Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παλιά δοκιμή αλλά με επιπλέον στοιχεία ισοκατανομής και κενών 12,5cm καθώς και αντικειμενική αξιολόγηση αυτών
Ευχαριστώ τον Μάριο @Prowler® για τις πληροφορίες που μου έδωσε.
Μάριε, σωστά τα έβαλα τα κενά ;;;;

ps
Έβαλα 2 σκάγια τέρμα αριστερά γιατί υπήρχε κενό στο χαρτόνι και δεν μου άρεσε :)
Ατέλεια ότι έριξα μόνο 1 φυσίγγι ...

View attachment 37109

View attachment 37107
Βασίλη ΕΥΓΕ!!!!
τι να πω;
ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ
έπρεπε να σε είχα γνωρίσει πριν 20-25 χρόνια που δοκίμαζα σαν τρελός!!!!
τότε που έψαχνα αλλον έναν παλαβό να κάνουμε "παπάδες" τες πα......

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
πολύ σωστά έβαλες τα κενά, εκ πρώτης όψεως κάποιος ότι θα "χωρούσαν άλλα 1-2 κενά (πχ. άνω αριστερά) πλην όμως θα έβγαιναν κι εκτός κύκλου Φ760
πρόκειται για μια πολύ καλή τουφεκιά από αυτές που γεμίζουν την τσάντα, ιδανικός συνδυασμος τσοκ - φυσιγγίου για: φάσσα, παπιά, πέρδικα - δεν γλυτώνουν με τίποτα. Ελπίζω να έκανες ΓΕΝΝΑΙΑ αγορά φυσιγγίων της αυτής παρτίδας, (αφού βέβαια διαπίστωσες ότι υπάρχει σταθερότητα στην απόδοση - αλλιώς δεν κάναμε τίποτα - 4 φυσίγγια αρκούν 10 είναι ακόμα καλύτερα οι Ομπερφελ και Τομπσον λένε 5 εγώ και με 4 τολμώ να πω πως βγάζω συμπέρασμα)
όπως επίσης έλεγχος διάτρησης, αλλά συνήθως καλές κατανομές δίνουν υπερ επαρκείς και ομοιόμορφες διατρήσεις...
Αυτό είναι το νόημα των δοκιμών. Βρίσκεις ή φτιάχνεις φυσίγγι με καλές βαθμολογίες και πας αγοράζεις ΓΕΝΑΙΑ ποσότητα φυσιγγίων ή υλικών γόμωσης - ΕΙΔΙΚΑ ΠΥΡΙΤΙΔΑΣ της αυτής παρτίδας και "παρκάρεις" εκεί!

προσέξτε κάτι που δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά:
η επιφάνεια μεταξύ της κόκκινης και μπλε γραμμής (η αποκαλούμενη ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ της τουφεκιάς - αυτή ακριβώς είναι η θρυλούμενη περιφέρεια όχι τα σκάγια που βγαίνουν εκτός κόκκινης γραμμής) είναι ΙΣΗ με την επιφάνεια του μπλε κύκλου
το ΙΔΑΝΙΚΟ και ΑΠΙΑΣΤΟ θα ήταν όσα σκάγια έχουμε στον μπλε κύκλο να έχουμε και στην περιφέρεια
ΟΥΤΟΠΙΑ - ΑΠΙΑΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ διότι η κατανομή των σκαγίων ακολουθεί την ακολουθία φιμπονάτσι (βλ. πίνακα γκάλτον), παρ' αυτά βλέπουμε πως μπορεί να ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι.

πρακτικά τι σημαίνει αυτή η τουφεκιά;
Σημαίνει πως το φυσίγγι κόβει εκεί που άλλα δεν......
Σημαίνει ότι εάν κατορθώσεις να βάλεις το θήραμα μέσα στην κατανομή σου, έχεις πάνω από 90% πιθανότητες να το βάλεις και στην τσάντα σου μέχρι τουλάχιστον τα 40 + μέτρα - δεν συζητάμε για 20-25 ή 30 μ που οι προσκοπεύσεις είναι εύκολες.


Υ.Γ.1 να συμπληρώσω ότι βαθμολογούνται α) η ισοκατανομή β) η πληρότητα κατανομής βάση των κενών, τα επίπεδα βαθμολόγησης είναι: Φτωχή, μέτρια, κανονική μείον, κανονική συν, καλή, εξαιρετική
Υ.Γ.2 αποφεύγω μετά βδελυγμίας να γράψω κάτι (θετικό ή αρνητικό) ονομάζοντας συγκεκριμένο φυσίγγι ή προϊόν, θα κάνω μια εξαίρεση μιας και που το ανέφερε ο Βασίλης το περκορσο (εγώ θα το έγραφα ως ιταλικό φυσίγγι 36 γρ)
εντύπωση μου κάνει το φυσίγγι, ακούω και διαβάζω επαίνους και είμαι σκεπτικός απέναντί του χωρίς να το έχω δοκιμάσει..... αυτό διότι όταν δοκίμασα τον πρόγονό του Μ36 Maioncchi είχα αποκομίσει πολύ κακές εντυπώσεις (βλ. φτωχές βαθμολογίες) ΤΌΤΕ ΤΟ PERCORSO της Maioncchi ήταν στα 38 γρ (λίγο καλύτερο αυτό), οπόταν τα απέρριψα... τώρα διαψεύδομαι ευχάριστα ευελπιστώντας πως δεν είναι τυχαία βολή αλλά υπάρχει σταθερότητα. Σε αυτό συνηγορούν και μαρτυρίες σας φίλοι μου που το δουλεύετε.....
 
Βασίλη ΕΥΓΕ!!!!
τι να πω;
ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ
έπρεπε να σε είχα γνωρίσει πριν 20-25 χρόνια που δοκίμαζα σαν τρελός!!!!
τότε που έψαχνα αλλον έναν παλαβό να κάνουμε "παπάδες" τες πα......

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ
πολύ σωστά έβαλες τα κενά, εκ πρώτης όψεως κάποιος ότι θα "χωρούσαν άλλα 1-2 κενά (πχ. άνω αριστερά) πλην όμως θα έβγαιναν κι εκτός κύκλου Φ760
πρόκειται για μια πολύ καλή τουφεκιά από αυτές που γεμίζουν την τσάντα, ιδανικός συνδυασμος τσοκ - φυσιγγίου για: φάσσα, παπιά, πέρδικα - δεν γλυτώνουν με τίποτα. Ελπίζω να έκανες ΓΕΝΝΑΙΑ αγορά φυσιγγίων της αυτής παρτίδας, (αφού βέβαια διαπίστωσες ότι υπάρχει σταθερότητα στην απόδοση - αλλιώς δεν κάναμε τίποτα - 4 φυσίγγια αρκούν 10 είναι ακόμα καλύτερα οι Ομπερφελ και Τομπσον λένε 5 εγώ και με 4 τολμώ να πω πως βγάζω συμπέρασμα)
όπως επίσης έλεγχος διάτρησης, αλλά συνήθως καλές κατανομές δίνουν υπερ επαρκείς και ομοιόμορφες διατρήσεις...
Αυτό είναι το νόημα των δοκιμών. Βρίσκεις ή φτιάχνεις φυσίγγι με καλές βαθμολογίες και πας αγοράζεις ΓΕΝΑΙΑ ποσότητα φυσιγγίων ή υλικών γόμωσης - ΕΙΔΙΚΑ ΠΥΡΙΤΙΔΑΣ της αυτής παρτίδας και "παρκάρεις" εκεί!

προσέξτε κάτι που δεν φαίνεται με την πρώτη ματιά:
η επιφάνεια μεταξύ της κόκκινης και μπλε γραμμής (η αποκαλούμενη ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ της τουφεκιάς - αυτή ακριβώς είναι η θρυλούμενη περιφέρεια όχι τα σκάγια που βγαίνουν εκτός κόκκινης γραμμής) είναι ΙΣΗ με την επιφάνεια του μπλε κύκλου
το ΙΔΑΝΙΚΟ και ΑΠΙΑΣΤΟ θα ήταν όσα σκάγια έχουμε στον μπλε κύκλο να έχουμε και στην περιφέρεια
ΟΥΤΟΠΙΑ - ΑΠΙΑΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ διότι η κατανομή των σκαγίων ακολουθεί την ακολουθία φιμπονάτσι (βλ. πίνακα γκάλτον), παρ' αυτά βλέπουμε πως μπορεί να ξεχωρίσει η ήρα από το στάρι.

πρακτικά τι σημαίνει αυτή η τουφεκιά;
Σημαίνει πως το φυσίγγι κόβει εκεί που άλλα δεν......
Σημαίνει ότι εάν κατορθώσεις να βάλεις το θήραμα μέσα στην κατανομή σου, έχεις πάνω από 90% πιθανότητες να το βάλεις και στην τσάντα σου μέχρι τουλάχιστον τα 40 + μέτρα - δεν συζητάμε για 20-25 ή 30 μ που οι προσκοπεύσεις είναι εύκολες.


Υ.Γ.1 να συμπληρώσω ότι βαθμολογούνται α) η ισοκατανομή β) η πληρότητα κατανομής βάση των κενών, τα επίπεδα βαθμολόγησης είναι: Φτωχή, μέτρια, κανονική μείον, κανονική συν, καλή, εξαιρετική
Υ.Γ.2 αποφεύγω μετά βδελυγμίας να γράψω κάτι (θετικό ή αρνητικό) ονομάζοντας συγκεκριμένο φυσίγγι ή προϊόν, θα κάνω μια εξαίρεση μιας και που το ανέφερε ο Βασίλης το περκορσο (εγώ θα το έγραφα ως ιταλικό φυσίγγι 36 γρ)
εντύπωση μου κάνει το φυσίγγι, ακούω και διαβάζω επαίνους και είμαι σκεπτικός απέναντί του χωρίς να το έχω δοκιμάσει..... αυτό διότι όταν δοκίμασα τον πρόγονό του Μ36 Maioncchi είχα αποκομίσει πολύ κακές εντυπώσεις (βλ. φτωχές βαθμολογίες) ΤΌΤΕ ΤΟ PERCORSO της Maioncchi ήταν στα 38 γρ (λίγο καλύτερο αυτό), οπόταν τα απέρριψα... τώρα διαψεύδομαι ευχάριστα ευελπιστώντας πως δεν είναι τυχαία βολή αλλά υπάρχει σταθερότητα. Σε αυτό συνηγορούν και μαρτυρίες σας φίλοι μου που το δουλεύετε.....
Καλημέρες Μάριε‼️πάντα 36 γραμ.ηταν της μαγιονκι....πιθανόν το μπερδεύεις με το super caccia....αγαπημένο φυσίγγιο‼️πράσινο κουτί με καθαρά....απ' οξω...πράσινου χρώματος
 
Καλημέρες Μάριε‼️πάντα 36 γραμ.ηταν της μαγιονκι....πιθανόν το μπερδεύεις με το super caccia....αγαπημένο φυσίγγιο‼️πράσινο κουτί με καθαρά....απ' οξω...πράσινου χρώματος
ναι σάματις να χεις δίκιου ωρε Τζών'!!!!
γέρασάμη κι ξεχαστηκαμαν........ .cofee.
αυτούνο σιακατ΄ ήνταν του έρμο
 

Attachments

  • maionchi m36.jpg
    maionchi m36.jpg
    100,7 KB · Προβολές: 17
Δείτε πάλι το percorso #6 με το Gemini LM
Πάλι 1 φυσίγγι (δυστυχώς)

Χαμηλή συγκέντρωση για το τσοκ
Άριστη ισοκατανομή
Κανονικά κενά


View attachment 37207
Με την συγκεκριμενη συγκεντρωση την φασσα δεν την χανεις με τιποτα παντως αν εισαι πανω, και στα 40 μετρα παλι θα την παρεις
 
M2_Percorso_No6_Briley Full.jpg

M2_Percorso_No6_Gemini_LM.jpg

Αν οι δοκιμές είχαν γίνει την ίδια ημέρα με 3 φυσίγγια και τα παραπάνω ήταν οι μέσοι όροι τότε το συμπέρασμα θα ήταν (για το δικό μου όπλο και τσοκ)
1. Το percorso είναι ένα φυσίγγι που αγαπά τα κλειστά τσοκ. Δίνει συγκεντρώσεις μεγαλύτερες του ονομαστικού στα κλειστά και μικρότερες του ονομαστικού στα ανοιχτά τσοκ.
2. Δίνει καλή ισοκατανομή με όλα τα τσοκ.
3. Δίνει κανονικά ή ελάχιστα κενά με όλα τα τσοκ.

Σίγουρα τα παραπάνω είναι περισσότερες πληροφορίες από την συγκέντρωση και μόνο.
Φυσικά τίποτα μπορεί να μην ισχύει γιατί δεν υπάρχει το ελάχιστο πλήθος φυσιγγίων.
 
Προτείνω στους νεότερους συναδέλφους που ψάχνονται με τις κατανομές να εντυπώσουν στην μνήμη τους αυτές τις κατανομές!
αυτές οι τουφεκιές γεμίζουν την τσάντα του μέσου κυνηγού ΟΧΙ οι υπερσυγκεντρωτικές!
Εάν υποθέσουμε ότι αυτές οι κατανομές είναι αντιπροσωπευτικές κοντά στον μέσο όρο τότε εκτός από αυτά που είπε ο Βασίλης θα έλεγα:
α. συνδυασμός των 2 τσοκ σε δίκαννο (διπλοσκάνδαλο) σε ίδιο υψόμετρο και θερμοκρασία και ξενοιάζεις!
β. στο LM θα πήγαινα σε 7αρι να μου καλύψει επιπλέον κενά και μέχρι τα 35 -36 μ δεν γλυτώνει φάσσα!
γ. φοβερή έκπληξη και εντύπωση μου κάνει η απόδοση του LM, προσέξτε ότι ο λόγος ισοκατανομής είναι μικρότερος της μονάδας! τα σκάγια μεταξύ κόκκινης και μπλε γραμμής είναι περισσότερα από ότι στον μπλε κύκλο! μόνο σε φυσίγγι διασποράς το έχω δει!!!! πολύ πιθανόν η βολή αυτή να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΗ, παίζει το συγκεκριμένο φυσίγγι να είναι η εξαίρεση του κουτιού (να έβγαλε πολύ αυξημένες ταχύτητες). Γι αυτό θέλουμε μεγαλύτερο πλήθος βολών (ικανο στατιστικό πληθυσμό).
δ. πάλι το ξαναλέω: δεν το περίμενα αυτό από το συγκεκριμένο φυσίγγι, πρέπει να το βελτίωσαν πολύ..... (έψαχνα τα κιτάπια μου να βρω την δοκιμή που του είχα κάνει δεν την βρήκα)
 
μια που μιλάμε για μεσο όρο
μια βασική λεπτομέρεια:
π.χ. κάνουμε μια δοκιμή και μετράμε (συγκεντρώσεις, ισοκατανομές, ταχύτητες κ.ο.κ.)
ας πούμε κάνει μια δοκιμή ο φίλος μας ο Νίκος. Δοκιμάζει μια συνταγή του ρίχνει 5 φυσίγγια και του δίνουν 384 -392 - 388 - 381 -379 m/sec
M.O. = 384,8 m/sec
κάνει τώρα μια δοκιμή η αφεντομουτσουνάρα μου. Δοκιμάζω μια συνταγή και ρίχνω 5 φυσίγγια και παίρνω: 402 - 384 - 410 - 398 - 401 m/sec
M.O. = 399 m/sec

σκόπευα να το συνεχίσω, αλλά λέω να ακούσω τις γνώμες σας, για πείτε ωρέ βλάμηδες πως τα βλέπετε τα δυό φουσέκια; παρατηρήσεις; κι επανέρχομαι......

υ.γ. τα νούμερα των ταχυτήτων ΔΕΝ είναι τυχαία.....
 
μια που μιλάμε για μεσο όρο
μια βασική λεπτομέρεια:
π.χ. κάνουμε μια δοκιμή και μετράμε (συγκεντρώσεις, ισοκατανομές, ταχύτητες κ.ο.κ.)
ας πούμε κάνει μια δοκιμή ο φίλος μας ο Νίκος. Δοκιμάζει μια συνταγή του ρίχνει 5 φυσίγγια και του δίνουν 384 -392 - 388 - 381 -379 m/sec
M.O. = 384,8 m/sec
κάνει τώρα μια δοκιμή η αφεντομουτσουνάρα μου. Δοκιμάζω μια συνταγή και ρίχνω 5 φυσίγγια και παίρνω: 402 - 384 - 410 - 398 - 401 m/sec
M.O. = 399 m/sec

σκόπευα να το συνεχίσω, αλλά λέω να ακούσω τις γνώμες σας, για πείτε ωρέ βλάμηδες πως τα βλέπετε τα δυό φουσέκια; παρατηρήσεις; κι επανέρχομαι......

υ.γ. τα νούμερα των ταχυτήτων ΔΕΝ είναι τυχαία.....
Στα κάτω ο μέσος όρος ,,,,δεν είναι αντιπροσωπευτικός της ποιότητας.... ....αυτών....θα έλεγα για να γίνω πιο σαφής ότι είναι σαν να παίρνεις μέσο όρο από 5 διαφορετικές μάρκες φυσιγγιων.
 
Στα κάτω ο μέσος όρος ,,,,δεν είναι αντιπροσωπευτικός της ποιότητας.... ....αυτών....θα έλεγα για να γίνω πιο σαφής ότι είναι σαν να παίρνεις μέσο όρο από 5 διαφορετικές μάρκες φυσιγγιων.

Καλημερα Γιαννη μου!!! Το εχω ξανα πει....και το εχω ''ψαξει'' το συγκεκριμενο φυσιγγιο....Για μενα το
χαρακτηριζει η ασταθια του!!!
Και ολα καλα ....και ολα ωραια μεχρι τα 36 μετρα!!! Στα 40 μετρα και 40+ τι θα δωσει ???
Μονο την ''τσαντα'' δεν θα γεμισει....ετσι πιστευω εγω....
Η γνωμη παντα ηταν και ειναι.....Ενα συγκεντρωτικο και σταθερο φυσιγγιο στα 36 μετρα ....ειναι αυτο που
γεμισει την τσαντα απο τα 30 εως και 45 μετρα... φιλε μου!!!
Ειναι δυνατον να λεμε ''καλο'' ενα φυσιγγιο που την μια φορα δινει 40% και την αλλη 80% συγκεντρωση
στα ιδια μετρα ???
Μην μουρλαθω τωρα....!!!!
Για ολα τα αλλα και τις κατανομες που λεει ο Μαριος συμφωνω....
Επισεις...και παντα για μενα....Πανω απ'ολα σταθερο σε αποδοση φυσιγγιο...μετα το συγκεντρωτικο
φυσιγγιο στην θαλαμη σου ....μονο συν ( + ) εχει και οχι πλην ( - ) φιλε.!!!
 
IMG_20211207_092727~2.jpg

Δεν φτιάχνεις σταθερό φυσίγγι.
Έχει μεγαλύτερη τυπική απόκλιση :)

Ο Νίκος φτιάχνει πιο σταθερό (και με tecna) !!!

Ή αν το θες λίγο διαφορετικά πολλαπλασιάζουμε την δική σου τυπική απόκλιση επί 3 άρα 28.5m/s οπότε αν έχεις φτιάξει 10000 φυσίγγια και τα μετρήσεις και τα 10000 στο 99% θα βρείς ταχύτητες από 399-28,5= 370,5!!!!! μέχρι 399+28,5=427,5
Στο άλλο 1% θα βρεις τιμές έξω από αυτά τα όρια.

Κάπως έτσι πάει το πράγμα.
 
Ειναι δυνατον να λεμε ''καλο'' ενα φυσιγγιο που την μια φορα δινει 40% και την αλλη 80% συγκεντρωση
στα ιδια μετρα ???
Νίκο καλημέρα,
το 40% είναι με 3,5 άστρα και το 80% με full.
===========
Για όλους ...

Ήθελα πολύ καιρό να γράψω τα παρακάτω περισσότερο για τους νέους κυνηγούς.

Μέχρι το 1986 έριχνα με ένα δίκανο rigarmi F και XF 75cm. Το κλαμπάνι πήγαινε σύνεφο.
Φίλος του πατέρα μου που κυνηγούσαμε μαζί είχε πολύ περισσότερες επιτυχίες. (Δεν ήταν και Ο σκοπευταράς)
Έριχνε με ανοιχτότερα τσοκ.

Το 1986 ο πατέρας μου αγόρασε την Α303.
Κάνη 71cm με σταθερό τσοκ Full.
To κλαμπάνι συνεχίστηκε από εμένα.
Μιλάμε πάντα για το μέσο όρο των καρπώσεων και για διαφορετικά θηράματα.

Το 1996 αγόρασα την 1187 βίδωσα το mod (3 άστρα) και δεν το έβγαζα σχεδόν ποτέ.
Οι επιτυχίες αυξήθηκαν κατακόρυφα.
Αυξήθηκε η σκοπευτική μου δεινότητα ;;;; όχι ... απλά, άνοιξα το τσοκ.

Πολύ πιο μετά o πατέρας μου καθώς δεν είναι δεινός σκοπευτής αποφάσισε ότι για τις αποτυχίες του έφταιγε το μήκος της κάνης της 303 (είναι κοντή και δεν κόβει, μου έλεγε).
Την πούλησε την κάνη και πήρε μια 75cm ευτυχώς με εσωτερικά τσοκ (μετά από δική μου παρέμβαση).
Καθώς δεν είχε ιδέα από τσοκ του βίδωσα τα 3* και του είπα ότι είναι το full.
Με είχε πρήξει ότι τώρα βάραγε πολύ καλύτερα και ότι είχε δίκιο για το μήκος της κάνης.
Εγώ φυσικά δεν του είπα τίποτα και γελούσα.
Πολύ πιο μετά του εξήγησα ότι είχα βιδώσει το 3*.
Τώρα πλέον δεν το αλλάζει ποτέ, μόνο στα παπιά βάζει το full.
Συνεχίζει όμως να πιστεύει ότι τα 75cm σκοτώνουν πολύ μακρύτερα από τα 71cm.

Τα παραπάνω είναι ενδεικτικά της αντίληψης που έχουμε όλοι μας για το συγκεντρωτικό φυσίγγι-όπλο-τσοκ.
Πρώτος εγώ Νίκο γιατί ακόμα και τώρα διστάζω να βάλω τον κύλινδρο γιατί σκέφτομαι "και αν μου βγαίνουν μακρύτερα τα πουλιά ;;;"
Δεν κουβαλάω όλα τα τσοκ μαζί στο κυνήγι (άλλο σφάλμα αυτό).

Αν ψάχνω υπερ-υπερ συγκεντρωτικό φυσίγγι για την Μ2 δεν είναι για τίποτα άλλο παρά για τα παπιά.
Δεν έχουν υψοφοβία τα άτιμα.
Στο βιντεάκι παραπάνω η αποτύπωση είναι με το δικό σου #4 50γρ, 85% συγκέντρωση με τον SG magnum.
Και 100% να έβγαζε ακόμα καλύτερα ... μόνο όμως για παπιά.

Το συγκεντρωτικό φυσίγγι χρειάζεται πολύ επιδέξια χέρια για να το αξιοποιήσουν.
Οι άλλοι σαν εμένα απλά τα ξοδεύουν :)
 
Last edited:
Αυτά τα έχω βάλει και σε άλλο θέμα.
Καλό είναι να υπάρχουν και εδώ.
Στο πρώτο σχήμα οι καμπύλες είναι το άνοιγμα των σκαγιών και η γκριζαρισμένη περιοχή, αυτή που έχει επαρκή συγκέντρωση και στην οποία όταν βρεθεί το θήραμα έχουμε περισσότερες πιθανότητες κάρπωσης.

Τι βλέπουμε.
1. Πραγματικά με το κλειστό τσοκ μπορούμε να έχουμε περισσότερες επιτυχίες μακρύτερα.
2. Στα όρια των τουφεκιών (στο δεξί άκρο των γκριζαρισμένων περιοχών) πρέπει να είμαστε κέντρο και με το ανοιχτό και με το κλειστό τσοκ για να έχουμε επιτυχίες.
3. Το ανοιχτό τσοκ στην ωφέλιμη περιοχή 20-30μ συγχωρεί πολύ μεγαλύτερα σκοπευτικά σφάλματα από ότι το κλειστό στην περιοχή 30-40μ.

Μην κολλάτε στα νούμερα, ενδεικτικά είναι ... η ουσία είναι τα σχήματα.

where_spread1.jpg
ezgif-7-c428e4715c82.jpg
 
Όταν το οπλο στέλνει τα σκάγια εκεί που πρέπει κ όχι αλλού (εννοώ να τουφεκαει ίσια)
Κ όταν είναι σωστά στημένο πάνω μας λίγο ρόλο παίζει η συγκέντρωση.
Τα περισσότερα θηράματα σε λογικές αποστάσεις θα πέσουν.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top