Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το ξερω Θοδωρη στα ψηλα δεν αλλαζω την σιπε στα 33 με 34 γρ αλλα στα χοντρα το χεει παει αυτοματα στις b&p και σε κανενα περιεργο τεκνα
Μίλτο εμένα τώρα τελευταία μου αρέσει πολύ η pcb+2 sp στο 2,05 με 38 με θοδη 16 η Drago 14 παρά πολύ καλή και δεν την είχα καθόλου σε υπόληψη αυτή την πυρίτιδα αλαξα όμως γνωμη
 
Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα από αυτές αλλά θα πάρω αργότερα σίγουρα γιατί μου μπήκε το μικρόβιο της ιδιογομωσης!! Με καταλαβαίνεις πιστεύω:):)
Από Α1 και Άκουιλα που έχω ακόμα μισώ κιλό από προπερση ! Πέρυσι είχα πάρει csb1μισω κιλό, και φέτος πήρα csb 5 και granular που ακόμα δεν έχω βάλει μπροστά για δοκιμές λόγο που δεν είναι τσιχλουλες, και να τελειώσω βέβαια τα περσινά με την csb1, και έχει ο Θεός!!
Άρχισε....χτες με την granular.. φοβερό υλικό η ροζ κυρία.......
 
Μίλτο εμένα τώρα τελευταία μου αρέσει πολύ η pcb+2 sp στο 2,05 με 38 με θοδη 16 η Drago 14 παρά πολύ καλή και δεν την είχα καθόλου σε υπόληψη αυτή την πυρίτιδα αλαξα όμως γνωμη
Ειναι καλες οι ισπανιδες Θοδωρη πιστευω λιγο παρεξηγημενες λογω της τιμης τους..θα ασχολιομουν περισσοτερο μαζι τους αλλα εχω πολλες αλλες και θα χασω την μπαλα
 
Άρχισε....χτες με την granular.. φοβερό υλικό η ροζ κυρία.......
Στο προσεχώς μέλλον θα την τεσταρω την κυρία με κάτι φυσιγγακια που έχω φτιάξει σε 32,30και 28γρμ σε πίνακα και θα ανεβάσω φωτό να το κουβεντιάσουμε το θέμα από το στήσιμο μέχρι και το λάθος που μπορεί να έχω κάνει;);)
 
Το μεσημέρι έκατσα και έκανα δοκιμές σε 2-3 φυσίγγια να δω αρχικά την κατανομή του στα γραμμάρια που ήθελα....

Η δοκιμή έγινε με ψιλόβροχο κ 11oC κ υγρασία 87%...
Όπλο: Fabarm Jupiter 71cm (2*) σταθερό
Απόσταση: 38m
Χαρτόνι: 80cmx80cm

1η δοκιμή με F2×28
CX2000 F2x28gr Spark 26 Νο:9,5 57,9mm

20200105_143426.jpg

20200105_143535.jpg
Σε σχέση με το επόμενο βύσμα aquila είχε πιο αισθητή ανάκρουση ο spark...

Η 2η δοκιμή πάλι με F2×28
CX2000 F2x28 Aquila 26 No:9,5 στα 57.9mm

Ωραία ανάκρουση έβγαλε με τν aquila κ ωραία κατανομή.
20200105_140832.jpg

20200105_141022.jpg
 
Στη συνέχεια τη GM3 που μου έδωσαν τη δοκίμασα στα 28gr.... :cool:
Κεντάει μάλλον...

CX2000 GM3 1.50×28 Aquila 26 No:9,5 στα 58.00mm
20200105_144722.jpg

20200105_144755.jpg

Δν γλυτώνει τσίχλα στα 40m...

Και η 4η δοκιμή είναι με τη D20 στα 28gr...
(από συνήθεια έβαλα 8άρια σκάγια) :p
@ΓΙΆΝΝΗΣ ΓΚ. εδώ είσαι...

UEE D20 1.50×28 z2m 24 No:8 στα 57.7...

20200105_153441.jpg

20200105_153535.jpg

Έχει κάνει κάποια κενά...με Νο:9 ή 10 δν θα περνάει κουνούπι...;)
Ωραία ανάκρουση με κοφτή τουφεκιά....μου φάνηκε αρκετά γρήγορο....
 
Στη συνέχεια τη GM3 που μου έδωσαν τη δοκίμασα στα 28gr.... :cool:
Κεντάει μάλλον...

CX2000 GM3 1.50×28 Aquila 26 No:9,5 στα 58.00mm
View attachment 8096

View attachment 8097

Δν γλυτώνει τσίχλα στα 40m...

Και η 4η δοκιμή είναι με τη D20 στα 28gr...
(από συνήθεια έβαλα 8άρια σκάγια) :p
@ΓΙΆΝΝΗΣ ΓΚ. εδώ είσαι...

UEE D20 1.50×28 z2m 24 No:8 στα 57.7...

View attachment 8098

View attachment 8099

Έχει κάνει κάποια κενά...με Νο:9 ή 10 δν θα περνάει κουνούπι...;)
Ωραία ανάκρουση με κοφτή τουφεκιά....μου φάνηκε αρκετά γρήγορο....
Από ότι βλέπω θα βάλω τον αγαπημένο μου vzero23. Αν τον έχεις δοκιμάσε τον.
Η 391 μου τον αγαπάει πολύ
 
Το μεσημέρι έκατσα και έκανα δοκιμές σε 2-3 φυσίγγια να δω αρχικά την κατανομή του στα γραμμάρια που ήθελα....

Η δοκιμή έγινε με ψιλόβροχο κ 11oC κ υγρασία 87%...
Όπλο: Fabarm Jupiter 71cm (2*) σταθερό
Απόσταση: 38m
Χαρτόνι: 80cmx80cm

1η δοκιμή με F2×28
CX2000 F2x28gr Spark 26 Νο:9,5 57,9mm

View attachment 8091

View attachment 8092
Σε σχέση με το επόμενο βύσμα aquila είχε πιο αισθητή ανάκρουση ο spark...

Η 2η δοκιμή πάλι με F2×28
CX2000 F2x28 Aquila 26 No:9,5 στα 57.9mm

Ωραία ανάκρουση έβγαλε με τν aquila κ ωραία κατανομή.
View attachment 8094

View attachment 8095
Που ωραιες οι τουφεκιες με την f2 ειδικα με τον aquila δεν περγαει τιποτα...αλλα και ο σπαρκ μια χαρα στα πηγε
 
Που ωραιες οι τουφεκιες με την f2 ειδικα με τον aquila δεν περγαει τιποτα...αλλα και ο σπαρκ μια χαρα στα πηγε
Όντως θα τν καθιερώσω.
Στα μπασίματα με τη Sipe στα 30gr πάλι μου έκανε τα χατήρια / συννεφάκια.... :cool:
 
Όντως θα τν καθιερώσω.
Στα μπασίματα με τη Sipe στα 30gr πάλι μου έκανε τα χατήρια / συννεφάκια.... :cool:
Αφου σου εκατσε καλα στο οπλο ριχτον..ειναι απο τα σκληρα και συγκεντρωτικα βυσματα..εμενα μου ειχε κατσει πιο πολυ ο spark και ο rex
 
Αφου σου εκατσε καλα στο οπλο ριχτον..ειναι απο τα σκληρα και συγκεντρωτικα βυσματα..εμενα μου ειχε κατσει πιο πολυ ο spark και ο rex
Ναι θα τν κρατήσω τελικά.
Ο aquila 26 μου αρέσει σε 2 setup ως τώρα και κερδίζει έδαφος.... ;) ...το Rex 27 δν τν έχω δοκιμάσει ακόμη....:rolleyes:
Ο spark μου έβγαλε πιο έντονη τουφεκιά...(όχι ενοχλητικό).
 
Ναι θα τν κρατήσω τελικά.
Ο aquila 26 μου αρέσει σε 2 setup ως τώρα και κερδίζει έδαφος.... ;) ...το Rex 27 δν τν έχω δοκιμάσει ακόμη....:rolleyes:
Ο spark μου έβγαλε πιο έντονη τουφεκιά...(όχι ενοχλητικό).
Κωστα πάρε sg δοκίμασε και στα βαριά drago...
 
Ναι θα τν κρατήσω τελικά.
Ο aquila 26 μου αρέσει σε 2 setup ως τώρα και κερδίζει έδαφος.... ;) ...το Rex 27 δν τν έχω δοκιμάσει ακόμη....:rolleyes:
Ο spark μου έβγαλε πιο έντονη τουφεκιά...(όχι ενοχλητικό).
Κωστη ειχες κοψει τα πεταλα στην aquila?Aν οχι εχουν ανοιξει και τα 4?
 
Ναι θα τν κρατήσω τελικά.
Ο aquila 26 μου αρέσει σε 2 setup ως τώρα και κερδίζει έδαφος.... ;) ...το Rex 27 δν τν έχω δοκιμάσει ακόμη....:rolleyes:
Ο spark μου έβγαλε πιο έντονη τουφεκιά...(όχι ενοχλητικό).
Τα ειχες κλεισει στα ιδια χιλιοστα;περιεργο μου φαινεται αλλα αφου σου εκατσε εξ αρχης ο ακουιλα γεμισε το ετσι..η f2 ειναι πυριτιδαρα και θα την ευχαριστηθεις απο την αρχη της σεζον μεχρι το κλεισιμο..μεχρι και στην περδικα την εριχνα
 
Τα ειχες κλεισει στα ιδια χιλιοστα;περιεργο μου φαινεται αλλα αφου σου εκατσε εξ αρχης ο ακουιλα γεμισε το ετσι..η f2 ειναι πυριτιδαρα και θα την ευχαριστηθεις απο την αρχη της σεζον μεχρι το κλεισιμο..μεχρι και στην περδικα την εριχνα
Ναι στα ίδια χιλιοστά ήταν και τα δύο....57.9
Κωστη ειχες κοψει τα πεταλα στην aquila?Aν οχι εχουν ανοιξει και τα 4?
Ναι Αλέξη....έχω κόψει πέταλα.
Πάντα τα ξεκολλάω τα πέταλα από τα βύσματα.... ;) ..εκτός από τους P. Skeet.
Κωστα πάρε sg δοκίμασε και στα βαριά drago...
Και αυτά γιώργο πολύ καλά βύσματα.
Έχω πάρει Drago 20 αλλά δν το έχω δουλέψει ακόμη.
 
Το μεσημέρι έκατσα και έκανα δοκιμές σε 2-3 φυσίγγια να δω αρχικά την κατανομή του στα γραμμάρια που ήθελα....

Η δοκιμή έγινε με ψιλόβροχο κ 11oC κ υγρασία 87%...
Όπλο: Fabarm Jupiter 71cm (2*) σταθερό
Απόσταση: 38m
Χαρτόνι: 80cmx80cm

1η δοκιμή με F2×28
CX2000 F2x28gr Spark 26 Νο:9,5 57,9mm

View attachment 8091

View attachment 8092
Σε σχέση με το επόμενο βύσμα aquila είχε πιο αισθητή ανάκρουση ο spark...

Η 2η δοκιμή πάλι με F2×28
CX2000 F2x28 Aquila 26 No:9,5 στα 57.9mm

Ωραία ανάκρουση έβγαλε με τν aquila κ ωραία κατανομή.
View attachment 8094

View attachment 8095
Πολύ καλές και η δύο, αλλά για να πω την αλήθεια πίστευα ότι θα είχε καλύτερη κατανομή ο σπαρκ από τον Άκουιλα αλλά θα τον πηγαίνει η κάννη σου;)
Τη κώνο και αυλό έχει?
 
Πολύ καλές και η δύο, αλλά για να πω την αλήθεια πίστευα ότι θα είχε καλύτερη κατανομή ο σπαρκ από τον Άκουιλα αλλά θα τον πηγαίνει η κάννη σου;)
Τη κώνο και αυλό έχει?
Σπύρο για κώνο δν ξέρω.
Αυλό έχει 18.3
 
Ναι στα ίδια χιλιοστά ήταν και τα δύο....57.9

Ναι Αλέξη....έχω κόψει πέταλα.
Πάντα τα ξεκολλάω τα πέταλα από τα βύσματα.... ;) ..εκτός από τους P. Skeet.

Και αυτά γιώργο πολύ καλά βύσματα.
Έχω πάρει Drago 20 αλλά δν το έχω δουλέψει ακόμη.


ΟΙ Drago ειναι πολυ καλα βυσματα ...ολες οι δοκιμες ειναι καλες φιλε......πολυ καλες ωστοσο αυτο που θελω να σου
πω ειναι οτι βρεις στο ιδιο σεταπ στο ιδιο στησιμο διαφορές στην αποτυπωση του στοχου....συντελουν πολλοι
παραγοντες στην αποδοση ενος φυσιγγιου.....πχ. ποσες φορες εκοψες πεταλα απο συγκεντρωτηρες με
διαφορετικο παχος,,,,,,αλλα κοβονται ευκολα ....σε αλλα βαζεις μαχαιρι... και πολλα αλλα...εαν κλεισουμε οι δυο
μας στα δικα σου ή στα δικα μου εργαλεια το ιδιο σεταπ.... η αποδοση δεν θα ειναι ιδια....δεν λεω οτι το δικο
μου θα ειναι καλυτερο η το δικο σου.....απλα θα υπαρχει διαφορά.....μετραει και ''χερι'' φιλε Κωστα τετοια
''ευαισθησια'' εχουν τα φυσεκια!!! Το θεμα ειναι οτι εχεις πιασει το νοημα της ιδιογομωσης....και καθε μερα
μας εκπλήσσεις ευχαριστα!!!!! ;) :).shake hands.
ΥΓ. Ακομα κλεινεις σε δυο σταδια.....βαλε ''στοχο'' για το πεντασταδιακο κλεισιμο.....εκει θα δεις αλλα πραγματα
φιλε.!!!!!;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top