Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στεφανε το αλευρι προστατευει τα σκαγια κατα την πυροδοτηση....εκει κανει και την ποιο πολυ ''δουλεια''.
Επισεις και κατα την διαδρομη τους μεσα στην καννη οπως πολυ σωστα λες ...και ολα οσα γραφεις...
Το μεγαλυτερο σκορτσο το τρωνε οι κατω στιβαδες ( 2-3 ) σκαγιων που βρισκονται στον πατο του
ποτηριου κατα την πυροδοτηση....
Γι' αυτον τον λογο πριν ριξουμε τα σκαγια , στο κατω μερος του ποτηριου βαζουμε λιγο αλευρι ωστε
τα σκαγια να κατσουν πανω σε αυτο....και μετα το υπολοιπο αλευρι και ανακατευουμε...
Σε δοκιμες μου εχω διαπιστωσει καλυτερες συγκεντρωσεις και κατανομες με αυτον τον τροπο απο το
να ριχνουμε ολο το αλευρι μετα απο τα σκαγια φιλε!!!
Νίκο πολύ σωστά όσα είπες συμφωνω σε όλα. Χωρίς να μπορώ να το αποδείξω, πιστεύω πως το αλεύρι κάνει και κάτι ακόμα εξίσου σημαντικό στην έξοδο των σκαγιων από την κάνη και συγκεκριμένα την στιγμή που τα πτερύγια του βύσματος ανοίγουν. Την στιγμή εκείνη η στήλη των σκαγιων είναι συμπαγής και δέχεται ταυτόχρονα πιέσεις και από μπροστά και από πίσω. Από μπροστά είναι η αντίσταση της ατμόσφαιρας, ενώ από πίσω ο πάτος του βύσματος. Η πίεση από πίσω είναι μεγαλύτερη όταν το βύσμα δεν έχει πτερύγια,( τα οποία ανοίγουν σαν αλεξίπτωτο και φρεναρουν το βύσμα).Σε κάθε περίπτωση η στήλη είτε συμπιέζεται και από μπροστά και από πίσω, είτε μόνο από εμπρός, χάνει την συνοχή της και διαστέλλεται. Είναι κυρίως ο αέρας που εισχωρεί από μπροστά ανάμεσα στα σκάγια που προκαλεί την διασπορά προς τα πλάγια των σκαγιων. Το αλεύρι ή όποιο άλλο μπαφερ περιορίζει το φαινόμενο αυτό και διατηρεί για κάποια απόσταση την στήλη σχετικά συμπαγή με αποτέλεσμα μεγαλύτερη συγκέντρωση και ίσως μεγαλύτερες μενουσες ταχύτητες.
 
Νίκο πολύ σωστά όσα είπες συμφωνω σε όλα. Χωρίς να μπορώ να το αποδείξω, πιστεύω πως το αλεύρι κάνει και κάτι ακόμα εξίσου σημαντικό στην έξοδο των σκαγιων από την κάνη και συγκεκριμένα την στιγμή που τα πτερύγια του βύσματος ανοίγουν. Την στιγμή εκείνη η στήλη των σκαγιων είναι συμπαγής και δέχεται ταυτόχρονα πιέσεις και από μπροστά και από πίσω. Από μπροστά είναι η αντίσταση της ατμόσφαιρας, ενώ από πίσω ο πάτος του βύσματος. Η πίεση από πίσω είναι μεγαλύτερη όταν το βύσμα δεν έχει πτερύγια,( τα οποία ανοίγουν σαν αλεξίπτωτο και φρεναρουν το βύσμα).Σε κάθε περίπτωση η στήλη είτε συμπιέζεται και από μπροστά και από πίσω, είτε μόνο από εμπρός, χάνει την συνοχή της και διαστέλλεται. Είναι κυρίως ο αέρας που εισχωρεί από μπροστά ανάμεσα στα σκάγια που προκαλεί την διασπορά προς τα πλάγια των σκαγιων. Το αλεύρι ή όποιο άλλο μπαφερ περιορίζει το φαινόμενο αυτό και διατηρεί για κάποια απόσταση την στήλη σχετικά συμπαγή με αποτέλεσμα μεγαλύτερη συγκέντρωση και ίσως μεγαλύτερες μενουσες ταχύτητες.

Και εσυ σωστα τα λες....Αυτα που λες εχουν λογικη....Το αλευρι ταξιδευει μαζι με τα σκαγια για καποια
μετρα μετα την εξοδο του απο την καννη.
Για του λογου το αληθες δυο φωτο τραβηγμενες παλαιοτερα απο εναν καλο φιλο απο το σαιτ του ιδιογομωση.


εικόνα_Viber_2021-12-01_16-39-23-261.jpg
 
Καλο μεσημερι σε ολους!!!!
Δυο δοκιμες που υποσχεθηκα στον φιλο τον Μανωλη με CSB5 ....αυτην την πυριτιδα πρωτη φορα
την επιασα στα χερια μου.....Ειχα λιγη απο σφαγμενα φυσιγγια.....και δεν το κρυβω οτι μου αρεσε!!!
Μαλακές τουφεκιες.....αξιοπρεπεστατη συγκεντρωση....και καλες ταχυτητες....παντα κατα την κριση μου!!
Μανωλη η γνωμη μου ειναι,,,,να μην αλλαξεις τιποτα στο σεταπ....Το μονο που χρειαζεται να αλλαξεις....
εαν πας για τσιχλα και σε αυτα τα μετρα....Βαλε 4* αστρα....φιλε!!!
Αλλιως θα τις μαζευεις με στιποχαρτο !!! :D

Και για του λογου το αληθες....

View attachment 36894View attachment 36895View attachment 36897View attachment 36898

Η δευτερη με καινουργιο καλυκα....και μια ερωτηση....οφθαλμιατρο εχουμε στο φορουμ ???
Αυτη μου εφυγε απο το κεντρο.:(
Αυτή η τουφεκιά με Uee θα είναι πιστεύω καλύτερη!
 
Με UEE θα σπάσει το κεντρο της τουφεκιας κ το
395 m/s θα το πιάσει...

Συμφωμουμε.....αλλα......αλλα......αν σου ανεβασω φωτο την ιδια τουφεκια με 4* αστρα στα 30 μετρα
και στα 27 θα κρεμασει το σαγονι φιλαρα μου!!!
Δεν τις ανεβαζω ....ετσι για εχεις την απορια... :D

Τωρα για την ταχυτητα....με το ΒΟΙΤΟ που εχει 76 εκατοστα καννες τοσο εδωσε...V1,5-396m/s !!! :)

YΓ. Αν και δεν σκεπτομαι να ασχοληθω με 28 πυριτιδες και φυσιγγια την ''ξεσκονησα'' λιγο...
για να εχω αποψη!!! :)
 
Κωστη μου ....πλακα κανω για να σε πειραξω φιλε!!!
Το ''δεν τις ανεβαζω '' εννοω....
Ειδα τις αποτυπωσεις μου αρεσαν πολυ...Ειχα μετρησει ομως ηδη 1000 σκαγια περιπου στις
προηγουμενες δοκιμες....και βαρεθηκα να μετρησω και τις αλλες... τις αφησα για ''αργοτερα''......
 
Κάθε φορά που βλέπω τις φωτο Νίκο ψαρώνω..
Πρέπει κάθε φορά να σκέφτομαι: είναι στα 30 μ ΚΙ ΟΧΙ στα 36,5Μ!!!!είναι στα 30 μ ΚΙ ΟΧΙ στα 36,5Μ!!!!είναι στα 30 μ ΚΙ ΟΧΙ στα 36,5Μ!!!!

οι εικόνες που έχω "έντυπώσει" ασυνείδητα είναι στα 36,5 κυρίως με 6αρια....
τα 30 μ ως απόσταση δοκιμών πως προέκυψαν Νίκο;
φαντάζομαι ότι σε βολεύει περισσότερο η μαζεμένη κατανομή, βλέπεις όλα τα σκάγια ή κάνω λάθος;
 
Κάθε φορά που βλέπω τις φωτο Νίκο ψαρώνω..
Πρέπει κάθε φορά να σκέφτομαι: είναι στα 30 μ ΚΙ ΟΧΙ στα 36,5Μ!!!!είναι στα 30 μ ΚΙ ΟΧΙ στα 36,5Μ!!!!είναι στα 30 μ ΚΙ ΟΧΙ στα 36,5Μ!!!!

οι εικόνες που έχω "έντυπώσει" ασυνείδητα είναι στα 36,5 κυρίως με 6αρια....
τα 30 μ ως απόσταση δοκιμών πως προέκυψαν Νίκο;
φαντάζομαι ότι σε βολεύει περισσότερο η μαζεμένη κατανομή, βλέπεις όλα τα σκάγια ή κάνω λάθος;


Καλημερα Μαριε !!! Δεν ειναι για το τι με βολευει ή οτι μου αρεσει να βλεπω τα σκαγια μαζεμενα.
Απλα οταν ξεκινησα να κανω δοκιμες θεωρησα σωστο τα Ν8 -Ν9 να τα δοκιμαζω στα 30 μετρα και
τα υπολοιπα νουμερα απο Ν8 και κατω στα 35 σαν αρχη....και μεχρι τα 50 μετρα!!!

Γιατι σου κανει εντυπωση τα 30 δικα μου μετρα με 3* αστρα....και δεν ξερω εαν σου φαινεται σωστο
να δοκιμαζουν στα 35 μετρα με ΦΟΥΛ ΤΣΟΚ...
Εδω ειδα βιντεο με βολια και μονοβολα στα 20 και 30 μετρα....απο επωνυμους δασκαλους σκοποβολης
που επηρεαζουν με την γνωμη τους ''κοσμο''....και προσπαθουσαν να μας πεισουν οτι εριχναν
φυσιγγαρες!!!!

Εχεις δει δοκιμες του LABRO....να δεις στα ποσα μετρα ριχνει και δοκιμαζει τα φυσεκια του ???

Και επειδη ειναι πολλα τα χρονια που κανω τις δοκιμες σε αυτα τα μετρα.....τωρα δεν το αλλαζω ...
Μου ειπε ενας καλος φιλος....Νικο τα 4* αστρα δοκιμασε τα στα 27 μετρα.....Εχω και τετοιες δοκιμες...
και στα 30 μετρα.....Α'εχω και δοκιμες που εκανα για εναν καλο με 4* αστρα στα 50 μετρα!!!

Αυτο τι σου λεει ??? Ο καθε ενας μας οπου γουσταρει φιλε!!!

Στην ''τελικη''.....δεν υπαρχει λογος να ψαρωνεις.....να σκεφτεσαι οτι οι αλλοι κανουν δοκιμες στα
36,5 μετρα με φουλ τσοκ.....και το χειροτερο....προσπαθουν να μας πεισουν οτι βγαζουν και πουλανε
φυσιγγαρες...!!!! ;) :)
 
Εγω που δοκιμαζω τα ν.9 στα 36.5μ με 3,5* ειμαι εντελώς λαθος; Τι ποσοστά θα πρέπει φυσιογικα να περιμένω; Γιατι συνήθως εχω 47-54%.
@ΝίκοςΠ το σεταπ που ανέβασες τι ποσοστό θεωρείς οτι θα είχε στα 36.5;

Δεν υπαρχει ''σωστο'' και ''λαθος'' για μενα.....Πολλοι δοκιμαζουν στα μετρα και με τα τσοκ που
κυνηγανε.....και αυτο ειναι το ποιο ''σωστο'''!!!
Τωρα εαν εσενα σε καλυπτει αυτο το 47-54% .....τους αλλους δεν τους ενδιαφερει....σημασια εχει
το τι θελεις εσυ!!

Σεταπ και στησιμο σε δικο μου φυσιγγιο που δεν εχει ενα 75% στα 35 μετρα.... με 3* αστρα ΜΑΜΑ τσοκ
παει στα ''σκουπιδια'' φιλε μου.
Ειμαι υπερ του συγκεντρωτικου φυσιγγιου.....
 
Εγω που δοκιμαζω τα ν.9 στα 36.5μ με 3,5* ειμαι εντελώς λαθος; Τι ποσοστά θα πρέπει φυσιογικα να περιμένω; Γιατι συνήθως εχω 47-54%.
@ΝίκοςΠ το σεταπ που ανέβασες τι ποσοστό θεωρείς οτι θα είχε στα 36.5;
σωστός είσαι και οι συγκεντρώσεις σου κανονικές.
ονομαστικές συγκ. στα 36,5 μ ντεμι 60% 1/4 τσοκ 55% με 6αρια σκαγια
εσυ φίλε (το όνομα σου;) είναι ΟΚ με #9
 
Λοιπόν Νίκο και λοιποί φίλοι
οι δοκιμές στα 35 μ (Ευρώπη) και στις 40 γυάρδες (Αγγλία) καθιερώθηκαν ως στανταρ πριν από πάνω από έναν αιώνα από τους πατέρες της βλητικής του λειόκαννου
Η απόσταση επιλέχθηκε διότι ήταν και είναι μια μακρινή απόσταση που όμως η τουφεκιά διατηρεί τα βασικά χαρακτηριστικά της, πιο μακριά αραιώνει πολύ, πιο κοντά δεν ξεχωρίζει η ήρα από το στάρι. Τα 36,5 ή 35 μ είναι αποστάσεις που "δεν σκοτώνουν όλα τα φυσίγγια" αντίθετα τα 20 μ ότι και να βάλεις "σκοτώνει"
βάση αυτών των αποστάσεων βγήκαν πίνακες αποδόσεων κάθε τσοκαρίσματος (βλ. θέμα BRAIN ΤΣΟΚ) και βάση αυτών ελέγχουμε τις βολές μας.
EΠISTHMONIKES ΜΈΘΟΔΟΙ ΔΟΚΙΜΩΝ φυσιγγίων βγήκαν πολλές
Δύο είναι οι κυρίαρχες: του Βερολίνου (35μ) και των Oberfell &Thompson (36,5μ) (που εφαρμόζω) και οι δύο δημιουργήθηκαν από Πανεπιστημιακούς οι δε Oberfell & Thompson πήραν νόμπελ φυσικής το 1954 (αν δεν απατώμαι)

Εμείς πολλές φορές εφαρμόζουμε λίγο - πολύ μπακαλίστικες μεθόδους, (π.χ. φυσίγγι για ορτύκι με 9αρια δεν θα το δοκιμάσω στα 36,5μ) αυτό όμως δεν αναιρεί την αξία των ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΩΝ ΜΕΘΟΔΩΝ

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ: παιδευόμουν και τουφεκούσα χαρτιά βλέποντας συγκεντρώσεις κι άκρη δεν έβγαζα, μέχρι που άρχισα την μέθοδο.
αποτέλεσμα: διαπίστωσα ότι φυσίγγι με καλή βαθμολογία είναι καλό και στο κυνήγι, μπορεί να είναι καλό (ή να νομίζουμε ότι είναι καλό ) και με κακή βαθμολογία, αλλά φυσίγγι κακό στο κυνήγι δεν βρήκα να έχει καλή βαθμολογία.
Γι αυτό ξενίζομαι όταν βλέπω να γράφουν φίλοι: κεντούσε στο κυνήγι αλλά στον πίνακα μέτριο ή χάλια .....
 
Last edited:
φίλοι Γιάννη και gianblo και όποιος άλλος ενδιαφέρεται, εάν θέλετε στείλτε μου με π.μ. ένα μειλ σας να σας στείλω κάτι σκαναρισμένα άρθρα που έχω. Απευθύνονται κυρίως σε νέους κυνηγούς αλλά έχει άρθρα που ακόμη και έμπειροι τα βρίσκουν χρήσιμα, υπάρχουν και άρθρα με την μέθοδο Ομπερφελλ

Υ.Γ. τώρα μόλις πριν λίγο ο Βασίλης -ούτε βαλτός να ήταν - έγραψε:
https://www.hunterslife.gr/forums/t...ά-νούμερα-σκαγίων-στα-κυνήγια.577/post-650481

Λόρδος Kelvin

I often say that when you can measure what you are speaking about, and express it in numbers, you know something about it; but when you cannot measure it, when you cannot express it in numbers, your knowledge is of a meagre and unsatisfactory kind

Λέω συχνά ότι όταν μπορείς να μετρήσεις αυτό για το οποίο μιλάς και να το εκφράσεις με αριθμούς, ξέρεις κάτι για αυτό. Αλλά όταν δεν μπορείτε να το μετρήσετε, όταν δεν μπορείτε να το εκφράσετε με αριθμούς, οι γνώσεις σας είναι πενιχρές και μη ικανοποιητικές
 
φίλοι Γιάννη και gianblo και όποιος άλλος ενδιαφέρεται, εάν θέλετε στείλτε μου με π.μ. ένα μειλ σας να σας στείλω κάτι σκαναρισμένα άρθρα που έχω. Απευθύνονται κυρίως σε νέους κυνηγούς αλλά έχει άρθρα που ακόμη και έμπειροι τα βρίσκουν χρήσιμα, υπάρχουν και άρθρα με την μέθοδο Ομπερφελλ

Υ.Γ. τώρα μόλις πριν λίγο ο Βασίλης -ούτε βαλτός να ήταν - έγραψε:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Πόσο-χρήσιμα-είναι-τα-ψιλά-νούμερα-σκαγίων-στα-κυνήγια.577/post-650481

Λόρδος Kelvin

I often say that when you can measure what you are speaking about, and express it in numbers, you know something about it; but when you cannot measure it, when you cannot express it in numbers, your knowledge is of a meagre and unsatisfactory kind

Λέω συχνά ότι όταν μπορείς να μετρήσεις αυτό για το οποίο μιλάς και να το εκφράσεις με αριθμούς, ξέρεις κάτι για αυτό. Αλλά όταν δεν μπορείτε να το μετρήσετε, όταν δεν μπορείτε να το εκφράσετε με αριθμούς, οι γνώσεις σας είναι πενιχρές και μη ικανοποιητικές
Πάρε και ένα άλλο ρητό από αγαπημένο φυσικό

An expert is someone who knows some of the worst mistakes that can be made in his subject, and how to avoid them.

Ειδικός (εξπέρ, expert), είναι κάποιος ο οποίος γνωρίζει κάποια (δεν λέει όλα) από τα χειρότερα λάθη που μπορούν να γίνουν στον τομέα του και επίσης γνωρίζει πως να τα αποφεύγει.
Werner Heisenberg

Θεοοοοοοοοοος :)
 
Ένα ακόμα αγαπημένο, το οποίο έγραψε ο Richard Feynman ο οποίος είναι νομπελίστας και νομίζω πρόεδρος της επιτροπής που διερευνούσε την τραγωδία του διαστημικού λεωφορείου Challenger.
Δεν θα γράψω άλλο ρητό (σήμερα τουλάχιστον) ... :)

"For a successful technology, reality must take precedence over public relations, for Nature cannot be fooled."

"Για μια επιτυχημένη τεχνολογία η πραγματικότητα (επιστήμη, αντικειμενικά δεδομένα) πρέπει να προηγείται (να μπαίνει σε προτεραιότητα έναντι) των δημοσίων σχέσεων, διότι η φύση δεν μπορεί να ξεγελαστεί (όπως ο κόσμος)."

Δεν τα γράφω τυχαία ...
 
να πω και γω το δικο μου συστημα.
Προσπαθω να εντοπισω την αποσταση που ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ 3 κενα στην κατανομη.
Ριχνω με το υπο δοκιμη φυσιγγι, στα 27 μ και κοιταζω ποσα κενα εχει (στα 70 εκ) που χωραει το αντιστοιχο θηραμα. πχ 2 κενα
Ριχνω στα 36 μ και βρισκω πχ 4 κενα .
Ασπαζομαι τη θεωρεια που θελει ιδανικα μονο 3 κενα, οποτε στο παραδειγμα η ιδανικη αποσταση ειναι μεταξυ 27 και 36 , αυθαιρετα 32μ. (αν εχω ορεξη που ειχα παλια , εριχνα καθε δυο μετρα και εβρισκα ακριβως την αποσταση)
Ετσι για το στανταρ τσοκ μου 3* , εχω δυο τρια φυσιγγια για καθε θηραμα , και τις αντιστοιχες ιδανικες αποστασεις τουφεκιας .
Η ιδανικη αποσταση υπαρχει για καθε συνδυασμο , και αν την ξερουμε ξερουμε και το ρισκο (μειωνονται οι πιθανοτητες για μπροστα και πισω απο αυτα τα μετρα ) Μπροστα λογο αυξησης των κενων, πισω λογω μειωσης συνολικης διαμετρου τουφεκιας.
Επειδη ξερω τις αποστασεις για καποια στανταρ φυσιγγια μου, καθε καινουργιο απλα το συγκρινω με αυτα και αυτο φτανει. Ειναι για πριν ή για μετα σε αποσταση.
Παραδειγματα 3*
Τσιχλα lambro tordo 32/9---31m
lambro A1 sp 32/9---35m
φασσα percorso36/6 --------41m

δηλαδη το Α1 ηταν καλυτερο στα περασματα , αλλα το tordo χτες που ειχε 2οC giati ειναι και πιο δυνατο.
το percorso παντα δευτερο και τριτο , κατι αλλο θελει για πρωτο, αλλα απο κεκτημενη βαρεμαροταχυτητα μπαινουν και τα τρια ιδια :rolleyes:
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top