Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Φρέσκο πράμα ...

όπως πάντα αλλάζουμε τα κίτρινα, βλέπουμε το κόκκινο ...
Αν υπάρχουν λάθη ή κάτι σας ξενίζει με τα αποτελέσματα πείτε μου.
Δυστυχώς με μικρή πραγματική χρησιμότητα.
 

Attachments

  • Ed Lowry-Shot string-Loss in pattern percentage.zip
    1,2 MB · Προβολές: 21
  • Loss in pattern percentage_v3.zip
    10,6 KB · Προβολές: 14
Last edited:
Τώρα συμφωνούμε;
View attachment 37270
Ο προηγούμενος υπολογισμός ήταν πολύ χονδρικός (και λανθασμένος) αλλά προς την ασφαλή περιοχή.
Σιχαίνομαι την στατιστική αλλά έχω ασχοληθεί αρκετά λόγω δουλειάς.

Κάποιον άλλο λάκο έχει η φάβα φοβάμαι με την ερώτηση του Μάριου :)

μπα κανέναν λάκο και καμία φάβα...
2 πραγματάκια ήθελα να τονίσω
Α) το πρώτο το υπερανάλυσες Βασίλη σε σημείο ζαλάδας, θα το πω πιο απλά γιατί ο Alex37 ζαλίστηκε κι άρχισε να παραπατάει......
μια λέξη: ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΙΑ (αναφέρεται και ως ΣΤΑΘΕΡΗ ΑΠΟΔΟΣΗ)
όσο το εύρος της απόκλισης μεγαλώνει τόσο λιγότερη ομοιομορφία από βολή σε βολή έχουμε
υπεραπλουστευμένα:
στο Α φυσίγγι έχουμε από 379 έως 392 = εύρος 13 μ/δ
στο Β φυσίγγι έχουμε από 384έως 410 = εύρος 26 μ/δ
πολύ καλύτερα το έθεσε ο Βασίλης με τις τυπικές αποκλίσεις 5,26 vs 9,49
Το Α λοιπόν φυσίγγι μας δίνει πιο ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΑ αποτελέσματα ή (αν θέλετε) είναι πιο "σταθερό" από το Β
και τα δύο όμως είναι αποδεκτά φυσίγγια...
θα σας θυμίσω (πάλι)
ότι ο Νικήτας Κυπρίδημος έστειλε στην τράπεζα δοκιμών του μπιρμιγκχαμ ένα σωρό τύπους φυσιγγίων για βαλλιστική εξέταση και δημοσίευσε τα αποτελέσματα, μικρό απόσπασμα από απάντηση στον εξαιρετικό του ιστότοπο:
"Πρώτη παρατήρηση είναι η ανομοιομορφία ταχυτήτων σε φυσίγγια από το ΙΔΙΟ ΚΟΥΤΙ, όταν ρίχνονται σε απόλυτα κλειστό και σταθερό κανόνι δοκιμών. Το κανόνι δοκιμών δεν έχει αδράνεια, ελατήρια ή οπές αερίων για να χάσει ώθηση. Στις δοκιμές φυσιγγίων που είχαμε κάνει στην Τράπεζα Δοκιμών του Μπέρμιγχαμ, όπου δέκα φυσίγγια από το ίδιο κουτί, ρίχτηκαν σε κανόνι δοκιμών, άρα κλειστή κάννη χωρίς καμία διαφυγή, οι διακυμάνσεις ταχυτήτων κυμαίνονταν από 15 μέτρα ανά δευτερόλεπτο σε μια παρτίδα δέκα φυσιγγίων, μέχρι και 100 μέτρα σε μιαν άλλη παρτίδα."
http://oplognosia.com/?p=8842

Β) Μέσος Όρος
κυρίως για αυτό το πράγμα ήθελα να συζητήσουμε
αυτός ο έρμος Μ.Ο. που μας παιδεύει και μας μπερδεύει...
ΟΛΟΙ σας συμφωνήσατε ότι το Α φυσίγγι είναι καλύτερο του Β
πάω στοίχημα ότι ΟΛΟΙ ΜΑΣ, εάν τα βρίσκαμε τα 2 φυσίγγια σε ράφι κυνηγομάγαζου με την ίδια τιμή, Όλοι ΜΑΣ θα παίρναμε το Β γιατί στο κουτί θα έγραφε Μ.Ο. 399 (μάλλον στρογγυλά 400) και όχι 385
σκεφτήτε το......

2η παρατήρηση πάνω στον Μ.Ο. :
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο Μ.Ο.!!!! ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ "ΦΑΝΤΑΣΙΑ" ΜΑΣ!!
με 2 κουβέντες: δεν πήραμε τιμές 384,8 ΚΑΙ 399!!! οι πιο κοντινές τιμές στον Μ.Ο. είναι 384 στο Α και 398 στο Β!
Αν θελήσουμε να εξετάσουμε την "τυπική" τουφεκιά του Α φυσιγγίου θα εξετάσουμε το 384 για το Α και το 398 (ή και το 401) για το Β διότι αυτές είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΤΟΥΦΕΚΙΕΣ που πήραμε στις δοκιμές!!!!
Αυτό το ζήτημα μου προέκυψε όταν μελετούσα κατανομές κατά Oberfell & Thompson κι έπρεπε να επιλέξω ένα χαρτόνι σαν τυπική κατανομή του συνδυασμού Χ φυσιγγίου με Ψ κάννη (βλ. τσοκ)...
Το λοιπόν, έτυχε να πάρω μέτριες βαθμολογίες σε σειρά 3-4 φυσιγγίων αλλά ο Μ.Ο. να μου δίνει καλό βαθμό!!!! (και αντιστρόφως), πλην όμως ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΕΜΟΝΟΜΕΝΗ τουφεκιά σαν αυτή του Μ.Ο. δεν είχα πάρει....
φυσικά αυτά άπτονται του πρώτου ζητήματος που συζητήσαμε περί τυπικών αποκλίσεων, ομοιομορφίας και εύρους αποτελεσμάτων.....
 
Μαριε οι αποκλίσεις στην ταχύτητα είναι μεγάλες νομίζω τουλάχιστον για ένα φυσίγγι ιδιογομωσης.... Αν ήταν και τα 2 φυσίγγια εμπορίου δεν θα μου έκανε εντύπωση λόγω του ότι δε ζυγίζονται αλλά ογκομετρουντε...Αν ομως είναι ιδιογομωσης φταίει το ασταθές καψυλι...
Ίσως να είμαι και τελείως εκτός θέματος....αυτά είδα εγώ....big smile.
Στράτο φίλε μου, μΕ φαίνεται ότι πετάς στα ίδια ιδιογομωτικά συννεφάκια που πετούσα κάποτε.....
Και οι ιδιογομωτές ογκομετρούν ειδικά όταν γεμίζουν ποσότητες, ελάχιστοι ζυγίζουν ένα - ένα τα υλικά....
Κάποτε ζήτησα από ιδιογομωτές (και μη) μέλη άλλου φόρουμ να μου στείλουν στοιχεία από δοκιμές τους να τους πω βαθμολογίες...
Στείλτε τα καλύτερά σας είπα.... ε, λοιπόν μάλλον απογοήτευσα πολύ κόσμο.... απογοητευτικα όμως και εγώ πολύ ....... τόσο οι αποδόσεις αλλά και η ομοιομορφία (που περίμενα ότι θα είναι τουλάχιστον καλή) ήταν...............drunk.
 
Καλημερα Γιαννη μου!!! Το εχω ξανα πει....και το εχω ''ψαξει'' το συγκεκριμενο φυσιγγιο....Για μενα το
χαρακτηριζει η ασταθια του!!!
Νίκο βουνό με βουνό δεν σμίγει... έψαξα τα κιτάπια μου
Είχα απορρίψει τον προκάτοχό του ακριβώς λόγω "αστάθειας" - είχα βρει μεγάλες αποκλίσεις...
3+1 βολές με φουλ τσοκ 4 διαφορετικά αποτελέσματα - αποδόσεις, πριν τα δοκιμάσω είχα ρίξει από το κουτί καμιά 5-6 φυσίγγια σε κυνήγι φάσσας και -δυστυχώς πέρδικας (δεν πήρα πούπουλο) και τα υπόλοιπα πήγαν σε κάργιες.. έτος 1993-94

Βασίλη συγχωριανέ μου, σε εσένα πέφτει το βάρος λεβέντη μου να μας αποδείξεις εάν το φτιάξανε ή εάν εξακολουθεί να είναι.... 1639038308662.png

ρίχνεις 2-3 με full 2-3 με LM και το ξανασυζητάμε....
 
Last edited:
Όταν το οπλο στέλνει τα σκάγια εκεί που πρέπει κ όχι αλλού (εννοώ να τουφεκαει ίσια)
Κ όταν είναι σωστά στημένο πάνω μας λίγο ρόλο παίζει η συγκέντρωση.
Τα περισσότερα θηράματα σε λογικές αποστάσεις θα πέσουν.
Οχι φίλε Στέλιο, εαν έχεις ανεπαρκή συγκέντρωση μπορεί το θήραμα να περάσει αλώβητο μέσα από την τουφεκιά κι ας έχεις σκοπευσει καλά... μάλλον κάτι άλλο θα ήθελες να πεις
Επισης το 80% η το 70% που θα βγαλει ενα φυσιγγι δεν μου λεει κατι το ιδιαιτερο, εχω ενα συγκεκριμενο οριο στις δοκιμες που εχω κανει στα σκαγια που πρεπει να εχει ο κυκλος για να πεσει σιγουρα μια φασσα.
Ας πουμε πως το ταδε φυσιγγι στα 40 μετρα βαζει 130 σκαγια στον κυκλο στα 50 η στα 55 μετρα βαζει προφανως αρκετα λιγοτερα, αλλα αν εισαι πανω στο πουλι θα πεσει και στα 55 σαφεστατα με πολυ μικροτερο ποσοστο συγκεντρωσεις στον κυκλο.
ΑΛεξ, ακριβώς αυτά τα 130 σκάγια στον κύκλο είναι το ποσοστό συγέντρωσης που πρέπει να σου λέει πολλά, το ζήτημα είναι να είναι όσον το δυνατόν πιο ισοκατανεμημένα
Ότι και να λέμε η τουφεκιά είναι τρισδιάστατη και ο στόχος μονοδιάστατη απεικόνιση και ακίνητος καθώς η κάθε κανη είναι διαφορετική κα........... καταλαβαίνουμε όλοι ότι δεν υπάρχει καμία σταθερή μετάβλητη ούτε η σταθερή σου κανη γιατί συμπεριφέρεται αλλιώς στο κρύο Αλί ς στη ζέστη αλλιώς όταν καεί από 15 συνεχόμενες ντουφεκιες επομένως όλα τα συμπεράσματα αφορούν συγκεκριμένη χρονική στιγμή με συγκεκριμένα προϊόντα άρα όλα είναι υποθετικά ......
Γιάννη τα περι τρισδιάστατης τουφεκιάς μην σε πολύ απασχολούν, ΄τα περί "ουράς" της ατράκτου των σκαγίων που μελέτησε επιστάμενα ο αείμνηστος Μπρίστερ έχει αποδειχθεί ότι είναι ανευ πρακτικής ουσίας... μπορούμε κάλλιστα να θεωρήσουμε ότι όταν η τουφεκιά συναντά το θήραμα είναι "δισδιάστατη" λόγω υπερβολικής ταχυτητας των σκαγίων μικρής ταχύτητας του θηράματος.
κατά τα άλλα συμφωνώ μαζίσου όλα ευμετάβλητα είναι.. εκεί είναι και η ομορφιά της βλητικής....
γεια μααααααας χικ
 
Στράτο φίλε μου, μΕ φαίνεται ότι πετάς στα ίδια ιδιογομωτικά συννεφάκια που πετούσα κάποτε.....
Και οι ιδιογομωτές ογκομετρούν ειδικά όταν γεμίζουν ποσότητες, ελάχιστοι ζυγίζουν ένα - ένα τα υλικά....
Κάποτε ζήτησα από ιδιογομωτές (και μη) μέλη άλλου φόρουμ να μου στείλουν στοιχεία από δοκιμές τους να τους πω βαθμολογίες...
Στείλτε τα καλύτερά σας είπα.... ε, λοιπόν μάλλον απογοήτευσα πολύ κόσμο.... απογοητευτικα όμως και εγώ πολύ ....... τόσο οι αποδόσεις αλλά και η ομοιομορφία (που περίμενα ότι θα είναι τουλάχιστον καλή) ήταν...............drunk.

Καλημερα Μαριε καλέ μου φιλε!!!! Η γνωμη μου ειναι η εξης. Σημαντικο ρολο το πως γεμιζει ο καθε
ενας.....Υπαρχουν ιδιογομωτες που δεν δινουν σημασια στην λεπτομερεια.... ΠΧ το ιδιο υψος στους καλυκες..........αυτο εχει αντικυπο στην αποδοση την φυσιγγιων τους....Ειναι αρκετες οι λεπτομερειες που
πρεπει να προσεξει ενας ιδιογομωτης....ειδικοτερα στο αστεροειδες κλεισιμο....
Στο ρελιαστο τα πραγματα ειναι ποιο απλα .
Ενας ιδιογομωτης που ξερει ''τι γεμιζει''.....και ενα ενα στο χερι....οι αποκλισεις ειναι πολυ μικρες εως
μηδενικες.....και σε ταχυτητες και σε αποδοση φιλε!!!! :)

ΥΓ.Κρινε απο τον εαυτο σου....εαν θελεις να βγαλεις σταθερο φυσιγγιο μπορεις να το κανεις...και οι
αποκλισεις να ειναι μηδενικες και εως μεχρι 1% που δεν λεει τιποτα αυτο το 1% . ;)
 
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Ο Μ.Ο.!!!! ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ "ΦΑΝΤΑΣΙΑ" ΜΑΣ!!
Δεν είναι λάθος να λαμβάνουμε υπ' όψιν το μέσο όρο.
Υπάρχουν όμως και δύο άλλοι παράγοντες που πρέπει να συνεκτιμηθούν:
1. Extreme Spread (ES). Όπως φαίνεται στα δύο παραδείγματα που έθεσες.
2. Standard Deviation (SD). Ο σημαντικότερος παράγοντας ομοιομορφίας όσον αφορά τις ταχύτητες.
https://northamericanarms.com/ballistics/stddev/
Έτσι έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα της βλητικής απόδοσης του φυσιγγίου.
 
Καλημερα Μαριε καλέ μου φιλε!!!! Η γνωμη μου ειναι η εξης. Σημαντικο ρολο το πως γεμιζει ο καθε
ενας.....Υπαρχουν ιδιογομωτες που δεν δινουν σημασια στην λεπτομερεια.... ΠΧ το ιδιο υψος στους καλυκες..........αυτο εχει αντικυπο στην αποδοση την φυσιγγιων τους....Ειναι αρκετες οι λεπτομερειες που
πρεπει να προσεξει ενας ιδιογομωτης....ειδικοτερα στο αστεροειδες κλεισιμο....
Στο ρελιαστο τα πραγματα ειναι ποιο απλα .
Ενας ιδιογομωτης που ξερει ''τι γεμιζει''.....και ενα ενα στο χερι....οι αποκλισεις ειναι πολυ μικρες εως
μηδενικες.....και σε ταχυτητες και σε αποδοση φιλε!!!! :)

ΥΓ.Κρινε απο τον εαυτο σου....εαν θελεις να βγαλεις σταθερο φυσιγγιο μπορεις να το κανεις...και οι
αποκλισεις να ειναι μηδενικες και εως μεχρι 1% που δεν λεει τιποτα αυτο το 1% . ;)
Νίκο μην μπερδεύεσαι!
μην κρίνεις τα αλλότρια εξ ιδίων!!!!
Για τον μέσο ιδιογόμωση μιλάω όπως και για τον μέσο σκοπευτή τον μέσο κυνηγό κ.ο.κ.
Εσύ φιλαράκι μου έχεις φτάσει ψηλά στην ιδιογόμωση και με αποδείξεις, φυσικά θα γεμίζεις πιο σταθερά φουσέκια
ΕΣΥ όμως όχι ο μέσος ιδιογομωτής.....

Υ.Γ. όταν είδα τι στρακαστρούκες γέμιζαν οι άλλοι που υποτίθεται ήταν φυσιγγάρες κατάλαβα ότι "κάτι κάνω" κι εγώ ο έρμος....
Από σταθερότητα, λες να τα πάω άσχημα, όταν ζυγίζω και γεμίζω ένα - ένα π.χ. 1,42Χ31,8;;;; αφού το ξέρεις πόσο ψυρίζω την μαϊμού τα 'χουμε πει..... γεμίζω 10 στον χρόνο που γεμίζουν τα φιλαράκια μου 100.... ογκομετρικά δεν δουλεύω και τα μετρίδια κάθε μέτρηση ζύγισμα.... μέχρι 5% στις αποδόσεις αποδεκτό είναι, στις ταχύτητες μέχρι 2 άντε 3%......
 
Δεν είναι λάθος να λαμβάνουμε υπ' όψιν το μέσο όρο.
Υπάρχουν όμως και δύο άλλοι παράγοντες που πρέπει να συνεκτιμηθούν:
1. Extreme Spread (ES). Όπως φαίνεται στα δύο παραδείγματα που έθεσες.
2. Standard Deviation (SD). Ο σημαντικότερος παράγοντας ομοιομορφίας όσον αφορά τις ταχύτητες.
https://northamericanarms.com/ballistics/stddev/
Έτσι έχουμε πιο ολοκληρωμένη εικόνα της βλητικής απόδοσης του φυσιγγίου.
Σαφώς και δεν είναι λάθος!!!
Σαφώς και πρέπει να το λαμβάνουμε υπόψη..
απλά Λευτέρη κάπου "απλοποιώ" τα πράγματα για να γίνομαι κατανοητός από όλους

περισσότερο ήθελα αν αναδείξω το ζήτημα της αναγραφής του Μ.Ο. ταχυτήτων στα εμπορικά φυσίγγια που - συνήθως - είναι αποπροσανατολιστικός

η μέγιστη ταχύτητα (ES) και βασικά η τυπική απόκλιση (SD) είναι το "κλου" της υπόθεσης
 
πολύ καλύτερα το έθεσε ο Βασίλης με τις τυπικές αποκλίσεις 5,26 vs 9,49
Το Α λοιπόν φυσίγγι μας δίνει πιο ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΑ αποτελέσματα ή (αν θέλετε) είναι πιο "σταθερό" από το Β
και τα δύο όμως είναι αποδεκτά φυσίγγια...
Οποιοδήποτε φυσίγγιο βγάζει SD κάτω το 10, είναι απλά άψογο.
Λευτέρη ούτε βαλτός να ήσουν.... :)
φυσίγγια με τυπικές αποκλίσεις 5,26 και 9,49 δεν είναι απλώς "αποδεκτά" είναι κάτι παραπάνω.....
αλλά έλα μου να πείσω τους φίλους που μας διαβάζουν ότι και το Β είναι πολύ καλό;;;;
άσε να το πάω λάου - λάου, με "απλοικό" τρόπο και θα φτάσουμε και στην λεπτομέρεια της λεπτομέρειας.....

Το Α έχει απόκλιση 1,37% και το Β 2,37%
 
Βασίλη συγχωριανέ μου, σε εσένα πέφτει το βάρος λεβέντη μου να μας αποδείξεις εάν το φτιάξανε ή εάν εξακολουθεί να είναι.... View attachment 37324

ρίχνεις 2-3 με full 2-3 με LM και το ξανασυζητάμε....
Χριστούγεννα θα έχει πολλά φυσέκια ... θα έχω χρόνο.
Να είμαστε καλά μέχρι τότε.

Το excel παραπάνω για την μείωση του ποσοστού συγκέντρωσης λόγω τραβέρσας και ατράκτου το έφτιαξα για τον φίλο μου τον @Alex76
Άλεξ καταρχήν αντέγραψα τους υπολογισμούς και τους πίνακες του Lowry, επικεφαλής βλητικός στην Winchester.

Ότι βλέπεις στο ακίνητο χαρτί αφαιρείς (στην χειρότερη περίπτωση) ένα 5-7%.

Το θήραμα δεν "ψαρεύει σκάγια" (αν το κατάλαβα σωστά, μπορεί και να μην το κατάλαβα).

Όταν δοκιμάζεις στα 36μ και βρίσκεις ποσοστό 70% τότε σε τραβέρσα να υπολογίζεις ένα 66,5%.
Το excel δίνει τα ακριβή νούμερα αλλά κράτα το 5-7% στην χειρότερη περίπτωση.

Το "καλό" εμπορικό φυσέκι είναι δυσεύρετο.
Τι εννοούμε όμως με το "καλό";;;;
Αυτό που σκοτώνει καλά και έχω πολλές επιτυχίες, θα μου πείτε.
Σας προτρέπω να δοκιμάσετε ένα φυσίγγι που θεωρείτε "καλό" στο χαρτί στα 36.5μ.
Ίσως εκπλαγείτε με αυτό που θα δείτε.
Ο πίνακας λέει όλη την αλήθεια όταν ξέρεις τι πρέπει να κοιτάξεις.
 
Ένα φυσιγγιο γεμισμένο σχολαστικά στο χέρι με μέτρηση ακριβή πυρίτιδας, σκαγιων, και με κάλυκες κομενους και ρελιασμενους στο ίδιο ακριβώς ύψος, δίνει ταχύτητες +_ 5 μέτρα/ δευτερόλεπτο. Αν επιπλέον η πυρίτιδα είναι από τις πιο <<ομοιογενείς >>,και τα καψυλια από τα πιο σταθερά και ζυγισμενα με μεγάλη ακρίβεια, και η γόμωση είναι στο ανω όριο γραμμαρίων και πιέσεων, +_ 1 μέτρο/ δευτερόλεπτο είναι εφικτό.
 

Στράτο φίλε μου, μΕ φαίνεται ότι πετάς στα ίδια ιδιογομωτικά συννεφάκια που πετούσα κάποτε.....
Και οι ιδιογομωτές ογκομετρούν ειδικά όταν γεμίζουν ποσότητες, ελάχιστοι ζυγίζουν ένα - ένα τα υλικά....
Κάποτε ζήτησα από ιδιογομωτές (και μη) μέλη άλλου φόρουμ να μου στείλουν στοιχεία από δοκιμές τους να τους πω βαθμολογίες...
Στείλτε τα καλύτερά σας είπα.... ε, λοιπόν μάλλον απογοήτευσα πολύ κόσμο.... απογοητευτικα όμως και εγώ πολύ ....... τόσο οι αποδόσεις αλλά και η ομοιομορφία (που περίμενα ότι θα είναι τουλάχιστον καλή) ήταν...............drunk.
Οταν λες αποδόσεις εννοείς την ισοκατανομή ή την ωραία κατανομή , τη συγκέντρωση και αν μπορούσες να δεις ταχύτητα, οκ συμφωνώ... αλλά τι γίνεται με όλα τα υπόλοιπα που δεν βλέπουμε; Αν ζητούσες από έμπειρους ιδιογομωτες να κάνεις πάλι μια αξιολόγηση στις τουφεκιές τους τι θα έβλεπες; τι περιμένεις από μένα π.χ. που αντιγράφω ένα σετ απ' από σένα και χωρίς δοκιμες πάω και κυνηγάω;
Μετά από καιρό έμαθα να δίνω σημασία σε λίγους,και να αγνοω τους πολλούς σε ότι αφορά την ιδιογομωση...
Πέρσι είχα κάνει κάτι δοκιμές με 2 σετ απ' που έγραφε ο Garolini με mb32....δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω αυτά τα φυσίγγια με αυτά που είδα στον πινακα...αυτός όμως τα αξιολογησε με διαφορετικά κριτήρια από αυτά που είδα εγώ...
Μου αρέσει βέβαια να διαβάζω αυτά που γράφεις εσύ και κάποιοι άλλοι είτε εδώ είτε αλλού κι ας μη μπορώ να τα πιάσω στο 100% τώρα...μένουν γραμμένα και όταν πρέπει θα τα ξαναδιαβάσω.
 
Στρατό, για την κατανομή και όχι μόνο, μην ξεχνάμε τα σκάγια, όταν έχουμε παραμόρφωση και ίσως συσσωματωσεις ,ακολουθούν τις πιο παράξενες τροχιές, σαν χάρτινα αεροπλανακια ,έτσι το ίδιο σεταπ ένας το βρίσκει ικανοποιητικό, άλλος όχι.
 
Χριστούγεννα θα έχει πολλά φυσέκια ... θα έχω χρόνο.
Να είμαστε καλά μέχρι τότε.

Το excel παραπάνω για την μείωση του ποσοστού συγκέντρωσης λόγω τραβέρσας και ατράκτου το έφτιαξα για τον φίλο μου τον @Alex76
Άλεξ καταρχήν αντέγραψα τους υπολογισμούς και τους πίνακες του Lowry, επικεφαλής βλητικός στην Winchester.

Ότι βλέπεις στο ακίνητο χαρτί αφαιρείς (στην χειρότερη περίπτωση) ένα 5-7%.

Το θήραμα δεν "ψαρεύει σκάγια" (αν το κατάλαβα σωστά, μπορεί και να μην το κατάλαβα).

Όταν δοκιμάζεις στα 36μ και βρίσκεις ποσοστό 70% τότε σε τραβέρσα να υπολογίζεις ένα 66,5%.
Το excel δίνει τα ακριβή νούμερα αλλά κράτα το 5-7% στην χειρότερη περίπτωση.

Το "καλό" εμπορικό φυσέκι είναι δυσεύρετο.
Τι εννοούμε όμως με το "καλό";;;;
Αυτό που σκοτώνει καλά και έχω πολλές επιτυχίες, θα μου πείτε.
Σας προτρέπω να δοκιμάσετε ένα φυσίγγι που θεωρείτε "καλό" στο χαρτί στα 36.5μ.
Ίσως εκπλαγείτε με αυτό που θα δείτε.
Ο πίνακας λέει όλη την αλήθεια όταν ξέρεις τι πρέπει να κοιτάξεις.
Το χαρτι σιγουρα σου λεει παρα πολλα, η γνωμη μου ειναι οτι ο στοχος θα ψαρεψει σκαγια γι αυτο και οι μακρινες τραβερσες πχ σε πουλι ειναι πολυ πιο ευκολες απο ενα καθιστο πουλι.
Με τα excel δεν το εχω με τιποτα...αυτα ολα που γραφω εχουν βγει απο δοκιμες στο κυνηγι τις φασσας και μερικες φορες σε τσιχλας που πηγαινω πλεον σπανια
 
Το χαρτι σιγουρα σου λεει παρα πολλα, η γνωμη μου ειναι οτι ο στοχος θα ψαρεψει σκαγια γι αυτο και οι μακρινες τραβερσες πχ σε πουλι ειναι πολυ πιο ευκολες απο ενα καθιστο πουλι.
Με τα excel δεν το εχω με τιποτα...αυτα ολα που γραφω εχουν βγει απο δοκιμες στο κυνηγι τις φασσας και μερικες φορες σε τσιχλας που πηγαινω πλεον σπανια
Δεν προσπαθώ να σε πείσω :)
Ήθελα να το φτιάξω καιρό και μου έδωσες την ευκαιρία.
Οι θεωρίες είναι θεωρίες και οι εμπειρίες εμπειρίες.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top