Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
η παρατηρηση σου επιβεβαιωνει οτι η αυξηση φορτιου , ενισχυει κυριως την περιφερεια.
Υπαρχουν δυο αποτελεσματικοι τροποι διορθωσης του σκοπευτικου σφαλματος
Ο λαθος (οχι και τοσο) : αυξηση του φορτιου (ενισχυση περιφερειας)
Ο σωστος : ανοιγμα του τσοκ ( ανοιγμα κυκλου και ταυτοχρονη βελτιωση ισοκατανομης)
να διευκρινησω οτι λαμβανω παντα υποψη τον λαθος τροπο ( με επεισε ο Μηνας τη δεκαετια του 90 ), και κυνηγαω τσιχλες με 33γρ και κυριαρινες με 34 :)
 
Αν και γράφω σε λάθος θέμα το θέμα κοντινής ντουφέκιας δεν λύνεται με φυσίγγι αλλά με τσοκάκι και όχι ραβδωτό γνώμη μου οποίος έχει άνθρωπο να φτιάξει τσοκ του λέω ευχαρίστως πως και αν το κάνει και δεν ικανοποιηθεί από το αποτέλεσμα του το πληρώνω και το παίρνω .Και δεν θα ασχοληθεί ούτε με μισοταπα ούτε με μάλλινη ποτέ . Γράφω και κάτι ακόμη το οποίο έχω σκεφτεί πολλές φορές .Να μετρούσα τον όγκο της γόμωσης (σκαγιων) σε μια ντουφέκια με συγκεκριμένο τσοκ που θεωρώ πολύ καλή και να προσπαθούσα να κρατήσω αυτό τον όγκο σταθερό σε οποιαδήποτε φυσίγγι χοντρό ψιλό εννοείται με το ίδιο τσοκ για να διαπιστώσω αν θα είχε τα διά αποτελέσματα καθαρά και μόνο λόγο σταθερότητας όγκου που βάλλεται από σταθερή κανη.
 
Αν έχει φυλαγμένη την φώτο ο κ.Νίκος με το 24άκι AS με BIORIENTABILE 25 είναι ένα πολύ
καλό δείγμα ισοκατανομής .

Στις σελιδες 748 -749 του ιδιου θεματος υπαρχουν οι δοκιμες Λαμπη μου!!!
Ξεκινουν απο τα 30 μετρα με 3* αστρα....Στα 25 μετρα με 4* αστρα και τελειωνουν στα 20 μετρα με
κυλινδρο.
Βυσματα - piston 23 - spark - sg25 - biorientabile 25 - diamante 21 B κ Ρ.
Σκαγια Ν8,5 με 5% αντιμωνιο.
 
Αν και γράφω σε λάθος θέμα το θέμα κοντινής ντουφέκιας δεν λύνεται με φυσίγγι αλλά με τσοκάκι και όχι ραβδωτό γνώμη μου οποίος έχει άνθρωπο να φτιάξει τσοκ του λέω ευχαρίστως πως και αν το κάνει και δεν ικανοποιηθεί από το αποτέλεσμα του το πληρώνω και το παίρνω .Και δεν θα ασχοληθεί ούτε με μισοταπα ούτε με μάλλινη ποτέ . Γράφω και κάτι ακόμη το οποίο έχω σκεφτεί πολλές φορές .Να μετρούσα τον όγκο της γόμωσης (σκαγιων) σε μια ντουφέκια με συγκεκριμένο τσοκ που θεωρώ πολύ καλή και να προσπαθούσα να κρατήσω αυτό τον όγκο σταθερό σε οποιαδήποτε φυσίγγι χοντρό ψιλό εννοείται με το ίδιο τσοκ για να διαπιστώσω αν θα είχε τα διά αποτελέσματα καθαρά και μόνο λόγο σταθερότητας όγκου που βάλλεται από σταθερή κανη.
Στην πολυ κοντινή τουφεκια θέλεις ειδικό φυσιγγι, αλλά με ενδιαφέρει η άποψη σου για το τσοκ, τι ακριβώς εννοείς ; περιστροφικα ραβδωτο η καμπάνα ;
 
Στις σελιδες 748 -749 του ιδιου θεματος υπαρχουν οι δοκιμες Λαμπη μου!!!
Ξεκινουν απο τα 30 μετρα με 3* αστρα....Στα 25 μετρα με 4* αστρα και τελειωνουν στα 20 μετρα με
κυλινδρο.
Βυσματα - piston 23 - spark - sg25 - biorientabile 25 - diamante 21 B κ Ρ.
Σκαγια Ν8,5 με 5% αντιμωνιο.
Kι'αυτή στα 20μ του SG25 αγγίζει το τέλειο .
 
Αναστροφο με παράλληλο τμήμα στο τέλος αν έχεις νορμάλ αυλό θες τελειωμένο 19.2 αλλά δεν είναι μόνο αυτό θες κωνικοτητα 1μοιρας πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ και το μήκος όσο βγει είχα τέτοια σε δύο όπλα το ένα το χασα το άλλο το δωσα στην ςς είχα πάρει ένα Μάξγουελ που τελειωνε 18.8 και με ζοριζε κάτω από τα 10 μέτρα δεν είχα φτιάξει τα προηγούμενα που είχα σκότωναν από τα 6/7 και χωρίς να είσαι και 100% πάνω καταλαβαίνεις αν πήγαινες δε για τσίχλες και είχε μαύρες μια φορά είχα σκοτώσει και μια 15αρια στο πρώτο δεκάλεπτο.Αστο ηταν χαρος βγήκε παγανια ο ξάδελφος μου έλεγε
πάλι με αυτό το μπουρδέλο βαράς αντιμετωπίζω ένα θέμα όμως έχει λίγο καιρό που ο άνθρωπος που με είχε στείλει οπλουργος και τα έφτιαχνε αυτά όπως και ότι ήθελες εγκατέλειψε τη δουλειά λόγο γήρατος το χω ξαναγράψει χάθηκαν γνώσεις πολλές έφτιαχνε μέχρι μανίκια και έκανες το δίκανο από 12αρι 16 αρι 20αρι .Τα γράφω εδώ για πληροφορίες συνήθως δεν τα έλεγα γιατί όλοι νομίζουν ότι τα ξέρουν και κάνανε τους έξυπνους .Ο έξυπνος όμως είναι αυτός που γνωρίζει τους ειδικούς και αυτούς που μιλάνε με το αποτέλεσμα των εργασιών τους και εγώ πρόλαβα και το είδα το αποτέλεσμα.Και έμαθα και πως φτιάχνεται ασχέτως αν μπορέσω ξανά να το φτιάξω κάπου η όχι .Το τσοκ αυτού του τύπου βαριά βαριά ντουφέκιας στα 20μετ δεν είναι σαν το μπρειν μπελ που ακούω ότι σκοτώνει μέχρι τα 30.Που δεν είχα ποτέ για να εκφέρω άποψη.Και εννοείται ότι αν σκοτώνεις από 7 μέχρι 30 με την ίδια ευκολία θα ναι καλύτερα .
 
Αναστροφο με παράλληλο τμήμα στο τέλος αν έχεις νορμάλ αυλό θες τελειωμένο 19.2 αλλά δεν είναι μόνο αυτό θες κωνικοτητα 1μοιρας πιστεύω να καταλαβαίνεις τι εννοώ και το μήκος όσο βγει είχα τέτοια σε δύο όπλα το ένα το χασα το άλλο το δωσα στην ςς είχα πάρει ένα Μάξγουελ που τελειωνε 18.8 και με ζοριζε κάτω από τα 10 μέτρα δεν είχα φτιάξει τα προηγούμενα που είχα σκότωναν από τα 6/7 και χωρίς να είσαι και 100% πάνω καταλαβαίνεις αν πήγαινες δε για τσίχλες και είχε μαύρες μια φορά είχα σκοτώσει και μια 15αρια στο πρώτο δεκάλεπτο.Αστο ηταν χαρος βγήκε παγανια ο ξάδελφος μου έλεγε
πάλι με αυτό το μπουρδέλο βαράς αντιμετωπίζω ένα θέμα όμως έχει λίγο καιρό που ο άνθρωπος που με είχε στείλει οπλουργος και τα έφτιαχνε αυτά όπως και ότι ήθελες εγκατέλειψε τη δουλειά λόγο γήρατος το χω ξαναγράψει χάθηκαν γνώσεις πολλές έφτιαχνε μέχρι μανίκια και έκανες το δίκανο από 12αρι 16 αρι 20αρι .Τα γράφω εδώ για πληροφορίες συνήθως δεν τα έλεγα γιατί όλοι νομίζουν ότι τα ξέρουν και κάνανε τους έξυπνους .Ο έξυπνος όμως είναι αυτός που γνωρίζει τους ειδικούς και αυτούς που μιλάνε με το αποτέλεσμα των εργασιών τους και εγώ πρόλαβα και το είδα το αποτέλεσμα.Και έμαθα και πως φτιάχνεται ασχέτως αν μπορέσω ξανά να το φτιάξω κάπου η όχι .Το τσοκ αυτού του τύπου βαριά βαριά ντουφέκιας στα 20μετ δεν είναι σαν το μπρειν μπελ που ακούω ότι σκοτώνει μέχρι τα 30.Που δεν είχα ποτέ για να εκφέρω άποψη.Και εννοείται ότι αν σκοτώνεις από 7 μέχρι 30 με την ίδια ευκολία θα ναι καλύτερα .
Προσωπική μου γνώμη ότι τα 20 μέτρα το μέγιστο είναι το όριο για τσοκ τυπου Μπελ, θα ήθελα να δω τουφεκια με εμπορίου φυσιγγι , με το τσοκ που περιγραφεις με συγκεντρωτηρα να πιστεψω αυτά που λες , για μένα η πολυ κοντινή τουφεκια είναι κ η πιο δυσκολη να φτιαχτεί
 
Αν ξαναφτιάξω τσοκ ευχαρίστως αυτό που έχω τώρα στην ςς σε λίγες μέρες θα σου ανεβασω τουφεκιά φρέσκια αλλά στο ξαναλέω δεν κάνει ότι έκαναν τα φτιαχτά που ειχα καθώς είναι και 4/10σφιχτοτερο είχε χρειαστεί για πολύ πυκνά να πάρω φυσίγγι με μισοταπα του καραμανιδη για την ακρίβεια έκανε δουλειτσα.
 
Προσωπική μου γνώμη ότι τα 20 μέτρα το μέγιστο είναι το όριο για τσοκ τυπου Μπελ, θα ήθελα να δω τουφεκια με εμπορίου φυσιγγι , με το τσοκ που περιγραφεις με συγκεντρωτηρα να πιστεψω αυτά που λες , για μένα η πολυ κοντινή τουφεκια είναι κ η πιο δυσκολη να φτιαχτεί
Στα 20μ πήρα με μια ντουφεκιά 2 τρυγόνια που απήχαν τουλάχιστον 5μ .
Αντί 1.55 είχα βάλει 1.70 και το πάτησα στο αμήν o_O για να κάνω long range φυσίγγι .....sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Είναι που ποτέ δεν ήμουν φίλος με τις φωτογραφίες αλλιώς με τόσες δοκιμές αλλά και μαλακίες θα χαμε να λέγαμε πολύ περισσότερα το καλύτερο διασποράς που είχα πετύχει ήταν με ς4 στα 31γρ με δύο διάφορετικες τάπες μέσα νουμ 9 και στα 10 μέτρα με μεζούρα και κύλινδρο με την 302 είχε κύκλο 70 πόντους περίπου
 
Είναι που ποτέ δεν ήμουν φίλος με τις φωτογραφίες αλλιώς με τόσες δοκιμές αλλά και μαλακίες θα χαμε να λέγαμε πολύ περισσότερα το καλύτερο διασποράς που είχα πετύχει ήταν με ς4 στα 31γρ με δύο διάφορετικες τάπες μέσα νουμ 9 και στα 10 μέτρα με μεζούρα και κύλινδρο με την 302 είχε κύκλο 70 πόντους περίπου
Την διασπορά την πετυγχαίνει κάποιος καί με ''λανθασμένα'' στημένο φυσίγγι .
Είτε με υπερδοσολογία ,είτε με υποδοσολογία και αυξημένη αντίσταση ξερελιάσματος .
Όλα φυσικά σε ασφαλή πλαίσια .
1.50 έβαζες Γιάννη για 31 γρ ;
 
Αυτός είσαι ρε φίλε βάση τύπου θα μπορείς να πεις αν πούμε παράλληλο 1.5 εκ ποσό μήκος βγαίνει που το παράλληλο δεν έχει τόση σημασία ας είναι και περισσότερο δεν θα χαλάσει κάτι αρκεί να μην είναι < του 1.5 εκ .
 
Ορτύκι μπεκάτσα τσίχλα και δεν είχα ρίξει και πότε χοντρά μόνο ψιλά σκάγια τα αγαπημένα μου 9αρια κατά 90% και 32γρ σχεδόν πάντα Μια φορά σε χαρτί αλλά δεν έριξα στα 8μετρα έριξα στα 12 μου φάνηκε πολύ ανοιχτή για φυσίγγι με συγκρντρωτηρα μετά είχε σειρά το πραγματικό τερέν δε χρειάστηκε να ξαναριξω υπήρχαν τουφεκιές που δεν τις πίστευα ήμουν δίπλα λίγο λίγο πίσω λίγο πάνω αυτά μπορείς να τα καταλάβεις στις τσίχλες πιο πολύ γιατί εκεί πέφτει το πολύ ντουφεκιδι και τα πουλιά έπεφταν ξερά σε αποστάσεις κοντινές που είχα μια αυτοπεποίθηση ότι ότι και όπως περάσει αρκεί να προλάβω να σηκώσω θα πέσει μεγάλη υπόθεση φίλε έχω τουφεκισει μπεκάτσα που αληλοκοιταχτηκαμε κυριολεκτικά δεν πρέπει να αν ήταν πάνω από 6μετρα από πάνω μου και έπεσε πίσω μου 4 μέτρα ακαιρεα και νεκρή σκεφτόμουν ότι κάτι θα της λείπει αλλά τίποτα
 
Είναι που ποτέ δεν ήμουν φίλος με τις φωτογραφίες αλλιώς με τόσες δοκιμές αλλά και μαλακίες θα χαμε να λέγαμε πολύ περισσότερα το καλύτερο διασποράς που είχα πετύχει ήταν με ς4 στα 31γρ με δύο διάφορετικες τάπες μέσα νουμ 9 και στα 10 μέτρα με μεζούρα και κύλινδρο με την 302 είχε κύκλο 70 πόντους περίπου
Ένα καλό διασποράς που έχω πετύχει,είναι με τη Sipe στα 34gr No8...."τέλεια" για μ'ένα ισοκατανομή στα 15m με 2* σταθερό...
Παίζει ρόλο η μελέτη κ το όλο στήσιμο.

20210218_143410.jpg
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top