά.

Υ.Γ3
: έχουν χιλιοειπωθεί όλα τα παραπάνω νομίζω, αλλα τείνουν να αγνοούνται...

Υ.Γ4
: προσωπική μου άποψη; έστησες το φυσίγγιο σου και πέτυχες / βελτίωσες κατά το δυνατόν ολα τα υπόλοιπα πλην της ταχύτητας; κάνεις και ένα τεστ διάτρησης η ακόμα καλυτέρα δοκιμάζεις την φονικότατα στο θήραμα, και αν χρειάζεται "τσιμπάς" το μπαρουτάκι σου και ξεμπέρδεψες...

Καλλό υπόλοιπο της μέρας να έχουμε...
 
+1000;)

Ισοκατανομή, αποδεκτά κενά σε σχέση με τον αριθμό σκαγιών στον στόχο, πυκνότητα τουφεκιάς σε σχέση με το μέγεθος του θηράματος, και αρκετή ταχύτητα...

View attachment 40475

Ελάχιστα ποσοστά απαιτούμενης κινητικής ενέργειας για καταβολή:

- Μικρά πτερωτά , 2 (δυο) σκάγια με ελάχιστη ενέργεια 0,5 ft/lbs(0,07 Kg/m)

- Μεσαία πτερωτά , 3 (τρία) σκάγια με ελάχιστη ενέργεια 0,85 ft/lbs(0,117 Kg/m)

- Μεγάλα πτερωτά , 4 (τέσσερα) σκάγια με ελάχιστη ενέργεια 1,5 ft/lbs(0,207Kg/m)

Υ.Γ1: η σημαντικότερη ανακάλυψη του Burrard, ότι η κυνηγετική βολή με κανονικές ταχύτητες ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΕΝΤΕ ΜΕΤΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ.

Υ.Γ2
: η κυνηγετική τουφεκιά , αυτή που σκοτώνει , είναι η τουφεκιά χωρίς συγκέντρωση. Είναι η τουφεκιά με ομοιόμορφη κατανομή και με όσο το δυνατόν λιγότερα κενά.

Υ.Γ3
: έχουν χιλιοειπωθεί όλα τα παραπάνω νομίζω, αλλα τείνουν να αγνοούνται...

Υ.Γ4
: προσωπική μου άποψη; έστησες το φυσίγγιο σου και πέτυχες / βελτίωσες κατά το δυνατόν ολα τα υπόλοιπα πλην της ταχύτητας; κάνεις και ένα τεστ διάτρησης η ακόμα καλυτέρα δοκιμάζεις την φονικότατα στο θήραμα, και αν χρειάζεται "τσιμπάς" το μπαρουτάκι σου και ξεμπέρδεψες...

Καλλό υπόλοιπο της μέρας να έχουμε...
Γι'αυτό κι'εγώ πλέον μετά απο χρόνια δοκιμάζω νέο φυσίγγι πάνω σε Α4 όπου είναι σχεδιασμένη μια τσίχλα για τσιχλοφύσιγγο .
Αν της βάλει 3 (όχι δύο) σκάγια τότε μετροφυλλώ τον τηλ κατάλογο που βάζω κάτω απο την Α4 .
Αν για σκάγι νο.10 ξεπέρασε τις 70 σελ (3 τελευταία σκάγια κεντρικά )τότε το φυσίγγι 100% είναι passed .....
Για νο.9 110 σελ κ.ο.κ
 
+1000;)

Ισοκατανομή, αποδεκτά κενά σε σχέση με τον αριθμό σκαγιών στον στόχο, πυκνότητα τουφεκιάς σε σχέση με το μέγεθος του θηράματος, και αρκετή ταχύτητα...

View attachment 40475

Ελάχιστα ποσοστά απαιτούμενης κινητικής ενέργειας για καταβολή:

- Μικρά πτερωτά , 2 (δυο) σκάγια με ελάχιστη ενέργεια 0,5 ft/lbs(0,07 Kg/m)

- Μεσαία πτερωτά , 3 (τρία) σκάγια με ελάχιστη ενέργεια 0,85 ft/lbs(0,117 Kg/m)

- Μεγάλα πτερωτά , 4 (τέσσερα) σκάγια με ελάχιστη ενέργεια 1,5 ft/lbs(0,207Kg/m)

Υ.Γ1: η σημαντικότερη ανακάλυψη του Burrard, ότι η κυνηγετική βολή με κανονικές ταχύτητες ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΕΝΤΕ ΜΕΤΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ.

Υ.Γ2
: η κυνηγετική τουφεκιά , αυτή που σκοτώνει , είναι η τουφεκιά χωρίς συγκέντρωση. Είναι η τουφεκιά με ομοιόμορφη κατανομή και με όσο το δυνατόν λιγότερα κενά.

Υ.Γ3
: έχουν χιλιοειπωθεί όλα τα παραπάνω νομίζω, αλλα τείνουν να αγνοούνται...

Υ.Γ4
: προσωπική μου άποψη; έστησες το φυσίγγιο σου και πέτυχες / βελτίωσες κατά το δυνατόν ολα τα υπόλοιπα πλην της ταχύτητας; κάνεις και ένα τεστ διάτρησης η ακόμα καλυτέρα δοκιμάζεις την φονικότατα στο θήραμα, και αν χρειάζεται "τσιμπάς" το μπαρουτάκι σου και ξεμπέρδεψες...

Καλλό υπόλοιπο της μέρας να έχουμε...
Στο τέλος της χρονιάς θα μου δώσεις τις σημειώσεις σου :)
 
Μαζί με κάτι άλλα οι τελευταίες δοκιμές για φέτος.
Προσεχώς.

View attachment 40482
Απ το μπλε μαλλον θα ψαχνεις να βρεις τα σκαγια...θελει παρα πολυ κρυο το συγκεκριμενο μου εχουν πει.
Το biturbo το 38 λεγαμε προχθες οτι ειναι καλο για τον βαλτο οχι το 36, κοψε παντως ενα να δεις τα σκαγια γιατι ενα καφε που ειχα παρει μονο νο4 δεν ηταν...
 
Απ το μπλε μαλλον θα ψαχνεις να βρεις τα σκαγια...θελει παρα πολυ κρυο το συγκεκριμενο μου εχουν πει.
Το biturbo το 38 λεγαμε προχθες οτι ειναι καλο για τον βαλτο οχι το 36, κοψε παντως ενα να δεις τα σκαγια γιατι ενα καφε που ειχα παρει μονο νο4 δεν ηταν...
Δεν βαριέσαι. Την πλάκα μας κάνουμε.
 
Απ το μπλε μαλλον θα ψαχνεις να βρεις τα σκαγια...θελει παρα πολυ κρυο το συγκεκριμενο μου εχουν πει.
Το biturbo το 38 λεγαμε προχθες οτι ειναι καλο για τον βαλτο οχι το 36, κοψε παντως ενα να δεις τα σκαγια γιατι ενα καφε που ειχα παρει μονο νο4 δεν ηταν...
Με τα παλιά μπλε μου κούνησε ένα roma4.
Χωρίς να έχω ρίξει τα σημερινά, δεν ακούω ότι έχουν τη δύναμη που είχαν παλια
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top