Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλημέρα. Ειδα το μισο βίντεο . Τα οπλα για το ,50 bmg είναι μη πιστοποιημένα και ο αγοραστής αρκείται στα λεγόμενα του κατασκευαστή. Δεν επρόκειτο για φυσιγγιο ακατάλληλο αλλά για όπλο. 55000 psi είναι το ταβάνι για ραβδωτα και οπως στα λειοκανα μέχρι και διπλάσιες πιέσεις αντέχουν τα περισσότερα, αυτο έσκασε με πολύ χαμηλότερη πίεση.
3.792 bar τα 55.000 psi, κατά τα λεγόμενα του όμως,το φυσίγγιο ξεπέρασε τα 100000 psi το γιατί....απρόβλεπτο‼️
 
3.792 bar τα 55.000 psi, κατά τα λεγόμενα του όμως,το φυσίγγιο ξεπέρασε τα 100000 psi το γιατί....απρόβλεπτο‼️
Johnny ανάλογα το διαμετρημα το οριο πάει και στα 65000 psi , τα 55000 είναι το πιο κοινο οπως για τα ,308 ή 30-06. Το συγκεκριμένο οπλο είναι οπως ολα τα 50αρια με ελαχιστες εξαιρέσεις κατασκευές στηριγμενες σε επινοήσεις ιδιωτών με εμπειρικους υπολογισμούς οσον αφορά την αντοχη. Μπορει ( και είναι το πιο πιθανό), το φυσιγγιο να ειχε νορμάλ πίεση για 50αρι, αλλά το όπλο να ήταν κατασκευαστικα επικίνδυνο. Πριν λιγο καιρό σε μια ανάλογη συζήτηση εδω στο φορουμ ειχα πει για εναν ισχυρισμό ( που θεωρώ και λανθασμένο και επικίνδυνο) του tom roster , πως 55000 psi οπως ελεγε σε 12αρι Remington είναι αδύνατο ακομη και να μετρηθούν απο κανονακι. Βλέποντας το βίντεο και πως διαλύθηκε το σπειρωμα του κλείστρου , φαντάζεσαι τι θα συνέβαινε σε οποιοδήποτε 12αρι σε τέτοια πίεση, οταν μάλιστα το 12αρι λογω διαμέτρου για ίδια πίεση θα έχει διπλάσια καταπόνηση απο το 50αρι.
 
Τα οπλα για το ,50 bmg είναι μη πιστοποιημένα και ο αγοραστής αρκείται στα λεγόμενα του κατασκευαστή
Οχι μόνο για το 50 BMG. Όλα τα όπλα που κατασκευάζονται στις ΗΠΑ τέτοια είναι.
Και, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι καλύτερα για τον καταναλωτή την αστική ευθύνη να την φέρει ο ίδιος ο κατασκευαστής παρά το οποιοδήποτε κρατικό Proof House.
 
Οχι μόνο για το 50 BMG. Όλα τα όπλα που κατασκευάζονται στις ΗΠΑ τέτοια είναι.
Και, κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι καλύτερα για τον καταναλωτή την αστική ευθύνη να την φέρει ο ίδιος ο κατασκευαστής παρά το οποιοδήποτε κρατικό Proof House
Έτσι,άλλωστε αυτοί εφηύραν κ το foolproof....idiotproof
 
Θα κανω μια ερωτηση για ολους .Ο νικος ειπε οτι το στρογγυλο ρελι χάνει σε μετρα απο το αστεροειδες κλεισιμο .Εαν τα φυσιγγια ειναι με τα ιδια υλικα μεσα ενοειται οτι το ρελι θα το τσιμπησουμε λιγο στη μπαρουτι γιατί να χανει κάπου ?
 
Θα κανω μια ερωτηση για ολους .Ο νικος ειπε οτι το στρογγυλο ρελι χάνει σε μετρα απο το αστεροειδες κλεισιμο .Εαν τα φυσιγγια ειναι με τα ιδια υλικα μεσα ενοειται οτι το ρελι θα το τσιμπησουμε λιγο στη μπαρουτι γιατί να χανει κάπου ?
Δεν χάνει πουθενα φίλε το ρελι , το πιο μερακλιδικο κ ποιοτικο κλείσιμο είναι το παραδοσιακο ρελι με πλαστικο τζαμακι, τα αστέρια εφευρεθηκαν για μαζική παραγωγη
 
Θα κανω μια ερωτηση για ολους .Ο νικος ειπε οτι το στρογγυλο ρελι χάνει σε μετρα απο το αστεροειδες κλεισιμο .Εαν τα φυσιγγια ειναι με τα ιδια υλικα μεσα ενοειται οτι το ρελι θα το τσιμπησουμε λιγο στη μπαρουτι γιατί να χανει κάπου ?
Δν είναι απαραίτητο να χάνει πάντα το ρέλι από το αστέρι Γιάννη.
 
Γιαννη στο ρελι για μην ''χασεις'' ανεβαζεις την δοσολογια σε σχεση με το αστεροειδες κλεισιμο.
Δλδ 1,45χ30 το αστερι...1,50χ30 στο ρελι με τζαμακι 1,55χ30 στο ρελι με χαρτακι ή φελλο.
Αυτο απο εμενα...οι δοκιμες....μονο καλο κανουν φιλε!!!
 
Το ιδιο πιστευω και εγω ισα ισα που εχεις λιγοτερα παραμορργωμενα σκαγια λόγο χαμηλοτερης αντιστασης ξερελιασματος .Ρωτησα γιατι παρολα τα χιλιαδες φυσιγγια που ειχα γεμισει ελαχιστα ειχα κλεισει ετσι ολο αστερι εκλεινα και δεν εχω πληρη εικονα απο δοκιμες .Επειδη θα ξαναρχισω παλι την ιδιογομωση με καποια στανταρ βεβαια αλλα θακλεινω μονο στρογγυλο ρελι πλεον και με s4 μονο ψιλα χοντρα και τέλος για ολες τις εποχες και ολους τους καιρους .
 
Το ιδιο πιστευω και εγω ισα ισα που εχεις λιγοτερα παραμορργωμενα σκαγια λόγο χαμηλοτερης αντιστασης ξερελιασματος .Ρωτησα γιατι παρολα τα χιλιαδες φυσιγγια που ειχα γεμισει ελαχιστα ειχα κλεισει ετσι ολο αστερι εκλεινα και δεν εχω πληρη εικονα απο δοκιμες .Επειδη θα ξαναρχισω παλι την ιδιογομωση με καποια στανταρ βεβαια αλλα θακλεινω μονο στρογγυλο ρελι πλεον και με s4 μονο ψιλα χοντρα και τέλος για ολες τις εποχες και ολους τους καιρους .
Οχι S4 στην ss για όλους τους καιρους όπως γράφεις, δεν ταιριάζει η μπαρουτη αυτή με την κάνη σου, θα πας σε MB 32 η G 3000 , η σε διβασικη σε Sipe
 
Δν είναι απαραίτητο να χάνει πάντα το ρέλι από το αστέρι Γιάννη.

Κωστη δεν ειναι για 45 μετρα το ρελι....Και παντα για νορμαλ σεταπ λεω...Την συγκεντωση και διατρηση που δινει
το αστεροειδες κλεισιμο στα 45-50 μετρα το ρελι δεν την εχει φιλε....Το αστεροειδες κλεισιμο και τα
βυσματα γι'αυτον τον λογο βγηκαν....για να βγαζουν μετρα...
 
Κωστη δεν ειναι για 45 μετρα το ρελι....
Εδώ διαφωνώ Νικόλα.
Την συγκεντωση και διατρηση που δινει
το αστεροειδες κλεισιμο στα 45-50 μετρα το ρελι δεν την εχει φιλε....
Πόσα mm διάτρηση Μ.Ο. μπορεί να έχει ένα σκάγι Νο4 ΜΕ ΡΕΛΙ στα 45m π.χ σε 12άρι μπετιφόρμ θαλάσσης;;;
 
Κωστη δεν ειναι για 45 μετρα το ρελι....Και παντα για νορμαλ σεταπ λεω...Την συγκεντωση και διατρηση που δινει
το αστεροειδες κλεισιμο στα 45-50 μετρα το ρελι δεν την εχει φιλε....Το αστεροειδες κλεισιμο και τα
βυσματα γι'αυτον τον λογο βγηκαν....για να βγαζουν μετρα...
Τι κάνουν τα ρελια?
 
Εδώ διαφωνώ Νικόλα.

Πόσα mm διάτρηση Μ.Ο. μπορεί να έχει ένα σκάγι Νο4 ΜΕ ΡΕΛΙ στα 45m π.χ σε 12άρι μπετιφόρμ θαλάσσης;;;

Δεν εχω μετρησει σε μπετοφορμ....δεν ξερω να σου πω...Η διατρηση εξαρταται απο το στησιμο και
την ταχυτητα που εχει το φυσιγγιο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top