Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παλικαρια με αφορμη του καλου μου φιλου Κωστα ( KontraDosi ) εκανα καποιες δοκιμες με βυσμα
piston 25 και μισοταπες Bioretabile 21 και διαμαντε ΒΡ.
Το νουμερο σκαγιων σε ολες τις δοκιμες ειναι το 8,5 με 150 σκαγια στα 10 γραμμαρια και ολες οι
δοκιμες στα 20 και 25 μετρα. Δεν ειναι τιποτα το ''ιδιαιτερο''....απλα εχουμε μια εικονα....η οποια αναλογα
τα γουστα μας....και τα κυνηγια μας και τροποποιωντας τα σεταπ......και τσοκ....παιζουμε οπως θελουμε.!!!!!
Παντα κατα την γνωμη μου....οι μισοταπες σε πρωτη τουφεκια και σε φερμαριστο θηραμα εινα θανατος!!!!
Φωτο θα βαλει για μενα ο καλος μου φιλος Παναγιωτης. :)
ΥΓ. Οι δοκιμες εγιναν με 25 βαθμους θερμοκρασια...υγρασια δεν αναφερω...δεν ''μασαει΄΄ η SIPE στην
υγρασια.:)
 
Καλησπέρα Νίκο..... Πολύ ωραία σεταπ και τα τρία!!! Αυτά με diamante και bior 21 φαντάζομαι είναι σε κάλυκα 67 αστέρι στα 56......

Οχι Βαγγελη......θα μπορουσα να το κανω ετσι οπως λες.....αλλα προτιμησα να κλεισω 68,4 στα 56,5 .
Ολα μου εδωσαν 13 και 14 χιλιοστα ( η διαμαντε ) της εβαλα χαρτακι και την εκλεισα και αυτη στα 56,5.
Ο piston 25 μου εδωσε 12 χιλιοστα και εκλεισα στα 57. Ολα 8πτυχα φιλε.
Σε 12/67 αλλαζει ο χωρος καυσεως...και δεν ηθελα....το ιδιο σεταπ το κλεινω με Γκρανουλαρ 12/70 CX2000-1,50X32
στα 57,3 και γαζωνει σε 8πτυχο φιλε!!! ;)
 
Παλικαρια με αφορμη του καλου μου φιλου Κωστα ( KontraDosi ) εκανα καποιες δοκιμες με βυσμα
piston 25 και μισοταπες Bioretabile 21 και διαμαντε ΒΡ.
Το νουμερο σκαγιων σε ολες τις δοκιμες ειναι το 8,5 με 150 σκαγια στα 10 γραμμαρια και ολες οι
δοκιμες στα 20 και 25 μετρα. Δεν ειναι τιποτα το ''ιδιαιτερο''....απλα εχουμε μια εικονα....η οποια αναλογα
τα γουστα μας....και τα κυνηγια μας και τροποποιωντας τα σεταπ......και τσοκ....παιζουμε οπως θελουμε.!!!!!
Παντα κατα την γνωμη μου....οι μισοταπες σε πρωτη τουφεκια και σε φερμαριστο θηραμα εινα θανατος!!!!
Φωτο θα βαλει για μενα ο καλος μου φιλος Παναγιωτης. :)
ΥΓ. Οι δοκιμες εγιναν με 25 βαθμους θερμοκρασια...υγρασια δεν αναφερω...δεν ''μασαει΄΄ η SIPE στην
υγρασια.:)
Κ. Νικο και @Kostas ContraDosi ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Μου δημιουργηθηκε ομως μια απορία, ισως χαζή αλλα δεν πειράζει. Ο Bior δεν λεμε πως "πάει μπάλα"; Πώς γίνεται να τον χρησιμοποιούμε για πρωτη βολή;
 
Κ. Νικο και @Kostas ContraDosi ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Μου δημιουργηθηκε ομως μια απορία, ισως χαζή αλλα δεν πειράζει. Ο Bior δεν λεμε πως "πάει μπάλα"; Πώς γίνεται να τον χρησιμοποιούμε για πρωτη βολή;

Φιλε μου καμια απορια δεν ειναι ''χαζη''. Απο τις αποριες μας...και απο τα λαθη μας μαθαινουμε !!!
Εαν θεωρεις οτι ''πανε μπαλα''....βαλε 5ρι τσοκ...η βαλτην 2ρη τουφεκια.....εχεις εναλλακτικες λυσεις,,,,
ακομα εαν θελεις μπορεις να τροποποιησεις και το σεταπ.!!! ;) :)
 
Σε σημερινή δοκιμή ίδιου set up S4 cx 2000 1.55 X33 6* με sg 22 το ένα καί obturator +diana 14 .5 το άλλο
αυτό με την τάπα έδωσε 6μ/s μεγαλύτερη αρχική .........
Παίζει όμως να έβγαλε και καμιά 60αριά bar μεγαλύτερη Pmax ... (και λίγα μπορεί να λέω ...) ;)
 
Παίζει όμως να έβγαλε και καμιά 60αριά bar μεγαλύτερη Pmax ... (και λίγα μπορεί να λέω ...) ;)
Στέλιο με τάπες γενικά (μάλλινες -diana) δεν έχω ασχοληθεί πολύ .
Είχα την εντύπωση ότι λόγω τάπας καί ίδιας ποσότητας πυρίτιδας θα μού βγαζε λιγότερες αρχικές απο
το βύσμα καί ειδικά το SG ...
 
Στέλιο με τάπες γενικά (μάλλινες -diana) δεν έχω ασχοληθεί πολύ .
Είχα την εντύπωση ότι λόγω τάπας καί ίδιας ποσότητας πυρίτιδας θα μού βγαζε λιγότερες αρχικές απο
το βύσμα καί ειδικά το SG ...
Ούτε εγώ έχω ασχοληθεί με τάπες, αλλά, μικρότερη αρχική ταχύτητα δεν θα περίμενα, ειδικά μάλιστα όταν υπάρχει και obturator, που αποκλείει τη διαφυγή αερίων... Όμως θεωρώ αναμενόμενη μια σημαντική αύξηση των πιέσεων (της Pmax για να ακριβολογούμε) λόγω της μηδαμινής ελαστικότητας/συμπιεσιμότητας της diana wad. Επομένως, για μένα, θεωρητικά είναι αναμενόμενη μια ελαφρώς αυξημένη αρχική ταχύτητα (σε σχέση με το πλαστικό βύσμα) ή τουλάχιστον ίδια ...
 
Στέλιο με τάπες γενικά (μάλλινες -diana) δεν έχω ασχοληθεί πολύ .
Είχα την εντύπωση ότι λόγω τάπας καί ίδιας ποσότητας πυρίτιδας θα μού βγαζε λιγότερες αρχικές απο
το βύσμα καί ειδικά το SG ...
Λάμπη μιλάμε για 6 μ /δ, διαφορά αμελητέα, ίσως και σφάλμα του ταχογράφου , ο Sg δεν νικιεται ευκολα
 
Λάμπη μιλάμε για 6 μ /δ, διαφορά αμελητέα, ίσως και σφάλμα του ταχογράφου , ο Sg δεν νικιεται ευκολα
Aμέσως μετά ξανάριξα το 24άρι εμπορικό που έχω σαν σταθερά ελέγχου ορθής ένδειξης του ταχογράφου .
Το 1ο πρίν αρχίσω με τα δικά μου έδωσε 400 μ/ς καί αυτό μετά την τάπα 401 μ/ς ...
compak victory 24 gr πολύ σταθερό φυσίγγι -παραγωγή ....
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top