Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Τετιες κατανομες φιλε δε βρισκεις ευκολα με τι οπλο ριχνεις???

Με ενα ταπεινο ........κατασκευη του 1995...Beretta A390 silver mallard -magnum - 66 εκατ, καννη 18,3 αυλο.
Την εχω καταβρει μαζι του.....και δεν το αλλαζω ....με τιποτα φιλε!!!
 
Με ενα ταπεινο ........κατασκευη του 1995...Beretta A390 silver mallard -magnum - 66 εκατ, καννη 18,3 αυλο.
Την εχω καταβρει μαζι του.....και δεν το αλλαζω ....με τιποτα φιλε!!!
Και καλα κανεις γτ τα οπλα που τα βρησκουμε μαζι τους το καταλαβενουμε οταν τα χασουμε ετσι την πατησα νε την κριο μου
 
Με ενα ταπεινο ........κατασκευη του 1995...Beretta A390 silver mallard -magnum - 66 εκατ, καννη 18,3 αυλο.
Την εχω καταβρει μαζι του.....και δεν το αλλαζω ....με τιποτα φιλε!!!
Κ. Νίκο καλημέρα, μηπως γνωριζεις τι κώνο εχουν αυτα τα μοντελα;
 
Winchester super speed 36gr no2 57 μετρα Kicks xfull και χαρτονι 75×75, για λαγο και παπι πιστευω αξιζει.
Η 2η ειναι Καραμανιδη mg2 10βολο νικελ στα 51 μετρα παλι με Kicks, ο κυκλος ειναι 40 εκ και τα 7 που τα τσεκαρα μετα τη φωτο μπαινουν σε 30αρι κυκλο.
20200915_061339.jpg
20200915_061410.jpg
 
Winchester super speed 36gr no2 57 μετρα Kicks xfull και χαρτονι 75×75, για λαγο και παπι πιστευω αξιζει.
Η 2η ειναι Καραμανιδη mg2 10βολο νικελ στα 51 μετρα παλι με Kicks, ο κυκλος ειναι 40 εκ και τα 7 που τα τσεκαρα μετα τη φωτο μπαινουν σε 30αρι κυκλο.
View attachment 16061
View attachment 16062

Φιλε Αλεξανδρε , ωραιες οι δοκιμες σου.....και μπραβο σου !!!!
Θελω ομως να πω....... αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη.....για να δεις την πραγματικη ΑΞΙΑ του καθε φυσιγγιου
πρεπει να το ριχνεις και να το δοκιμαζεις με τσοκ ΜΑΜΑ.
Εαν ειναι να χωσω βαθια το χερι στην τσεπη για να αγορασω εξειδικευμενα τσοκ για να εχω μια σωστη
τουφεκια.....για μενα αυτο δεν ''λεει'' φιλε!!!!
ΥΓ. Εαν δοκιμασεις με τσοκ μαμα....η εικονα και η αποτυπωση θα ειναι εντελως διαφορετικη....αλλα θα μπορουν
ολοι οι φιλοι και συναδελφοι κυνηγοι ( που δεν εχουν τα εξειδικευμενα τσοκ ) να εχουν σωστη εικονα και
συμπερασματα. Ευχομαι να μην παρεξηγησεις....ξερεις οτι το λεω φιλικα παντα.
 
Winchester super speed 36gr no2 57 μετρα Kicks xfull και χαρτονι 75×75, για λαγο και παπι πιστευω αξιζει.
Η 2η ειναι Καραμανιδη mg2 10βολο νικελ στα 51 μετρα παλι με Kicks, ο κυκλος ειναι 40 εκ και τα 7 που τα τσεκαρα μετα τη φωτο μπαινουν σε 30αρι κυκλο.
View attachment 16061
View attachment 16062
Καλημέρα Άλεξ ! Ωραία κατανομή για νο2 το Winchester (κάνει και το Kicks τη δουλειά του φυσικά...) και σκέψου αν ήταν νο4 πως θα γέμιζε το χαρτόνι ! Πολύ καλό και του Καραμανίδη που λογικά προορίζεται για γουρούνι (αν και δεν είμαι ειδικός...), πιστεύω άνετα θα έπεφτε...
 
Φιλε Αλεξανδρε , ωραιες οι δοκιμες σου.....και μπραβο σου !!!!
Θελω ομως να πω....... αυτο ειναι προσωπικη μου αποψη.....για να δεις την πραγματικη ΑΞΙΑ του καθε φυσιγγιου
πρεπει να το ριχνεις και να το δοκιμαζεις με τσοκ ΜΑΜΑ.
Εαν ειναι να χωσω βαθια το χερι στην τσεπη για να αγορασω εξειδικευμενα τσοκ για να εχω μια σωστη
τουφεκια.....για μενα αυτο δεν ''λεει'' φιλε!!!!
ΥΓ. Εαν δοκιμασεις με τσοκ μαμα....η εικονα και η αποτυπωση θα ειναι εντελως διαφορετικη....αλλα θα μπορουν
ολοι οι φιλοι και συναδελφοι κυνηγοι ( που δεν εχουν τα εξειδικευμενα τσοκ ) να εχουν σωστη εικονα και
συμπερασματα. Ευχομαι να μην παρεξηγησεις....ξερεις οτι το λεω φιλικα παντα.
Οκ, σου χρωσταω μια δοκιμη με το φουλ του οπλου για να δουμε ποσο διαφορετικη θα ειναι η αποτυπωση, επειδη εχω κανει πολλες ομως ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχει πολυ μικρη διαφορα.
 
Οκ, σου χρωσταω μια δοκιμη με το φουλ του οπλου για να δουμε ποσο διαφορετικη θα ειναι η αποτυπωση, επειδη εχω κανει πολλες ομως ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχει πολυ μικρη διαφορα.

Το ξερω οτι εισαι φιλος....μακαρι να εχεις δικιο...ποιος δεν το θελει....
Να σου πω και το ''αλλο''....τα 50 μετρα που δοκιμαζεις ειναι πολυ μεγαλη αποσταση...παντα κατα την γνωμη μου...
στα 50 μετρα τον λαγο τον βλεπεις στο μισο του μεγεθος .....δεν ξερω ποσοι φιλοι και συναδελφοι κυνηγοι
θα ρισκαρουν να του ριξουν σε αυτα τα μετρα. Αυτο βεβαια ειναι προσωπικη μου αποψη...ο καθε ενας μας
κυνηγαει με τον δικο του τροπο.
Το 10βολο ειναι σε 9/0 ή 11/0 ??....Ρωταω γιατι παλι πολλα τα βλεπω τα μετρα...με 9/0 βολια το γουρουνι
δεν το κρατας σε αυτα τα μετρα....εκτος και αν ειναι μικρο.
Το γουρουνι μετα τα 45 μετρα....θελει μονοβολο....αυτο μου λενε οι καλοι μου φιλοι γουρουνοκυνηγοι.....και
τους πιστευω......
 
Το ξερω οτι εισαι φιλος....μακαρι να εχεις δικιο...ποιος δεν το θελει....
Να σου πω και το ''αλλο''....τα 50 μετρα που δοκιμαζεις ειναι πολυ μεγαλη αποσταση...παντα κατα την γνωμη μου...
στα 50 μετρα τον λαγο τον βλεπεις στο μισο του μεγεθος .....δεν ξερω ποσοι φιλοι και συναδελφοι κυνηγοι
θα ρισκαρουν να του ριξουν σε αυτα τα μετρα. Αυτο βεβαια ειναι προσωπικη μου αποψη...ο καθε ενας μας
κυνηγαει με τον δικο του τροπο.
Το 10βολο ειναι σε 9/0 ή 11/0 ??....Ρωταω γιατι παλι πολλα τα βλεπω τα μετρα...με 9/0 βολια το γουρουνι
δεν το κρατας σε αυτα τα μετρα....εκτος και αν ειναι μικρο.
Το γουρουνι μετα τα 45 μετρα....θελει μονοβολο....αυτο μου λενε οι καλοι μου φιλοι γουρουνοκυνηγοι.....και
τους πιστευω......
10βολο 11/0 με mg2 ειναι Νικο
 
Το ξερω οτι εισαι φιλος....μακαρι να εχεις δικιο...ποιος δεν το θελει....
Να σου πω και το ''αλλο''....τα 50 μετρα που δοκιμαζεις ειναι πολυ μεγαλη αποσταση...παντα κατα την γνωμη μου...
στα 50 μετρα τον λαγο τον βλεπεις στο μισο του μεγεθος .....δεν ξερω ποσοι φιλοι και συναδελφοι κυνηγοι
θα ρισκαρουν να του ριξουν σε αυτα τα μετρα. Αυτο βεβαια ειναι προσωπικη μου αποψη...ο καθε ενας μας
κυνηγαει με τον δικο του τροπο.
Το 10βολο ειναι σε 9/0 ή 11/0 ??....Ρωταω γιατι παλι πολλα τα βλεπω τα μετρα...με 9/0 βολια το γουρουνι
δεν το κρατας σε αυτα τα μετρα....εκτος και αν ειναι μικρο.
Το γουρουνι μετα τα 45 μετρα....θελει μονοβολο....αυτο μου λενε οι καλοι μου φιλοι γουρουνοκυνηγοι.....και
τους πιστευω......
Το 10βολο ναι 11/0 ειναι μαγκνουμ, τωρα τα 50 μετρα κυρ Νικο για μερικους ειναι παρα πολλα για αλλους οχι, ολα σχετικα ειναι.
Γουρουνια δεν εχω κυνηγησει και τα 10βολα απλα τα αγοραζω για καμια δοκιμη και για να εχω πανω μου παντα 3 για ασφαλεια γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται
 
Το 10βολο ναι 11/0 ειναι μαγκνουμ, τωρα τα 50 μετρα κυρ Νικο για μερικους ειναι παρα πολλα για αλλους οχι, ολα σχετικα ειναι.
Γουρουνια δεν εχω κυνηγησει και τα 10βολα απλα τα αγοραζω για καμια δοκιμη και για να εχω πανω μου παντα 3 για ασφαλεια γιατι ποτε δεν ξερεις τι γινεται


Καλα κανεις Αλεξ !!! Η ασφαλεια πανω απ'ολα....σκεψου να μην εχεις...και να ψαχνεις δενδρο να
σκαρφαλωσεις!!!!
 
ΜG2, ακριβώς το ίδιο με το απο πάνω, με βύσμα μάλλινη ,πάλι 40 μετρα 2 άστρα,
010.jpg
Πολυ καλη τουφεκια αλλα πιστεύω θέλει 2.25χ36
 
Η δοκιμη που
Το ξερω οτι εισαι φιλος....μακαρι να εχεις δικιο...ποιος δεν το θελει....
Να σου πω και το ''αλλο''....τα 50 μετρα που δοκιμαζεις ειναι πολυ μεγαλη αποσταση...παντα κατα την γνωμη μου...
στα 50 μετρα τον λαγο τον βλεπεις στο μισο του μεγεθος .....δεν ξερω ποσοι φιλοι και συναδελφοι κυνηγοι
θα ρισκαρουν να του ριξουν σε αυτα τα μετρα. Αυτο βεβαια ειναι προσωπικη μου αποψη...ο καθε ενας μας
κυνηγαει με τον δικο του τροπο.
Το 10βολο ειναι σε 9/0 ή 11/0 ??....Ρωταω γιατι παλι πολλα τα βλεπω τα μετρα...με 9/0 βολια το γουρουνι
δεν το κρατας σε αυτα τα μετρα....εκτος και αν ειναι μικρο.
Το γουρουνι μετα τα 45 μετρα....θελει μονοβολο....αυτο μου λενε οι καλοι μου φιλοι γουρουνοκυνηγοι.....και
τους πιστευω......
Η δοκιμη που σου εταξα κυρ Νικο, παλι 57 μετρα win 36gr no2 χαρτονι 75×75 με το full του οπλου δεν τα πηγε κι ασχημα... ;)
20200916_144216_001.jpg
 
Η δοκιμη που

Η δοκιμη που σου εταξα κυρ Νικο, παλι 57 μετρα win 36gr no2 χαρτονι 75×75 με το full του οπλου δεν τα πηγε κι ασχημα... ;)
View attachment 16103

Ευχαριστω Αλεξ!!!! Αλλα δεν προκειται μονο για μενα......ειναι για ολους τους συναδελφους και φιλους...να
βγαζουν τα συμπερασματα τους....εγω προσωπικα σε τετοιες αποστασεις δεν σηκωνω οπλο φιλε μου στα
κυνηγια που κανω.!!! ;) :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top