Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα, ωραία τα όσα λέτε και ακόμα πιο ωραίο πού επιτέλους συζητάμε ήρεμα. Η αιτία που κάποιες ( λίγες) φορές ένα φυσιγγιο ικανοποιητικό σαν κατανομή στον πίνακα, απογοητεύει στο κυνήγι, οφείλεται στην μεγάλη παραμόρφωση των σκαγιων. Όσο πιο σφαιρικό είναι ένα σκαγι μετά την έξοδο από την κάνη, τόσο πιο ευθύγραμμη πορεία ακολουθεί. Όσο πιο παραμορφωμενο τόσο πιο σπριραλοειδη. Ένα ακραίο παράδειγμα, η πορεία ενός σφαιρικού μονοβολου,που είναι πολύ κοντά στην ευθύγραμμη, σε σύγκριση με ένα σκαγι σαν φακή ή σαν κύβος, που αλλάζει πορεία και κατεύθυνση διαρκώς.
 
Καλησπέρα, ωραία τα όσα λέτε και ακόμα πιο ωραίο πού επιτέλους συζητάμε ήρεμα.
:)
Η αιτία που κάποιες ( λίγες) φορές ένα φυσιγγιο ικανοποιητικό σαν κατανομή στον πίνακα, απογοητεύει στο κυνήγι, οφείλεται στην μεγάλη παραμόρφωση των σκαγιων. Όσο πιο σφαιρικό είναι ένα σκαγι μετά την έξοδο από την κάνη, τόσο πιο ευθύγραμμη πορεία ακολουθεί. Όσο πιο παραμορφωμενο τόσο πιο σπριραλοειδη. Ένα ακραίο παράδειγμα, η πορεία ενός σφαιρικού μονοβολου,που είναι πολύ κοντά στην ευθύγραμμη, σε σύγκριση με ένα σκαγι σαν φακή ή σαν κύβος, που αλλάζει πορεία και κατεύθυνση διαρκώς.
Λευτέρη σωστό αλλά μιλάς για τις τελικές ταχύτητες (διατρήσεις) που προφανώς θα είναι μικρότερες στο παραμορφωμένο ή για τις κατανομές ;
Δεν κατάλαβα δηλαδή που σχετίζεται η σπειροειδή τροχιά με την απογοήτευση.
 
:)

Λευτέρη σωστό αλλά μιλάς για τις τελικές ταχύτητες (διατρήσεις) που προφανώς θα είναι μικρότερες στο παραμορφωμένο ή για τις κατανομές ;
Δεν κατάλαβα δηλαδή που σχετίζεται η σπειροειδή τροχιά με την απογοήτευση.
Βασίλη ένα σκαγι ίδιας μάζας με ένα άλλο, το ένα τελείως σφαιρικό και το άλλο κύβος, βαλλονται με την ίδια ταχύτητα ,το πρώτο θα αποκλίνει ελάχιστα ή καθόλου από την σκοπευτικη γραμμή, το δεύτερο θα στροβιλιστει διαγράφοντας μια σειρά από καμπύλες τροχιές σαν άθροισμα τεθλασμενων γραμμών. Πέρα από την καλύτερη αεροδυναμική, το σφαιρικό σκαγι διανύει και μικρότερη απόσταση, άρα και μικρότερη απώλεια ταχύτητας. ΤΟ σκαγι σαν κύβος, θα εκκινήσει με την ίδια κατεύθυνση, αλλά με διαρκείς αλλαγές ( δεξιά, κάτω, πάνω, κλπ), και ενώ στον πίνακα ( αν τον πετύχει), θα βρίσκεται πχ πάνω δεξιά, μπορεί να βρεθεί δύο μέτρα μετά, μισό μέτρο κάτω, ή στο κέντρο ή ένα μέτρο αριστερά. Δηλαδή με τελείως σφαιρικά σκάγια, η εικόνα που έχουμε στον πίνακα σε μια συγκεκριμένη απόσταση, είναι περίπου ή ίδια σε μεγέθυνση σε περισσότερα μέτρα. Με εντελώς παραμορφωμενα σκάγια, η εικόνα αλλάζει διαρκώς και σε εντελώς απρόβλεπτο βαθμό, σε σημείο που υπάρχει πιθανότητα να μην βρει κανένα σκαγι τον πίνακα σε κάποια απόσταση, ενώ λίγο πριν θα τον χτυπαγαν αρκετά.
 
Η λογική λέει τα μέτρα των δοκιμών να αλλάζουν ανάλογα το τσοκ το σκαγι και το θηραμα.

Τι να το κάνω το μπακατσοφισιγγο με κυλίνδρο στα 36,5 η τι να το κάνω το 38αρι με 4 σκαγια + μπαφερ ξέρω γω στα 36,5 με φουλ τσοκ.
 
Βασίλη ένα σκαγι ίδιας μάζας με ένα άλλο, το ένα τελείως σφαιρικό και το άλλο κύβος, βαλλονται με την ίδια ταχύτητα ,το πρώτο θα αποκλίνει ελάχιστα ή καθόλου από την σκοπευτικη γραμμή, το δεύτερο θα στροβιλιστει διαγράφοντας μια σειρά από καμπύλες τροχιές σαν άθροισμα τεθλασμενων γραμμών. Πέρα από την καλύτερη αεροδυναμική, το σφαιρικό σκαγι διανύει και μικρότερη απόσταση, άρα και μικρότερη απώλεια ταχύτητας. ΤΟ σκαγι σαν κύβος, θα εκκινήσει με την ίδια κατεύθυνση, αλλά με διαρκείς αλλαγές ( δεξιά, κάτω, πάνω, κλπ), και ενώ στον πίνακα ( αν τον πετύχει), θα βρίσκεται πχ πάνω δεξιά, μπορεί να βρεθεί δύο μέτρα μετά, μισό μέτρο κάτω, ή στο κέντρο ή ένα μέτρο αριστερά. Δηλαδή με τελείως σφαιρικά σκάγια, η εικόνα που έχουμε στον πίνακα σε μια συγκεκριμένη απόσταση, είναι περίπου ή ίδια σε μεγέθυνση σε περισσότερα μέτρα. Με εντελώς παραμορφωμενα σκάγια, η εικόνα αλλάζει διαρκώς και σε εντελώς απρόβλεπτο βαθμό, σε σημείο που υπάρχει πιθανότητα να μην βρει κανένα σκαγι τον πίνακα σε κάποια απόσταση, ενώ λίγο πριν θα τον χτυπαγαν αρκετά.
Συμφωνώ σε όλα Λευτέρη.
Αλλά ...
Μην καταλήξει κάποιος στο συμπέρασμα ότι ο πίνακας δεν βοηθά. Φυσικά δεν είπες αυτό (ούτε το περίμενα) αλλά κάποιος που διαβάζει γρήγορα ίσως το σκεφτεί.
Γι αυτό έβαλα το βίντεο.
Οι σπειροειδείς τροχιές δεν έχουν διάμετρο μέτρου έχουν μερικών εκατοστών ή χιλιοστών.
Γι αυτό το βιομηχανικό στάνταρ είναι 10 φυσίγγια για συμπέρασμα (υπάρχει περίπτωση να μην φτάνουν ούτε αυτά και να χρειάζονται περισσότερα) διότι πολύ απλά κάθε αποτύπωση δεν μοιάζει με καμία άλλη ούτε στην θέση των σκαγιών, ούτε στην συγκέντρωση, ούτε στην ομοιομορφία, ούτε στην διάτρηση.
Εδώ πιάνει δουλειά η στατιστική.

Με "εντελώς παραμορφωμένα σκάγια" όπως γράφεις και εσύ ίσως ο πίνακας να είναι άχρηστος, αλλά δεν έχουμε πολλά τέτοια σκάγια σε ένα μέσο φυσίγγι, ούτε σε ένα κακό θα έλεγα (ως προς την ποιότητα των σκαγιών) ... μπορεί να κάνω λάθος.
Ακόμα και να έχουμε, μετά από 3-4-5 τουφεκιές θα το καταλάβουμε γιατί θα βλέπουμε αλλοπρόσαλλες και αραιές κατανομές.
Άρα πάλι ο πίνακας βοηθά.
Το θέμα της ατράκτου δεν το πιάνω γιατί έχει συζητηθεί πολλές φορές και όποιος νομίζει ότι πάλι ο πίνακας δεν βοηθά ή δεν λέει όλη την αλήθεια (γιατί δίνει μια δισδιάστατη παράσταση ενός τρισδιάστατου φαινομένου ... cooool) κάνει τεράστιο λάθος.
Στο μόνο πράγμα που ο χάρτινος πίνακας ΔΕΝ βοηθά είναι στην ανεύρεση της διάτρησης. Υπάρχουν όμως πολλοί άλλοι τρόποι γι αυτό.
Άλλοι περισσότερο κομπογιαννίτικοι, άλλοι λιγότερο κτλ αλλά ΑΣΦΑΛΕΣ συμπέρασμα βγαίνει.
 
Ένα ακόμα αγαπημένο, το οποίο έγραψε ο Richard Feynman ο οποίος είναι νομπελίστας και νομίζω πρόεδρος της επιτροπής που διερευνούσε την τραγωδία του διαστημικού λεωφορείου Challenger.
Δεν θα γράψω άλλο ρητό (σήμερα τουλάχιστον) ... :)

"For a successful technology, reality must take precedence over public relations, for Nature cannot be fooled."

"Για μια επιτυχημένη τεχνολογία η πραγματικότητα (επιστήμη, αντικειμενικά δεδομένα) πρέπει να προηγείται (να μπαίνει σε προτεραιότητα έναντι) των δημοσίων σχέσεων, διότι η φύση δεν μπορεί να ξεγελαστεί (όπως ο κόσμος)."

Δεν τα γράφω τυχαία ...
Άκρως επίκαιρο.....
 
Στο μόνο πράγμα που ο χάρτινος πίνακας ΔΕΝ βοηθά είναι στην ανεύρεση της διάτρησης. Υπάρχουν όμως πολλοί άλλοι τρόποι γι αυτό.
Άλλοι περισσότερο κομπογιαννίτικοι, άλλοι λιγότερο κτλ αλλά ΑΣΦΑΛΕΣ συμπέρασμα βγαίνει.
Μετά απο πολλές δοκιμές σε σταθερά ίδίου πάχους φύλλα τηλ.καταλόγους με 'όλα τα νο. σκαγιών απο 6 -9
στα 35μ καταλήγεις σε μια απίστευτα γραμμική αύξηση με σταθερότατη την διαφορά απο νο. σε νο .
 
φίλοι Γιάννη και gianblo και όποιος άλλος ενδιαφέρεται, εάν θέλετε στείλτε μου με π.μ. ένα μειλ σας να σας στείλω κάτι σκαναρισμένα άρθρα που έχω. Απευθύνονται κυρίως σε νέους κυνηγούς αλλά έχει άρθρα που ακόμη και έμπειροι τα βρίσκουν χρήσιμα, υπάρχουν και άρθρα με την μέθοδο Ομπερφελλ

Υ.Γ. τώρα μόλις πριν λίγο ο Βασίλης -ούτε βαλτός να ήταν - έγραψε:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πόσο-χρήσιμα-είναι-τα-ψιλά-νούμερα-σκαγίων-στα-κυνήγια.577/post-650481

Λόρδος Kelvin

I often say that when you can measure what you are speaking about, and express it in numbers, you know something about it; but when you cannot measure it, when you cannot express it in numbers, your knowledge is of a meagre and unsatisfactory kind

Λέω συχνά ότι όταν μπορείς να μετρήσεις αυτό για το οποίο μιλάς και να το εκφράσεις με αριθμούς, ξέρεις κάτι για αυτό. Αλλά όταν δεν μπορείτε να το μετρήσετε, όταν δεν μπορείτε να το εκφράσετε με αριθμούς, οι γνώσεις σας είναι πενιχρές και μη ικανοποιητικές
Σ' ευχαριστώ για το χρονο σου,Γιαννη με λενε. Σου στελνω π.μ. για το μειλ.
 
Καλο μεσημερι σε ολους!!!!
Δυο δοκιμες που υποσχεθηκα στον φιλο τον Μανωλη με CSB5 ....αυτην την πυριτιδα πρωτη φορα
την επιασα στα χερια μου.....Ειχα λιγη απο σφαγμενα φυσιγγια.....και δεν το κρυβω οτι μου αρεσε!!!
Μαλακές τουφεκιες.....αξιοπρεπεστατη συγκεντρωση....και καλες ταχυτητες....παντα κατα την κριση μου!!
Μανωλη η γνωμη μου ειναι,,,,να μην αλλαξεις τιποτα στο σεταπ....Το μονο που χρειαζεται να αλλαξεις....
εαν πας για τσιχλα και σε αυτα τα μετρα....Βαλε 4* αστρα....φιλε!!!
Αλλιως θα τις μαζευεις με στιποχαρτο !!! :D

Και για του λογου το αληθες....

View attachment 36894View attachment 36895View attachment 36897View attachment 36898

Η δευτερη με καινουργιο καλυκα....και μια ερωτηση....οφθαλμιατρο εχουμε στο φορουμ ???
Αυτη μου εφυγε απο το κεντρο.:(
Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο. Η κατανομή είναι πάρα πολύ καλή . Και οι ταχύτητες μια χαρά μου φαίνονται αν και θα ήθελα και περιμενα λίγο παραπάνω ώστε να χρειάζεται λιγότερη προσκοπευση. Αλλά και πάλι είναι μια χαρά. Δυστυχώς για το τσοκ το μοναδικό όπλο που έχω μέχρι στιγμής είναι ένα ρωσικό πλαγιοκαννο με σταθερά τσοκ φουλ και ντεμί και 18.2 αυλο. Για αυτό έφτιαξα και διασποράς αν θυμασαι για να βάζω στην αριστερή κάννη. Από την κατανομη που ανέβασες πάντως είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Την περίμενα λίγο πιο ανοιχτή με μισοταπα και αν θυμασαι τότε που λέγαμε και για την μαλινοταπα έλεγες και εσύ ότι θα έχει αρκετή διασπορά. Αλλά τελικά με την μισοταπα και το ντεμί έχει πάρα πολύ μεγάλη συγκέντρωση. Πιστεύω ότι αν το κλείσω με στρογγυλό ρελι θα μειωθεί λίγο η συγκέντρωση και με τα τσοκ που κυνηγάω εγώ θα είναι ακόμη καλύτερα. Κάτι το οποίο θα είναι το επόμενο που θα δοκιμάσω αφού πάρω και εγώ χρονογράφο για να μπορώ επιτέλους να τα δοκιμάζω σωστά. Σε ευχαριστώ παρα πολύ Νίκο και επιφυλάσσομαι και εγώ στο μέλλον να βοηθήσω όπως μπορώ.
 
Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο. Η κατανομή είναι πάρα πολύ καλή . Και οι ταχύτητες μια χαρά μου φαίνονται αν και θα ήθελα και περιμενα λίγο παραπάνω ώστε να χρειάζεται λιγότερη προσκοπευση. Αλλά και πάλι είναι μια χαρά. Δυστυχώς για το τσοκ το μοναδικό όπλο που έχω μέχρι στιγμής είναι ένα ρωσικό πλαγιοκαννο με σταθερά τσοκ φουλ και ντεμί και 18.2 αυλο. Για αυτό έφτιαξα και διασποράς αν θυμασαι για να βάζω στην αριστερή κάννη. Από την κατανομη που ανέβασες πάντως είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Την περίμενα λίγο πιο ανοιχτή με μισοταπα και αν θυμασαι τότε που λέγαμε και για την μαλινοταπα έλεγες και εσύ ότι θα έχει αρκετή διασπορά. Αλλά τελικά με την μισοταπα και το ντεμί έχει πάρα πολύ μεγάλη συγκέντρωση. Πιστεύω ότι αν το κλείσω με στρογγυλό ρελι θα μειωθεί λίγο η συγκέντρωση και με τα τσοκ που κυνηγάω εγώ θα είναι ακόμη καλύτερα. Κάτι το οποίο θα είναι το επόμενο που θα δοκιμάσω αφού πάρω και εγώ χρονογράφο για να μπορώ επιτέλους να τα δοκιμάζω σωστά. Σε ευχαριστώ παρα πολύ Νίκο και επιφυλάσσομαι και εγώ στο μέλλον να βοηθήσω όπως μπορώ.


Μανωλη.....υγεια να εχουμε φιλε!!!! Αυτο εχει σημασια.....ΕΑΝ μου ελεγες οτι εχεις σταθερα τσοκ....θα στην
ειχα φτιαξει λιγο την τουφεκια.....Ακου αυριο εαν δεν βρεχει θα δοκιμασω το σεταπ με μισοταπα διαμαντε.
Πιστευω οτι θα σπασει λιγο η συγκεντρωση...θα δουμε ποσο...
Δεν μπορεις με αυτην την τουφεκια και τα τσοκ που εχεις να κυνηγησεις στα 30 μετρα...κομματια θα
μαζευεις....
Περιμενε....και αυριο πρωτα ο Θεος....θα δουμε φιλε!!! :)
 
Μανωλη.....υγεια να εχουμε φιλε!!!! Αυτο εχει σημασια.....ΕΑΝ μου ελεγες οτι εχεις σταθερα τσοκ....θα στην
ειχα φτιαξει λιγο την τουφεκια.....Ακου αυριο εαν δεν βρεχει θα δοκιμασω το σεταπ με μισοταπα διαμαντε.
Πιστευω οτι θα σπασει λιγο η συγκεντρωση...θα δουμε ποσο...
Δεν μπορεις με αυτην την τουφεκια και τα τσοκ που εχεις να κυνηγησεις στα 30 μετρα...κομματια θα
μαζευεις....
Περιμενε....και αυριο πρωτα ο Θεος....θα δουμε φιλε!!! :)
Ευχαριστώ Νίκο. Ίσως να φταίνε και τα λίγα γραμμάρια γόμωσης που έχει τόσο πολύ συγκέντρωση. Αλλά αυτό που με χαροποιεί περισσότερο είναι ότι παρόλα τα λίγα 28 γραμμάρια δεν αφήνει κενά και η κατανομή είναι πλούσια. Οπότε αν σημαδέψω σωστά και η τσίχλα δεν πέσει τότε δεν φταίει το φυσίγγι.
 
παλια 2-3, τωρα 1 :)
φίλε μου δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα με τόσο μικρό στατιστικό πληθυσμό
τα κενά Φ120 που λες να είναι μόνο τρια αυτό ισχύει ΜΟΝΟ στην περίπτωση που τα σκάγια στον κύκλο των 76 εκ είναι 200!
αν τα σκάγια είναι 250 τα κενά πρέπει να είναι έως 1-2, αν τα σκάγια είναι 150 τα κενά πρέπει να είναι έως 5-6
(το πλήθος των σκαγίων εξαρτάται από τη διάμετρό τους!)

ως αναφορά την σπειροειδή τροχιά των σκαγίων - αν θυμάμαι καλά - και διορθώστε με αν κάνω λάθος - η μέγιστη διάμετρος της σπείρας στις 40 γυάρδες είναι λιγότερη της ιντσας περίπου δυο εκατοστά! Μιλάμε για την μέγιστη διάμετρο που μπορεί να προκύψει - ακραία περίπτωση, πιθανότατα η μέση διάμετρος είναι πολύ μικρότερη της τάξεως των χιλιοστών!
με έναν ικανό στατιστικό πληθυσμό βολών καλύπτεις άνετα τις όποιες παρεκλίσεις!
αυτά οι μεγάλες βιομηχανίες τα ξέρουν, γι αυτό και δεν έχουν καταργήσει τους πίνακες δοκιμών, αλλά τουναντίον τους χρησιμοποιούν εντατικά.....
 
Συμφωνώ σε όλα Λευτέρη.
Αλλά ...
Μην καταλήξει κάποιος στο συμπέρασμα ότι ο πίνακας δεν βοηθά. Φυσικά δεν είπες αυτό (ούτε το περίμενα) αλλά κάποιος που διαβάζει γρήγορα ίσως το σκεφτεί.
Γι αυτό έβαλα το βίντεο.
Οι σπειροειδείς τροχιές δεν έχουν διάμετρο μέτρου έχουν μερικών εκατοστών ή χιλιοστών.
Γι αυτό το βιομηχανικό στάνταρ είναι 10 φυσίγγια για συμπέρασμα (υπάρχει περίπτωση να μην φτάνουν ούτε αυτά και να χρειάζονται περισσότερα) διότι πολύ απλά κάθε αποτύπωση δεν μοιάζει με καμία άλλη ούτε στην θέση των σκαγιών, ούτε στην συγκέντρωση, ούτε στην ομοιομορφία, ούτε στην διάτρηση.
Εδώ πιάνει δουλειά η στατιστική.

Με "εντελώς παραμορφωμένα σκάγια" όπως γράφεις και εσύ ίσως ο πίνακας να είναι άχρηστος, αλλά δεν έχουμε πολλά τέτοια σκάγια σε ένα μέσο φυσίγγι, ούτε σε ένα κακό θα έλεγα (ως προς την ποιότητα των σκαγιών) ... μπορεί να κάνω λάθος.
Ακόμα και να έχουμε, μετά από 3-4-5 τουφεκιές θα το καταλάβουμε γιατί θα βλέπουμε αλλοπρόσαλλες και αραιές κατανομές.
Άρα πάλι ο πίνακας βοηθά.
Το θέμα της ατράκτου δεν το πιάνω γιατί έχει συζητηθεί πολλές φορές και όποιος νομίζει ότι πάλι ο πίνακας δεν βοηθά ή δεν λέει όλη την αλήθεια (γιατί δίνει μια δισδιάστατη παράσταση ενός τρισδιάστατου φαινομένου ... cooool) κάνει τεράστιο λάθος.
Στο μόνο πράγμα που ο χάρτινος πίνακας ΔΕΝ βοηθά είναι στην ανεύρεση της διάτρησης. Υπάρχουν όμως πολλοί άλλοι τρόποι γι αυτό.
Άλλοι περισσότερο κομπογιαννίτικοι, άλλοι λιγότερο κτλ αλλά ΑΣΦΑΛΕΣ συμπέρασμα βγαίνει.
.RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT..RESPECT.
 
φίλε μου δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα με τόσο μικρό στατιστικό πληθυσμό
τα κενά Φ120 που λες να είναι μόνο τρια αυτό ισχύει ΜΟΝΟ στην περίπτωση που τα σκάγια στον κύκλο των 76 εκ είναι 200!
αν τα σκάγια είναι 250 τα κενά πρέπει να είναι έως 1-2, αν τα σκάγια είναι 150 τα κενά πρέπει να είναι έως 5-6
(το πλήθος των σκαγίων εξαρτάται από τη διάμετρό τους!)

ως αναφορά την σπειροειδή τροχιά των σκαγίων - αν θυμάμαι καλά - και διορθώστε με αν κάνω λάθος - η μέγιστη διάμετρος της σπείρας στις 40 γυάρδες είναι λιγότερη της ιντσας περίπου δυο εκατοστά! Μιλάμε για την μέγιστη διάμετρο που μπορεί να προκύψει - ακραία περίπτωση, πιθανότατα η μέση διάμετρος είναι πολύ μικρότερη της τάξεως των χιλιοστών!
με έναν ικανό στατιστικό πληθυσμό βολών καλύπτεις άνετα τις όποιες παρεκλίσεις!
αυτά οι μεγάλες βιομηχανίες τα ξέρουν, γι αυτό και δεν έχουν καταργήσει τους πίνακες δοκιμών, αλλά τουναντίον τους χρησιμοποιούν εντατικά.....
Έγραψα σπριραλοειδη όχι σπειροειδη, απλά για να τονίσω τις συχνές και απότομες αλλαγές πορείας με μεγάλο εύρος.
 
Καλημερα Λευτερη μου.....και σε ευχαριστω για την αναλυση !!!!
Τροπος βελτιωσης ωστε να μικρυνει αυτη η διαφορα σε bar υπαρχει ??
Οι μετρησεις εαν εγιναν σε 6πτυχο αστεροειδες...μηπως το 8 πτυχο ριχνει τα bar και η διαφορες
μικραινουν ??
Μηπως το διαφορετικο ρελι - παχυ και βαθυ- σε ρηχο και στενο ....παλι διαφοροποιουν το
αποτελεσμα ??
Εχουν γινει τετοιες μετρησεις ??
Μηπως γνωριζεις ??

Νίκο και Λευτέρη Καλημέρα!

Βλέπω την παλιά συζήτηση , αν μου επιτρέπεται να μπω σφήνα με ένα-δυο παρατηρήσεις(εσείς ξέρετε βέβαια πολύ καλυτέρα!):

1.Οι Αμερικανοί δεν ρελιάζουν στο ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΕΣ..(βέβαια οι κάλυκες τους έχουν σκληρότερο πλαστικό).Το διάσημο FEDERAL CAL.16 32 gr(=38 γρ του cal.12), που έχω ρίξει ΚΛΩΤΣΑΕΙ λιγότερο , και ΣΚΟΤΩΝΕΙ καλυτέρα και πιο ΜΑΚΡΥΑ από πάρα πολλά αλλά ελληνικά και ευρωπαϊκά επώνυμα των 28-29 γρ (=33-34 γρ στο cal.16).
2.Σε κυπριακό σαιτ, αν θυμάμαι καλά μειώνοντας τις στροφές του δρέπανου από 1000-1200(περίπου λέω) στις 600 για το αστεροειδές ρέλι είχαν 100 bar λιγότερες πιέσεις, με τα ίδια βλητικά αποτελέσματα στο φυσίγγιο...

Υ.Γ: Εγώ είμαι βέβαια...αρχάριος μπροστά σας...μόνο ρελιαστά φυσίγγια φτιάχνω για για το cal.16...με χειροκίνητη ρελιάστρα παρεμπιπτόντως!...αλλά είπα να πω μια γνώμη.

Φιλικότατα,

Γιάννης
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top