Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα. Απο την μέχρι τώρα εμπειρία σας με την ssb+ πως την κρίνετε?
Εμενα προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ εχει μεγαλο ρειντζ και δεν μου φαινεται να ανεβαζει υπερβολικες πιεσεις οπως εχει υποθει ,αν κρινω απο τις συγγεντρωσεις που βγαζει και στα δραμια και στα σκαγια
 
Καλησπέρα. Απο την μέχρι τώρα εμπειρία σας με την ssb+ πως την κρίνετε?

Λευτερη μου , δεν μπορω να πω οτι την ''ξερω''.....Με 4-5 σεταπ σε σκαγια και 3-4 σε βολια...δεν μπορω
να πω οτι εχω εμπειρια..... Αυτο που εχω δει μεχρι τωρα....Τις συγκεντρωσεις και τις ταχυτητες που
εχει βγαλει στα ιδια γραμμαρια και αποστασεις τσοκ κτλ..κτλ...με Τεκνα τις εχω ξεπερασει....χωρις αυτο
να σημαινει οτι ειμαι ο καταληλλοτερος για να την κρινει σαν πυριτιδα.
Οταν ασχοληθω ''ζεστά'' μαζι της....την δουλεψω και στα ατσάλια.....τοτε θα εχω ποιο ολοκληρωμενη
αποψη φιλε !!!!
ΥΓ. Δεν ξερω εαν βγαζει λιγοτερα bar στο ιδιο βαρος γομωσης και με την ιδια ταχυτητα απο την Τεκνα.
Μην ''ξεχναμε'' οτι στα ιδια γραμμαρια και για να βγαλει τις ιδιες ταχυτητες με την Τεκνα...η SSB θελει
''φορτωμα'' + πολυ ισχυρο καψουλι.....μπορει να κανω και λαθος...ο ωμος μου μπαρομετρο δεν ειναι.
 
Καλησπέρα. Εχω διαβάσει μονο για την ssb+ , και είναι πολύ ιδιαίτερη, ισως να πρόκειται για πυριτιδα που θα αφήσει εποχή. Έχει φτιαχτεί για ατσαλινα , δηλαδή ενω ξεκινά δυσκολα ( μαλλον της ταιριάζουν ισχυρά καψυλια), και είναι πιο προοδευτική απο την tecna , καίγεται και με μεσαία γραμμάρια. Δεν συγκρίνεται με τις υπόλοιπες maxam, είναι ελάχιστα πορωδης και υγροσκοπικη. Αυτό που την ξεχωρίζει είναι η ισχύς της, είναι η πιο ισχυρή με διαφορά απο όλες τις μονοβασικες, .πιο ισχυρή και απο πολλές διβασικες οπως η tecna ή η 800x.
 
Εμενα προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ εχει μεγαλο ρειντζ και δεν μου φαινεται να ανεβαζει υπερβολικες πιεσεις οπως εχει υποθει ,αν κρινω απο τις συγγεντρωσεις που βγαζει και στα δραμια και στα σκαγια
Τη δουλεύεις καιρό;;;
Γιατί δν βλέπω να τη δουλεύουν πολλοί εδώ από το φόρουμ.
Μόνο ο ΝίκοςΠ απ'όσο ξέρω.
 
οπως εχω ξανα πει ειχα παρει μισο κιλο το 2014 νομιζω ηταν ! δεν με ειχε ενθουσιασει τοτε και εκανα πολες δοκιμες τοτε αλλα δεν μου βγηκε καμια ,ακομα εχω καμια 200 αρια γραμμαρια απο τοτε ,μετα δεν ξερω ποτε ακριβως την αλλαξανε και αλλαξανε και τις δοσολογιες που δινανε στο σαιτ , το σκευτομουν καιρο να παρω να δοκιμασω απο αυτην που κυκλοφορει τωρα ,τελικα την πηρα πριν τελειωσει η σεζον φετος και εχω δουλεψει καμια 300 γρ. δειχνει να ειναι πολυ τιμιο υλικο λιγο προβλημα εχω με τον ογκο της γιατι ειναι μεγαλου ογκου και θελει πολυ κοντα βυσματα κατα τα αλλα οτι εφτιαξα μου δουλεψε καλα ,καιγεται και στα 36 γρ με καλη αποδοση και σφιχτες τουφεκιες ,ενω η αλλη που εχω δεν κανει για τα 36 , οι ταχυτητες που δινει ειναι καλες εχω φτιαξει 36 αρια γυρω στα 400 μ/δ 38 αρια το ιδιο και δραμια 44γρ με 430 μ/δ και νομιζω οσο πιο πολυ ανεβαινεις γραμμαρια τοσο καλητερα ειναι μην ξεχναμε ειναι για ατσαλινα ειδικα φτιαγμενη και η μαξαμ την ξεκιναει στα μολυβδινα απο τα 42 γρ.
 
Με τρία φυσίγγια την έκανες την δοκιμή για την ταχύτητα Νικόλα;;;

Οτι βλεπεις Αριστο μου !!! Δυο τουφεκιες εριξα για τον Δημητρη!!!

Την δοσολογια ( σεταπ ) με αλλο βυσμα το ειχα δοκιμασει πριν απο καιρο για μενα....ηξερα περιπου
τι ταχυτητες θα εχω....δεν χρειαστηκε να ριξω και 3το φυσιγγιο φιλε!!!
 
Καλησπέρα. Εχω διαβάσει μονο για την ssb+ , και είναι πολύ ιδιαίτερη, ισως να πρόκειται για πυριτιδα που θα αφήσει εποχή. Έχει φτιαχτεί για ατσαλινα , δηλαδή ενω ξεκινά δυσκολα ( μαλλον της ταιριάζουν ισχυρά καψυλια), και είναι πιο προοδευτική απο την tecna , καίγεται και με μεσαία γραμμάρια. Δεν συγκρίνεται με τις υπόλοιπες maxam, είναι ελάχιστα πορωδης και υγροσκοπικη. Αυτό που την ξεχωρίζει είναι η ισχύς της, είναι η πιο ισχυρή με διαφορά απο όλες τις μονοβασικες, .πιο ισχυρή και απο πολλές διβασικες οπως η tecna ή η 800x.

Λευτερη μου εγω δεν εχω διαβασει. Δεν ξερω τι ''λενε''......την δουλευω ομως...οπως προειπα δεν
ασχοληθηκα ''ζεστα'' μαζι της.....Απο τα 42 γραμμαρια που την δινει και μεχρι τα 52 γραμμαρια σε
σκαγια μολυβδινα που την δοκιμασα....την αποδοση της Τεκνα δεν την επιασε....Ισως να μην την ξερω καλα
ακομα....
Στα ατσαλινα σκαγια.....Σε κατι λιγες δοκιμες που εχω κανει με Μ92ς - MG2 - TΕΚΝΑ - ΑΟ - ευχαριστημενος
δεν εμεινα....
Θα την δοκιμασω στα ατσαλινα .....και σου πω τις εντυπωσεις μου φιλε μου!!!
 
Λευτερη μου εγω δεν εχω διαβασει. Δεν ξερω τι ''λενε''......την δουλευω ομως...οπως προειπα δεν
ασχοληθηκα ''ζεστα'' μαζι της.....Απο τα 42 γραμμαρια που την δινει και μεχρι τα 52 γραμμαρια σε
σκαγια μολυβδινα που την δοκιμασα....την αποδοση της Τεκνα δεν την επιασε....Ισως να μην την ξερω καλα
ακομα....
Στα ατσαλινα σκαγια.....Σε κατι λιγες δοκιμες που εχω κανει με Μ92ς - MG2 - TΕΚΝΑ - ΑΟ - ευχαριστημενος
δεν εμεινα....
Θα την δοκιμασω στα ατσαλινα .....και σου πω τις εντυπωσεις μου φιλε μου!!!
Νικο στα ατσαλινα να την δοκιμασεις στο 12/76 ,2,7χ32 για να πιασεις τα 450 μ/δ και πανω μπορει και τα 470 που την δινει η μαξαμ
 
Καλησπέρα. Εχω διαβάσει μονο για την ssb+ , και είναι πολύ ιδιαίτερη, ισως να πρόκειται για πυριτιδα που θα αφήσει εποχή. Έχει φτιαχτεί για ατσαλινα , δηλαδή ενω ξεκινά δυσκολα ( μαλλον της ταιριάζουν ισχυρά καψυλια), και είναι πιο προοδευτική απο την tecna , καίγεται και με μεσαία γραμμάρια. Δεν συγκρίνεται με τις υπόλοιπες maxam, είναι ελάχιστα πορωδης και υγροσκοπικη. Αυτό που την ξεχωρίζει είναι η ισχύς της, είναι η πιο ισχυρή με διαφορά απο όλες τις μονοβασικες, .πιο ισχυρή και απο πολλές διβασικες οπως η tecna ή η 800x.
Λευτερη που εχεις βρει πληροφοριες ; Εγω εχω ψαξει και μου βγαζει μονο κατι σηζητησεις σε αμερικανικα φορουμ που και εκει δεν λενε και πολλα ,πιο πολυ λενε για μια προκατοχο την csb!! η psb!! 0
 
Νικο στα ατσαλινα να την δοκιμασεις στο 12/76 ,2,7χ32 για να πιασεις τα 450 μ/δ και πανω μπορει και τα 470 που την δινει η μαξαμ

Δημητρη το θεμα δεν ειναι μονο η ταχυτητα που ειναι απαραιτητη για τα ατσαλινα....το ζητουμενο
ειναι και μια αξιοπρεπη συγκεντρωση....Εχεις κανει δοκιμες με ατσαλινα ?? Τα εμπορικα με 3* αστρα
μαμα και 35 μετρα....αστο....δεν το συζηταω....Τα δικα μου με κυλινδρο και στα 30 μετρα ποτε δεν
περασα το 50% σε συγκεντρωση....στα 32 και 36 γραμμαρια με Ν4 σκαγια. Ταχυτητες δεν ξερω...δεν
ειχα ταχογραφο τοτε που εγιναν αυτες οι δοκιμες.
Αυτο που ειδα μετρωντας καποια σεταπ με Τεκνα σε ταχυτητες και διατρηση και συγκρινοντας την
διατρηση με τα ατσαλινα....ειδα οτι το ατσαλινο με V1,5- 390 -410m/s δεν τρυπαει ουτε ''χαρτοπετσετα''
στα 35 μετρα .
Αν δεν το δω στις δοκιμες μου.....δεν πιστευω οτι το ατσαλινο σκοτωνει στα 50 μετρα...με τσοκ μαμα.

ΥΓ. Θα κλεισω σημερα σε 12/76 με ατσαλι.... και πρωτα ο Θεος.....ισως τα ριξω το απογευμα...ισως αυριο....
Ευχομαι να μην γελάσει και το παρδαλο κατσικι....ιδωμεν φιλε!!!
 
Δημητρη το θεμα δεν ειναι μονο η ταχυτητα που ειναι απαραιτητη για τα ατσαλινα....το ζητουμενο
ειναι και μια αξιοπρεπη συγκεντρωση....Εχεις κανει δοκιμες με ατσαλινα ?? Τα εμπορικα με 3* αστρα
μαμα και 35 μετρα....αστο....δεν το συζηταω....Τα δικα μου με κυλινδρο και στα 30 μετρα ποτε δεν
περασα το 50% σε συγκεντρωση....στα 32 και 36 γραμμαρια με Ν4 σκαγια. Ταχυτητες δεν ξερω...δεν
ειχα ταχογραφο τοτε που εγιναν αυτες οι δοκιμες.
Αυτο που ειδα μετρωντας καποια σεταπ με Τεκνα σε ταχυτητες και διατρηση και συγκρινοντας την
διατρηση με τα ατσαλινα....ειδα οτι το ατσαλινο με V1,5- 390 -410m/s δεν τρυπαει ουτε ''χαρτοπετσετα''
στα 35 μετρα .
Αν δεν το δω στις δοκιμες μου.....δεν πιστευω οτι το ατσαλινο σκοτωνει στα 50 μετρα...με τσοκ μαμα.

ΥΓ. Θα κλεισω σημερα σε 12/76 με ατσαλι.... και πρωτα ο Θεος.....ισως τα ριξω το απογευμα...ισως αυριο....
Ευχομαι να μην γελάσει και το παρδαλο κατσικι....ιδωμεν φιλε!!!
Σε αυτα που εχω δοκιμασει εγω με την ssb παλια για αυτο την ειχα παρει τοτε το 14 , κατανομες ειχα πολυ καλες αλλα μην περιμενεις στα 50 μετρα πολλα πραγματα απο διατρηση, πρεπει να εχεις αρχηκες πανω απο 450 μετρα για να ειναι αξιοπρεπες φυσιγγι
 
Δημητρη το θεμα δεν ειναι μονο η ταχυτητα που ειναι απαραιτητη για τα ατσαλινα....το ζητουμενο
ειναι και μια αξιοπρεπη συγκεντρωση....Εχεις κανει δοκιμες με ατσαλινα ?? Τα εμπορικα με 3* αστρα
μαμα και 35 μετρα....αστο....δεν το συζηταω....Τα δικα μου με κυλινδρο και στα 30 μετρα ποτε δεν
περασα το 50% σε συγκεντρωση....στα 32 και 36 γραμμαρια με Ν4 σκαγια. Ταχυτητες δεν ξερω...δεν
ειχα ταχογραφο τοτε που εγιναν αυτες οι δοκιμες.
Αυτο που ειδα μετρωντας καποια σεταπ με Τεκνα σε ταχυτητες και διατρηση και συγκρινοντας την
διατρηση με τα ατσαλινα....ειδα οτι το ατσαλινο με V1,5- 390 -410m/s δεν τρυπαει ουτε ''χαρτοπετσετα''
στα 35 μετρα .
Αν δεν το δω στις δοκιμες μου.....δεν πιστευω οτι το ατσαλινο σκοτωνει στα 50 μετρα...με τσοκ μαμα.

ΥΓ. Θα κλεισω σημερα σε 12/76 με ατσαλι.... και πρωτα ο Θεος.....ισως τα ριξω το απογευμα...ισως αυριο....
Ευχομαι να μην γελάσει και το παρδαλο κατσικι....ιδωμεν φιλε!!!
Πρόσεξε να μην φυσά ο αέρας απο ΛΕΚΚΑ μεριά .Είναι ρίσκο .....my man.
 
Σε αυτα που εχω δοκιμασει εγω με την ssb παλια για αυτο την ειχα παρει τοτε το 14 , κατανομες ειχα πολυ καλες αλλα μην περιμενεις στα 50 μετρα πολλα πραγματα απο διατρηση, πρεπει να εχεις αρχηκες πανω απο 450 μετρα για να ειναι αξιοπρεπες φυσιγγι

Μητσαρα ταχυτητες και συγκεντρωση = γατα με τον σκυλο....Ελα ομως που τα θελουμε και τα δυο.
Αυτο ειναι το ζητουμενο.....με ενα απο τα δυο ....''δουλεια'' δεν γινεται.
Δεν την εχω δοκιμασει την SSB+150 στα ατσαλινα....Αυριο οπως προειπα....και πρωτα Ο Θεος....θα εχω
μια εικονα...φιλε!!
 
Μητσαρα ταχυτητες και συγκεντρωση = γατα με τον σκυλο....Ελα ομως που τα θελουμε και τα δυο.
Αυτο ειναι το ζητουμενο.....με ενα απο τα δυο ....''δουλεια'' δεν γινεται.
Δεν την εχω δοκιμασει την SSB+150 στα ατσαλινα....Αυριο οπως προειπα....και πρωτα Ο Θεος....θα εχω
μια εικονα...φιλε!!
Δοκιμασε αυτο που σου ειπα ειναι συνταγη απο την μαξαμ
 
Λευτερη που εχεις βρει πληροφοριες ; Εγω εχω ψαξει και μου βγαζει μονο κατι σηζητησεις σε αμερικανικα φορουμ που και εκει δεν λενε και πολλα ,πιο πολυ λενε για μια προκατοχο την csb!! η psb!! 0
Καλησπέρα. Σε αμερικανικά και βρεττανικα φόρουμ έχει κάποια σχόλια και όλα θετικά . Περισσότερα έμαθα γι'αυτήν απο δυο βιβλία πρόσφατα ιταλικά , ενα του G Bordin και το άλλο του R. Serrino. Στο πρωτο που ειχε εργαστηριακες δοκιμές σε 66 σύγχρονες πυριτιδες με πολύ ακριβείς μετρήσεις και στο δεύτερο την χημική σύσταση και παρασκευη της. Για παράδειγμα οσο αφορά την ισχυ της σε ιδιο βάρος έχει δυναμικό ιδιο με την sipe ,50 % παραπανω απο τις περισσότερες μονοβασικες και 20% παραπάνω απο την tecna. Αυτό ομως που μου τραβηξε την προσοχή είναι ( αναφέρομαι στην νεα ssb+), η καλη ζελατινοποιηση που έχει και την κάνει ανθεκτικη στην υγρασία, και η καλη καυση της .
 
Η ζελατινοποιηση στις μονοβασικες έχει μεγαλη γκάμα ποιότητας και πληρότητας. Η συγκεκριμένη πυριτιδα για να έχει τοσο μεγαλο ενεργειακό δυναμικό πρέπει να εχει ψηλο ποσοστό αζώτου που δυσκολεύει την ζελατινοποιηση . Το γεγονός πως έχει παρα πολυ αργή( οχι απαραίτητα δύσκολη) εναυση και γρήγορη καύση , οδηγεί στο συμπέρασμα πως εχει πληρη ζελατινοποιηση και ελάχιστους πόρους. Πρακτικά θα επηρεάζεται ελάχιστα απο υγρασία και μεταβολές της θερμοκρασίας.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top