Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κωστή δεν είναι κακό να έχουμε ανοιχτά μυαλά και να "ακουμε" καμιά άποψη από ανθρώπους που ίσως έχουν ρίξει καραβιες φυσίγγια....
Συμφωνώ φίλε!!
Και εγώ έχω ρίξει φορτηγά σε δοκιμές φυσιγγίων....και;;
Δν μπορώ να ξέρω τη κάνει το kikcs ή το Anaconda κ.τ.λ. γιατί έχω ακόμη τα "φτωχά" σταθερά τσοκ...οπότε δν εκ φέρω κ γνώμη για τα εναλλασσόμενα.
Κάθε γνώμη,ερώτηση ή απορία δεκτή εννοείται.
Προσωπικά στο φόρουμ δεν έχω να δώσω κάτι όσο αφορά την βλητικη (παρά μόνο να ανεβάσω καμια φωτό με θήραμα και να μοιραστώ την χαρά μου), αλλά έχω μάθει αρκετά!
Ο κάθε ένας έχει δικαίωμα να συμμετέχει όπως θέλει κ σε όποιο θέμα θέλει....δν βάλαμε ποτέ το μαχαίρι, στο λαιμό κανενός. topic.
 
Πολλά πράγματα στην βλητική δεν μπορούν να εξηγηθούν για τον λόγο που είπε ο Άρης (πάρα πολλές παράμετροι που αλληλεπιδρούν).
Ακόμα και αυτά που μπορούν να εξηγηθούν πλήρως, αμφισβητούνται από πολλούς, άλλοι τα αμφισβητούν γιατί απλά τα έχουν ακούσει, άλλοι γιατί τα έχουν διαβάσει, άλλοι γιατί δεν τα κατάλαβαν, άλλοι για να βγάλουν μεροκάματο, άλλοι γιατί πουλάνε εξυπηρέτηση σε τρίτους κτλ κτλ κτλ. (συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου μέσα σε αυτούς ... εκτός από το δυο τελευταία)
Έτσι είναι φτιαγμένος ο κόσμος μας και δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ.
Υπάρχουν άνθρωποι που αμφισβητούν ότι η γη είναι σφαιρική ... τι να λέμε τώρα ??? Κάνουν πειράματα και το αποδεικνύουν κιόλας !!!!

Αυτό που δεν μπορεί να αμφισβητηθεί είναι οι τεκμηριωμένες πραγματικές δοκιμές και τα πρωτογενή δεδομένα (= αυτά που δεν έχουν υποστεί επεξεργασία).
Αυτά ισχύουν για την συγκεκριμένη κάνη + φυσίγγι (ούτε καν για άλλη κάνη ίδιου μοντέλου όπλου)

Το industry standard για να βγάλεις συμπέρασμα για ένα σύνολο όπλου - φυσιγγίου είναι 10 τουφεκιές (απ' όσο ξέρω).
Η 1 τουφεκιά δείχνει το "1/10" της πραγματικής πληροφορίας.
Βγάλτε τα συμπεράσματά σας για την επαναληψιμότητα της βλητικής ...
 
Last edited:
Συμφωνώ φίλε!!
Και εγώ έχω ρίξει φορτηγά σε δοκιμές φυσιγγίων....και;;
Δν μπορώ να ξέρω τη κάνει το kikcs ή το Anaconda κ.τ.λ. γιατί έχω ακόμη τα "φτωχά" σταθερά τσοκ...οπότε δν εκ φέρω κ γνώμη για τα εναλλασσόμενα.
topic.
Δε μιλάω για δοκιμές επί χάρτου αλλά σε θήραμα καί με όλες τις καιρικές συνθήκες!
Προσωπικά ο πινακας λέει την αλήθεια αλλά όχι όλη!
 
Δε μιλάω για δοκιμές επί χάρτου αλλά σε θήραμα καί με όλες τις καιρικές συνθήκες!
Προσωπικά ο πινακας λέει την αλήθεια αλλά όχι όλη!
Άρη, ο πίνακας και η ταυτόχρονη μέτρηση διάτρησης δεν λέει μόνο το μήκος της ατράκτου (το οποίο είναι ασήμαντο για εμένα) στην εξωτερική βλητική, στις αποστάσεις που μας ενδιαφέρουν και στις καιρικές συνθήκες δοκιμής.
Όταν μένεις Κρήτη κάνεις δοκιμές με τις μέσες συνθήκες κυνηγίου Κρήτης. Όταν μένεις Έβρο, με τις μέσες συνθήκες κυνηγίου Έβρου.
Όταν μένεις Κρήτη και θέλεις να δοκιμάσεις σε συνθήκες Έβρου βρίσκεις μισή ώρα στον Έβρο και κάνεις τις δοκιμές σου.
Υπάρχει και η λύση του ψυγείου για την v0.

Οι αστάθμητοι παράγοντες στο κυνήγι είναι πολύ περισσότεροι από το χαρτί.

Και στο λέει ένας άνθρωπος που τώρα πλέον κάνει ελάχιστες δοκιμές παλιότερα έκανα πάρα πολλές.
Φαντάσου ότι πήγαινα σε οπλοπωλεία και αγόραζα 3 φυσίγγια από το κάθε είδος !!!
Ναι υπήρχαν πόλεις και εποχές που τα πουλούσαν χύμα ... :)
 
Άρη, ο πίνακας και η ταυτόχρονη μέτρηση διάτρησης δεν λέει μόνο το μήκος της ατράκτου (το οποίο είναι ασήμαντο για εμένα) στην εξωτερική βλητική, στις αποστάσεις που μας ενδιαφέρουν και στις καιρικές συνθήκες δοκιμής.
Όταν μένεις Κρήτη κάνεις δοκιμές με τις μέσες συνθήκες κυνηγίου Κρήτης. Όταν μένεις Έβρο, με τις μέσες συνθήκες κυνηγίου Έβρου.
Όταν μένεις Κρήτη και θέλεις να δοκιμάσεις σε συνθήκες Έβρου βρίσκεις μισή ώρα στον Έβρο και κάνεις τις δοκιμές σου.
Υπάρχει και η λύση του ψυγείου για την v0.

Οι αστάθμητοι παράγοντες στο κυνήγι είναι πολύ περισσότεροι από το χαρτί.

Και στο λέει ένας άνθρωπος που τώρα πλέον κάνει ελάχιστες δοκιμές παλιότερα έκανα πάρα πολλές.
Φαντάσου ότι πήγαινα σε οπλοπωλεία και αγόραζα 3 φυσίγγια από το κάθε είδος !!!
Ναι υπήρχαν πόλεις και εποχές που τα πουλούσαν χύμα ... :)
Υπάρχουν ακόμη,το ίδιο έκανα κ εγώ‼️
 
Στο 725 το mid μου 5,5/10 βάζει παραπάνω σκάγια από από το smoke full 9/10 στα 40 κ 45 μέτρα... ένα 6-7-10 %...Κάθε κάνη είναι διαφορετική φίλε, το λέω συνέχεια, τα έχουμε ισοπεδώσει όλα γενικά εδώ μέσα...
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε εμένα με την ισοπέδωση που έγραψες, θα έρθω λοιπόν στην Καλαμάτα να ρίξουμε στα 50 μ , με εμπορικό φυσιγγι με το mid κ με το κικς το φουλ να δω στον πινακα το αποτέλεσμα στον πινακα
 
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε εμένα με την ισοπέδωση που έγραψες, θα έρθω λοιπόν στην Καλαμάτα να ρίξουμε στα 50 μ , με εμπορικό φυσιγγι με το mid κ με το κικς το φουλ να δω στον πινακα το αποτέλεσμα στον πινακα
Δεν το λέω για σένα ρε φιλε, γενικά μιλάω γιατί διαβάζω συνέχεια τον τελευταίο καιρό ότι δεν παίζει κανένα ρόλο η κανη κ η γεωμετρία της στην απόδοση πράγμα που θεωρώ ξεκάθαρα λάθος...
Εσύ έτσι κ αλλιώς τα θες τουμπανα τα όπλα...
Το κικς φουλ το έχω πουλήσει αρκετό καιρό, επειδή όμως πάντα μετράω κ δεν μιλάω με το μάτι σου λέω ότι το mid σε δοκιμές στα 40 κ 45 μέτρα έβγαζε πάντα περισσότερα σκάγια από το κικς σε γομωσεις από 28 μεχρι 40 γρ... Με διαφορετική κατανομή, δηλαδή πάντα χωρίς έντονο κέντρο κ με πιο γεμάτη περιφέρεια από το κικς αλλά πάντα με ένα σχεδόν 10% περισσότερα σκάγια...
Μπορεί να έφταιγε το τσοκ, μπορεί ο συνδυασμός, μπορεί χίλια δύο, πάντως το αποτέλεσμα είναι αδιαμφισβήτητο
 
Δεν το λέω για σένα ρε φιλε, γενικά μιλάω γιατί διαβάζω συνέχεια τον τελευταίο καιρό ότι δεν παίζει κανένα ρόλο η κανη κ η γεωμετρία της στην απόδοση πράγμα που θεωρώ ξεκάθαρα λάθος...
Εσύ έτσι κ αλλιώς τα θες τουμπανα τα όπλα...
Το κικς φουλ το έχω πουλήσει αρκετό καιρό, επειδή όμως πάντα μετράω κ δεν μιλάω με το μάτι σου λέω ότι το mid σε δοκιμές στα 40 κ 45 μέτρα έβγαζε πάντα περισσότερα σκάγια από το κικς σε γομωσεις από 28 μεχρι 40 γρ... Με διαφορετική κατανομή, δηλαδή πάντα χωρίς έντονο κέντρο κ με πιο γεμάτη περιφέρεια από το κικς αλλά πάντα με ένα σχεδόν 10% περισσότερα σκάγια...
Μπορεί να έφταιγε το τσοκ, μπορεί ο συνδυασμός, μπορεί χίλια δύο, πάντως το αποτέλεσμα είναι αδιαμφισβήτητο
Όπως τα λέει ο ΑΡΙΣ είναι και εγώ σε δοκιμές που έχω κάνει όχι σε όλες αλλά σε κάποιες ακόμα και σε χοντρό σκαγι από νο3 και κάτω έχει διάφορες το mid που βγαίνει 4,5/10 σε σχέση με το κικς που βγαίνει 9/10 και να βγάζει πάνω από 10% διαφορά στα 45-50 μέτρα,κάποια βύσματα ταίριαζαν στον συνδυασμό κάνης με το mid και κάποια με το κικς αυτό μπορώ να πω εγώ σαν συμπέρασμα!!
 
διαβάζω συνέχεια τον τελευταίο καιρό ότι δεν παίζει κανένα ρόλο η κανη κ η γεωμετρία της στην απόδοση πράγμα που θεωρώ ξεκάθαρα λάθος
Εγώ πάντως (μιας και μυγιάστηκα) λέω και το πιστεύω ότι δεν υπάρχει καλύτερη διαμόρφωση κάνης για όλα τα φυσίγγια με όλες τις γομώσεις για όλα τα κυνήγια κτλ.
Δεν υπάρχει μαγική διαμόρφωση κάνης.
Είναι κυνήγι μαγισσών αυτό.
Όποιος την ξέρει αυτή την μαγική διαμόρφωση ας την πει.

Λέω επίσης και το πιστεύω ότι όλες οι κάνες (εκτός των προβληματικών) βγάζουν κατανομές και διατρήσεις που σκοτώνουν μια χαρά στα 36 και 40μ με το κατάλληλο φυσίγγι.

Ίδια κάνη με ίδιο φυσίγγι δεν βγάζει ποτέ ίδια κατανομή. Πόσο μάλλον άλλη με διαφορετική διαμόρφωση.

Καμία κάνη δεν είναι ίδια με καμία άλλη.

Αν κάποιος έχει δει κάνη που να βγάζει πάντα καλύτερες κατανομές και διατρήσεις ασχέτως φυσιγγίου και με ίδιο μετρημένο τσόκ ή καλύτερα χωρίς τσοκ ας την πει επιτέλους να δοκιμάσουμε μια παρόμοια και εμείς.

Όλες οι κάνες κάποια φυσίγγια τα πάνε καλύτερα από άλλα.
Τα καλά φυσίγγια πάνε καλά με πολλές κάνες.

Μερικές φορές όλοι μας γενικεύουμε πολύ περισσότερο απ όσο πρέπει. Και εγώ το κάνω.
Ξεκαθαρίζω λοιπόν τα παραπάνω.

Από το να μπαίνω λοιπόν στην λογική των αέναων δοκιμών και εξόδων με μη εγγυημένα αποτελέσματα προτιμώ να τουφεκάω 10μ πιο κοντά τα θηράματα και να ξεμπερδεύω.

Αυτό είναι αυτό που κάνω εγώ και προφανώς δεν περιμένω να το κάνουν όλοι.

Ps
1. Και εγώ έχω δει στενότερο τσόκ να βγαζει χειρότερη τουφεκιά.
2. Με αφορμή αυτο που είπες Άρη ήθελα να ξεκαθαρίσω τα παραπάνω. Ίσως να μην αναφερόσουν σε εμένα αλλά όπως είπα μερικές φορές όλοι γενικεύουμε επικίνδυνα.
 
Last edited:
Eπειδη κ εγω μυγιαστηκα με την καλη εννοια θα σου πω τη δικη μου γνωμη... Υποκειμενικα...

Λέω επίσης και το πιστεύω ότι όλες οι κάνες (εκτός των προβληματικών) βγάζουν κατανομές και διατρήσεις που σκοτώνουν μια χαρά στα 36 και 40μ.
Συμφωνω, ακομα και αν χρειαστει να σφιξουμε παραπανω το τσοκ σε καποιες, σε γενικες γραμμες θα ειμαστε ικανοποιημενοι... Μετα τα 36-40 ομως εχω δει διαφορες πολλες... Ετσι κ αλλιως οι βελτιωσεις και οι επιδοσεις δεν απευθυνονται στον μεσο κυνηγο, απευθυνται σε πιο ειδικές συνθηκες και περιπτωσεις που καμια εταιρια μαζικης παραγωγης δεν ενδιαφερεται να επενδυσει σε αυτες γιατι το κερδος ειναι μικρο... Σε αυτες επενδυουν μικροτερες παραγωγες με πολυ μεγαλο κερδος....

Ίδια κάνη με ίδιο φυσίγγι δεν βγάζει ποτέ ίδια κατανομή. Πόσο μάλλον άλλη με διαφορετική διαμόρφωση.
Καποτε ενας δασκαλος σκοποβομης μου ειχε πει οτι η κατανομη ειναι κατι που διαφερει κ στηριζεται και στην τυχη, η συγκεντρωση ειναι πολυ πιο σταθερο κ μετρησιμο μεγεθος... Τεινω να συμφωνησω οσο περνουν τα χρονια και δοκιμαζω...
Καμία κάνη δεν είναι ίδια με καμία άλλη.
Με βρισκεις απολυτα συμφωνο, ακομα και σε οπλα ιδιας μαρκας συμπληρωνω εγω...
Αν κάποιος έχει δει κάνη που να βγάζει πάντα καλύτερες κατανομές και διατρήσεις ασχέτως φυσιγγίου και με ίδιο μετρημένο τσόκ ή καλύτερα χωρίς τσοκ ας την πει επιτέλους να δοκιμάσουμε μια παρόμοια και εμείς.
Μια κανη που θεωρω απο αποψη πολυ τιμια σε μεγαλο ευρος γομωσεων χωρις καμια επεμβαση ειναι η optima της Beretta... Νομιζω οτι σε βαθος χρονου εγω δει τις μικροτερες αποκλισεις σε στατικες δοκιμες...
Όλες οι κάνες κάποια φυσίγγια τα πάνε καλύτερα από άλλα.
Σωστο, για μενα ομως αυτο εχει να κανει γιατι καθε κανη εχει τις ιδιαιτεροτητες τες κ καποια φυσιγγια ταιριαζουν σε αυτες απο αποψη στησιματος...
Οι καλες γεωμετριες διαχειριζονται καλυτερα τα κακα απο αποψη πιεσεων φυσιγγια...
Τα καλά φυσίγγια πάνε καλά με πολλές κάνες.
Σωστο, μεχρι ενα σημειο ειδικα κ σε φυσιολογικες αποστασεις, μετα ξεκινα η εξασθενηση της περιφερειας και οι δυσκολιες....
Τα καλα φυσιγγια δεν ειναι για τους περισσοτερους αυτα που εχουν μπαφερ κ ειναι γεμισμενα στο χερι, ειναι αυτα που περνουμε απο τα ραφι...




Υ.γ Δεν ειναι κακο να μυγιαζομαστε, ετσι συζητουν οι ανθρωποι κ μερικες φορες χρειαζεται κ ενα παραπανω ταρακουνημα για να γινει ενδιαφερουσα μια συζητηση, κακο ειναι να βλεπουμε κακοπροαιρετα οσα γραφονται ;)
 
Μην πιανεσαι από τις λέξεις κ μην δημιουργείς εντυπώσεις από το πουθενά...
Δεν έχω δώσει πολλά τέτοια δικαιώματα...

Στο ουσιαστικό θέμα η εξήγηση μου είναι ότι όλα τα στοιχεία που παρεμβάλλονται μέχρι να βγει η τουφεκιά από την κάνη μας έχουν αλληλεπίδραση, άλλοτε περισσότερο, άλλοτε λιγότερο... Σίγουρα διαφορετική σε ένα πλήθος όπλων... Για αυτό οταν δοκιμάζεις συνεχώς αναθεωρεις...
Στο ουσιαστικό θέμα θεωρώ ότι δεν δίνεις έστω μια πιθανή έστω εκδοχή γιατί να συμβαίνει αυτό που έγραψες .
Ποιοί παράγοντες δλδ συνέτειναν ώστε το ποιό ανοικτό τσόκ να δίνει περισσότερα σκάγια απο το κλειστό .
Αυλός -κώνος - τύχη ,ποιό απ'όλα ;
 
Στο ουσιαστικό θέμα θεωρώ ότι δεν δίνεις έστω μια πιθανή έστω εκδοχή γιατί να συμβαίνει αυτό που έγραψες .
Ποιοί παράγοντες δλδ συνέτειναν ώστε το ποιό ανοικτό τσόκ να δίνει περισσότερα σκάγια απο το κλειστό .
Αυλός -κώνος - τύχη ,ποιό απ'όλα ;
Ο συνδυασμός του κυαθειου με τον άυλο και το τσοκ αποδίδει καλύτερα με το φαρδύ παρά με το στενό,στραπατσάρει τα σκάγια το στενό τσοκ γι’αυτο πιθανόν να σκορπάει περισσότερο σε σχέση με το φαρδύ!!
 
Ο συνδυασμός του κυαθειου με τον άυλο και το τσοκ αποδίδει καλύτερα με το φαρδύ παρά με το στενό,στραπατσάρει τα σκάγια το στενό τσοκ γι’αυτο πιθανόν να σκορπάει περισσότερο σε σχέση με το φαρδύ!!
ok
 
Κυριοι η ιδανική κανη και βέβαια υπάρχει. Δεν είναι τέλεια, είναι ιδανική ,, οχι ομως για κάθε φυσιγγιο. Γιατί ομως δεν εξετάζετε την γεωμετρία της κάνης στο σύνολο της αλλά εστιαζετε σε ενα μονο στοιχειο, πχ τσοκ ? Χτίζουμε απο την σκεπη προς τα κατω ή μας απασχολεί μόνο η σκεπή , ολα τα αλλα είναι τέλεια? Αν δούμε ενα διάγραμμα σαν αυτά που έβαλε ο elvas , βλέπουμε πως το κύριο εργο του φυσιγγιου παράγεται στην θαλαμη, δεν την αναφέρει ομως κανείς. Και ομως στην ίδια ακριβως κανη , αν υποθέσουμε έχει θαλαμη 70mm και διάμετρο 20,3 , την ανοίξουμε σε 89mm και 20, 4 και ρίξουμε ενα νορμάλ φυσιγγιο 70mm πριν και μετά , θα παρουμε 30 m/s περισσότερα συν μικρότερη παραμόρφωση στην 70αρα. Ανάλογα πανε οι ισορροπίες στην συνέχεια των τμημάτων της κάνης και φτάνοντας στο τσοκ δεν πρέπει να παραβλέπουμε τις διαφορές στην αρχική διάμετρο και οχι μονο την τελικη στα aftermarket τσοκ και πως δενουν με τον αυλο( σκαλοπάτι). Μακάρι να υπήρχε και στην χώρα μας δυνατότητα ευθυγράμμισης των κανών , ισως το πιο σημαντικό σε μια κανη και αυτο που συνήθως χειροτερεύει μετα τις επεμβάσεις < βελτίωσης> .
 
Συμφωνω, ακομα και αν χρειαστει να σφιξουμε παραπανω το τσοκ σε καποιες, σε γενικες γραμμες θα ειμαστε ικανοποιημενοι... Μετα τα 36-40 ομως εχω δει διαφορες πολλες... Ετσι κ αλλιως οι βελτιωσεις και οι επιδοσεις δεν απευθυνονται στον μεσο κυνηγο, απευθυνται σε πιο ειδικές συνθηκες και περιπτωσεις που καμια εταιρια μαζικης παραγωγης δεν ενδιαφερεται να επενδυσει σε αυτες γιατι το κερδος ειναι μικρο... Σε αυτες επενδυουν μικροτερες παραγωγες με πολυ μεγαλο κερδος....
Συμφωνώ, εγώ προτιμώ να τουφεκάω σε πιο νορμάλ αποστάσεις και τα υπόλοιπα που φεύγουν ατουφέκιστα τους κουνάω το μαντίλι.
Την επόμενη φορά ....
Δες χθεσινό μήνυμά μου σε φίλο.
Νομίζω τα λέει όλα για την φιλοσοφία μου :)
Untitled 2.jpg

Καποτε ενας δασκαλος σκοποβομης μου ειχε πει οτι η κατανομη ειναι κατι που διαφερει κ στηριζεται και στην τυχη, η συγκεντρωση ειναι πολυ πιο σταθερο κ μετρησιμο μεγεθος... Τεινω να συμφωνησω οσο περνουν τα χρονια και δοκιμαζω...
Με τους δασκάλους σκοποβολής έχω θέμα ... έχω ακούσει τα πιο ενδιαφέροντα πράγματα και τις πιο μεγάλες μ@λ@κίες.
Για να μην μυγιαστεί κανένας άλλος, από τον Λεωνίδα μόνο ενδιαφέροντα έχω ακούσει και το λέω χωρίς να τον έχω γνωρίσει τον άνθρωπο.

Είναι έτσι όπως στο είπε ... αλλά δες παρακάτω διαφορές στις συγκεντρώσεις με 10 διαδοχικά ίδια φυσίγγια με 5 διαφορετικά Perazzi, όπλα χιλιάδων ευρώ.
12-15% διαφορές στην συγκέντρωση με ίδιο όπλο ίδιο τσοκ ίδιο αυλο ίδιο κώνο ίδια κάνη ίδιο φυσίγγι !!!!

Untitled 1.jpg

Με βρισκεις απολυτα συμφωνο, ακομα και σε οπλα ιδιας μαρκας συμπληρωνω εγω...
Αυτό εννοούσα και εγώ ... ίδιας μάρκας.
Μια κανη που θεωρω απο αποψη πολυ τιμια σε μεγαλο ευρος γομωσεων χωρις καμια επεμβαση ειναι η optima της Beretta... Νομιζω οτι σε βαθος χρονου εγω δει τις μικροτερες αποκλισεις σε στατικες δοκιμες...
Δεν έχω ρίξει με τέτοια ...
Σωστο, για μενα ομως αυτο εχει να κανει γιατι καθε κανη εχει τις ιδιαιτεροτητες τες κ καποια φυσιγγια ταιριαζουν σε αυτες απο αποψη στησιματος...
Οι καλες γεωμετριες διαχειριζονται καλυτερα τα κακα απο αποψη πιεσεων φυσιγγια...
Δεν είναι μόνο οι πιέσεις των φυσιγγίων ...
Ποιες είναι οι καλές γεωμετρίες για κάθε εύρος γόμωσης και ποιες οι διαφορές με μια "μέτρια" γεωμετρία ?
Αυτό έχει σημασία, η διαφορά !!! ...

Το να λέμε (όλοι μας) ο αυλός ή ο κώνος ή το τάδε τσοκ βελτιώνει την συγκέντρωση-διάτρηση ή δεν έχει σημαντική διαφορά είναι μια κουβέντα που λέγεται εύκολα.
Το πόσο την βελτιώνει θα κρίνει για εμένα αν αξίζει τον κόπο, τον χρόνο, το χρήμα και την ενασχόλησή μου με το θέμα.
1%, 5%, 20% ??? Με ποιά μεθοδολογία το έβγαλε αυτό το ποσοστό ? Με τι θερμοκρασίες φυσιγγίου ; Με 40 βαθμούς για να το χρησιμοποιήσει στους μείον 15 ?
Για ποιο εύρος γόμωσης ? Για αυτό που δεν χρησιμοποιώ ποτέ ? Δεν ασχολούμαι αν πρόκειται για πάνω από 45γρ.
Για ποιο φυσίγγι ; για αυτό που πρέπει να το κάνω παραγγελία από το internet μιας και δεν υπάρχει στην περιοχή μου ;
Για αυτό το φυσίγγι που ο κατασκευαστής του τελείωσε η τέκνα και τα καλά σκάγια και έβαλε μέσα φακές και ρεβύθια ;
Για 1-5% δηλαδή για 1 με 5 σκάγια στα 100 !!! ... δεν ασχολούμαι, απλά.
Για 5 στις 50 σελίδες καταλόγου ... δεν ασχολούμαι, απλά.
Δες διάγραμμα παραπάνω.
Σωστο, μεχρι ενα σημειο ειδικα κ σε φυσιολογικες αποστασεις, μετα ξεκινα η εξασθενηση της περιφερειας και οι δυσκολιες....
Τα καλα φυσιγγια δεν ειναι για τους περισσοτερους αυτα που εχουν μπαφερ κ ειναι γεμισμενα στο χερι, ειναι αυτα που περνουμε απο τα ραφι...
Η περιφέρεια πάντα θα είναι εξασθενημένη είτε το θέλουμε είτε όχι.
Το θέμα είναι να σκοτώνει η περιφέρεια.
Υ.γ Δεν ειναι κακο να μυγιαζομαστε, ετσι συζητουν οι ανθρωποι κ μερικες φορες χρειαζεται κ ενα παραπανω ταρακουνημα για να γινει ενδιαφερουσα μια συζητηση, κακο ειναι να βλεπουμε κακοπροαιρετα οσα γραφονται ;)
Έτσι είναι ...

Καλό απόγευμα σε όλους ... νομίζω γνωριστήκαμε λίγο καλύτερα. :)
Αν αρχίσουμε να μιλάμε με νούμερα θα είναι καλύτερα τα πράγματα και θα μάθουμε όλοι περισσότερα ...
 
Last edited:
Δεν είναι μόνο η τόσο θέμα τάπας αυτό που αναφέρεις, το πιο πιθανόν εάν στην δεύτερη τουφεκιά το ίδιο φυσίγγι το έριχνες σε πιο χοντρά σκάγια να σου έβγαζε καλες συγκεντρώσεις κατανομές, σε γινικες γραμμές το πολύ κλειστό τσοκ θεωρώ πως θέλει πιο λίγα σκάγια με την λογική ότι μιλάμε για εμπορικό φυσίγγι που η μόνη παράμετρος που μπορούμε να αλλάξουμε είναι η ποσότητα των σκαγιων και όχι την σκληρότητα σφαιρικοτητα αυτών.

Συμφωνώ, εγώ προτιμώ να τουφεκάω σε πιο νορμάλ αποστάσεις και τα υπόλοιπα που φεύγουν ατουφέκιστα τους κουνάω το μαντίλι.
Την επόμενη φορά ....
Δες χθεσινό μήνυμά μου σε φίλο.
Νομίζω τα λέει όλα για την φιλοσοφία μου :)
View attachment 25217


Με τους δασκάλους σκοποβολής έχω θέμα ... έχω ακούσει τα πιο ενδιαφέροντα πράγματα και τις πιο μεγάλες μ@λ@κίες.
Για να μην μυγιαστεί κανένας άλλος, από τον Λεωνίδα μόνο ενδιαφέροντα έχω ακούσει και το λέω χωρίς να τον έχω γνωρίσει τον άνθρωπο.

Είναι έτσι όπως στο είπε ... αλλά δες παρακάτω διαφορές στις συγκεντρώσεις με 10 διαδοχικά ίδια φυσίγγια με 5 διαφορετικά Perazzi, όπλα χιλιάδων ευρώ.
12-15% διαφορές στην συγκέντρωση με ίδιο όπλο ίδιο τσοκ ίδιο αυλο ίδιο κώνο ίδια κάνη ίδιο φυσίγγι !!!!

View attachment 25216


Αυτό εννοούσα και εγώ ... ίδιας μάρκας.

Δεν έχω ρίξει με τέτοια ...

Δεν είναι μόνο οι πιέσεις των φυσιγγίων ...
Ποιες είναι οι καλές γεωμετρίες για κάθε εύρος γόμωσης και ποιες οι διαφορές με μια "μέτρια" γεωμετρία ?
Αυτό έχει σημασία, η διαφορά !!! ...

Το να λέμε (όλοι μας) ο αυλός ή ο κώνος ή το τάδε τσοκ βελτιώνει την συγκέντρωση-διάτρηση ή δεν έχει σημαντική διαφορά είναι μια κουβέντα που λέγεται εύκολα.
Το πόσο την βελτιώνει θα κρίνει για εμένα αν αξίζει τον κόπο, τον χρόνο, το χρήμα και την ενασχόλησή μου με το θέμα.
1%, 5%, 20% ??? Με ποιά μεθοδολογία το έβγαλε αυτό το ποσοστό ? Με τι θερμοκρασίες φυσιγγίου ; Με 40 βαθμούς για να το χρησιμοποιήσει στους μείον 15 ?
Για ποιο εύρος γόμωσης ? Για αυτό που δεν χρησιμοποιώ ποτέ ? Δεν ασχολούμαι αν πρόκειται για πάνω από 45γρ.
Για ποιο φυσίγγι ; για αυτό που πρέπει να το κάνω παραγγελία από το internet μιας και δεν υπάρχει στην περιοχή μου ;
Για αυτό το φυσίγγι που ο κατασκευαστής του τελείωσε η τέκνα και τα καλά σκάγια και έβαλε μέσα φακές και ρεβύθια ;
Για 1-5% δηλαδή για 1 με 5 σκάγια στα 100 !!! ... δεν ασχολούμαι, απλά.
Για 5 στις 50 σελίδες καταλόγου ... δεν ασχολούμαι, απλά.
Δες διάγραμμα παραπάνω.

Η περιφέρεια πάντα θα είναι εξασθενημένη είτε το θέλουμε είτε όχι.
Το θέμα είναι να σκοτώνει η περιφέρεια.

Έτσι είναι ...

Καλό απόγευμα σε όλους ... νομίζω γνωριστήκαμε λίγο καλύτερα. :)
Αν αρχίσουμε να μιλάμε με νούμερα θα είναι καλύτερα τα πράγματα και θα μάθουμε όλοι περισσότερα ...
Οι συγκεντρώσεις της perazzi είναι όλες πάνω κάτω οι ίδιες για εμένα όλες θα σκοτώσουν το θήραμα εάν πάνε επάνω του, σιγά την διαφορά το 76% με το 78% , ας είχα το perazzi με το 76%, άλλωστε αυτό το 76% μια άλλη μέρα, με άλλο καιρό, με άλλα φυσίγγια στην δεκάδα θα μπορούσε αυτό να βγάλει το 78αρι.Η περιφέρεια ναι θα παίξει τον ρόλο της σε πιο μακριές βολές, αλλά πχ να ακούω για δύναμη και διάτρηση των περιφερειακων σκαγιων στα 15 20 μέτρα μου ακούγεται λίγο αστείο.
 
Δεν το λέω για σένα ρε φιλε, γενικά μιλάω γιατί διαβάζω συνέχεια τον τελευταίο καιρό ότι δεν παίζει κανένα ρόλο η κανη κ η γεωμετρία της στην απόδοση πράγμα που θεωρώ ξεκάθαρα λάθος...
Εσύ έτσι κ αλλιώς τα θες τουμπανα τα όπλα...
Το κικς φουλ το έχω πουλήσει αρκετό καιρό, επειδή όμως πάντα μετράω κ δεν μιλάω με το μάτι σου λέω ότι το mid σε δοκιμές στα 40 κ 45 μέτρα έβγαζε πάντα περισσότερα σκάγια από το κικς σε γομωσεις από 28 μεχρι 40 γρ... Με διαφορετική κατανομή, δηλαδή πάντα χωρίς έντονο κέντρο κ με πιο γεμάτη περιφέρεια από το κικς αλλά πάντα με ένα σχεδόν 10% περισσότερα σκάγια...
Μπορεί να έφταιγε το τσοκ, μπορεί ο συνδυασμός, μπορεί χίλια δύο, πάντως το αποτέλεσμα είναι αδιαμφισβήτητο
Λιπτον εχω πολλα ράμματα για τη γουνα σου
 
Άτρακτος σκαγιών (Shot string)
Τα σκάγια της ατράκτου, ειδικά αν αυτή είναι πυκνή, δέχονται πολύ πιο πολύπλοκες δυνάμεις από τα σκάγια που κινούνται ανεξάρτητα μεταξύ τους.
Σκάγια που κινούνται σε μικρές αποστάσεις πίσω από άλλα σκάγια δέχονται μικρότερη αντίσταση του αέρα ενώ αυτά που κινούνται παράλληλα μεγαλύτερη.
Επίσης παραμορφώσεις των σκαγιών από την εκπυρσοκρότηση ή την επαφή μεταξύ τους ή την επαφή με την κάνη οδηγούν σε αύξηση της αντίστασης του αέρα λόγω μη σφαιρικού σχήματος.
Αυτά οδηγούν σε διαφορές στην ταχύτητα των σκαγιών κατά μήκος της τροχιάς.
Καθώς τα σκάγια απομακρύνονται μεταξύ τους η κίνησή τους γίνεται ανεξάρτητη και μπορεί να θεωρηθεί ως ελεύθερη πτήση.
Για να συζητήσουμε το φαινόμενο της διαμήκους διασποράς πρέπει να εκτιμήσουμε την απόσταση στην οποία τα σκάγια αρχίζουν να κινούνται ανεξάρτητα μεταξύ τους.
.....
Το κάθε σκάγι θεωρείται ότι κινείται ανεξάρτητα όταν απέχει τουλάχιστον 3,5 διαμέτρους από οποιοδήποτε άλλο σκάγι τριγύρω του.
.....
Ποσοστό σκαγιών που κινούνται ελεύθερα σε διάφορες αποστάσεις για 3 τσοκ με σκάγια βάρους 28 γραμμαρίων #4
Untitled 1.jpg

Ποσοστό σκαγιών που κινούνται ελεύθερα σε διάφορες αποστάσεις για 3 τσοκ με σκάγια βάρους 28 γραμμαρίων #8
Untitled 2.jpg
.....
Ένα φαινόμενο που αναγκάζει τα σκάγια να απομακρύνονται από το πυκνό αρχικό νέφος σκαγιών είναι και ο σχηματισμός μιας διαμήκους κατανομής κατά την έξοδο από την κάνη η οποία είναι εντονότερη σε σφιχτότερα τσοκ και ψιλότερα σκάγια.

Μήκος ατράκτου.
============
Λόγω των μικρών διαφορών στις αρχικές ταχύτητες και στην αντίσταση του αέρα τα σκάγια σχηματίζουν μια άτρακτο (νέφος) που μοιάζει με πούρο.
Παρόλο που ο κ Ed Lowry (μακαρίτης βλητικός στην Winchester) θεωρεί αμεληταία την επίδραση του νέφους στον αριθμό των σκαγιών που χτυπούν ακίνητο ή κινούμενο στόχο (Lowry ED. The effect of a shot string. Am Riflem 1979:36e9. November) το φαινόμενο είναι ενδιαφέρον από θεωρητική άποψη.
Η βασική φυσική εξήγηση της ατράκτου είναι ότι μεμονωμένα σκάγια "αποκολλούνται" από το αρχικό πυκνό νέφος των σκαγιών με διαφορετικές ταχύτητες και σε διαφορετικούς χρόνους στα πρώτα μέτρα της πτήσης.
Επιπρόσθετα εξαιτίας του διαφορετικού μεγέθους και σχήματος των σκαγιών (παραμορφωμένα, διαφορετικής διαμέτρου), το κάθε σκάγι δέχεται διαφορετικές δυνάμεις από τον αέρα σε διάφορες χρονικές στιγμές κατά την διάρκεια της πτήσης του !!!
Για να μελετήσουμε αυτά τα 2 φαινόμενα θα υποθέσουμε πρώτα ότι 2 σκάγια με το ίδιο σχήμα βγαίνουν από την κάνη με διαφορετικές ταχύτητες και στην δεύτερη περίπτωση ότι 2 διαφορετικού σχήματος σκάγια βγαίνουν από την κάνη με την ίδια ταχύτητα.

Για να μην σας κουράζω ...

Στην πρώτη περίπτωση (όμοια σκάγια με διαφορετικές ταχύτητες) μετά από κάποιο χρόνο η άτρακτος παύει να μεγαλώνει !!!
Στην δεύτερη περίπτωση (διαφορετικού σχήματος σκάγια (δηλαδή παραμορφωμένα) με ίδιες ταχύτητες) η άτρακτος μεγαλώνει συνεχώς !!!


Σαν αποτέλεσμα το φαινόμενο της αύξησης του μήκους της ατράκτου είναι πιο έντονο για τα παραμορφωμένα σκάγια (άρα τα μαλακά σκάγια) παρά για αυτά που αποσπώνται από το αρχικό πυκνό νέφος σκαγιών με διαφορετικές ταχύτητες εξαιτίας του σφιχτού τσόκ ή τυχαίων φαινομένων.

Προσέξτε ΠΡΩΤΑ την σφαιρικότητα και κρατήστε τα κοντά το ένα με το άλλο όσο περισσότερο χρόνο μπορείτε, με ότι ΑΣΦΑΛΗ πατέντα σκεφτείτε !!!!

Αφιερωμένο σε έναν από μηχανής θεό που και με αυτόν διαφωνώ σε κάποια θέματα :) :) :)
Στον Νίκο που μας χορταίνει με τις δοκιμές του στα χρόνια του κορονοϊού.
Και στον Τόλη που με υποστηρίζει όταν όλοι με βρίζουν στο Remington team xaxaaxxaa
Σε όλους σας μάγκες ... όταν τελειώσει η ιστορία με τον ιό, σιγά μην κάθομαι να γράφω εκθέσεις ...

Για όσους δεν έχουν βαρεθεί ακόμα
"The Effect of a Shot String" by Ed Lowry
https://www.trapshooters.com/threads/the-effect-of-a-shot-string-by-ed-lowry.58089/
 
Άτρακτος σκαγιών (Shot string)
Τα σκάγια της ατράκτου, ειδικά αν αυτή είναι πυκνή, δέχονται πολύ πιο πολύπλοκες δυνάμεις από τα σκάγια που κινούνται ανεξάρτητα μεταξύ τους.
Σκάγια που κινούνται σε μικρές αποστάσεις πίσω από άλλα σκάγια δέχονται μικρότερη αντίσταση του αέρα ενώ αυτά που κινούνται παράλληλα μεγαλύτερη.
Επίσης παραμορφώσεις των σκαγιών από την εκπυρσοκρότηση ή την επαφή μεταξύ τους ή την επαφή με την κάνη οδηγούν σε αύξηση της αντίστασης του αέρα λόγω μη σφαιρικού σχήματος.
Αυτά οδηγούν σε διαφορές στην ταχύτητα των σκαγιών κατά μήκος της τροχιάς.
Καθώς τα σκάγια απομακρύνονται μεταξύ τους η κίνησή τους γίνεται ανεξάρτητη και μπορεί να θεωρηθεί ως ελεύθερη πτήση.
Για να συζητήσουμε το φαινόμενο της διαμήκους διασποράς πρέπει να εκτιμήσουμε την απόσταση στην οποία τα σκάγια αρχίζουν να κινούνται ανεξάρτητα μεταξύ τους.
.....
Το κάθε σκάγι θεωρείται ότι κινείται ανεξάρτητα όταν απέχει τουλάχιστον 3,5 διαμέτρους από οποιοδήποτε άλλο σκάγι τριγύρω του.
.....
Ποσοστό σκαγιών που κινούνται ελεύθερα σε διάφορες αποστάσεις για 3 τσοκ με σκάγια βάρους 28 γραμμαρίων #4
View attachment 25277

Ποσοστό σκαγιών που κινούνται ελεύθερα σε διάφορες αποστάσεις για 3 τσοκ με σκάγια βάρους 28 γραμμαρίων #8
View attachment 25278
.....
Ένα φαινόμενο που αναγκάζει τα σκάγια να απομακρύνονται από το πυκνό αρχικό νέφος σκαγιών είναι και ο σχηματισμός μιας διαμήκους κατανομής κατά την έξοδο από την κάνη η οποία είναι εντονότερη σε σφιχτότερα τσοκ και ψιλότερα σκάγια.

Μήκος ατράκτου.
============
Λόγω των μικρών διαφορών στις αρχικές ταχύτητες και στην αντίσταση του αέρα τα σκάγια σχηματίζουν μια άτρακτο (νέφος) που μοιάζει με πούρο.
Παρόλο που ο κ Ed Lowry (μακαρίτης βλητικός στην Winchester) θεωρεί αμεληταία την επίδραση του νέφους στον αριθμό των σκαγιών που χτυπούν ακίνητο ή κινούμενο στόχο (Lowry ED. The effect of a shot string. Am Riflem 1979:36e9. November) το φαινόμενο είναι ενδιαφέρον από θεωρητική άποψη.
Η βασική φυσική εξήγηση της ατράκτου είναι ότι μεμονωμένα σκάγια "αποκολλούνται" από το αρχικό πυκνό νέφος των σκαγιών με διαφορετικές ταχύτητες και σε διαφορετικούς χρόνους στα πρώτα μέτρα της πτήσης.
Επιπρόσθετα εξαιτίας του διαφορετικού μεγέθους και σχήματος των σκαγιών (παραμορφωμένα, διαφορετικής διαμέτρου), το κάθε σκάγι δέχεται διαφορετικές δυνάμεις από τον αέρα σε διάφορες χρονικές στιγμές κατά την διάρκεια της πτήσης του !!!
Για να μελετήσουμε αυτά τα 2 φαινόμενα θα υποθέσουμε πρώτα ότι 2 σκάγια με το ίδιο σχήμα βγαίνουν από την κάνη με διαφορετικές ταχύτητες και στην δεύτερη περίπτωση ότι 2 διαφορετικού σχήματος σκάγια βγαίνουν από την κάνη με την ίδια ταχύτητα.

Για να μην σας κουράζω ...

Στην πρώτη περίπτωση (όμοια σκάγια με διαφορετικές ταχύτητες) μετά από κάποιο χρόνο η άτρακτος παύει να μεγαλώνει !!!
Στην δεύτερη περίπτωση (διαφορετικού σχήματος σκάγια (δηλαδή παραμορφωμένα) με ίδιες ταχύτητες) η άτρακτος μεγαλώνει συνεχώς !!!


Σαν αποτέλεσμα το φαινόμενο της αύξησης του μήκους της ατράκτου είναι πιο έντονο για τα παραμορφωμένα σκάγια (άρα τα μαλακά σκάγια) παρά για αυτά που αποσπώνται από το αρχικό πυκνό νέφος σκαγιών με διαφορετικές ταχύτητες εξαιτίας του σφιχτού τσόκ ή τυχαίων φαινομένων.

Προσέξτε ΠΡΩΤΑ την σφαιρικότητα και κρατήστε τα κοντά το ένα με το άλλο όσο περισσότερο χρόνο μπορείτε, με ότι ΑΣΦΑΛΗ πατέντα σκεφτείτε !!!!

Αφιερωμένο σε έναν από μηχανής θεό που και με αυτόν διαφωνώ σε κάποια θέματα :) :) :)
Στον Νίκο που μας χορταίνει με τις δοκιμές του στα χρόνια του κορονοϊού.
Και στον Τόλη που με υποστηρίζει όταν όλοι με βρίζουν στο Remington team xaxaaxxaa
Σε όλους σας μάγκες ... όταν τελειώσει η ιστορία με τον ιό, σιγά μην κάθομαι να γράφω εκθέσεις ...

Για όσους δεν έχουν βαρεθεί ακόμα
"The Effect of a Shot String" by Ed Lowry
https://www.trapshooters.com/threads/the-effect-of-a-shot-string-by-ed-lowry.58089/
Έχεις να γράψεις εκθέσεις ακόμα....ως το 24 κ βλέπουμε...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top