Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Χωρις να σημαινει οτι η τουφεκια ειναι ''ασχημη'' για αυτα τα μετρα .....τα νουμερα και τα ποσοστα επι της %
ειναι λαθος....οπως και το συνολο των σκαγιων.....ετσι νομιζω.
Το Ν3 σκαγια εχουν διαμετρο 3,30 χιλιοστα....και εχουμε 48 σκαγια στα 10 γραμμαρια...ΑΡΑ στα 35 γραμμαρια
συνολο σκαγιων 168.
Επισεις τα ποσοστα επι της % τα βγαζουμε σε κυκλο με διαμετρο 76 εκαστων....τωρα μπορουμε να κανουμε
τους υπολογισμους μας.... ;):)
Νίκο επειδή δεν είχα τρόπο να κάνω κυκλο, για αυτό έγραψα το επί τοις εκατό στον πινακα, εγώ αυτό που ήθελα να δω από την βολή το είδα, όπως επίσης και η γεμισια του Κώστα μου έκανε φοβερή εντυπωση και σαν δυναμη!
 
Παιδια.....μην παρεξηγηθω και απο ''πανω''......δεν ειπα.... ουτε εγραψα οτι η τουφεκια ειναι ασχημη....
εγραψα οτι οι υπολογισμοι ειναι λαθος....και οντως ειναι....
Ηλια μου δεν θελω να ''μειωσω'' την τουφεκια ουτε το στησιμο του φιλου του Κωστα....καθε αλλο....απλα
εγραψα πως γινονται οι μετρησεις... μονο αυτο.
Να εισαι σιγουρος οτι εαν δεν μου αρεσε η τουφεκια ....θα το ελεγα ευθεως....οτι η τουφεκια ειναι φολα....
Ξεκινησα τις ''παρατηρησεις'' μου λεγοντας οτι η τουφεκια δεν ειναι ασχημη.....αυτα. :)
 
Απλά στις πολύ μεγάλες αποστάσεις (45-50-60..) σε συνδυασμό με πολύ χοντρά σκάγια (3-2-1-bb's) επειδή τα θηράματα αναφοράς δεν είναι τσίχλα, τρυγόνι, φάσσα, δεν ενδιαφέρει η συγκέντρωση στον κύκλο των 76εκ μιας και ο κυνηγός ψάχνει να βάλει ένα μεγάλο υδρόβιο απλά μέσα στην κατανομή του και να τσιμπήσει (1-)2-3-4 σκάγια απ'αυτά ;)
Ας πούμε ότι ο υπολογισμός συγκέντρωσης επί του πίνακα είναι αδόκιμος υπό αυστηρή ιδιογομωτική εξέταση, κυνηγετικά δίνει στο χρήστη να καταλάβει (πέραν του οπτικού) εάν η τουφεκιά αυτή θα του δώσει θήραμα σε εκείνη την απόσταση
 
Παιδια.....μην παρεξηγηθω και απο ''πανω''......δεν ειπα.... ουτε εγραψα οτι η τουφεκια ειναι ασχημη....
εγραψα οτι οι υπολογισμοι ειναι λαθος....και οντως ειναι....
Ηλια μου δεν θελω να ''μειωσω'' την τουφεκια ουτε το στησιμο του φιλου του Κωστα....καθε αλλο....απλα
εγραψα πως γινονται οι μετρησεις... μονο αυτο.
Να εισαι σιγουρος οτι εαν δεν μου αρεσε η τουφεκια ....θα το ελεγα ευθεως....οτι η τουφεκια ειναι φολα....
Ξεκινησα τις ''παρατηρησεις'' μου λεγοντας οτι η τουφεκια δεν ειναι ασχημη.....αυτα. :)
Νίκο αν δεν ήθελα να σχολιαστεί η δοκιμή δεν θα την έβαζα, ασε που ο γραπτός λόγος είναι ευκολα παρεξηγησιμος! Δεν κατάλαβα ουτε να επιδιώκεις να μειωσεις την βολή ουτε τιποτα, στις δικές μου δοκιμές είσαι ευπρόσδεκτος να κάνεις ότι παρατήρηση θεωρείς χωρίς να δημιουργηθεί καμια παρεξηγηση!
 
View attachment 13498
Όπλο 930i τσοκ kicks 3αρι απόσταση 45μ φυσίγγι δωρεά του φίλου μου του Κώστα!
Το σεταπ αυτό Ηλία έχει από 165 μέχρι 170 σκάγια εκεί παίζει το έχω τσεκάρει αρκετές φορές έχω καψει αρκετά κιλά ΑΟ σε αυτό το σεταπ εδώ πάνω σε φασσες και παπί!!
 
Last edited:
Σταματααααα!!!!!!!! .my man.

Αστον να χαρει λιγο, εχει περασει δυσκολα τον τελευταιο καιρο με τις δοκιμες... Νομιζε πως το οπλο του ειναι φτιαγμενο για μπεκατσα στα ντουσκα... .love.

Αυτη με τα 3αρια θελει χειριστη, βγαζει σφιτχες τουφεκιες η Α0 αν δεν την πιεσεις ασχετα που δεν την γουσταρω καθολου...
Η δευτερη με τους ασσους ειναι για να κανεις τον showman του καμπου... Αν κατοσταριζουν οι ασσοι στον πινακα στα 60 μετρα ειναι σε καλο δρομο η τουφεκια...
 
Λυσάξαμε όλοι με τν piston skeet και τη διπλή άτρακτο.... .sarcastic.

Ορίστε η moto-GP στα 28gr.....
Δν την είχα κατεβάσει κάτω από τα 30 κ μιας κ το έφερε η κουβέντα, προσάρμωσα ένα setup χθες το βράδυ.

View attachment 13494

View attachment 13493

View attachment 13495

Μη με ρωτήσετε αν έβγαλε δύναμη, γιατί η παλέτα άχνισε από την πίσω πλευρά την ώρα της βολής.....sarcastic.
Τουφεκια κουκλι ειναι..ο piston skeet ειναι βυσμα πολλα υποσχομενο..κλεισε τσοκ και δωστου και παραπανω μετρα..την εχεις κανει φιλαρακι την Gp βουτυρο στο ψωμι σου
 
View attachment 13499
Όπλο 930i απόσταση 60μ τσοκ κικς φουλ φυαιγγι ιδιογομωσης ευγενική χορηγία παλι του Κώστα! Θερμοκρασια 23 βαθμους Κελσίου
Παρα πολυ καλη τουφεκια Ηλια και για την θερμοκρασια που ριχτηκε πηγε πολυ καλα..στο κρυο σιγουρα θα σφηξει και αλλο..για χηναρια και παπια θα ναι μανουλα
 
Νίκο αν δεν ήθελα να σχολιαστεί η δοκιμή δεν θα την έβαζα, ασε που ο γραπτός λόγος είναι ευκολα παρεξηγησιμος! Δεν κατάλαβα ουτε να επιδιώκεις να μειωσεις την βολή ουτε τιποτα, στις δικές μου δοκιμές είσαι ευπρόσδεκτος να κάνεις ότι παρατήρηση θεωρείς χωρίς να δημιουργηθεί καμια παρεξηγηση!


Ειλικρινα το λεω,,,,σε ευχαριστω πολυ!!! :) Αλλα μαλλον θα το ''βουλωσω'' το ρημαδι το στομα μου....γιατι στο
τελος θα βγω και ''κακος''......οποτε καλυτερα να το βουλωσω...και ας βγαζει τα συμπερασματα του καθε ενας μας με οποιον τροπο θελει οπως γουσταρει!!! Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!!!;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top