Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το τελευταίο πριν πέσω για ύπνο.
Γνωστά βέβαια αλλά η επανάληψη δεν κάνει κακό.

1) Όταν μετράμε σκάγια και πολύ περισσότερο όταν ψάχνουμε ποσοστά πρέπει να γνωρίζουμε τον συνολικό αριθμό σκαγιών στο φυσίγγι.
Αν δεν τον γνωρίζουμε βγάζουμε μπαρμπούτσαλα.

Παράδειγμα 36γρ #4 έχουν θεωρητικά 208 σκάγια.
Αν στον κύκλο μπουν τα 150 σκάγια έχω συγκέντρωση 72%.
Αν όμως το #4 είναι πραγματικό #5 (254 σκάγια) τότε το ποσοστό πέφτει στο 59% !!!
Αν το #4 είναι πραγματικό #3 (173 σκάγια) τότε το ποσοστό εκτοξεύεται στο 87% !!!
Αν το #4 είναι πραγματικό #6 (315 σκάγια) τότε το ποσοστό πέφτει στο 48% !!!
Μεγάλη προσοχή.

1642546578956.png

2) Επίσης το έχουμε πει πολλές φορές ότι μπορούμε να έχουμε διαφορές στην συγκέντρωση μέχρι και 10% από φυσίγγι σε φυσίγγι μέσα από το ίδιο κουτί. Ίσως και μεγαλύτερες (20%).

3) Μερικοί απορούν πως φυσίγγια με καλές κατανομές δεν σκοτώνουν.
Να μερικοί λόγοι
α) Τα σκάγια είναι μικρότερα άρα πυκνότερη κατανομή αλλά διάτρηση μικρότερη.
β) Τύχατε στην περίπτωση που το φυσίγγι που έπεσε στο χαρτί έδωσε καλή κατανομή. Κάνατε δηλαδή μόνο 1 δοκιμή και είσαστε άτυχοι.
γ) Κάνατε την δοκιμή διάτρησης με θερμοκρασία πυρίτιδας του φυσιγγίου 30οC για να τα χρησιμοποιήσετε στους -10οC με θερμοκρασία πυρίτιδας -10οC.
δ) Δοκιμάστηκαν στα 2000μ για να χρησιμοποιηθούν στα 0μ πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας.
Και άλλα ψιλοπράγματα ...

Φανταστείτε τα παραπάνω 4 να τύχουν ταυτόχρονα ;)
 
Last edited:
Πολύ καλές ... ειδικά η 45m είναι απίστευτη.
Ο @Prowler® είναι ο ειδικός, εγώ απλός εργάτης είμαι :)
στα 45μ ειναι απιστευτη ...ειδικα με αυτο το φυσιγγι που ειναι κοντα στα 1000 μπαρ (διατρηση εγγυημένη , αλλα και ο Ρουμελιωτης εκανε δουλεια , για να μη σκορπαει)
 
Το τελευταίο πριν πέσω για ύπνο.
Γνωστά βέβαια αλλά η επανάληψη δεν κάνει κακό.

1) Όταν μετράμε σκάγια και πολύ περισσότερο όταν ψάχνουμε ποσοστά πρέπει να γνωρίζουμε τον συνολικό αριθμό σκαγιών στο φυσίγγι.
Αν δεν τον γνωρίζουμε βγάζουμε μπαρμπούτσαλα.

Παράδειγμα 36γρ #4 έχουν θεωρητικά 208 σκάγια.
Αν στον κύκλο μπουν τα 150 σκάγια έχω συγκέντρωση 72%.
Αν όμως το #4 είναι πραγματικό #5 (254 σκάγια) τότε το ποσοστό πέφτει στο 59% !!!
Αν το #4 είναι πραγματικό #3 (173 σκάγια) τότε το ποσοστό εκτοξεύεται στο 87% !!!
Αν το #4 είναι πραγματικό #6 (315 σκάγια) τότε το ποσοστό πέφτει στο 48% !!!
Μεγάλη προσοχή.

View attachment 40221

2) Επίσης το έχουμε πει πολλές φορές ότι μπορούμε να έχουμε διαφορές στην συγκέντρωση μέχρι και 10% από φυσίγγι σε φυσίγγι μέσα από το ίδιο κουτί. Ίσως και μεγαλύτερες (20%).

3) Μερικοί απορούν πως φυσίγγια με καλές κατανομές δεν σκοτώνουν.
Να μερικοί λόγοι
α) Τα σκάγια είναι μικρότερα άρα πυκνότερη κατανομή αλλά διάτρηση μικρότερη.
β) Τύχατε στην περίπτωση που το φυσίγγι που έπεσε στο χαρτί έδωσε καλή κατανομή. Κάνατε δηλαδή μόνο 1 δοκιμή και είσαστε άτυχοι.
γ) Κάνατε την δοκιμή διάτρησης με θερμοκρασία πυρίτιδας του φυσιγγίου 30οC για να τα χρησιμοποιήσετε στους -10οC με θερμοκρασία πυρίτιδας -10οC.
δ) Δοκιμάστηκαν στα 2000μ για να χρησιμοποιηθούν στα 0μ πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας.
Και άλλα ψιλοπράγματα ...

Φανταστείτε τα παραπάνω 4 να τύχουν ταυτόχρονα ;)
Ξεχασες το βασικοτερο παραγοντα ομως, δεν καθεται η προσκοπευση σε ολους με μερικα φυσιγγια και γι αυτο και δεν σκοτωνουν...επισης καποια θηραματα δεν ειναι για πειραματα για να βρεις τι πρεπει να αλλαξεις στην προσκοπευση.
 
στα 45μ ειναι απιστευτη ...ειδικα με αυτο το φυσιγγι που ειναι κοντα στα 1000 μπαρ (διατρηση εγγυημένη , αλλα και ο Ρουμελιωτης εκανε δουλεια , για να μη σκορπαει)
Βγαζει τοσα bar Κωστα? Χαμπαρι δεν εχω παρει...
 
470 εντός του μπλε
+62 εντός του κόκκινου
+14 εκτός
.tired.
Άλλη φορά ξαναριξε με 9αρια....
στα 45μ ειναι απιστευτη ...ειδικα με αυτο το φυσιγγι που ειναι κοντα στα 1000 μπαρ (διατρηση εγγυημένη , αλλα και ο Ρουμελιωτης εκανε δουλεια , για να μη σκορπαει)
35γρ.χιιιιιιιιιλλια μππππππαρ❓❓❓❓❓είναι εξακριβωμένο αυτό❓‼️
 
Η δοκιμή είναι παλιότερη Ιούνιος του 21 με 25+ βαθμούς κελσιου
IMG_20220119_112059.jpg
36γρ νο5 με benelli 76 full k ταχύτητα 415m/sec.
Η καλύτερη τουφέκια που έχω πάρει από την 76αρα κάννη της benelli.
Στο χαρτί δεν φαίνεται να έχει καλή ισοκατανομή όμως με όλα τα όπλα που έχω σκοτώνει πολύ καλά.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top