Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
View attachment 37215

Δεν φτιάχνεις σταθερό φυσίγγι.
Έχει μεγαλύτερη τυπική απόκλιση :)

Ο Νίκος φτιάχνει πιο σταθερό (και με tecna) !!!

Ή αν το θες λίγο διαφορετικά πολλαπλασιάζουμε την δική σου τυπική απόκλιση επί 3 άρα 28.5m/s οπότε αν έχεις φτιάξει 10000 φυσίγγια και τα μετρήσεις και τα 10000 στο 99% θα βρείς ταχύτητες από 399-28,5= 370,5!!!!! μέχρι 399+28,5=427,5
Στο άλλο 1% θα βρεις τιμές έξω από αυτά τα όρια.

Κάπως έτσι πάει το πράγμα.
Κουφαλιτσα κουφαλιτσα‼️είχες δεν είχες μας έμαθες κ τι εστί τυπική απόκλιση ,που για να τη βρεις θα πρέπει πρώτα να βρεις την διακύμανση αυτών‼️‼️‼️‼️πως πέρασα στατιστική ρε γμτ
 
Νίκο καλημέρα,
το 40% είναι με 3,5 άστρα και το 80% με full.
===========
Για όλους ...

Ήθελα πολύ καιρό να γράψω τα παρακάτω περισσότερο για τους νέους κυνηγούς.

Μέχρι το 1986 έριχνα με ένα δίκανο rigarmi F και XF 75cm. Το κλαμπάνι πήγαινε σύνεφο.
Φίλος του πατέρα μου που κυνηγούσαμε μαζί είχε πολύ περισσότερες επιτυχίες. (Δεν ήταν και Ο σκοπευταράς)
Έριχνε με ανοιχτότερα τσοκ.

Το 1986 ο πατέρας μου αγόρασε την Α303.
Κάνη 71cm με σταθερό τσοκ Full.
To κλαμπάνι συνεχίστηκε από εμένα.
Μιλάμε πάντα για το μέσο όρο των καρπώσεων και για διαφορετικά θηράματα.

Το 1996 αγόρασα την 1187 βίδωσα το mod (3 άστρα) και δεν το έβγαζα σχεδόν ποτέ.
Οι επιτυχίες αυξήθηκαν κατακόρυφα.
Αυξήθηκε η σκοπευτική μου δεινότητα ;;;; όχι ... απλά, άνοιξα το τσοκ.

Πολύ πιο μετά o πατέρας μου καθώς δεν είναι δεινός σκοπευτής αποφάσισε ότι για τις αποτυχίες του έφταιγε το μήκος της κάνης της 303 (είναι κοντή και δεν κόβει, μου έλεγε).
Την πούλησε την κάνη και πήρε μια 75cm ευτυχώς με εσωτερικά τσοκ (μετά από δική μου παρέμβαση).
Καθώς δεν είχε ιδέα από τσοκ του βίδωσα τα 3* και του είπα ότι είναι το full.
Με είχε πρήξει ότι τώρα βάραγε πολύ καλύτερα και ότι είχε δίκιο για το μήκος της κάνης.
Εγώ φυσικά δεν του είπα τίποτα και γελούσα.
Πολύ πιο μετά του εξήγησα ότι είχα βιδώσει το 3*.
Τώρα πλέον δεν το αλλάζει ποτέ, μόνο στα παπιά βάζει το full.
Συνεχίζει όμως να πιστεύει ότι τα 75cm σκοτώνουν πολύ μακρύτερα από τα 71cm.

Τα παραπάνω είναι ενδεικτικά της αντίληψης που έχουμε όλοι μας για το συγκεντρωτικό φυσίγγι-όπλο-τσοκ.
Πρώτος εγώ Νίκο γιατί ακόμα και τώρα διστάζω να βάλω τον κύλινδρο γιατί σκέφτομαι "και αν μου βγαίνουν μακρύτερα τα πουλιά ;;;"
Δεν κουβαλάω όλα τα τσοκ μαζί στο κυνήγι (άλλο σφάλμα αυτό).

Αν ψάχνω υπερ-υπερ συγκεντρωτικό φυσίγγι για την Μ2 δεν είναι για τίποτα άλλο παρά για τα παπιά.
Δεν έχουν υψοφοβία τα άτιμα.
Στο βιντεάκι παραπάνω η αποτύπωση είναι με το δικό σου #4 50γρ, 85% συγκέντρωση με τον SG magnum.
Και 100% να έβγαζε ακόμα καλύτερα ... μόνο όμως για παπιά.

Το συγκεντρωτικό φυσίγγι χρειάζεται πολύ επιδέξια χέρια για να το αξιοποιήσουν.
Οι άλλοι σαν εμένα απλά τα ξοδεύουν :)


Βασιλη μου....ωραια ωραια και σωστα τα λες.....Τα ανοιχτα τσοκ εχουν τις περισσοτερες επιτυχιες...βεβαια
σε νορμαλ αποστασεις!!!

Εχω την δικη μου αποψη....Και λεω....Το συγκεντρωτικο φυσιγγιο εχει τα περισσοτερα συν. Το κανεις
οτι ''γουσταρεις'' .....εννοω ανοιγεις τσοκ και φερνεις στα μετρα σου.....
Το μη συγκεντρωτικο θα σε αναγκασει να δουλευεις 2* και φουλ τσοκ στα 40+ μετρα εκει δλδ που
με το συγκεντρωτικο δουλευεις 3* αστρα....και για ποιο κοντα 4* αστρα και κυλινδρο....

Ολα τα φυσιγγια στα 40 + μετρα θελουν ''χερια''.....Για μενα ειναι προτιμοτερο στα 50 μετρα ΠΧ με ενα
φυσιγγιο των 36 γραμμαριων Ν5 να εχω 165 σκαγια στο κυκλο δλδ 255-165 =65% συγκεντρωση
ΠΑΡΑ να εχω 255 -102 = 40% συγκεντρωση....

Ασχετα με τι σκοπευτικες ικανοτητες εχει ο καθε ενας.....τα περισσοτερα σκαγια στα πολλα μετρα ειναι
πλεονεκτημα....και οχι μειονεκτημα.....και αυτο φιλε το λεει και η λογικη μου.
Με 102 σκαγια στον κυκλο η φασσα γλυτωνει...λογω αποσταστασης ( κενα ) των σκαγιων....με 165 σκαγια
ομως δεν γλυτωνει....αυτο ειναι σιγουρο....φιλε!!! :)
 
Όταν το οπλο στέλνει τα σκάγια εκεί που πρέπει κ όχι αλλού (εννοώ να τουφεκαει ίσια)
Κ όταν είναι σωστά στημένο πάνω μας λίγο ρόλο παίζει η συγκέντρωση.
Τα περισσότερα θηράματα σε λογικές αποστάσεις θα πέσουν.
Αυτο ακριβως!
Οπως επισης αν ξερεις να βαλεις την σωστη προσκοπευση στα μετρα που θα τουφεκισεις παλι θα πεσουν, αν μενεις πισω τα καλυτερα ποσοστα να εχεις δεν θα παρεις τιποτα...

Επισης το 80% η το 70% που θα βγαλει ενα φυσιγγι δεν μου λεει κατι το ιδιαιτερο, εχω ενα συγκεκριμενο οριο στις δοκιμες που εχω κανει στα σκαγια που πρεπει να εχει ο κυκλος για να πεσει σιγουρα μια φασσα.

Ας πουμε πως το ταδε φυσιγγι στα 40 μετρα βαζει 130 σκαγια στον κυκλο στα 50 η στα 55 μετρα βαζει προφανως αρκετα λιγοτερα, αλλα αν εισαι πανω στο πουλι θα πεσει και στα 55 σαφεστατα με πολυ μικροτερο ποσοστο συγκεντρωσεις στον κυκλο.

Και μη μου πειτε οτι ειναι τυχαιες καταβολες γιατι οταν κατι ειναι επαναλαμβανομενο δεν ειναι τυχαιο, οπως ειπε και ο Στελιος αν ριχνει το οπλο ισια και βεβαιως ξερεις που να ριξεις αλλαζουν πολλα θεωρητικα στατιστικα.
 
Το συγκεντρωτικό φυσίγγι χρειάζεται πολύ επιδέξια χέρια για να το αξιοποιήσουν.
Οι άλλοι σαν εμένα απλά τα ξοδεύουν :)
Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια, είχε γράψει ο Ross Seyfried ότι έκανε προπόνηση πριν κυνηγήσει μεγάλα θηράματα (στην Αφρική) με ένα αλληλεπίθετο φουλ τσοκ με τηλεσκόπιο σε ψηλωμένα πουλιά
Επίσης και στο τραπ!!!
 
Βασιλη μου....ωραια ωραια και σωστα τα λες.....Τα ανοιχτα τσοκ εχουν τις περισσοτερες επιτυχιες...βεβαια
σε νορμαλ αποστασεις!!!

Εχω την δικη μου αποψη....Και λεω....Το συγκεντρωτικο φυσιγγιο εχει τα περισσοτερα συν. Το κανεις
οτι ''γουσταρεις'' .....εννοω ανοιγεις τσοκ και φερνεις στα μετρα σου.....
Το μη συγκεντρωτικο θα σε αναγκασει να δουλευεις 2* και φουλ τσοκ στα 40+ μετρα εκει δλδ που
με το συγκεντρωτικο δουλευεις 3* αστρα....και για ποιο κοντα 4* αστρα και κυλινδρο....

Ολα τα φυσιγγια στα 40 + μετρα θελουν ''χερια''.....Για μενα ειναι προτιμοτερο στα 50 μετρα ΠΧ με ενα
φυσιγγιο των 36 γραμμαριων Ν5 να εχω 165 σκαγια στο κυκλο δλδ 255-165 =65% συγκεντρωση
ΠΑΡΑ να εχω 255 -102 = 40% συγκεντρωση....

Ασχετα με τι σκοπευτικες ικανοτητες εχει ο καθε ενας.....τα περισσοτερα σκαγια στα πολλα μετρα ειναι
πλεονεκτημα....και οχι μειονεκτημα.....και αυτο φιλε το λεει και η λογικη μου.
Με 102 σκαγια στον κυκλο η φασσα γλυτωνει...λογω αποσταστασης ( κενα ) των σκαγιων....με 165 σκαγια
ομως δεν γλυτωνει....αυτο ειναι σιγουρο....φιλε!!! :)
Όλοι δίκιο έχουμε.

Ξεκινάμε με το όλοι είμαστε καλοί σκοπευτές και το κέντρο του κύκλου θα πέσει στο πουλί.
Δεν είναι έτσι.
Όλοι κάνουμε σκοπευτικά σφάλματα που δεν είναι πάντα τα ίδια.
Η φάσσα θέλει 110-150 σκάγια στον κύκλο όσο το δυνατόν ομοιόμορφα κατανεμημένα.
Είτε την τουφεκίσεις στα 25μ είτε στα 70μ.
Οτιδήποτε περισσότερο θα αφαιρέσει σκάγια από το εξωτερικό του κύκλου και θα μειώσει τα ποσοστά κάρπωσης.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙ ΤΙΣ ΦΑΣΣΕΣ ΟΥΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΦΥΣΙΓΓΙ ΚΑΙ ΤΣΟΚ.
Μπορεί να σε πάρουν καβάλα και να τουφεκίσεις στα 20μ μπορεί και στα 50μ και μετά πάλι στα 20μ.
Οπότε υπάρχουν 3 λογικές.
Βιδώνω XF και φυσίγγι που μου δίνει 135 σκάγια στα 50μ ξέροντας ότι μπορεί να χάσω κοντινές ή βιδώνω 5* και φυσίγγι που μου δίνει 135 σκάγια στον κύκλο στα 20μ ξέροντας ότι μπορεί να χάσω τις μακρυνές.
Η τρίτη είναι η μέση λύση. Τσοκ και φυσίγγι με 135 σκάγια στο μέσον της απόστασης από 20 μέχρι 50μ.
Δεν έχεις άδικο, αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις τσοκ όταν βλεπεις το θήραμα.
Όλοι έχετε συνταγές για φυσίγγια από 10μ μεχρι 50μ.
Το λογικό είναι να εχεις στην ζώνη σου 3 ειδών φυσίγγια, για κοντά, για μέτρια απόσταση και για μακρυά και να παίζεις με τα φυσίγγια αντί να παίζεις με τα τσοκ και το υπερσυγκενρωτικό φυσίγγι.
Κάνω λάθος ;

Τα παπιά είναι άλλη συζήτηση. ;)

Οι φάσσες τουφεκιούνται γενικά μακρυά.
Αυτό συμβαίνει γιατί υπάρχουν πολλοί κυνηγοί και ο καθένας προσπαθεί να καρπωθεί φάσσα κάθε φορά που θα περάσει από πάνω του ... κλασσικό το ρητό "σάμπως θα την ξαναδώ" ή " σιγά μην την αφήσω για τον παραδίπλα"
Και εγώ τουφέκισα στα 80μ μπουλούκι με #2 και έπεσε μια με σκάγι στον λαιμό.
Στα 30μ με την τουφεκιά πάνω τους πέφτουν και με Lambro :)
 
Last edited:
Όλοι δίκιο έχουμε.

Ξεκινάμε με το όλοι είμαστε καλοί σκοπευτές και το κέντρο του κύκλου θα πέσει στο πουλί.
Δεν είναι έτσι.
Όλοι κάνουμε σκοπευτικά σφάλματα που δεν είναι πάντα τα ίδια.
Η φάσσα θέλει 110-150 σκάγια στον κύκλο όσο το δυνατόν ομοιόμορφα κατανεμημένα.
Είτε την τουφεκίσεις στα 25μ είτε στα 70μ.
Οτιδήποτε περισσότερο θα αφαιρέσει σκάγια από το εξωτερικό του κύκλου και θα μειώσει τα ποσοστά κάρπωσης.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙ ΤΙΣ ΦΑΣΣΕΣ ΟΥΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΦΥΣΙΓΓΙ ΚΑΙ ΤΣΟΚ.
Μπορεί να σε πάρουν καβάλα και να τουφεκίσεις στα 20μ μπορεί και στα 50μ και μετά πάλι στα 20μ.
Οπότε υπάρχουν 3 λογικές.
Βιδώνω XF και φυσίγγι που μου δίνει 135 σκάγια στα 50μ ξέροντας ότι μπορεί να χάσω κοντινές ή βιδώνω 5* και φυσίγγι που μου δίνει 135 σκάγια στον κύκλο στα 20μ ξέροντας ότι μπορεί να χάσω τις μακρυνές.
Η τρίτη είναι η μέση λύση. Τσοκ και φυσίγγι με 135 σκάγια στο μέσον της απόστασης από 20 μέχρι 50μ.
Δεν έχεις άδικο, αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις τσοκ όταν βλεπεις το θήραμα.
Όλοι έχετε συνταγές για φυσίγγια από 10μ μεχρι 50μ.
Το λογικό είναι να εχεις στην ζώνη σου 3 ειδών φυσίγγια, για κοντά, για μέτρια απόσταση και για μακρυά και να παίζεις με τα φυσίγγια αντί να παίζεις με τα τσοκ και το υπερσυγκενρωτικό φυσίγγι.
Κάνω λάθος ;
Την φασσα Βασιλη σπανια θα την τουφεκισεις στα 20 μετρα που αναφερεις, στο 90% οι τουφεκιες της ειναι μακρινες, οπως ξερεις ειμαι η περιπτωση του xf με καλες συγκεντρωσεις στα 50 μετρα αλλα αν κατσει και καμια κοντινη που λες παλι θα πεσει αλλα θα εχει αρπαξει πολλα σκαγια.

Τωρα για τα 110-150 σκαγια στον κυκλο που χρειαζεται για ολα τα μετρα διαφωνω καθετα φιλε, αυτα τα γραφω γιατι τα εχω δει στο κυνηγι παρα πολλες φορες, καλες οι μεγαλες συγκεντρωσεις αλλα το θηραμα ειναι σε κινηση και ψαρευει σκαγια, αλλο ο σταθερος στοχος κι αλλο ο κινουμενος.

Μια καλη συγκεντρωση σιγουρα χρειαζεται αλλα το παν ειναι να στειλεις την τουφεκια σου εκει που πρεπει ασχετα αν ειναι 20 40 60+ μετρα, τωρα οσον αφορα τα κλειστα τσοκ θελουν απλα λιγο συνηθεια και μετα δεν τα αλλαζεις με τιποτα.
 
Όλοι δίκιο έχουμε.

Ξεκινάμε με το όλοι είμαστε καλοί σκοπευτές και το κέντρο του κύκλου θα πέσει στο πουλί.
Δεν είναι έτσι.
Όλοι κάνουμε σκοπευτικά σφάλματα που δεν είναι πάντα τα ίδια.
Η φάσσα θέλει 110-150 σκάγια στον κύκλο όσο το δυνατόν ομοιόμορφα κατανεμημένα.
Είτε την τουφεκίσεις στα 25μ είτε στα 70μ.
Οτιδήποτε περισσότερο θα αφαιρέσει σκάγια από το εξωτερικό του κύκλου και θα μειώσει τα ποσοστά κάρπωσης.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙ ΤΙΣ ΦΑΣΣΕΣ ΟΥΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΦΥΣΙΓΓΙ ΚΑΙ ΤΣΟΚ.
Μπορεί να σε πάρουν καβάλα και να τουφεκίσεις στα 20μ μπορεί και στα 50μ και μετά πάλι στα 20μ.
Οπότε υπάρχουν 3 λογικές.
Βιδώνω XF και φυσίγγι που μου δίνει 135 σκάγια στα 50μ ξέροντας ότι μπορεί να χάσω κοντινές ή βιδώνω 5* και φυσίγγι που μου δίνει 135 σκάγια στον κύκλο στα 20μ ξέροντας ότι μπορεί να χάσω τις μακρυνές.
Η τρίτη είναι η μέση λύση. Τσοκ και φυσίγγι με 135 σκάγια στο μέσον της απόστασης από 20 μέχρι 50μ.
Δεν έχεις άδικο, αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις τσοκ όταν βλεπεις το θήραμα.
Όλοι έχετε συνταγές για φυσίγγια από 10μ μεχρι 50μ.
Το λογικό είναι να εχεις στην ζώνη σου 3 ειδών φυσίγγια, για κοντά, για μέτρια απόσταση και για μακρυά και να παίζεις με τα φυσίγγια αντί να παίζεις με τα τσοκ και το υπερσυγκενρωτικό φυσίγγι.
Κάνω λάθος ;
Νομίζω πως ούτε με τα φυσίγγια είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό να παίζεις, άλλο πρώτο, άλλο δεύτερο άλλο τρίτο. Στη θεωρία όλα όσα έχεις γράψει είναι σωστά, ή τουλάχιστον εμένα ναι με βρίσκουν σύμφωνο. Αλλά η πράξη είναι το κυνήγι, όχι η βλητική δοκιμή. Ένας καλός κυνηγός ξέρει το θήραμα που θα κυνηγήσει, το μέρος που θα κυνηγήσει, τον τρόπο που θα κυνηγήσει ώστε να τουφεκισει με καλές προϋποθέσεις και πιθανότητες σε ένα εύρος μικρότερο των ""10-50μ."" οπότε και να επιλέξει ΈΝΑ τσοκ ΈΝΑ φυσίγγι και να καρπωθεί πουλιά. Ούτε να μπερδεύεται και να παιδευεται με αποστάσεις, κατανομές, προσκοπευσεις που θα τον κάνουν να χάσει τη μπάλα και να μην καταλαβαίνει τι του φταίει σε αποτυχίες, ενώ εναλλάσσει τσοκ ή/και φυσίγγια.
 
H άποψη των βλητικών είναι πως θέλουμε γύρω στο 70% συγκέντρωση για να έχουμε καταβολή θηράματος. Εγώ θα έλεγα και 60%!
Βάση αυτών και για βέλτιστες αποστάσεις με συμβατικά φυσίγγια προκύπτει ο παρακάτω πίνακας:

Tσόκ​
m​
Συγκέντρωση​
Κύλινδρος​
23
~70%​
Βελτ. Κυλινδ.​
27.5
~70%​
****​
29
~70%​
***​
32
~70%​
**​
34
~70%​
φουλ​
36
~70%​

το πρώτο φυσίγγι του Βασίλη με το 81% έχει κι άλλα μέτρα πιθανόν 45+, καλύπτει ένα εύρος από 25 έως 45 μ!
για παραπάνω μέτρα χρειάζονται ειδικές ικανότητες που - κακά τα ψέμματα - δεν τις έχουμε.....
εκτός το XXfull choke αγόρασα κάποτε (προ 10ετίας+) σε προσφορά 3 κουτιά φυσίγγια τύπου νολιμιτς, έχω ρίξει 7 σε θηράματα, πήρα 1 θήραμα - μια καθιστή κουρούνα, έριξα σε πάπια μες το νερό σε 80-90 μ την έχασα διότι είχε απόκλιση λόγω του τσοκ (ονομαστικο ΙΜ πραγματικό ντεμί 5/10) έριξα στο φτερό σε χηνάρια και φάσσες και πάπιες στα 100 μ που να βρω προσκόπευση;
άντε και να βρω 70% συγκέντρωση στα 70 μ (με όποιο τσοκ) να την κάνω τι; μόνο στα γουρούνια με δράμια την θέλω.....
 
μια που μιλάμε για μεσο όρο
μια βασική λεπτομέρεια:
π.χ. κάνουμε μια δοκιμή και μετράμε (συγκεντρώσεις, ισοκατανομές, ταχύτητες κ.ο.κ.)
ας πούμε κάνει μια δοκιμή ο φίλος μας ο Νίκος. Δοκιμάζει μια συνταγή του ρίχνει 5 φυσίγγια και του δίνουν 384 -392 - 388 - 381 -379 m/sec
M.O. = 384,8 m/sec
κάνει τώρα μια δοκιμή η αφεντομουτσουνάρα μου. Δοκιμάζω μια συνταγή και ρίχνω 5 φυσίγγια και παίρνω: 402 - 384 - 410 - 398 - 401 m/sec
M.O. = 399 m/sec

σκόπευα να το συνεχίσω, αλλά λέω να ακούσω τις γνώμες σας, για πείτε ωρέ βλάμηδες πως τα βλέπετε τα δυό φουσέκια; παρατηρήσεις; κι επανέρχομαι......

υ.γ. τα νούμερα των ταχυτήτων ΔΕΝ είναι τυχαία.....
κανένας άλλος εκτός του Βασίλη;
 
Όλοι δίκιο έχουμε.

Ξεκινάμε με το όλοι είμαστε καλοί σκοπευτές και το κέντρο του κύκλου θα πέσει στο πουλί.
Δεν είναι έτσι.
Όλοι κάνουμε σκοπευτικά σφάλματα που δεν είναι πάντα τα ίδια.
Η φάσσα θέλει 110-150 σκάγια στον κύκλο όσο το δυνατόν ομοιόμορφα κατανεμημένα.
Είτε την τουφεκίσεις στα 25μ είτε στα 70μ.
Οτιδήποτε περισσότερο θα αφαιρέσει σκάγια από το εξωτερικό του κύκλου και θα μειώσει τα ποσοστά κάρπωσης.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΙ ΤΙΣ ΦΑΣΣΕΣ ΟΥΤΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΦΥΣΙΓΓΙ ΚΑΙ ΤΣΟΚ.
Μπορεί να σε πάρουν καβάλα και να τουφεκίσεις στα 20μ μπορεί και στα 50μ και μετά πάλι στα 20μ.
Οπότε υπάρχουν 3 λογικές.
Βιδώνω XF και φυσίγγι που μου δίνει 135 σκάγια στα 50μ ξέροντας ότι μπορεί να χάσω κοντινές ή βιδώνω 5* και φυσίγγι που μου δίνει 135 σκάγια στον κύκλο στα 20μ ξέροντας ότι μπορεί να χάσω τις μακρυνές.
Η τρίτη είναι η μέση λύση. Τσοκ και φυσίγγι με 135 σκάγια στο μέσον της απόστασης από 20 μέχρι 50μ.
Δεν έχεις άδικο, αλλά δεν μπορείς να αλλάξεις τσοκ όταν βλεπεις το θήραμα.
Όλοι έχετε συνταγές για φυσίγγια από 10μ μεχρι 50μ.
Το λογικό είναι να εχεις στην ζώνη σου 3 ειδών φυσίγγια, για κοντά, για μέτρια απόσταση και για μακρυά και να παίζεις με τα φυσίγγια αντί να παίζεις με τα τσοκ και το υπερσυγκενρωτικό φυσίγγι.
Κάνω λάθος ;

Τα παπιά είναι άλλη συζήτηση. ;)

Οι φάσσες τουφεκιούνται γενικά μακρυά.
Αυτό συμβαίνει γιατί υπάρχουν πολλοί κυνηγοί και ο καθένας προσπαθεί να καρπωθεί φάσσα κάθε φορά που θα περάσει από πάνω του ... κλασσικό το ρητό "σάμπως θα την ξαναδώ" ή " σιγά μην την αφήσω για τον παραδίπλα"
Και εγώ τουφέκισα στα 80μ μπουλούκι με #2 και έπεσε μια με σκάγι στον λαιμό.
Στα 30μ με την τουφεκιά πάνω τους πέφτουν και με Lambro :)
Στη θεωρια ειναι καλη η πολυ συγγεντρωτικη τουφεκια αλλα στην πραξη ; Και δεν νομιζω να υπαρχει περιπτωση να μπορεις στον κυνηγοτοπο να καθεσαι και να " παιζεις " να αλλαζεις φυσιγγια και τσοκ, γιατι αστο δεν θα σε πλισιασει το θυραμα ουτε στο χιλιομετρο οποτε τουφεκας σε ολλα τα μετρα με το φυσιγγι και το τσοκ που εχεις στο τουφεκι σου με το δυκανο εχεις ενα πλεονεκτημα , και οσο για την καταβολη που λετε οτι χρειαζεται τοσα σκαγια στον κυκλο τον 70/εκ δεν ειναι και ολλα στανταρ δηλ αν εχει ενα φυσιγγι στα 50 μετρα π.χ 100 σκαγια στον κυκλο και εχεις μεινει λιγο πισω και πεσουν πανω τα 50+ αυτα που δεν μετρατε τα περιφεριακα ,τι παει να πει οτι δεν θα πεσει ?γιατι τα περιφεριακα δεν τα λογαριαζετε; Δεν εχουν πεσει παμπολα θυραματα μονο απο τα περιφεριακα σκαγια;
 
Η τοποθέτηση του τελείωσε και τη συζήτηση, τα μαθηματικά έδωσαν την απάντηση :)
:)
Με αυτά που γράφω εδώ θα νομίζετε ότι παίρνω και λάπτοπ για υπολογισμούς στο κυνήγι.
Είμαι πολύ "χύμα" τύπος.
1 όπλο, 1 τσοκ και ένα συνήθως φυσίγγι σε 2 διαφορετικά ίσως νούμερα.
Αυτό είναι όλο.
Θεωρητικά μιλάμε, αλλά όχι άσκοπα πιστεύω.
Όλο και κάτι καινούργιο μαθαίνουμε.
 
Αυτο-βελτιώθηκα λίγο σήμερα.
Έβγαλα κάτι βαρίδια από μια θήκη και έβαλα το briley F και τον κύλινδρο μέσα.
Η θήκη μπήκε στην θήκη του όπλου.
Στο όπλο το LM.
Αν αυτό δεν είναι επανάσταση τότε τι είναι :)

IMG_20211207_165132.jpg
 
μια που μιλάμε για μεσο όρο
μια βασική λεπτομέρεια:
π.χ. κάνουμε μια δοκιμή και μετράμε (συγκεντρώσεις, ισοκατανομές, ταχύτητες κ.ο.κ.)
ας πούμε κάνει μια δοκιμή ο φίλος μας ο Νίκος. Δοκιμάζει μια συνταγή του ρίχνει 5 φυσίγγια και του δίνουν 384 -392 - 388 - 381 -379 m/sec
M.O. = 384,8 m/sec
κάνει τώρα μια δοκιμή η αφεντομουτσουνάρα μου. Δοκιμάζω μια συνταγή και ρίχνω 5 φυσίγγια και παίρνω: 402 - 384 - 410 - 398 - 401 m/sec
M.O. = 399 m/sec

σκόπευα να το συνεχίσω, αλλά λέω να ακούσω τις γνώμες σας, για πείτε ωρέ βλάμηδες πως τα βλέπετε τα δυό φουσέκια; παρατηρήσεις; κι επανέρχομαι......

υ.γ. τα νούμερα των ταχυτήτων ΔΕΝ είναι τυχαία.....
Μαριε οι αποκλίσεις στην ταχύτητα είναι μεγάλες νομίζω τουλάχιστον για ένα φυσίγγι ιδιογομωσης.... Αν ήταν και τα 2 φυσίγγια εμπορίου δεν θα μου έκανε εντύπωση λόγω του ότι δε ζυγίζονται αλλά ογκομετρουντε...Αν ομως είναι ιδιογομωσης φταίει το ασταθές καψυλι...
Ίσως να είμαι και τελείως εκτός θέματος....αυτά είδα εγώ....big smile.
 
Την φασσα Βασιλη σπανια θα την τουφεκισεις στα 20 μετρα που αναφερεις, στο 90% οι τουφεκιες της ειναι μακρινες, οπως ξερεις ειμαι η περιπτωση του xf με καλες συγκεντρωσεις στα 50 μετρα αλλα αν κατσει και
Αυτό ισχύει μόνο για τον κάμπο στο βουνο στο βελανι τα πουλιά μπορεί και να σε φάνε, της περισσότερες φορές της τουφεκας κοντά. (αρκεί να ξέρεις καλά τον τόπο και να της παρακολούθησης καλά.)
 
Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια, είχε γράψει ο Ross Seyfried ότι έκανε προπόνηση πριν κυνηγήσει μεγάλα θηράματα (στην Αφρική) με ένα αλληλεπίθετο φουλ τσοκ με τηλεσκόπιο σε ψηλωμένα πουλιά
Επίσης και στο τραπ!!!
Σαν τον Seyfrried αρθρογράφος για όπλα δεν έχει υπάρξει στην Ευρώπη. Μια και ίσως βοηθήσει την συζήτηση, κυνηγούσε υδρόβια με browning BBS σε διαμετρημα 10 με φυσίγγια σουπερμαγκνουμ, και ορτυκια με μικρά διαμετρηματα,πάντα όμως έψαχνε το κατάλληλο νούμερο σκαγιων για το κάθε θήραμα όχι ένα για όλα, και τα γέμιζε ο ίδιος. Όπως έγραψε ο Βασίλης <<έπαιζε >> με διαφορετικά φυσίγγια και όχι με τα τσοκ.
 
Αυτό το χω συναντήσει το 1985 Σεπτέμβρη στη Μάνη είχε κατεβεί ένας Ξένιος για τη περιοχή για τρυγονες κυνηγούσε με μια γουινστιστερ καρτερι είχε πουλάκια και κάθε τόσο άκουγες αν ερχόταν ψηλότερα κάνα πουλί χραπ χραπ το κλείστρο άλλαζε φυσίγγι και πήγε κοντά ένας θείος μετά είχε διαφορετικά νούμερα φυσίγγιων τουλάχιστον 4/5 αλλά ήταν συχνό και είχε και μεγάλη επιτυχία τη συγκεκριμένη μέρα δεν ξέρω αν έτυχε .
 
Άραγε τι διαφορά θα βγάλει στον πίνακα μια κάννη ζεστή από μια κρύα ?
Αν με τον όρο ζέστη εννοείς μια κάνη που έχει ρίξει ας πούμε 20 τουφεκιές μαζεμένες κ ζεματαει θα σου πω ότι δίνει στον ταχογραφο 20 m/s υψηλότερη ταχύτητα κ στον πίνακα 10% περίπου χαμηλότερη συγκέντρωση...
 
Σαν τον Seyfrried αρθρογράφος για όπλα δεν έχει υπάρξει στην Ευρώπη. Μια και ίσως βοηθήσει την συζήτηση, κυνηγούσε υδρόβια με browning BBS σε διαμετρημα 10 με φυσίγγια σουπερμαγκνουμ, και ορτυκια με μικρά διαμετρηματα,πάντα όμως έψαχνε το κατάλληλο νούμερο σκαγιων για το κάθε θήραμα όχι ένα για όλα, και τα γέμιζε ο ίδιος. Όπως έγραψε ο Βασίλης <<έπαιζε >> με διαφορετικά φυσίγγια και όχι με τα τσοκ.
Η μεγάλη του αδυναμία όμως ήταν ένα πλαγιόκανο 10άρι Beretta.
Θυμάμαι ότι έπαιρνα το περιοδικό G&A μόνο για να διαβάζω τα άρθρα του.
Μετά πήγε στο Handloader Magazine και έπαιρνα εκείνο.
Μετά σταμάτησε να γράφει και σταμάτησα να παίρνω περιοδικά (ήρθε και το internet).
Τελευταία έγραφε στο Double Gun Journal.
Κάποτε που έτυχε να γνωριστούμε και να κουβεντιάσουμε, μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον άνθρωπος και γνώστης όλων των τύπων των σπορ όπλων, παρ' όλη τη διαφορετική άποψη που είχε ο μακαρίτης Σιάτος γι' αυτόν.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top