Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
[QUOTE="AltairLusso, post: 10079, member: 3" οπότε ότι ισχύει για τα μεν θα ισχύει και για τα δε.[/QUOTE]

Σε αυτο εχεις δικιο. Το μονο προβλημα εδω ειναι οτι εχουμε πληρη διατρηση και στις δυο περιπτωσεις, το οποιο ισως μας οδηγει στο λαθος συμπερασμα τωρα οτι η βλητικη συμπεριφορα ειναι ιδια. Αν μπορεσεις να επαναλαβεις τη δοκιμη βαλε δυο μπλοκ ζελατινης το ενα πισω απο το αλλο για να δουμε ποσο θα διαπερασει και το δευτερο μπλοκ. Παντως χιλια ευχαριστω για την προσπαθεια σου και τις δοκιμες που μοιραζεσαι με μας.
 
Εγώ ευχαριστώ, θέλω τις ιδέες σας για να καταλήγουμε σε καλύτερα αποτελέσματα.
 
Γιώργο δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά για τα Premier θυμάμαι ο Δήμος (Fly Target) μου είχε πει ακριβώς: "Χρήστο τα Premier μην τυχόν και τα παίξεις σε θερμοκρασία πάνω από το μηδέν" ...
 
Το μονο προβλημα εδω ειναι οτι εχουμε πληρη διατρηση και στις δυο περιπτωσεις, το οποιο ισως μας οδηγει στο λαθος συμπερασμα τωρα οτι η βλητικη συμπεριφορα ειναι ιδια.

Αναλόγως πως θα αξιολογήσεις το αποτέλεσμα. Αν μιλήσουμε αυστηρά για τα 45 μέτρα, ναι είναι η ίδια και μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για 2 νούμερα σκάγια διαφορά. Επίσης δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι όπως στα μολύβδινα, έτσι και στα ατσάλινα υπάρχουν καλά και κακά φυσίγγια. Τα Rottweil είναι φυσίγγια Γερμανικά τα οποία κοστίζουν περίπου 9 € η δεκάδα. Μιλάμε δηλαδή για ένα πανακριβο φυσίγγι το οποίο φυσικά και δεν θα αγοράσω στο μέλλον, αναγκάστηκα να το αγοράσω πέρσι, που ήταν η πρώτη χρονιά που εφαρμόστηκε ο νόμος και δεν υπήρχαν εναλλακτικές στα καταστήματα.

Δέχτηκα αρκετή ειρωνία όταν έγραψα ότι σκότωσα μια πάπια στα 60 μέτρα με το συγκεκριμένο φυσίγγι και με ένα άκρως εξιδεικευμένο τσόκ. Δεν είπα ποτέ ότι το μάτι μου κόβει αποστάσεις με ακρίβεια μέτρου, άντε να μην ήταν 60 και να ήταν 55. Πιο κάτω όμως δεν ήταν με τίποτα. Για τον λόγο αυτό πλήρωσα 5 κιλά ζελατίνης στην αξία των 50€ και μπήκα στο τριπάκι να διαβάσω για να φτιάξω κάτι σωστό. Δεν έχω την δυνατότητα να καλιμπράρω την ζελατίνη σύμφωνα με τα πρότυπα του FBI αλλά πιστεύω ότι έφτασα πολύ κοντά. Εξάλλου και αυτά τα πρότυπα δεν λένε τίποτα γιατί αναφέρονται σε ανθρώπινη σάρκα και όχι στο παπί.
 
Αναλόγως πως θα αξιολογήσεις το αποτέλεσμα. Αν μιλήσουμε αυστηρά για τα 45 μέτρα, ναι είναι η ίδια και μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για 2 νούμερα σκάγια διαφορά. Επίσης δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι όπως στα μολύβδινα, έτσι και στα ατσάλινα υπάρχουν καλά και κακά φυσίγγια. Τα Rottweil είναι φυσίγγια Γερμανικά τα οποία κοστίζουν περίπου 9 € η δεκάδα. Μιλάμε δηλαδή για ένα πανακριβο φυσίγγι το οποίο φυσικά και δεν θα αγοράσω στο μέλλον, αναγκάστηκα να το αγοράσω πέρσι, που ήταν η πρώτη χρονιά που εφαρμόστηκε ο νόμος και δεν υπήρχαν εναλλακτικές στα καταστήματα.

Δέχτηκα αρκετή ειρωνία όταν έγραψα ότι σκότωσα μια πάπια στα 60 μέτρα με το συγκεκριμένο φυσίγγι και με ένα άκρως εξιδεικευμένο τσόκ. Δεν είπα ποτέ ότι το μάτι μου κόβει αποστάσεις με ακρίβεια μέτρου, άντε να μην ήταν 60 και να ήταν 55. Πιο κάτω όμως δεν ήταν με τίποτα. Για τον λόγο αυτό πλήρωσα 5 κιλά ζελατίνης στην αξία των 50€ και μπήκα στο τριπάκι να διαβάσω για να φτιάξω κάτι σωστό. Δεν έχω την δυνατότητα να καλιμπράρω την ζελατίνη σύμφωνα με τα πρότυπα του FBI αλλά πιστεύω ότι έφτασα πολύ κοντά. Εξάλλου και αυτά τα πρότυπα δεν λένε τίποτα γιατί αναφέρονται σε ανθρώπινη σάρκα και όχι στο παπί.


Γιωργο ισως διατυπωσα την ερωτηση μου λαθος. Ναι ειναι η ιδια στη ζελατινη οπως και ναναι αυτη που εφτειαξες με τοσους κοπους και εξοδα. Προσπαθω απλως να καταλαβω που θα σταματησουν τα σκαγια και στο μεν και στο δε φυσιγγι παλι στη δικη σου βαλλιστικη ζελατινη. Αν φερει πειν το ενα σταματαει στα 13 εκ και το αλλο στα 19. Ετσι θα ειχαμε καποιο μετρο συγκρισης.
 
Γιωργο, μπραβο φιλε για την δοκιμη κ για ολη την προσπαθεια... Πολυ καλο...
Επειδη εχω ασχοληθει ελαχιστα με την συμπεριφορα των ατσαλινων σκαγιων κ τις δοκιμες τους οσων αφορα τη διατρηση δεν εχω να κανω καμια παρατηρηση... Τωρα που τελειωσε το κυνηγι κ θα εχω λιγο χρονο θα ασχοληθω κ εγω με το θεμα...
Αυτο που με προβληματιζει ειναι η ευκολια με την οποια το ατσαλινο τρυπαει τον τενεκε ας πουμε σε σχεση με το μολυβδινο πραγμα που μου δειχνει οτι παιζει μεγαλο ρολο η σκληροτητα του...
Πολυ χρησιμο θα ηταν να βλεπαμε που σταματανε τα σκαγια τελικα οπως ειπε κ ο Παυλος...
Ποση ποσοτητα ζελατινας χρειατσηκε για αν φτιαξεις το καθε τετοιο μπλοκ?
 
Γιωργο ισως διατυπωσα την ερωτηση μου λαθος.
Μια χαρά την δαιτύπωσες, Παύλο. Είσαι απόλυτα κατανοητός και έχεις δίκιο. Απλά εγώ αντιλαμβάνομαι το αποτέλεσμα στιγμιαία και μόνο για τα 45 μέτρα. Όντως το μολύβι μπορεί να συνέχιζε να τρυπάει και το ατσάλι να βγήκε από το μπλοκ και να έπεσε κάτω. Αυτό όμως θα φανεί σε επόμενο τεστ :)
 
Ποση ποσοτητα ζελατινας χρειατσηκε για αν φτιαξεις το καθε τετοιο μπλοκ?
Δεν την ζύγισα, την μέτρησα με μέρη. Εγώ να φανταστείς την έκανα λίγο πιο πυκνή από τον γενικό κανόνα. Ο γενικός κανόνας αναφέρει περιεκτικότητα σε ζελατίνη 10%, δηλαδή 1 μέρος ζελατίνη για κάθε 9 μέρη νερό. Το κάθε μπλοκ πήρε 9 ποτήρια νερό και 1 ποτήρι ζελατίνης. Οπότε 2 ποτήρια του νερού ζελατίνη σε σκόνη. Εγώ έβαλα 2,5 για να την κάνω πιο πυκνή. Αν θεωρήσουμε ότι ένα ποτήρι του νερού παίρνει 250ml περιεχόμενο, τότε κοντά στο μισό κιλό χρησιμοποίησα. Το καλό είναι ότι μπορείς να ξαναχρησιμοποιήσεις τα μπλοκ, ανακυκλώνοντας τα για 3 φορές περίπου.
Έχει μεγάλη σημασία η διαδικασία παρασκευής, ακόμα και η θερμοκρασία που θα την ζεστάνεις.
 
Πολυ χρησιμο θα ηταν να βλεπαμε που σταματανε τα σκαγια τελικα οπως ειπε κ ο Παυλος...

Αυτό ακριβώς θέλω να δω και γω.
Θέλω όμως τις ιδέες σας για την επόμενη δοκιμή. Αυτό που λέτε είναι δύσκολο να γίνει, να παχύνω δηλαδή τα μπλοκ ή να τα βάλω διπλά.
Τι θα λέγατε καταρχήν να βρούμε το σημείο που τα ατσάλινα σκάγια θα μείνουν μέσα στην ζελατίνη; Σκέφτομαι δηλαδή στην επόμενη δοκιμή να μην αλλάξω τα μέτρα απλά να δούμε πως θα συμπεριφερθεί το 3άρι ατσάλινο στην ίδια απόσταση.
 
Γιωργάρα συγχαρητήρια για τον κόπο σου, τα έξοδα σου και το ότι τα μοιράστηκες φυσικά μαζί μας. Είναι γεγονός ότι όσο πιο αντικειμενικά μελετήσουμε τα τερτίπια των ατσάλινων τόσο πιο κερδισμένοι σε γνώση θα βγούμε στο τέλος. Γιατί μπορεί όντως ένας έμπειρος κυνηγός να αποκτήσει τις καλύτερες εντυπώσεις από το κυνήγι, αλλά εκεί μιλάμε πάντα για ισχυρές ενδείξεις και όχι αποδείξεις.

Όπως και να 'χει, ο χρόνος θα δείξει. Είμαστε ακόμα στην αρχή. Και πάλι μπράβο!
 
Αυτό ακριβώς θέλω να δω και γω.
Θέλω όμως τις ιδέες σας για την επόμενη δοκιμή. Αυτό που λέτε είναι δύσκολο να γίνει, να παχύνω δηλαδή τα μπλοκ ή να τα βάλω διπλά.
Τι θα λέγατε καταρχήν να βρούμε το σημείο που τα ατσάλινα σκάγια θα μείνουν μέσα στην ζελατίνη; Σκέφτομαι δηλαδή στην επόμενη δοκιμή να μην αλλάξω τα μέτρα απλά να δούμε πως θα συμπεριφερθεί το 3άρι ατσάλινο στην ίδια απόσταση.

Τι θα έλεγες για κοτόπουλα νωπά; Πολύ φθηνότερο από την ζελατίνη και δεν πάει και χαμένο μετά!bbq2
 
Τι θα έλεγες για κοτόπουλα νωπά; Πολύ φθηνότερο από την ζελατίνη και δεν πάει και χαμένο μετά!bbq2

Μου βάζεις ιδέες και γνώρισα πρόσφατα έναν ακτινολόγο, λες να του πηγαίνω μετά τα κοτόπουλα για ακτινογραφίες; .what.
 
Μου βάζεις ιδέες και γνώρισα πρόσφατα έναν ακτινολόγο, λες να του πηγαίνω μετά τα κοτόπουλα για ακτινογραφίες; .what.
Αυτο παει να πει αρρωστια να ξερεις... .buy buy.Αλλα κ εγω παρμενος ειμαι, μαζι σου...χαχαχαχα.goodboy.
 
Κοτόπουλο μέσα σε μαξιλάρι από πούπουλα χηνας. Μην ξεχνάμε και το πτερωμα του παπιου... Να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε.!!!
 
  • Like
Reactions: leo
Κοτόπουλο μέσα σε μαξιλάρι από πούπουλα χηνας. Μην ξεχνάμε και το πτερωμα του παπιου... Να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε.!!!
μπορεις να ριξεις κ σε ζωντανα κοτοπουλα ... οποτε εχεις το φτερωμα .. κ το κρεας αχαχα ..... απλα δεστην Γιωργο μην τυγχων κ αστοχησεις αχαχα
 
Ειναι γεγονος οτι το παπιοκυνηγι ειναι ισως το πιο απαιτητικο κυνηγι απο βλητικη αποψη,ειτε μιλαμε για καιρικες συνθηκες ειτε για προσκοπευσεις ειτε για αποδοτικες κατανομες και διατρησεις.Γιαυτο και αξιζει καθε πειραματισμος που μπορει να βοηθησει.Δυστυχως δεν εχω τετοιες εμπειριες αλλα φανταζομαι τις δυσκολιες.Εδω ψαχνομαστε στα τσιχλοφυσιγγα ποσο μαλλον στα ατσαλινα σκαγια.
 
Εις ξεφυγ...!!!!!!!!!!!!Πολυ ωραιος!!!!Μπραβο ρε ψηλε!!!!
Στην επομενη δοκιμη να λαβεις υπ'οψην σου και την συγκεντρωση/κατανομη.Το θεμα ομως ειναι πολυσυνθετο.Και πιστευω πως δεν εχει να κανει μονο με την διατρηση.Εχει να κανει και με την ενεργεια που αφηνουν στο σωμα τα σκαγια καθως και το μεγεθος της καταστροφης των ιστων.Προβλημα που αντιμετωπιζαν και στα ραβδωτα με τις full mettal jacket βολιδες.Εκει το λυσαν το θεμα με τις διασταλομενες.Κατι παρομοιο εφτιαξε και η φεντεραλ με τα μπλακ κλαουντ στα ατσαλινα με κεινο το "στεφανι αλλα Κρονου".Θα την βρουμε και δω την ακρη που θα παει...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top