Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Νίκο μπορεί να έχεις δίκιο, εγώ πάντως τρεις φορές ξεκίνησα να τα μετρήσω (τον κάτω πίνακα που είναι ποιο εύκολος) έφτανα με χάρακα ως τη μέση και ήταν περίπου 130 ...(δεν έχω υπομονή να τα μετρήσω!)
Τα 35 gr πεντάρια είναι 254 σκάγια, τα 35 gr εξάρια 320 σκάγια και τα 35gr επτάρια 410 σκάγια.

Γιωργο μου δεν μπορεις με χαρακα...ο μονος τροπος ειναι με μαρκαδορο...να εισαι σιγουρος οτι
δεν κανω λαθος....η πρωτη τουφεκια εχει πανω απο 400 σκαγια φιλε!!!

Αλεξ μηπως τα λες αναποδα...δλδ η πρωτη τουφεκια 530 ?? και 400 η δευτερη ??
ΥΓ, Αυτες οι τουφεκιες δεν ειναι με 5ρια σκαγια....καπου ο Βαγγελης μπερδευτικε.
 
Γιωργο μου δεν μπορεις με χαρακα...ο μονος τροπος ειναι με μαρκαδορο...να εισαι σιγουρος οτι
δεν κανω λαθος....η πρωτη τουφεκια εχει πανω απο 400 σκαγια φιλε!!!

Αλεξ μηπως τα λες αναποδα...δλδ η πρωτη τουφεκια 530 ?? και 400 η δευτερη ??
ΥΓ, Αυτες οι τουφεκιες δεν ειναι με 5ρια σκαγια....καπου ο Βαγγελης μπερδευτικε.
Οχι Νικο...ετσι τα μετρησα...
 
Γιωργο μου δεν μπορεις με χαρακα...ο μονος τροπος ειναι με μαρκαδορο...να εισαι σιγουρος οτι
δεν κανω λαθος....η πρωτη τουφεκια εχει πανω απο 400 σκαγια φιλε!!!

Αλεξ μηπως τα λες αναποδα...δλδ η πρωτη τουφεκια 530 ?? και 400 η δευτερη ??
ΥΓ, Αυτες οι τουφεκιες δεν ειναι με 5ρια σκαγια....καπου ο Βαγγελης μπερδευτικε.

Νίκο έχεις δίκιο, ... είναι πολλά τα σκάγια. :)
 
Δυο δοκιμές σήμερα σε ξεχασμένα απο πέρυσι φυσίγγια που έφτιαξα για δοκιμή , PSB2 35γρ +1γρ αλεύρι , Σκάγια νούμερο 5 με 5% αντιμόνιο . Πρώτο με συγκεντρωτήρα και δεύτερο με μάλλινη , κλεισμένα και τα δύο 8άστερο. 36 μέτρα , 3 άστρα FABARM ELOS.
View attachment 17144
View attachment 17145
Πολύ ωραίες τουφεκιές αλλά κάποιο λάθος πρέπει να χει γίνει στο νούμερο των σκαγίων... Η πρώτη φώτο έχει πάνω από 500 σκάγια οπότε αποκλείεται να είναι Ν5 35γρ.
 
Λοιπον , τα φυσιγγια δεν ηταν λάθος, είχα ένα ακόμα μαζί που δεν το έριξα, κατεβηκα τώρα και το έσφαξα να δω τι συμβαίνει. 35+1 είναι όντως με DRAGO 20 πυρίτιδα στο 1,85. 7 σκάγια στο γραμμάριο μέτρησα , συνολικά περίπου 240-250. Δεν μπήκα στον κόπο να μετρήσω σκάγια , δεν το κάνω ποτέ , με ενδιαφέρει κυριως η αποτύπωση . Θα φτιάξω μερικά ακόμη για δοκιμή με την πρώτη ευκαιρία.
IMG_20201011_195356.jpg
IMG_20201011_195557.jpg
IMG_20201011_195808.jpg
IMG_20201011_195928.jpg
IMG_20201011_195644.jpg
 
Λοιπον , τα φυσιγγια δεν ηταν λάθος, είχα ένα ακόμα μαζί που δεν το έριξα, κατεβηκα τώρα και το έσφαξα να δω τι συμβαίνει. 35+1 είναι όντως με DRAGO 20 πυρίτιδα στο 1,85. 7 σκάγια στο γραμμάριο μέτρησα , συνολικά περίπου 240-250. Δεν μπήκα στον κόπο να μετρήσω σκάγια , δεν το κάνω ποτέ , με ενδιαφέρει κυριως η αποτύπωση . Θα φτιάξω μερικά ακόμη για δοκιμή με την πρώτη ευκαιρία.
View attachment 17163
View attachment 17164
View attachment 17165
View attachment 17166
View attachment 17167

Βαγγελη το φυσιγγιο μπορει να ειναι οπως το λες.....η αποτυπωση ειναι ΛΑΘΟΣ φιλε....δεν βγαινουν
τα νουμερα...
 
Βαγγελη το φυσιγγιο μπορει να ειναι οπως το λες.....η αποτυπωση ειναι ΛΑΘΟΣ φιλε....δεν βγαινουν
τα νουμερα...
Δεν θα διαφωνήσω , εξήγησα οτι δεν μετράω σκάγια οπότε αν μπηκατε εσείς στον κόπο δεν εχω λόγο να σας διαψεύσω , αναμονή για νέες δοκιμές με το ίδιο set up.
 
εξήγησα οτι δεν μετράω σκάγια
πριν μερικους μηνες χειροκροτουσαν πολλοι μια κατανομη, που οταν μετρησαμε καποιοι, ειχε σκαρτη 55% συγκεντρωση ...
δοκιμες σημαινει και μετρησεις όχι μόνο οπτικο αποτελεσμα, μπορει να ξεγελασει :)
 
Λοιπον , τα φυσιγγια δεν ηταν λάθος, είχα ένα ακόμα μαζί που δεν το έριξα, κατεβηκα τώρα και το έσφαξα να δω τι συμβαίνει. 35+1 είναι όντως με DRAGO 20 πυρίτιδα στο 1,85. 7 σκάγια στο γραμμάριο μέτρησα , συνολικά περίπου 240-250. Δεν μπήκα στον κόπο να μετρήσω σκάγια , δεν το κάνω ποτέ , με ενδιαφέρει κυριως η αποτύπωση . Θα φτιάξω μερικά ακόμη για δοκιμή με την πρώτη ευκαιρία.
View attachment 17163
View attachment 17164
View attachment 17165
View attachment 17166
View attachment 17167
Tι καψύλι Βαγγέλη ;
Παλιά psb2 βλέπω ,μεγάλη δύναμη
 
Εγω θα ελεγα οτι φταιει το κοντακι αλλα δεν το πιστευω.... καπου αλλου ειναι το λαθος Βαγγελη!!! :)
ΥΓ. Μια αποτυπωση δεν ''φτανει''.....καλο ειναι να μετραμε...και βαζουμε ποσοστα συγκεντρωσης
παντα σε κυκλο 76 εκατοστων και οχι σε ολον τον πινακα....αυτη ειναι....παντα κατα την γνωμη μου.....
η σωστη δοκιμη....:)
 
Εγω θα ελεγα οτι φταιει το κοντακι αλλα δεν το πιστευω.... καπου αλλου ειναι το λαθος Βαγγελη!!! :)
ΥΓ. Μια αποτυπωση δεν ''φτανει''.....καλο ειναι να μετραμε...και βαζουμε ποσοστα συγκεντρωσης
παντα σε κυκλο 76 εκατοστων και οχι σε ολον τον πινακα....αυτη ειναι....παντα κατα την γνωμη μου.....
η σωστη δοκιμη....:)
Kύριε Νίκο τον κύκλο των 76 εκ. δεν ξέρω πως μπορώ να τον τοποθετήσω σε μια φωτογραφία:(
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top