Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Για να κοιμηθεί ήσυχος απόψε ο Θωδοράκης @thod .yel.

Ένα μαλακό setup για τρυγόνι το οποίο ακόμη ΔΕΝ έχω ταχογραφήσει....

View attachment 28088
View attachment 28089

Setup: (6*) 2 σταδίων.
12/68,5 (Τ1) 616 Prima V×28 1.45×29
V-Zero 25 No:8 στα 57.5mm K.A.X 11mm


Ωραια τουφεκια Κωστή....Τα 35 μετρα τα εχει για πλακα φιλε!!! :)
 
Ενα καλο σεταπ....παντα κατα την γνωμη μου.... με MG2 στα 44 γραμμαρια σκαγια + 2 γραμμαρια αλευρι
σε καλυκα 12/76 .
Δοκιμασμενο στα 50 μετρα με φουλ τσοκ μαμα και σε νουμερο σκαγιων 4 και Ν2.

Το σεταπ ( δοσολογια ) ειναι ακριβως το ιδιο....η μονη αλλαγη ειναι στο νουμερο σκαγιων....και ειναι
γραμμενα στο κατω μερος του στοχου.

Αν και ειναι σε 12/76 καλυκα ειναι ασφαλη και δοκιμασμενα.

Θα δοκιμασω να ανεβασω τις φωτο με τις αποτυπωσεις πρωτα με Ν4 και μετα με Ν2.

Οπλο....Μπερετα Α390- 18,3 αυλο με συσφιξη φουλ τσοκ μαμα 17,5 χιλιοστα.

ΥΓ. Για τους φιλους και συναδελφους λαγαδες , παπιοκυνηγους , φασσαδες !!!! :)


εικόνα_Viber_2021-02-06_12-36-13.jpgεικόνα_Viber_2021-02-06_12-36-23.jpg
 
Ειχαμε κανει μια συζητηση πριν λιγες μερες για ενα φυσιγγι με την s4 και μου εχατε πει καποιοι οτι το 1,45χ32 βγαζει γυρω στο 370 μ/δ ειχα τις αμφιβολιες μου και εκλεισα 2 φυσιγγια να δοκιμασω σημερα εριξα το ενα με επιασε βροχη και εφυγα οποτε εχω μονο ενα αυτο IMG_20210616_190245.jpg
 
Σωστο το βρισκω Μητσαρα.... Στο V1,5- μετρησες ???
Μην με παρεξηγησης....συζητηση κανουμε φιλε. ΔΕΝ την εχω την ς4 και δεν την ξερω .

Η SIPE στο με uue -1,40 x28 -spark - 68,4-57 Εδωσε V1,5 -397m/s
Και στο uee -1,45x30-gt24- 68,4 - 57 - V1,5 - 401m/s Σε ΜΑΧΑΜ καλυκα και τα δυο.
Και το CX2000 -1,50X32 -AQUIL.22 - 68,4 - 57 - V1,5- 404m/s Καλυκας cheddite .
Tην SIPE την γεμιζουμε στα ιδια σεταπ με την ς4 με 0,05 πυριτιδα περισσοτερη.

Kαμια φορα οι ταχογραφοι....γραφουν οτι ''θελουν''.....το λεω αυτο γιατι ενα σεταπ με sipe που μου ειχε
δωσει V1,5-379m/s.....Το καταλαβα οτι μετρησε λαθος...Το εγραψα και στον στοχο και στις σημειωσεις μου....
Το μετρησα σημερα με δυο βολες και εδωσε V1,5-404m/s.
Kαι παλι 100% σιγουρος δεν ειμαι. Εχω την εντυπωση οτι ημουν ΠΟΙΟ κοντα απο V1,5 - Ισως στο V1,30 -
Αντε αυριο παλι....ξανα μετρημα για να ειμαι σιγουρος.
Στα γραφω αυτα γιατι ο γραπτος λογος καμια φορα παρεξηγειται....Ειδικα ο δικος μου...πολλες φορες φαινεται
επιθετικος....ενω δεν ειναι.....παντα καλοπροαιρετα μιλαω φιλε!!!
 
Σωστο το βρισκω Μητσαρα.... Στο V1,5- μετρησες ???
Μην με παρεξηγησης....συζητηση κανουμε φιλε. ΔΕΝ την εχω την ς4 και δεν την ξερω .

Η SIPE στο με uue -1,40 x28 -spark - 68,4-57 Εδωσε V1,5 -397m/s
Και στο uee -1,45x30-gt24- 68,4 - 57 - V1,5 - 401m/s Σε ΜΑΧΑΜ καλυκα και τα δυο.
Και το CX2000 -1,50X32 -AQUIL.22 - 68,4 - 57 - V1,5- 404m/s Καλυκας cheddite .
Tην SIPE την γεμιζουμε στα ιδια σεταπ με την ς4 με 0,05 πυριτιδα περισσοτερη.

Kαμια φορα οι ταχογραφοι....γραφουν οτι ''θελουν''.....το λεω αυτο γιατι ενα σεταπ με sipe που μου ειχε
δωσει V1,5-379m/s.....Το καταλαβα οτι μετρησε λαθος...Το εγραψα και στον στοχο και στις σημειωσεις μου....
Το μετρησα σημερα με δυο βολες και εδωσε V1,5-404m/s.
Kαι παλι 100% σιγουρος δεν ειμαι. Εχω την εντυπωση οτι ημουν ΠΟΙΟ κοντα απο V1,5 - Ισως στο V1,30 -
Αντε αυριο παλι....ξανα μετρημα για να ειμαι σιγουρος.
Στα γραφω αυτα γιατι ο γραπτος λογος καμια φορα παρεξηγειται....Ειδικα ο δικος μου...πολλες φορες φαινεται
επιθετικος....ενω δεν ειναι.....παντα καλοπροαιρετα μιλαω φιλε!!!
Νικο ναι v1,5 το σετ απ ειναι νομπελ 12/70/686 1,45χ32 νο8 z2m24 αστερι στα 57,5 με εναν gt η κανεναν τασκοφ που ειναι σκληροι το βλεπω για 410 , εφοσον σκωτονει η s4 καλα στα ζορικα τον χειμωνα δεν μπορει να βγαζει 370 μ/δ την δουλευω 7-8 χρονια τωρα σε παπι στους χειροτερους καιρους και ποτε δεν ειπε οχι οποτε δεν μου καθησε καλα !!!!
 
Νικο ναι v1,5 το σετ απ ειναι νομπελ 12/70/686 1,45χ32 νο8 z2m24 αστερι στα 57,5 με εναν gt η κανεναν τασκοφ που ειναι σκληροι το βλεπω για 410 , εφοσον σκωτονει η s4 καλα στα ζορικα τον χειμωνα δεν μπορει να βγαζει 370 μ/δ την δουλευω 7-8 χρονια τωρα σε παπι στους χειροτερους καιρους και ποτε δεν ειπε οχι οποτε δεν μου καθησε καλα !!!!
Φιλε Πιτ η s4 στο 1.43 με 686 κ gt24 στα 57.5 σε cheddite t2 με τον gt σχεδον απατητο μου ειχε δωσει 377 με 380 m/sec με καννη 18.35/ 76full.
Αν πατηθει ενα κλικ παραπανω 400αριζει.
Η διαφορα μας οφειλεται στον καλυκα, συγκεντρωτηρα, στροφειο, καννη.
Ειναι μπαρουταρα, δεν ειπε κανεις το αντιθετο
 
Νικο ναι v1,5 το σετ απ ειναι νομπελ 12/70/686 1,45χ32 νο8 z2m24 αστερι στα 57,5 με εναν gt η κανεναν τασκοφ που ειναι σκληροι το βλεπω για 410 , εφοσον σκωτονει η s4 καλα στα ζορικα τον χειμωνα δεν μπορει να βγαζει 370 μ/δ την δουλευω 7-8 χρονια τωρα σε παπι στους χειροτερους καιρους και ποτε δεν ειπε οχι οποτε δεν μου καθησε καλα !!!!


Φιλε Πιτ η s4 στο 1.43 με 686 κ gt24 στα 57.5 σε cheddite t2 με τον gt σχεδον απατητο μου ειχε δωσει 377 με 380 m/sec με καννη 18.35/ 76full.
Αν πατηθει ενα κλικ παραπανω 400αριζει.
Η διαφορα μας οφειλεται στον καλυκα, συγκεντρωτηρα, στροφειο, καννη.
Ειναι μπαρουταρα, δεν ειπε κανεις το αντιθετο


Καλημερα παιδες!!!! Χωρις να θελω να κανω τον ''δικηγορο''......και οι δυό σας δικιο εχετε!!!

Μητσαρα το σεταπ εαν στηθει σε αλλο καλυκα με διαφορετικο πυθμενα... οπως λεει ο Στελιος
αυτην την διαφορά θα εχει.

Γι'αυτο και στις δικες μου μετρησεις εγραψα με τι καλυκα ειναι στημενα τα σεταπ!!!
Εαν το 1,45χ30-gt24 - το στησεις σε καλυκα cheddite και οχι ΜΑΧΑΜ ΚΑΙ ρελιασεις στο ιδιο υψος....
εχεις χασει 20μ/δ για πλακα.

ΥΓ. Γνωριζω πολυ καλα τον Στελιο.....''Παπαριές'' δεν λεει....το ''ψαχνει'' πολυ.....και πολυ δυσκολα θα
κανει λαθος!!!
 
Για δοκιμαστε σ4 1,45*33 σπαρκ 686 καψουλι.
Το ''λάθος '' που κάνετε όλοι σχεδόν είναι το ότι χρησιμοποιείτε πολύ ψηλά βύσματα .
Αν αντί του spark (25 χίλ ) που σίγουρα θα ασκήσει μια Α πίεση στην πυρίτιδα βάλεις
τον Aquila 22 και κλείσει στα 57.80 το φυσίγγι θα έχει σίγουρα ίδιες ταχύτητες με λιγότερα
bar και ακόμη πιο κλειστή ντουφεκιά απ'αυτή του spark .
 
Για δοκιμαστε σ4 1,45*33 σπαρκ 686 καψουλι.

Τι να πρωτο δοκιμασουμε Ηλια ?? Εχεις δικιο.....απο την ''αλλη''....η οποια τροποποιηση σε ενα
σεταπ δινει διαφορετικα αποτελεσματα....Οι τροποποιησεις που μπορεις να κανεις ειναι ατελειωτες!!!
Αυτο το γνωριζεις πολυ καλα!!!
 
Το ''λάθος '' που κάνετε όλοι σχεδόν είναι το ότι χρησιμοποιείτε πολύ ψηλά βύσματα .
Αν αντί του spark (25 χίλ ) που σίγουρα θα ασκήσει μια Α πίεση στην πυρίτιδα βάλεις
τον Aquila 22 και κλείσει στα 57.80 το φυσίγγι θα έχει σίγουρα ίδιες ταχύτητες με λιγότερα
bar και ακόμη πιο κλειστή ντουφεκιά απ'αυτή του spark .

Φιλε Λαμπη , ο καθε ενας μας .....εχει τον δικο του τροπο κλεισιματος....και το δικο του ''σκεπτικο'' .
Μπορει και να εχεις ΔΙΚΙΟ.....Απο την ''αλλη''.....εγω πιστευω οτι το 57,80 δεν δινει καρμπον τουφεκιες.
Αυτο ειχα διαπυστωσει οταν εκλεινα σε δυο σταδια.
Δεν λεω οτι δεν ειναι καλα τα φυσιγγια ή οτι δεν σκοτωνουν.....Λεω οτι δεν εχουν την ιδια σταθεροτητα
ΠΧ με 12 κενο και ρελιασμενα στα 57χιλιοστα.
 
Φιλε Λαμπη , ο καθε ενας μας .....εχει τον δικο του τροπο κλεισιματος....και το δικο του ''σκεπτικο'' .
Μπορει και να εχεις ΔΙΚΙΟ.....Απο την ''αλλη''.....εγω πιστευω οτι το 57,80 δεν δινει καρμπον τουφεκιες.
Αυτο ειχα διαπυστωσει οταν εκλεινα σε δυο σταδια.
Δεν λεω οτι δεν ειναι καλα τα φυσιγγια ή οτι δεν σκοτωνουν.....Λεω οτι δεν εχουν την ιδια σταθεροτητα
ΠΧ με 12 κενο και ρελιασμενα στα 57χιλιοστα.
Με επαγγελματικές μηχανές - ''τάνκς'' δίδει σταθερότατες ντουφεκιές .
Αυτό που γράφω αφορά την αλλαγή φιλοσοφίας γεμίσματος μιας βιομηχανίας φυσιγγίων .
πχ γέμιζε το AS στο 1.45 *28 με 24 άρι βύσμα με πολύ σκληρή για αγώνα ντουφεκιά .
Κατέβηκε σε 21 άρι βύσμα με .....1.40 πυρίτιδα κι'άλλαξε όλη η εικόνα του ιδίου φυσιγγίου
διατηρώντας ίδιες ταχύτητες .
 
Με επαγγελματικές μηχανές - ''τάνκς'' δίδει σταθερότατες ντουφεκιές .
Αυτό που γράφω αφορά την αλλαγή φιλοσοφίας γεμίσματος μιας βιομηχανίας φυσιγγίων .
πχ γέμιζε το AS στο 1.45 *28 με 24 άρι βύσμα με πολύ σκληρή για αγώνα ντουφεκιά .
Κατέβηκε σε 21 άρι βύσμα με .....1.40 πυρίτιδα κι'άλλαξε όλη η εικόνα του ιδίου φυσιγγίου
διατηρώντας ίδιες ταχύτητες .

ΠΟΙΟς λεει το αντιθετο....Τα ''τανκς''.....λιγοι τα εχουν.....και η φιλοσοφια πολυ σωστη....αλλα επιμενω
γιατι ειμαι ''ξεροκεφαλος''....και ρωταω.... σταθερη αποδοση σε συγκεντρωση και κατανομη εχουν ???
 
ΠΟΙΟς λεει το αντιθετο....Τα ''τανκς''.....λιγοι τα εχουν.....και η φιλοσοφια πολυ σωστη....αλλα επιμενω
γιατι ειμαι ''ξεροκεφαλος''....και ρωταω.... σταθερη αποδοση σε συγκεντρωση και κατανομη εχουν ???
Αυτό το έγραψα πιο πάνω στον Ηλία .
Με aquila 22 στα 57.80 θα βγάλει πιο κλειστή ντουφεκιά απο τον spark .
 
Αυτό το έγραψα πιο πάνω στον Ηλία .
Με aquila 22 στα 57.80 θα βγάλει πιο κλειστή ντουφεκιά απο τον spark .

Λαμπη μου , Το ξερεις οτι σε ΣΕΒΟΜΑΙ πρωτα - πρωτα σαν ανθρωπο...και μετα σαν ιδιογομωτη!!!! :)

Εδω ομως μιλαμε για διαφορετικα πραγματα....εσυ για κλειστε;ς τουφεκιες....και εγω για σταθερη αποδοση
φιλε !!!
Μην το δεις σαν ''κοντρα''.....καθε αλλο....συζητηση κανουμε φιλαρα και ας το αφησουμε ετσι...:)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top