Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στα 50 μετρα....και με Ν5 και με Ν4.... :D
Τα 50 μετρα δεν ειναι για 33 γραμμαρια σκαγια....και θηραμα να παρεις ....απο ΤΥΧΗ θα ειναι....
Τα 33 γραμμαρια εχουν ΤΑΒΑΝΙ τα 40 μετρα.....με την προηποθεση η τουφεκια να εχει ενα 75-80%
στα 35....με 3* αστρα.....Αλλιως.....αρμεγε λαγους.....και κουρευε χελωνες!!!! ;)
Τα 33γρ επαρκουν και για 60 και 65 μετρα, αναλογα ποιος ειναι πισω απ το κοντακι ;)
 
Τα 33γρ επαρκουν και για 60 και 65 μετρα, αναλογα ποιος ειναι πισω απ το κοντακι ;)

Καλα......''τραγούδα'' εσυ.....!!!! :D

Βγαζεις ΠΑΝΤΑ συμπερασματα συμφωνα με το οπλο και τα τσοκ σου....
Εμ' ελα που δεν τα εχει η πλειοψηφια....
Φιλαρα.....εσυ εισαι η εξαιρεση του κανονα.....ειτε σου αρεσει.... ειτε οχι!!!! ;)

ΥΓ, Εμπεδωσε το !!!! :cool:
 
Κ
Καλα......''τραγούδα'' εσυ.....!!!! :D

Βγαζεις ΠΑΝΤΑ συμπερασματα συμφωνα με το οπλο και τα τσοκ σου....
Εμ' ελα που δεν τα εχει η πλειοψηφια....
Φιλαρα.....εσυ εισαι η εξαιρεση του κανονα.....ειτε σου αρεσει.... ειτε οχι!!!! ;)

ΥΓ, Εμπεδωσε το !!!! :cool:
Καλα οτι πεις...

Τραγουδα εσυ στον δικο σου ρυθμο...ειναι κι αλλοι σε πληροφορω που δεν εχουν αναγκη τα 40 και 50 γραμ που ισχυριζεσαι οτι μονο με αυτα παιρνεις θηραμα μετα τα 40 μετρα.

Σιγα μη θελουμε μια κατσαρολα σκαγια για να παρουμε φασσα στα 50 μετρα, με 33 και 34γρ τις πατσαβουριαζει και ο φιλος που παμε μαζι με μια Μ1, ασε τον αλλον που μας εβαλε τα γυαλια με 28γρ νο6.

Θα στο πω για αλλη μια φορα, μην εισαι απολυτος για κανενα θεμα και ποτε μη λες ποτε!
Αν δεν μπορεις εσυ να παρεις θηραμα στα 50 μετρα με 33 και 34γρ αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ο κανονας αλλα μαλλον ειναι η εξαιρεση. ;)

ΥΓ. Εμπεδωσε το!!!!

Και μιλαω παντα για αχρηστα εμπορικα φυσιγγια, οχι για συνταγες με αλευρι.
 
γιατί συγχέουμε τα γραμμάρια με τα μέτρα ; ο άγγλος ρίχνει σε φασιανό με 28bore τελευταία και τους σπάει τα κόκκαλα
Και άμα πεθάνει ο Ινδός που τους αμολάει κλείνει το κυνήγι ...
Στην ρεζέρβα πήγαινα χαλαρά με 24γρ.

ps
Αστείο ... μην παρεξηγηθούμε ...
 
Στα 50 μετρα....και με Ν5 και με Ν4.... :D
Τα 50 μετρα δεν ειναι για 33 γραμμαρια σκαγια....και θηραμα να παρεις ....απο ΤΥΧΗ θα ειναι....
Τα 33 γραμμαρια εχουν ΤΑΒΑΝΙ τα 40 μετρα.....με την προηποθεση η τουφεκια να εχει ενα 75-80%
στα 35....με 3* αστρα.....Αλλιως.....αρμεγε λαγους.....και κουρευε χελωνες!!!! ;)
Νομίζεις
 
Και άμα πεθάνει ο Ινδός που τους αμολάει κλείνει το κυνήγι ...
Στην ρεζέρβα πήγαινα χαλαρά με 24γρ.

ps
Αστείο ... μην παρεξηγηθούμε ...
καμία παρεξήγηση,,,εχω κυνηγήσει και στις δύο ρεζέρβες και καταλαβαίνω τι μου λες

αλλά μιλάω για τον Dave Carrie
 
https://www.shootinguk.co.uk/guns/ammunition/best-shotgun-cartridge-for-high-birds-40056

https://forums.pigeonwatch.co.uk/forums/topic/394476-extreme-pheasant-shooting/

Παύλο μην πιστεύεις ότι ακούς ειδικά όταν κάποιος μιλά για αποστάσεις.
32gr # 4 στις 80 γιάρδες (73m).

Οκ .... Μετά ξύπνησαν οι Άγγλοι.

Δεν σου λέω ότι δεν γίνεται.
Λέω ότι θέλω καταγεγραμμένα και τεκμηριωμένα ποσοστά επιτυχίας και όχι λόγια.
 
Κ

Καλα οτι πεις...

Τραγουδα εσυ στον δικο σου ρυθμο...ειναι κι αλλοι σε πληροφορω που δεν εχουν αναγκη τα 40 και 50 γραμ που ισχυριζεσαι οτι μονο με αυτα παιρνεις θηραμα μετα τα 40 μετρα.

Σιγα μη θελουμε μια κατσαρολα σκαγια για να παρουμε φασσα στα 50 μετρα, με 33 και 34γρ τις πατσαβουριαζει και ο φιλος που παμε μαζι με μια Μ1, ασε τον αλλον που μας εβαλε τα γυαλια με 28γρ νο6.

Θα στο πω για αλλη μια φορα, μην εισαι απολυτος για κανενα θεμα και ποτε μη λες ποτε!
Αν δεν μπορεις εσυ να παρεις θηραμα στα 50 μετρα με 33 και 34γρ αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ο κανονας αλλα μαλλον ειναι η εξαιρεση. ;)

ΥΓ. Εμπεδωσε το!!!!

Και μιλαω παντα για αχρηστα εμπορικα φυσιγγια, οχι για συνταγες με αλευρι.


Απαντησε μου .....ποιο απο τα δυο φυσιγγια εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παρει θηραμα...
Η πρωτη τουφεκια 33 γραμμαρια στα 50 μετρα και η αλλη 46 γραμμαρια και αυτη στα 50 μετρα

Τωρα εαν εσυ παιρνεις περισσοτερα θηραματα με την πρωτη τουφεκια....να μου το πεις να χειροκροταω.
Αλεξ ΤΙΠΟΤΑ δεν λεω στην ΤΥΧΗ....Τα πολλα μετρα θελουν και πολλα γραμμαρια σκαγια...
ΕΜΠΕΔΩΣΕ ΤΟ!!! ;)

εικόνα_Viber_2021-11-25_16-59-50-957.jpgεικόνα_Viber_2021-11-25_17-00-31-082.jpgεικόνα_Viber_2021-11-25_17-00-58-988.jpg
 
Last edited:
δεν πιστεύω ότι ακούω από τον οποιονδήποτε τυχαίο ,τους άγγλους τους έχω περισσότερο σε εκτίμηση απο τους αμερικάνους ,,μπορεί να είναι καλύτεροι οι δεύτεροι αλλά αυτό μου βγάζουν οι Άγγλοι !
Ωωω ρε φίλε ... Χιονίζει στo site !!!!
Το έστρωσε κιόλας.

Πάρε ένα laser meter και χτύπα στα 74μ.
Εγώ το έχω κάνει.
Μετά πες μου αν θα σήκωνες όπλο.
Δεν φημίζομαι για την μεγαλοψυχία μου και την οικολογική μου συνείδηση :) (προσπαθώ να το διορθώσω) αλλά εγώ δεν θα σήκωνα εύκολα.
Βέβαια σήκωσα σε γουρούνι στα 110 μετρημένα στο earth και το πήρα.
Στα επόμενα 20 δεν ξερω αν θα πάρω κάποιο.

Αυτός ο Dave Carrie καλό είναι να ρίχνει με shotkam για να μπορούμε να τσεκάρουμε απόσταση.
Άκοπο βίντεο με 30 τουφεκιές επίσης.

Μόνο το χαρτί εμπιστεύομαι.
 
Ωωω ρε φίλε ... Χιονίζει στo site !!!!
Το έστρωσε κιόλας.

Πάρε ένα laser meter και χτύπα στα 74μ.
Εγώ το έχω κάνει.
Μετά πες μου αν θα σήκωνες όπλο.
Δεν φημίζομαι για την μεγαλοψυχία μου και την οικολογική μου συνείδηση :) (προσπαθώ να το διορθώσω) αλλά εγώ δεν θα σήκωνα εύκολα.
Βέβαια σήκωσα σε γουρούνι στα 110 μετρημένα στο earth και το πήρα.
Στα επόμενα 20 δεν ξερω αν θα πάρω κάποιο.

Αυτός ο Dave Carrie καλό είναι να ρίχνει με shotkam για να μπορούμε να τσεκάρουμε απόσταση.
Άκοπο βίντεο με 30 τουφεκιές επίσης.

Μόνο το χαρτί εμπιστεύομαι.

Γιατι χιονιζει Βασιλη...ξερεις ??? Απο τι εγινε αυτο ???
 
Απαντησε μου .....ποιο απο τα δυο φυσιγγια εχει περισσοτερες πιθανοτητες να παρει θηραμα...
Η πρωτη τουφεκια 33 γραμμαρια στα 50 μετρα και η αλλη 46 γραμμαρια και αυτη στα 50 μετρα

Τωρα εαν εσυ παιρνεις περισσοτερα θηραματα με την πρωτη τουφεκια....να μου το πεις να χειροκροταω.
Αλεξ ΤΙΠΟΤΑ δεν λεω στην ΤΥΧΗ....Τα πολλα μετρα θελουν και πολλα γραμμαρια σκαγια...
ΕΜΠΕΔΩΣΕ ΤΟ!!! ;)

View attachment 36527View attachment 36528View attachment 36529View attachment 36530
Αστο δεν συμφωνουμε με τιποτα, εγω ειμαι φαν των λιγων γραμμαριων οπως και των νορμαλ νουμερων σκαγιων, απλα μας διαβαζει πολυς νεος κοσμος και πρεπει να βλεπει κι τις δυο πλευρες του νομισματος...

Οσο για τα τσοκ που λες οτι εχω και κανουν την διαφορα, εχω ανεβασει δοκιμες και με τα μαμα τσοκ και εχει φανει πως ριχνει το οπλο με οτι τσοκ και να του βαλεις.

Στην περιπτωση μας ομως δεν ειναι θεμα οπλου αλλα θεμα φυσιγγιου και σκοπευσης, εσυ μιλας για ιδιογομωση κι εγω για εμπορικα, ριξε ενα εμπορικο 40 και 50 γρ και ελα πες μου μετα τι συγκεντρωση εβγαλε.

Με το classica 32gr και το speed 34 και τα δυο σε νο6 εχουν πεσει φασσες σε πολυ μεγαλες αποστασεις και με του Ρουμελ βεβαια το 34αρι, οπως και λαγοι με rottweil 36gr με μπαικαλ του 1980 παλι σε τρελες αποστασεις, μη τα ισοπεδωνουμε ολα.
 
Ωωω ρε φίλε ... Χιονίζει στo site !!!!
Το έστρωσε κιόλας.

Πάρε ένα laser meter και χτύπα στα 74μ.
Εγώ το έχω κάνει.
Μετά πες μου αν θα σήκωνες όπλο.
Δεν φημίζομαι για την μεγαλοψυχία μου και την οικολογική μου συνείδηση :) (προσπαθώ να το διορθώσω) αλλά εγώ δεν θα σήκωνα εύκολα.
Βέβαια σήκωσα σε γουρούνι στα 110 μετρημένα στο earth και το πήρα.
Στα επόμενα 20 δεν ξερω αν θα πάρω κάποιο.

Αυτός ο Dave Carrie καλό είναι να ρίχνει με shotkam για να μπορούμε να τσεκάρουμε απόσταση.
Άκοπο βίντεο με 30 τουφεκιές επίσης.

Μόνο το χαρτί εμπιστεύομαι.
ούτε εγώ θα το έκανα παρά μόνο αν το είχα κάνει χιλιάδες φορές στο παρελθόν και είχα μάθει καλά τα μέτρα αυτά ,μόνο τότε !
 
Αστο δεν συμφωνουμε με τιποτα, εγω ειμαι φαν των λιγων γραμμαριων οπως και των νορμαλ νουμερων σκαγιων, απλα μας διαβαζει πολυς νεος κοσμος και πρεπει να βλεπει κι τις δυο πλευρες του νομισματος...

Οσο για τα τσοκ που λες οτι εχω και κανουν την διαφορα, εχω ανεβασει δοκιμες και με τα μαμα τσοκ και εχει φανει πως ριχνει το οπλο με οτι τσοκ και να του βαλεις.

Στην περιπτωση μας ομως δεν ειναι θεμα οπλου αλλα θεμα φυσιγγιου και σκοπευσης, εσυ μιλας για ιδιογομωση κι εγω για εμπορικα, ριξε ενα εμπορικο 40 και 50 γρ και ελα πες μου μετα τι συγκεντρωση εβγαλε.

Με το classica 32gr και το speed 34 και τα δυο σε νο6 εχουν πεσει φασσες σε πολυ μεγαλες αποστασεις και με του Ρουμελ βεβαια το 34αρι, οπως και λαγοι με rottweil 36gr με μπαικαλ του 1980 παλι σε τρελες αποστασεις, μη τα ισοπεδωνουμε ολα.

ΟΚ....Αστο...ετσι και αλλιως εχουμε διαφορετικες αποψεις......
Το σταματαμε....με αυτα που γραφουμε.....πλακωσε το χιονι !!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top