Βλητικές Δοκιμές

Όνομα
Νίκος
Νίκο παρόλο που η πρώτη είναι στο 75 θεωρώ ότι ως κατανομή η δεύτερη είναι καλύτερη τουφεκιά, δεν έχω καθόλου εμπειρία στα ατσάλινα οπότε χωρίς να ξέρω τι κατανομές ψάχνουμε στα ατσάλινα, νομιζω ότι ως κατανομή δεν είναι κάτι καλό με βάση εικόνες που έχω δει από μολυβδινα εδώ στο φόρουμ, εγώ δεν κυνηγάω τέτοια θηράματα οπότε και δεν έχω προσωπική άποψη σε αυτά τα νούμερα σκάγια, οπότε μπορεί να λέω και αρλούμπες εδώ είμαστε να με διορθώσετε να μάθω και κάτι παραπάνω.

Δεν λες αρλουμπες Λευτερη μου!!! Οντως η δευτερη τουφεκια εχει καλυτερη κατανομη...και ας εχει
μικροτερο ποσοστο συγκεντρωσης.Αυτο γινεται...γιατι ''ψαχνω'' την τουφεκιά ακομα. Τα δυο φυσιγγια
εχουν διαφορετικο στησιμο....οποτε ολα ''λογικα'' ειναι....φιλε!!!

Όνομα
Γεράσιμος
Εχει εσωτερικα τσοκ Γερασιμε . Δεν γραφει κατι τετοιο....απλα στειλαμε ιμειλ στην Μπερετα με τα
στοιχεια του οπλου και η απαντηση ηταν οτι ριχνει ατσαλινα σκαγια.
Θα σου πρότεινα όταν μπορέσεις να ξανακάνεις τη δοκιμή χωρίς να αλλάξεις κάτι στα φυσίγγια αλλά με το τριάρι ή και το τεσσάρι τσοκ.

Όνομα
Νίκος
Θα σου πρότεινα όταν μπορέσεις να ξανακάνεις τη δοκιμή χωρίς να αλλάξεις κάτι στα φυσίγγια αλλά με το τριάρι ή και το τεσσάρι τσοκ.

Γερασιμε δεν ξανα βαζω 2* αστρα. Ο ''στοχος'' ειναι με αυτες τις ταχυτητες στα 35 μετρα ενα 80% με
3* αστρα μαμα τσοκ....αν βγαλω και 85% ακομα καλυτερα....ονειρο απατηλο το βλεπω το 85%....αλλα
ποτε δεν ξερεις....Εχω πολυ δρομο μπροστα μου ακομα φιλε μου!!!

Όνομα
Λευτερης
Δεν λες αρλουμπες Λευτερη μου!!! Οντως η δευτερη τουφεκια εχει καλυτερη κατανομη...και ας εχει
μικροτερο ποσοστο συγκεντρωσης.Αυτο γινεται...γιατι ''ψαχνω'' την τουφεκιά ακομα. Τα δυο φυσιγγια
εχουν διαφορετικο στησιμο....οποτε ολα ''λογικα'' ειναι....φιλε!!!
Νίκο εάν οι ταχύτητες πρέπει να είναι εκεί οκ, εάν γίνεται να κατεβάσεις ταχύτητες μήπως φτιάξει και η τουφεκιά.

Όνομα
Δημητρης
Κάντε εικόνα ντουφεκια σε λαγό σε πετρώδες έδαφος......
Δεν θα υσχιει παντου μιλαμε για υδροβιοτοπους που πεφτει πολυ μολυβι σε μικρη περιοχη και εχει μεγαλη συσορευση , επηδη ειναι πανευρωπαικο ! Φανταζεσαι βλημα ραυδοτου ατσαλινο σε πετρωδες εδαφος ;

Όνομα
Δημητρης
Δυο δοκιμες μου με Ατσαλινα σκαγια....Δεν τις θεωρω καλες....απλα τις ανεβαζω για του λογου
το αληθες....οσον αφορα τις ταχυτητες...
Εχουν διαφορετικα στησιματα τα φυσιγγια γι'αυτο και διαφορές στην συγκεντρωση....αλλωστε αυτος
ειναι και ο λογος των δοκιμων. Οι ταχυτητες παραμενουν σταθερες!!!
Φωτο θα βαλει ο καλος μου φιλος ο Αλεξ , και τον ευχαριστω πολυ!!!! :)
Νικο τι βυσματα χρησιμοποιησες ;

Όνομα
Νίκος
Νίκο εάν οι ταχύτητες πρέπει να είναι εκεί οκ, εάν γίνεται να κατεβάσεις ταχύτητες μήπως φτιάξει και η τουφεκιά.

Λευτερη το ατσαλι θελει ταχυτητα για να εχει διατρηση...Αλλιως δεν σκοτωνει...
Στις επομενες δοκιμες θα μετρησω και διατρηση...για να ξερω που ''βαδιζω''....
Δεν τα επιασα ''ζεστά'' τα ατσαλινα.....εννοω να ασχοληθω μονο και μονο με αυτα....απλα την SSB
ηθελα να δοκιμασω...
Οταν ασχοληθω ''ζεστά''.....θα την βρω την ακρη φιλε!!!

Όνομα
Νίκος
Παλικαρια η δοκιμη απο το τροποποιημενο σεταπ που εγραψα στο ΘΕΜΑ .Συμβουλες και συνταγες
ιδιογομωσης.
Μια διορθωση...η δοκιμη ειναι στα 33 μετρα και ΟΧΙ στα 35 μετρα...που απο λαθος εγραψα....και το
φυσιγγιο ριγμενο με το ποζε το BOITO με 3*** αστρα.
Φωτο θα βαλει ο φιλος ο Αλεξ , και τον ευχαριστω πολυ!!!

Όνομα
Alex
Λευτερη το ατσαλι θελει ταχυτητα για να εχει διατρηση...Αλλιως δεν σκοτωνει...
Στις επομενες δοκιμες θα μετρησω και διατρηση...για να ξερω που ''βαδιζω''....
Δεν τα επιασα ''ζεστά'' τα ατσαλινα.....εννοω να ασχοληθω μονο και μονο με αυτα....απλα την SSB
ηθελα να δοκιμασω...
Οταν ασχοληθω ''ζεστά''.....θα την βρω την ακρη φιλε!!!
Φωτο του ΝικουΠ

Attachments

• IMG-e1f2de3715d4e7009fd81d2a3ac0e7e7-V.jpg
    IMG-e1f2de3715d4e7009fd81d2a3ac0e7e7-V.jpg
    195,5 KB · Προβολές: 66
  • IMG-bb81cd82501b94b64ccf4d126b14371c-V.jpg
    IMG-bb81cd82501b94b64ccf4d126b14371c-V.jpg
    175,4 KB · Προβολές: 67
Όνομα
Νίκος
Παλικαρια βρηκα την ευκαιρια....λογω ''ζεστης''.....και εκλεισα σε ρελιαστο 65,4 - 60 -τζαμακι για τρυγονι και
ορτυκι.....οχι οτι κακοπεφτει και στην τσιχλα....μια χαρα θα δουλεψουν με τετοιες θερμοκρασιες ..
Τα εριξα στα 29 μετρα και οχι 30...ο λογος ....ηθελα τον ταχοφραφο στον ισκιο...για να μην κανει ''μαγκιές''
εχοντας τον ηλιο στα μουτρα.
Πυριτιδες SIPE - A1 - GRANULAR -AS- Βυσματα -SPARK - GT24 - AQUILA 22 - BIORIENTABILE 21-.( μισοταπα ).

Οταν μπορεσω θα ανεβασω φωτο...να δειτε αποτυπωσεις...ταχυτητες κτλ - κτλ.

ΥΓ. Η τουφεκια με τον SPARK μου ''εφυγε'' λιγο απο το κεντρο....αλλα μπορει να συμβει και στις
καλυτερες οικογενειες αυτο!!! :)

Όνομα
Δημητρης
Μόλις είδα το βίντεο,συμπέρασμα,,,,Δεν ήταν δικό του το φταίξιμο κ σε καμία περίπτωση απ' ότι είπε δεν θα μπορούσε να γνωρίζει το ποσό υψηλές πιέσεις θα ανέβαζε το εν λόγω φυσίγγιο
αφου ριχνει φισιγγιο που δεν παραγεται απο ποτε ειπε απο τον β παγκοσμιο ? που να ξερει πως ηταν αποθηκευμενο και ποση απο την υγρασια της εχασε η πυριτηδα