Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κωστα εαν κυνηγας φασσα στα 40+ μετρα , τα 6ρια φιλε αστα στο σπιτι. Ειναι ρισκο να ριχνεις 6ρια σε αυτα
τα μετρα και να περιμενεις να πεσει η φασσα. Επισεις θα σου πρότεινα να ανεβεις σε γραμμαρια για αυτα
τα μετρα , παρε φυσιγγια 36 γραμμαριων μεχρι εκει ειναι η καλη αποδοση του αυλου 18,3. Και κατι
ακομα....δεν εχω πολλες γνωσεις απο τσοκ.....υπαρχουν συναδελφοι που γνωριζουν παρα πολυ καλα το
θεμα των τσοκ.....ωστοσο θα σου πω οτι τυχαια αγορασα ενα τσοκ kick's smoke IM με αυτο ειδα αλλα
πραγματα στο κυνηγι της φασσας.....τα 50 μετρα τα εχεις για πλακα φιλε. Το οπλο μου 18,3 αυλο εχει.
Ελπιζω να βοηθησα λιγο..... Πολυ σωστα εγραψε ενας φιλος ποιο πανω....μην συγκρινεις φυσσιγια εμποριου
με αυτα της ιδιογομωσης....και ειδικοτερα αυτα που εχουν αλευρι...μιλαμε για την μερα με την νυχτα!!! ;) :)
 
Κωστα εαν κυνηγας φασσα στα 40+ μετρα , τα 6ρια φιλε αστα στο σπιτι. Ειναι ρισκο να ριχνεις 6ρια σε αυτα
τα μετρα και να περιμενεις να πεσει η φασσα. Επισεις θα σου πρότεινα να ανεβεις σε γραμμαρια για αυτα
τα μετρα , παρε φυσιγγια 36 γραμμαριων μεχρι εκει ειναι η καλη αποδοση του αυλου 18,3. Και κατι
ακομα....δεν εχω πολλες γνωσεις απο τσοκ.....υπαρχουν συναδελφοι που γνωριζουν παρα πολυ καλα το
θεμα των τσοκ.....ωστοσο θα σου πω οτι τυχαια αγορασα ενα τσοκ kick's smoke IM με αυτο ειδα αλλα
πραγματα στο κυνηγι της φασσας.....τα 50 μετρα τα εχεις για πλακα φιλε. Το οπλο μου 18,3 αυλο εχει.
Ελπιζω να βοηθησα λιγο..... Πολυ σωστα εγραψε ενας φιλος ποιο πανω....μην συγκρινεις φυσσιγια εμποριου
με αυτα της ιδιογομωσης....και ειδικοτερα αυτα που εχουν αλευρι...μιλαμε για την μερα με την νυχτα!!! ;) :)
Εγώ το έγραψα Νικόλα χαχαχα. Όπως είδες και πιο πάνω στις δοκιμές που ανέβασα πιο πριν στη φασσα χρησιμοποιώ το περκορσο (36γρ) και φέτος θα δοκιμάσω και το πολλά υποσχόμενο φυσιγγιο του ρουμελιωτη στα 34γρ πάνω στα πουλιά να δω τι κάνει. Για κάτι τέτοιο (κικς) προσανατολιζομαι και εγώ και για την καραμπίνα και για το δικανο μιας και έχουν το ίδιο σπείρωμα και αυλο.
 
Δεν θα σου ''χαιδεψω'' τα αυτια Κωστα. Εαν ποτε ( και στο ευχομαι ) ασχοληθεις με την ιδιογομωση......
ολα αυτα τα φυσιγγια δεν θα τα ξανα βαλεις φυσιγγιοθηκη σου.... ο νοων νοειτω!!!!
Καλοριζικο το οπλο σου φιλε!!! :)
 
Κωστα εαν κυνηγας φασσα στα 40+ μετρα , τα 6ρια φιλε αστα στο σπιτι. Ειναι ρισκο να ριχνεις 6ρια σε αυτα
τα μετρα και να περιμενεις να πεσει η φασσα. Επισεις θα σου πρότεινα να ανεβεις σε γραμμαρια για αυτα
τα μετρα , παρε φυσιγγια 36 γραμμαριων μεχρι εκει ειναι η καλη αποδοση του αυλου 18,3. Και κατι
ακομα....δεν εχω πολλες γνωσεις απο τσοκ.....υπαρχουν συναδελφοι που γνωριζουν παρα πολυ καλα το
θεμα των τσοκ.....ωστοσο θα σου πω οτι τυχαια αγορασα ενα τσοκ kick's smoke IM με αυτο ειδα αλλα
πραγματα στο κυνηγι της φασσας.....τα 50 μετρα τα εχεις για πλακα φιλε. Το οπλο μου 18,3 αυλο εχει.
Ελπιζω να βοηθησα λιγο..... Πολυ σωστα εγραψε ενας φιλος ποιο πανω....μην συγκρινεις φυσσιγια εμποριου
με αυτα της ιδιογομωσης....και ειδικοτερα αυτα που εχουν αλευρι...μιλαμε για την μερα με την νυχτα!!! ;) :)
Αποκλειεται κυριε Νικο να κανει τετοια πραγματα το Kicks....ειναι απλα η ιδεα σου γιατι ολα ειναι θεμα μαρκεντινγκ... .yel. .yel..yel..shake hands.
 
Σ
Δεν θα σου ''χαιδεψω'' τα αυτια Κωστα. Εαν ποτε ( και στο ευχομαι ) ασχοληθεις με την ιδιογομωση......
ολα αυτα τα φυσιγγια δεν θα τα ξανα βαλεις φυσιγγιοθηκη σου.... ο νοων νοειτω!!!!
Καλοριζικο το οπλο σου φιλε!!! :)
Δεν θα σου ''χαιδεψω'' τα αυτια Κωστα. Εαν ποτε ( και στο ευχομαι ) ασχοληθεις με την ιδιογομωση......
ολα αυτα τα φυσιγγια δεν θα τα ξανα βαλεις φυσιγγιοθηκη σου.... ο νοων νοειτω!!!!
Καλοριζικο το οπλο σου φιλε!!! :)
Σε ευχαριστώ πολύ κ Νικο. Προς το παρών δν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ. Ίσως μετά από κάποια χρόνια να μου δοθεί η ευκαιρία. Είμαι σίγουρος για αυτά που λέτε..
 
Σ


Σε ευχαριστώ πολύ κ Νικο. Προς το παρών δν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ. Ίσως μετά από κάποια χρόνια να μου δοθεί η ευκαιρία. Είμαι σίγουρος για αυτά που λέτε..

Εγω σε βλεπω γρηγορα να αρχισεις να ασχολεισαι......εχεις ''τρελα'' με τις δοκιμες και τα φυσιγγια..... και
μην ξεχνας....εισαι ενα σαιτ που εχει πολλους ανθρωπους καλούς γνώστες της ιδιογομωσης...που θα σε βοηθησουν
στα πρωτα σου βηματα ,,,και οχι μονο!!! Κωστα...εσυ εισαι στο πηγαδι....και δεν εχεις κουβα να πιεις νερο
φιλε!!!!;):)
 
Πρέπει κάποιο λάθος να κάνω που βάζω 32γρ 6αρια στη φάσσα ... ωστόσο υποστηρίζω μετά μανίας πως "ΟΤΙ ΦΥΣΙΓΓΙ ΝΟΜΙΖΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΩΣ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ"
 

Attachments

  • 70746127_2475994632635148_1941744058707738624_n.jpg
    70746127_2475994632635148_1941744058707738624_n.jpg
    110 KB · Προβολές: 46
Με άλλο τσοκ 3* στα 50 μέτρα,δεν νομίζω να δέις καλύτερη τουφεκιά.... ίσος με το kicks η κάποιο άλλο καθαρό φρενάτο...
Θα χάνεις όμως στα κοντινά!
Κόλλησε το πάνω ΟΛΗ την σεζόν και κυνήγησέτο χωρίς να ασχοληθείς με τίποτα άλλο!
Ναι αλλά αν το μάθει να το τουφεκά το kicks και στα κοντινά...από 30 κ κάτω θα χαλάει τα πουλιά όμως πιστεύω....άρα δώρων άδωρον..... :confused:
 
Κωστα εαν κυνηγας φασσα στα 40+ μετρα , τα 6ρια φιλε αστα στο σπιτι. Ειναι ρισκο να ριχνεις 6ρια σε αυτα
τα μετρα και να περιμενεις να πεσει η φασσα. Επισεις θα σου πρότεινα να ανεβεις σε γραμμαρια για αυτα
τα μετρα , παρε φυσιγγια 36 γραμμαριων μεχρι εκει ειναι η καλη αποδοση του αυλου 18,3. Και κατι
ακομα....δεν εχω πολλες γνωσεις απο τσοκ.....υπαρχουν συναδελφοι που γνωριζουν παρα πολυ καλα το
θεμα των τσοκ.....ωστοσο θα σου πω οτι τυχαια αγορασα ενα τσοκ kick's smoke IM με αυτο ειδα αλλα
πραγματα στο κυνηγι της φασσας.....τα 50 μετρα τα εχεις για πλακα φιλε. Το οπλο μου 18,3 αυλο εχει.
Ελπιζω να βοηθησα λιγο..... Πολυ σωστα εγραψε ενας φιλος ποιο πανω....μην συγκρινεις φυσσιγια εμποριου
με αυτα της ιδιογομωσης....και ειδικοτερα αυτα που εχουν αλευρι...μιλαμε για την μερα με την νυχτα!!! ;) :)
Νικόλα πέρυσι πετσόκοψα τις φάσσες στα 40μ τέσσερις διαμπερές τραύματα 4-5 σκάγια με το πλάγιο και άλλες τόσες με την Vinci του αδερφού μου. Φυσίγγι δικό μου psb1 1.70X33 no6 sg19 57.5mm 6* Σε μεγάλο υψόμετρο όμως.
 
Last edited by a moderator:
Δημήτρη δν είναι έτσι τα πράγματα.. Το ανακοντα μπορεί να βγαίνει ονομαστικά σαν mod ***αρι δλδ στο όπλο μου μα αποδίδει ως φουλ τσοκ. Το συγκρινα όπως αναφέρω και με το φουλ τσοκ μου και μου έδειξαν ακριβώς τα ίδια νούμερα!!! Εξάλλου η 'απόδοση' του φουλ * στα 50 μετρα είναι 40%.Τοσο ακριβώς μου έδωσε όπως βλέπεις.. Και το καταλαβαίνεις και στο κυνήγι ότι δν είναι 3αρι. Μπορώ να πω ότι με δυσκολεύει και λίγο περισσότερο από το μαμά φουλ μου.

Το ξέρω εχω δυο anaconda εδώ και 5 χρόνια .
Σου απάντησα μιλώντας για ποσοστά συγκέντρωσης, γιατί απ ότι ειδα ψάχνεσαι για περισσότερη συγκέντρωση στα 50μ .
Το anaconda είναι γνωστό οτι έχει μια άλλη φιλοσοφία από τα συμβατικά και ισως και γι αυτό σε δυσκολεύει όπως λες περισσότερο από το μαμά F.Η απόφαση δικιά σου . Δοκιμασε φυσίγγια ,κυνηγησέτο και αν δεν σε ικανοποιεί στα μέτρα που θέλεις τοτε παρε και κατι άλλο.
 
Νικόλα πέρυσι πετσόκοψα τις φάσσες στα 40μ τέσσερις διαμπερές τραύματα 4-5 σκάγια με το πλάγιο και άλλες τόσες με την Vinci του αδερφού μου. Φυσίγγι δικό μου psb1 1.70X33 no6 sg19 57.5mm 6* Σε μεγάλο υψόμετρο όμως.


Σε πιστευω δεν ξερω με τι τσοκ εριξες.........αλλα........αλλο το δικο σου φυσεκι Νικολα ....και αλλο το εμποριου........
Μονο αρχες σεζον δουλευω λιγο το 6ρι.....μετα σταθερα 5ρι στα 34 γραμ. με ΜΒ32 - και στα 36 με ΜΒ36 .....
Στις βροχαριες 5ρια με ΣΙΠΕ στα 33 γραμ, ΟΛΑ με αλευρι!!! ;) :)
ΥΓ. Εαν δεν πεσει.....εχω αστοχησει.....τοσο απλα!!!:cool:
 
Last edited by a moderator:
Σε πιστευω δεν ξερω με τι τσοκ εριξες.........αλλα........αλλο το δικο σου φυσεκι Νικολα ....και αλλο το εμποριου........
Μονο αρχες σεζον δουλευω λιγο το 6ρι.....μετα σταθερα 5ρι στα 34 γραμ. με ΜΒ32 - και στα 36 με ΜΒ36 .....
Στις βροχαριες 5ρια με ΣΙΠΕ στα 33 γραμ, ΟΛΑ με αλευρι!!! ;) :)
ΥΓ. Εαν δεν πεσει.....εχω αστοχησει.....τοσο απλα!!!:cool:
Στο 34αρι την mb32 στο 1.80 την έχεις?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top