Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εχω την εντυπωση οτι ο ταχογραφος σε καπιες καιρικες συνθηκες παθενει κοκομπλοκο
Πάντα πρίν να αρχίσω να μετρώ νέα set up ρίχνω πρώτα ένα εμπορικό 24γρ που ξέρω ότι είναι για χρόνια σταθερό V1.5 400m/s .
 
Πάντα πρίν να αρχίσω να μετρώ νέα set up ρίχνω πρώτα ένα εμπορικό 24γρ που ξέρω ότι είναι για χρόνια σταθερό V1.5 400m/s .
Ωραιος λαμπη γτ επηδη ασχολουμε με αεροβολα και ταχογραφους μου ειπε ενας γνωστης οτι καμια φορα αλλα λεει σε ηλιοφανεια αλλα σε συνεφια μπωρω να μαθω το σταθερο φυσιγγι γτ ειναι σπανιο πραγμα ???
 
Ωραιος λαμπη γτ επηδη ασχολουμε με αεροβολα και ταχογραφους μου ειπε ενας γνωστης οτι καμια φορα αλλα λεει σε ηλιοφανεια αλλα σε συνεφια μπωρω να μαθω το σταθερο φυσιγγι γτ ειναι σπανιο πραγμα ???
Κατ'αρχήν μετρήσεις κάνω αργά το απόγευμα .
Αυτό που λές με την πολλή ηλιοφάνεια ισχύει .Δίδει μετρήσεις αρκετά πιο ψηλές απο τις πραγματικές .
Το φυσίγγι - δείκτης που χρησιμοποιώ είναι το victory compak n.8 csb6 cx2000 1.28 X24 6*
 
Κατ'αρχήν μετρήσεις κάνω αργά το απόγευμα .
Αυτό που λές με την πολλή ηλιοφάνεια ισχύει .Δίδει μετρήσεις αρκετά πιο ψηλές απο τις πραγματικές .
Το φυσίγγι - δείκτης που χρησιμοποιώ είναι το victory compak n.8 csb6 cx2000 1.28 X24 6*
Victory ωραια μαλακα φυσιγγακια αλλα δε τα βρισκω εδω Δραμα μονο κατα περιοδους τα 36 αρια εχω βρει απλα οταν ζοριζει ο καιρος λιγο ζοριζοντε
 
Πολύ καλό αλλά όχι για πολύ χαμηλές θερμοκρασίες .Ο εξάδελφος το ρίχνει 2ο απο Αύγουστο σε φάσσα σε ν.3
Απο τα πιο σωστα στημενα φυσιγγια πολυ συγγεντροτικο πολυ πρωσεγμενο απλα για εδω μονο το πολυ μεχρι οκτωμβρη
 
Σάκη στα πόσα μέτρα έριξες το μονοβολο , και ποιο ήταν ?
στα 70 μετρα φιλε,,το μονοβωλο ειναι σκοπευτικο και ειχα αγωραση χημα καμια 7 8 κοματια,,γερμανικα ειναι,,δεν ξερω εαν φαινετε καλα στην φωτο παντως για αυτα τα μετρα τα πηγε καλαααα .shake hands.
 
Απλά στις πολύ μεγάλες αποστάσεις (45-50-60..) σε συνδυασμό με πολύ χοντρά σκάγια (3-2-1-bb's) επειδή τα θηράματα αναφοράς δεν είναι τσίχλα, τρυγόνι, φάσσα, δεν ενδιαφέρει η συγκέντρωση στον κύκλο των 76εκ μιας και ο κυνηγός ψάχνει να βάλει ένα μεγάλο υδρόβιο απλά μέσα στην κατανομή του και να τσιμπήσει (1-)2-3-4 σκάγια απ'αυτά ;)
Ας πούμε ότι ο υπολογισμός συγκέντρωσης επί του πίνακα είναι αδόκιμος υπό αυστηρή ιδιογομωτική εξέταση, κυνηγετικά δίνει στο χρήστη να καταλάβει (πέραν του οπτικού) εάν η τουφεκιά αυτή θα του δώσει θήραμα σε εκείνη την απόσταση
Ολα εχουν σημασια Μπιλ.Ο ογκος του θηραματος στα 60,η συγκεντρωση στα 60 καθως και η ομοιομορφια
της ντουφεκιας (νεκρα σημεια-συσσωματωσεις)Αμα ριχνεις φυσιγγια γενικα σε αυτα τα μετρα με το ματι δεν
θα βγαλεις ακρη ποτε και μια ζωη θα ψαχνεις το κοριτσακι με τα σπιρτα....
 
Last edited:
στα 70 μετρα φιλε,,το μονοβωλο ειναι σκοπευτικο και ειχα αγωραση χημα καμια 7 8 κοματια,,γερμανικα ειναι,,δεν ξερω εαν φαινετε καλα στην φωτο παντως για αυτα τα μετρα τα πηγε καλαααα .shake hands.
Να είσαι καλά Σάκη , σε ευχαριστώ .shake hands.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top