Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Συμφωνώ!!
Αλλά ένα καλό ρελιαστό σε αντιπροσοπεύει κ στα 50m.... ;)

ΟΚ....Κρατα τις αποψεις σου...και εγω τις δικες μου φιλε!!!!
Το ρελι ποτε δεν επιασε τις ταχυτητες που βγαζει το αστερι....παντα σε νορμαλ σεταπ λεω....και οχι σε κοντρα δοση....
Μην μουρλαθουμε τωρα....
 
και οχι σε κοντρα δοση.
Δν γεμίζω κόντρα δόσεις Νικόλα.
Δν τις χρειάζομαι εγώ προσωπικά!!
Το ρελιαστό όμως αν το "παίξεις" θα βγάλεις λουλούδια....
Δν αμφισβητώ τις γνώσεις σου,αλλά άκου κ το "μαλάκα" καμιά φορά....
Αξίζει το ρέλι...
 
Δν γεμίζω κόντρα δόσεις Νικόλα.
Δν τις χρειάζομαι εγώ προσωπικά!!
Το ρελιαστό όμως αν το "παίξεις" θα βγάλεις λουλούδια....
Δν αμφισβητώ τις γνώσεις σου,αλλά άκου κ το "μαλάκα" καμιά φορά....
Αξίζει το ρέλι...


Καλημερα Κωστη μου!!!! Ειδες καπου στα γραφομενα μου να λεω οτι το ρελιαστο δεν ειναι καλο ??
Δεν ειπα δεν εγραψα...και δεν υποστηριζω κατι τετοιο...Ισα - ισα....μια χαρα φυσιγγιο ειναι το ρελιαστο!!!!!
Απλα εγραψα οτι το φυσιγγιο με αστεροειδες κλεισιμο .....εχει διαφορες με το ρελιαστο...και αυτο εινα
σιγουρο.
ΠΧ , Το 1,60χ33 με SIPE σε αστεροειδες κλεισιμο εχει V1,5-404m/s Το ιδιο σε ρελι εχει V1,5-382m/s
με οτι αυτο συνεπαγεται.
Επισεις μην μπερδευεις την ιδιογομωση ....με τα εμποριου...αυτο εχω να πω φιλε μου.
Παρε οποιο σεταπ θελεις και εχεις σε ρελι....κλειστο σε αστερι...και εκει θα δεις τις διαφορές καλέ μου φιλε!!! :)
 
Τι κάνουν τα ρελια?

Εσυ μην ''μιλας''......Εσυ εισαι ''περιπτωση''.....και η εξαιρεση του κανονα....
Το εχω ξανα γραψει.....Εισαι μια ''κατηγορια'' μονος σου....
Αυτα που φτιαχνεις εσυ....δεν μπορει να τα φτιαξει ο καθε ενας μας...εδω μιλαμε για τον ''κανόνα''
και οχι για την εξαιρεση !!!!;):)

ΥΓ. Θα σου απαντουσα εχθες το βραδυ.....αλλα νυσταζα.....big smile.
 
Καλημερα Κωστη μου!!!! Ειδες καπου στα γραφομενα μου να λεω οτι το ρελιαστο δεν ειναι καλο ??
Δεν ειπα δεν εγραψα...και δεν υποστηριζω κατι τετοιο...Ισα - ισα....μια χαρα φυσιγγιο ειναι το ρελιαστο!!!!!
Απλα εγραψα οτι το φυσιγγιο με αστεροειδες κλεισιμο .....εχει διαφορες με το ρελιαστο...και αυτο εινα
σιγουρο.
ΠΧ , Το 1,60χ33 με SIPE σε αστεροειδες κλεισιμο εχει V1,5-404m/s Το ιδιο σε ρελι εχει V1,5-382m/s
με οτι αυτο συνεπαγεται.
Επισεις μην μπερδευεις την ιδιογομωση ....με τα εμποριου...αυτο εχω να πω φιλε μου.
Παρε οποιο σεταπ θελεις και εχεις σε ρελι....κλειστο σε αστερι...και εκει θα δεις τις διαφορές καλέ μου φιλε!!! :)
Καλημέρα Νικόλα κ καλό Σ/Κ.
Δν αντιλέγω σε όσα λες...
Θέλω να πω,πως αν καλοστήσεις ένα ρελιαστό,θα έχεις την απαιτούμενη διάτρηση κ ταχύτητα κ συγκέντρωση.π.χ. στα 45-50m....κ ας είναι λίγο πιο αργό από το αστέρι.
Το ρέλι δίνει στρογγυλές τουφεκιές με λιγότερη περιφέρεια σκαγίων....
Αυτό έχω διαπιστώσει εγώ τουλάχιστο. :)
 
Καλημέρα Νικόλα κ καλό Σ/Κ.
Δν αντιλέγω σε όσα λες...
Θέλω να πω,πως αν καλοστήσεις ένα ρελιαστό,θα έχεις την απαιτούμενη διάτρηση κ ταχύτητα κ συγκέντρωση.π.χ. στα 45-50m....κ ας είναι λίγο πιο αργό από το αστέρι.
Το ρέλι δίνει στρογγυλές τουφεκιές με λιγότερη περιφέρεια σκαγίων....
Αυτό έχω διαπιστώσει εγώ τουλάχιστο. :)

Ναι αυτο ειναι γνωστο .....Το ρελι εχει αλλη κατανομη.....Το ''δυσκολο'' στο ρελι ειναι να εχεις την ιδια
συγκεντρωση που δινει το αστεροειδες κλεισιμο στα μετρα που γραφεις.....και βεβαια να εχει και μια
αξιοπρεπη ταχυτητα ωστε να εχει διατρηση...
Το αστεροειδες κλεισιμο εχει εντονο κεντρο....το ρελι το αντιθετο....δλδ περισσοτερα σκαγια στην
περιφερεια.
 
Τη γεμιζα την ξερω πολυ καλα απλα οταν κανει ζεστη θελει ελαφρια σετ απ γιατι αλιως διαλυεις τα πουλια θα την ρυθμισω και για ορτυκι ηταν να μη μπω στο λουκι παλι
688-1,4-29-spark-57,5 με σκάγια ν10 τη βάζω τα τελευταία χρόνια στα ορτύκια την s4, πολύ καλή ισορροπία στη ζέστη, καθόλου χαλασμένα πουλιά που ήταν κ το δικό μου ζητούμενο σε αυτό το κυνήγι κ όσα τρυγονια τύχει να τουφεκίστουν μέχρι 35 μέτρα καίγονται... Σε ρελι δεν την έχω δουλέψει...
 
Ναι αυτο ειναι γνωστο .....Το ρελι εχει αλλη κατανομη.....Το ''δυσκολο'' στο ρελι ειναι να εχεις την ιδια
συγκεντρωση που δινει το αστεροειδες κλεισιμο στα μετρα που γραφεις.....και βεβαια να εχει και μια
αξιοπρεπη ταχυτητα ωστε να εχει διατρηση...
Το αστεροειδες κλεισιμο εχει εντονο κεντρο....το ρελι το αντιθετο....δλδ περισσοτερα σκαγια στην
περιφερεια.
Πάντως ο νεαρός έχει γίνει δυνατός...
Σου την βγαίνει με αξιοπρέπεια...
Αχαχα...
Την καλημέρα μου...
 
1.75 /27.5 με c2000 ακοπος καλυκας spark νουμ 7 σκοτωνει ολα τα πουλια μεχρι 50 μετρα 6αστερο 57.8 απλα πρεπει να το μαθεις γιατι εχει ταχυτητα μεγάλη .Ασφαλη σετ απ αλιως δε θα το έγραφα εχω ριξει πολλα τετοια ενοειται χειμωνα
 
1.75 /27.5 με c2000 ακοπος καλυκας spark νουμ 7 σκοτωνει ολα τα πουλια μεχρι 50 μετρα 6αστερο 57.8 απλα πρεπει να το μαθεις γιατι εχει ταχυτητα μεγάλη .Ασφαλη σετ απ αλιως δε θα το έγραφα εχω ριξει πολλα τετοια ενοειται χειμωνα
Καλημέρα Γιάννη..
Αν θέλεις γράψε και με ποια πυρίτιδα...
 
Αν την εχει ο νικος και γεμιζε 2/3 φυσιγγια για να ταχογραφηθουν θα ημουν περιεργος να μαθω ταχυτητα
ενα 450 αρι το εχει σιγουρα μην ειναι και παραπανω ,αλλα νωμιζω ειναι για κρυο το σετ απ αυτο , δεν το χρειαζεσαι στην ζεστη !!!
 
Αν την εχει ο νικος και γεμιζε 2/3 φυσιγγια για να ταχογραφηθουν θα ημουν περιεργος να μαθω ταχυτητα

Δεν την εχω Γιαννη . Εχω sipe και Τεκνα. Αυτο το σεταπ σαφως ειναι για κρυο...αυτο ειναι σεταπ
κοντρα δοσης....Δεν ειναι ''νορμαλ'' σεταπ.
1,75Χ28Ν ειναι και στην SIPE.... Εισαι ποιο ανεβασμενος απο την sipe....Αυτο που σε ''εσωσε'' και
δεν σκορπισε.....ειναι τα 11,5 χιλιοστα κενου χωρου....και το που ρελιαζεις στα 57,8. + ο SPARK.
Αυτο πιστευω φιλε!!!! Βεβαια με αλλο στησιμο....πας στα 57 χιλιοστα ανετα....

Για κοντρα δοση ο ΜΕΡΤ και ΣΕΦ....Ειναι ο φιλος μου ο κουζουλος....Ολοι οι αλλοι ειμαστε απλως
οδοντοκρεμες μπροστα του.... Αυτος εχει Διδακτορικο!!!!! ;) :)

ΥΓ . Ζητω συγνωμη εκ των προτερων.....δεν το λεω για να ''θιξω'' κανεναν συναδελφο....απλα εγραψα
αυτο που πιστευω!!!!
 
Το αστέρι επινοήθηκε για μαζική παραγωγή.
Ούτε τάπες μπροστά ούτε ιστορίες.
Το ρελιαστό έχει το κακό της τάπας μπροστά. Σκορπάει περισσότερο.

Τα πλαστικά που θρυμματίζονται δεν υπήρχαν όταν γέμιζα.
Θεωρώ ότι είναι πολύ καλύτερα από την τάπα όσο λεπτή και να είναι αυτή.

Δεν ξέρω αν οι κατασκευαστές των πυρίτιδων δίνουν συνταγή για ρέλι και αστέρι.
Ακόμα και να δίνουν, όλες πιστεύω φτιάχνονται για να δουλεύουν καλύτερα στο αστέρι.

Τα παραπάνω είναι ότι πιστεύω.
Ίσως να είναι και π@π@ριές.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top