Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Δεν εχω παραπονο Στελιο, μια χαρα ριχνει το οπλο, απλα δεν μπορω να καταλαβω το κερδος απο τα πολλα γραμμαρια εφοσον δεν ειναι στην ροζετα, μιλαω για φυσιγγια εμποριου χωρις μπαφερ.

Κατι τετοιο εχω κι εγω στο μυαλο μου
Με γομωσεις 38-40++ γραμμαριων και χοντρα σκαγια σχεδον παντα εχουμε περισσοτερα δραστικα σκαγια στον κυκλο κ στην περιφερεια κ αυτο σημαινει περισσοτερες κ ευκολοτερες καταβολες σε μεγαλες αποστασεις.
Αυτο ειναι καρατσεκαρισμενο.
Με λιγα γρ κ χοντρα φυσικα μπορουμε να εχουμε πολυ πολυ καλες συγκεντρωσεις ομως πρεπει να ειμαστε πολυ προπονημενοι στις LR τουφεκιες.
 
Έκαναν όλοι όμως 1 βασικό λάθος ... έριχναν 1 φυσίγγι και έβγαζαν συμπεράσματα.


Καλημερα Βασιλη μου......Αλλο ιδιογομωση......Αλλο εμπορικο φυσιγγιο....
Στο εμπορικο φυσιγγιο θελεις 5 βολες για να βγαλεις μεσο ορο.
Στην ιδιογομωση τα πραγματα ειναι διαφορετικα....Τι κανω εγω....Ριχνω το πρωτο φυσιγγιο εχω ενα Χ
αποτελεσμα....εαν μου αρεσει....Ριχνω το δευτερο ιδιο φυσιγγιο....Εαν η διαφορα δεν ξεπερναει το 1- 2%
του αποτελεσματος το φυσιγγιο και το σεταπ το θεωρω σωστο.
Απο εκει και περα....ψαχνω το ιδιο σεταπ με διαφορετικα βυσματα για να δω ποιο θα δωσει καλυτερη
συγκεντρωση και κατανομη φιλε .
Τωρα οποιο μου αρεσει περισσοτερο ( για τα γουστα μου ) μπαινει στην ''παραγωγη''....και ''κλεινει''
το σεταπ.
Αυτο κανω εγω φιλε!!!! :)
 
η παρατηρηση σου επιβεβαιωνει οτι η αυξηση φορτιου , ενισχυει κυριως την περιφερεια.
Υπαρχουν δυο αποτελεσματικοι τροποι διορθωσης του σκοπευτικου σφαλματος
Ο λαθος (οχι και τοσο) : αυξηση του φορτιου (ενισχυση περιφερειας)
Ο σωστος : ανοιγμα του τσοκ ( ανοιγμα κυκλου και ταυτοχρονη βελτιωση ισοκατανομης)
Με γομωσεις 38-40++ γραμμαριων και χοντρα σκαγια σχεδον παντα εχουμε περισσοτερα δραστικα σκαγια στον κυκλο κ στην περιφερεια κ αυτο σημαινει περισσοτερες κ ευκολοτερες καταβολες σε μεγαλες αποστασεις.
Αυτο ειναι καρατσεκαρισμενο.
Με λιγα γρ κ χοντρα φυσικα μπορουμε να εχουμε πολυ πολυ καλες συγκεντρωσεις ομως πρεπει να ειμαστε πολυ προπονημενοι στις LR τουφεκιες.
Πολυ λογικες και οι δυο τοποθετησεις, Στελιο να πω την αληθεια, οι πιο πολλες δοκιμες αφορουσαν νο6 και σπανια νο5, δεν εχω δοκιμασει πιο χοντρα νουμερα.
Θα δοκιμασω με νο4 34γρ και 40γρ νο4 να δω τι διαφορες θα εχω, οταν βεβαια σταματησει να βρεχει γιατι απο χθες ριχνει ασταματητα
 
Έκαναν όλοι όμως 1 βασικό λάθος ... έριχναν 1 φυσίγγι και έβγαζαν συμπεράσματα.


Καλημερα Βασιλη μου......Αλλο ιδιογομωση......Αλλο εμπορικο φυσιγγιο....
Στο εμπορικο φυσιγγιο θελεις 5 βολες για να βγαλεις μεσο ορο.
Στην ιδιογομωση τα πραγματα ειναι διαφορετικα....Τι κανω εγω....Ριχνω το πρωτο φυσιγγιο εχω ενα Χ
αποτελεσμα....εαν μου αρεσει....Ριχνω το δευτερο ιδιο φυσιγγιο....Εαν η διαφορα δεν ξεπερναει το 1- 2%
του αποτελεσματος το φυσιγγιο και το σεταπ το θεωρω σωστο.
Απο εκει και περα....ψαχνω το ιδιο σεταπ με διαφορετικα βυσματα για να δω ποιο θα δωσει καλυτερη
συγκεντρωση και κατανομη φιλε .
Τωρα οποιο μου αρεσει περισσοτερο ( για τα γουστα μου ) μπαινει στην ''παραγωγη''....και ''κλεινει''
το σεταπ.
Αυτο κανω εγω φιλε!!!! :)
Καρμπόν έχω γράψει για τα δικά σου φίλε.
Για εμπορικά και για γέμισμα με δραμάκι μίλαγα (ούτε καν με ζυγαριά) :) :) :)
 
Στις δοκιμές που έχω κάνει για να πετύχω μεγαλύτερη διασπορά για να φτιάξω φυσίγγια για την μπεκάτσα, οι δοκιμές πάντα με κυλινδρικό τσοκ και μετά το έπερνα και σε άλλα τσοκαρίσματα, ήταν ότι τα 32γρ νο8 , νο9 και νο10 πάντα με μάλλινη ή ντιάνα ή μεσόταπα, είδα τα εξίς: σε οποιοδήποτε νούμερο σκαγιών τα 32γρ είχαν πιο μεγάλο ποσοστό των σκαγιών στον κύκλο των 76εκ. Έως και τα 38γρ που τα ανέβαζα ανά 2γρ έδειναν μεγαλύτερη διασπορά εκτός του κύκλου των 76εκ όσο ανέβαζα σε γρ. Από νούμερο σκαγιών, πιο πυκνό κέντρο έδωσαν τα 8άρια σε σχέση με τα νο9 και νο10.
Άρα ένα απλό συμπέρασμα έδειξε ότι αν θέλουμε έντονα κέντρα, χοντρένουμε τα σκάγια και μειώνουμε τα γρ. Εάν θέλουμε διασπορά λεπτένουμε τα σκάγια και ανεβάζουμε γρ.
Με τους φίλους που κυνηγάνε ψηλομένα φτερωτά φάσσες πάππιες φασιανούς, έχουν παρατηρήσει ότι με ένα καλό φυσίγγιο των 34γρ έχουν το ίδιο αποτέλεσμα με το να ρείχνουν 40 ή 42γρ με το ίδιο νούμερο σκαγιών, χωρίς φυσικά την καταπόνηση του όπλου και του όμου τους και πολύ πιο εύκολη βολή.
 
η παρατηρηση σου επιβεβαιωνει οτι η αυξηση φορτιου , ενισχυει κυριως την περιφερεια.
Υπαρχουν δυο αποτελεσματικοι τροποι διορθωσης του σκοπευτικου σφαλματος
Ο λαθος (οχι και τοσο) : αυξηση του φορτιου (ενισχυση περιφερειας)
Ο σωστος : ανοιγμα του τσοκ ( ανοιγμα κυκλου και ταυτοχρονη βελτιωση ισοκατανομης)
Έγραψες κάτι που το διαβάζω πρωτη φορα, κ θα σε ρωτησω λοιπόν, αφου ο σωστός τρόπος είναι το άνοιγμα του τσοκ τι πρέπει να κάνουμε για να βελτιώσουμε την ισοκατανομη ;
 
Να πω κι εγω κατι που εχω δει με τα γραμ σκαγιων, συνηθως δεν ειχα διαφορα στις δοκιμες μου στον κυκλο με 32 34 36 38 και 40γρ, παντα ο κυκλος ειχε τα ιδια σκαγια μεσα και πολλες φορες περισσοτερα με τις μικρες γομωσεις.
Δεν ξερω αν επρεπε να συμβαινει αυτο αλλα αυτο ειδα στις δοκιμες μου, τωρα πως θα δωσουν τα περισσοτερα γραμ πιο πολλα μετρα σε μια τουφεκια δεν μπορω να το καταλαβω.

Λογικα αυτο δεν γινεται....Μπορει να γινει σε φυσιγγια εμποριου ( δεν το ξερω )
Σε φυσιγγια ιδιογομωσης....με σταθερη αποδοση δεν γινεται αυτο.
Ν6 - 34 γραμ, γομωση = 295 σκαγια . 295 - 191 =65% συγκεντρωση
Ν6 - 40 γραμ γομωση = 348 σκαγια . 348 - 237 =65% συγκεντρωση
Εχουμε λοιπον με το ιδιο ποσοστο συγκενρωσης 46 σκαγια περισσοτερα στα 40 γραμ στον κυκλο.
Και παντα οι δοκιμες να γινουν στα ιδια μετρα με το ιδιο τσοκ... 46 σκαγια περισσοτερα στον κυκλο δεν
ειναι αμελητεα!!!!

Το εχω ξανα γραψει....Οσο μεγαλωνει η αποσταση....βαζουμε χοντρυτερα σκαγια και περισσοτερα
γραμμαρια.
Αλλιως ποιος ο λογος των 12/76 ή των 12/89 φυσιγγιων ???
 
Ισοκατανομή ...
Νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι.
Βύσματα, ποιότητα σκαγιών, σκληρότητα σκαγιών, στρωματοποίηση σκαγιών, ταχύτητες, τρόπος κλεισίματος, γομώσεις κτλ ... όλα επηρρεάζουν.
Μπορείς να πάρεις βέβαια και brain choke :)
Και επειδή δεν μου αρέσει το τσουβάλιασμα το κλειδί σε κάθε ενέργεια που κάνουμε είναι να καταλάβουμε τι θέλουμε να επηρρεάσουμε για να πετύχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Αν έχω ένα φυσίγγι που σκορπίζει ή πάει μπάλα τι πρέπει να κάνω σε κάθε περίπτωση για να στρώσω την κατανομή ;

Για τα εμπορικά μόνο δοκιμές με τσοκ.
Στην ιδιογόμωση ;;;;

Ο φονικότερος συνδιασμός κάνης φυσίγγιου τσοκ σε συγκεκριμένα μέτρα είναι αυτός που θα δώσει την ανοιχτότερη τουφεκιά, με την επιθυμητή πυκνότητα σκαγιών στην μεγαλύτερη δυνατή επιφάνεια του πίνακα με την απαραίτητη διάτρηση.
Βέβαια μετά ξεμένεις από μέτρα :)
 
Ισοκατανομή ...
Νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι.
Βύσματα, ποιότητα σκαγιών, σκληρότητα σκαγιών, στρωματοποίηση σκαγιών, ταχύτητες, τρόπος κλεισίματος, γομώσεις κτλ ... όλα επηρρεάζουν.
Μπορείς να πάρεις βέβαια και brain choke :)
Και επειδή δεν μου αρέσει το τσουβάλιασμα το κλειδί σε κάθε ενέργεια που κάνουμε είναι να καταλάβουμε τι θέλουμε να επηρρεάσουμε για να πετύχουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Αν έχω ένα φυσίγγι που σκορπίζει ή πάει μπάλα τι πρέπει να κάνω σε κάθε περίπτωση για να στρώσω την κατανομή ;

Για τα εμπορικά μόνο δοκιμές με τσοκ.
Στην ιδιογόμωση ;;;;

Ο φονικότερος συνδιασμός κάνης φυσίγγιου τσοκ σε συγκεκριμένα μέτρα είναι αυτός που θα δώσει την ανοιχτότερη τουφεκιά, με την επιθυμητή πυκνότητα σκαγιών στην μεγαλύτερη δυνατή επιφάνεια του πίνακα με την απαραίτητη διάτρηση.
Βέβαια μετά ξεμένεις από μέτρα :)
 
Όταν κυνηγούσα με full ή xfull τσίχλες όλοι χτυπούσαν περισσότερες από εμένα.
Μόλις βίδωσα το mod οι διαφορές εξανεμίστηκαν.
Με C ή IC και 10άρια στα πυκνά απλά στρέφεις το όπλο στο πουλί και πατάς την σκανδάλη χωρίς δεύτερη σκέψη.
Φονικότητα κάνης ;;;; Όχι
Απλά μεγαλύτερη φονική επιφάνεια τουφεκιάς.
 
Όοοοοοοοχι τέτοιο πράμα ....
Με μαλακά σκάγια και κάτι παρόμοιο καθάριζα 1 ώρα την κάνη και τα υπόλοιπα ρίχτηκαν σε γάμους με την 1100 του ξαδέρφου :) :)
Καλύτερα να μην χτυπήσω τίποτα Λάμπη :) :) :)
Ισοκατανομή ίσον αυτό
 
Λογικα αυτο δεν γινεται....Μπορει να γινει σε φυσιγγια εμποριου ( δεν το ξερω )
Σε φυσιγγια ιδιογομωσης....με σταθερη αποδοση δεν γινεται αυτο.
Ν6 - 34 γραμ, γομωση = 295 σκαγια . 295 - 191 =65% συγκεντρωση
Ν6 - 40 γραμ γομωση = 348 σκαγια . 348 - 237 =65% συγκεντρωση
Εχουμε λοιπον με το ιδιο ποσοστο συγκενρωσης 46 σκαγια περισσοτερα στα 40 γραμ στον κυκλο.
Και παντα οι δοκιμες να γινουν στα ιδια μετρα με το ιδιο τσοκ... 46 σκαγια περισσοτερα στον κυκλο δεν
ειναι αμελητεα!!!!

Το εχω ξανα γραψει....Οσο μεγαλωνει η αποσταση....βαζουμε χοντρυτερα σκαγια και περισσοτερα
γραμμαρια.
Αλλιως ποιος ο λογος των 12/76 ή των 12/89 φυσιγγιων ???
Αν εχει μπαφερ το φυσιγγι λογικα θα εχει μεγαλυτερη διαφορα οπως λες, στα νορμαλ εμπορικα εγω δεν ειδα τετοια αποδοση παντως, θα δοκιμασω παλι βεβαια και θα ανεβασω τα αποτελεσματα
 
Αν εχει μπαφερ το φυσιγγι λογικα θα εχει μεγαλυτερη διαφορα οπως λες, στα νορμαλ εμπορικα εγω δεν ειδα τετοια αποδοση παντως, θα δοκιμασω παλι βεβαια και θα ανεβασω τα αποτελεσματα

Αλεξ , εχει δεν εχει μπαφερ.....τα νουμερα και η λογικη αυτο λεει φιλε!!!
Περισσοτερα γραμμαρια = περισσοτερα σκαγια στον κυκλο με το ιδιο νουμερο σκαγια στα ιδια μετρα ....το ιδιο τσοκ.
Εαν δεν γινεται αυτο....Πεταξε τα φυσιγγια στα σκουπιδια φιλαρα!!!!
 
Αλεξ , εχει δεν εχει μπαφερ.....τα νουμερα και η λογικη αυτο λεει φιλε!!!
Περισσοτερα γραμμαρια = περισσοτερα σκαγια στον κυκλο με το ιδιο νουμερο σκαγια στα ιδια μετρα ....το ιδιο τσοκ.
Εαν δεν γινεται αυτο....Πεταξε τα φυσιγγια στα σκουπιδια φιλαρα!!!!
Αμα μου δωσεις τα δικα σου τα πεταω ολα φιλαρα!!!

Οι δοκιμες ηταν λιγο βλαμενες σημερα αλλα...34γρ νο3 vs 36γρ νο3 νικελ ειχαν καπου 15 με 17 σκαγια διαφορα υπερ του νικελ και με το 34 φορτωμενο που ηξερα δεν θα πηγαινε καλα.

34γρ νο4 vs 40γρ νο4 νικελ ηταν μια η αλλη, δεν ηταν σωστες βεβαια οι δοκιμες γιατι το ενα φυσιγγι με το αλλο δεν ειχε καμια σχεση.

Αυτα ηταν τα αποτελεσματα των δοκιμων στα 56 μετρα σε χαρτια 83×85 φωτο δεν ειχε σημερα
 
Έγραψες κάτι που το διαβάζω πρωτη φορα, κ θα σε ρωτησω λοιπόν, αφου ο σωστός τρόπος είναι το άνοιγμα του τσοκ τι πρέπει να κάνουμε για να βελτιώσουμε την ισοκατανομη ;
δεν ειμαι σιγουρος τι ρωτας, αλλα να πω οτι εδω ανεφερα μια γνωστη παρατηρηση, οτι οσο σφιγγει το τσοκ, πυκνωνουν και τα κεντρα (δεν αυξανει μονο το ποσοστο συγκεντρωσης)
δηλαδη ενα φυσιγγι που δινει ωραια ισοκατανομη με 4*, δεν ειναι βεβαιο οτι θα τη δωσει και με 1*. θελει αλλο στησιμο
 
Στις δοκιμές που έχω κάνει για να πετύχω μεγαλύτερη διασπορά για να φτιάξω φυσίγγια για την μπεκάτσα, οι δοκιμές πάντα με κυλινδρικό τσοκ και μετά το έπερνα και σε άλλα τσοκαρίσματα, ήταν ότι τα 32γρ νο8 , νο9 και νο10 πάντα με μάλλινη ή ντιάνα ή μεσόταπα, είδα τα εξίς: σε οποιοδήποτε νούμερο σκαγιών τα 32γρ είχαν πιο μεγάλο ποσοστό των σκαγιών στον κύκλο των 76εκ. Έως και τα 38γρ που τα ανέβαζα ανά 2γρ έδειναν μεγαλύτερη διασπορά εκτός του κύκλου των 76εκ όσο ανέβαζα σε γρ. Από νούμερο σκαγιών, πιο πυκνό κέντρο έδωσαν τα 8άρια σε σχέση με τα νο9 και νο10.
Άρα ένα απλό συμπέρασμα έδειξε ότι αν θέλουμε έντονα κέντρα, χοντρένουμε τα σκάγια και μειώνουμε τα γρ. Εάν θέλουμε διασπορά λεπτένουμε τα σκάγια και ανεβάζουμε γρ.
Με τους φίλους που κυνηγάνε ψηλομένα φτερωτά φάσσες πάππιες φασιανούς, έχουν παρατηρήσει ότι με ένα καλό φυσίγγιο των 34γρ έχουν το ίδιο αποτέλεσμα με το να ρείχνουν 40 ή 42γρ με το ίδιο νούμερο σκαγιών, χωρίς φυσικά την καταπόνηση του όπλου και του όμου τους και πολύ πιο εύκολη βολή.
ισχυουν ολα οπως τα ειπες
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top