Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Χρήστο μια χαρά είναι το ποστ, αυτό που περιγράφεις είναι γεγονός. Τα χοντρά σκάγια αν ριχτούν με ανοιχτά τσοκ κρατάνε κατανομή, δεν υπακούν με ακρίβεια την σύσφιξη.
Ο αδερφός μου με το Fausti 18.3 και 5* 18.3 με το παλιό lepre έχει σκοτώσει επανειλημμένα λαγό στα 45-48μ. Ακούγεται υπερβολή αλλά το βάρος των σκαγιών το επιτρέπει.
 
Χρήστο μια χαρά είναι το ποστ, αυτό που περιγράφεις είναι γεγονός. Τα χοντρά σκάγια αν ριχτούν με ανοιχτά τσοκ κρατάνε κατανομή, δεν υπακούν με ακρίβεια την σύσφιξη.
Ο αδερφός μου με το Fausti 18.3 και 5* 18.3 με το παλιό lepre έχει σκοτώσει επανειλημμένα λαγό στα 45-48μ. Ακούγεται υπερβολή αλλά το βάρος των σκαγιών το επιτρέπει.
Να εισαι καλα Νικολή. Και καλο να μην ειναι το ποστ για καποιον, υπαρχουν τρόποι και τρόποι να το δείξει. Οπως βολέψει τον καθενα, απο την αδιαφορία μεχρι την ειρωνεία. Η επιλογη ειναι θεμα χαρακτήρα... ;)
 
Στεκει το πσοτ σου Χρηστο και ειναι λογικο..το σκαι επεοδη ηταν χοντρο ειχε και μεγαλυτερο βαρος αρα και κινητικη ενεργεια την οποια διατηρει σε μεγαλυτερη αποσταση απο ενα πιο ψιλο και συμπεριφερεται διαφορετικα με την αντισταση του αερα..γι αυτο και σε σχετικα αντιξοες συνθηκες οπως στο ψυχος που ειναι διαφορετικη η πυκνοτητα του αερα ανεβαινουμε και νουμερο στα σκαγια
 
Το σκάγι δεν χάνει την δύναμη του αν βληθεί από c ή αν βληθει από f. Τι να κόψει τον λαιμό του πουλιού ένα σκάγι από c τι να τον κόψει από f, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο!
Φησηκα και χανει την δυναμη του....
Οσο περησοτερο στρεσαρησμα με αυλους κωνους και τσοκ τοσο παραμορφωνει.....
Και αυτο αποδηκνειετε στην διαφορα ανοιγματος της συγκεντρωσης του κυλίνδρου με το φουλ (μαμισια παντα).
Ο κύλινδρος εχει ποιο ομοιομορφο ανοιγμα οσο περνανε τα μετρα σε αντηθεση με το φουλ που τηνει να εχει το σχημα της τρομπετας....
Και αυτο οφηλετε στο οτι το καθε μεμονομενο παραμορφομενο σκαγιο οσο χανει την ταχυτητα του τοσο περησοτερο παρεκτρεπετε του αξονα βολης
 
Last edited:
.

Μην το παίρνεις τοσο βαρέως. Ενα ποστ ηταν. Αν ειναι να το διαγράψω. Να μην αισθάνομαι τύψεις... :)

Να εισαι καλα Νικολή. Και καλο να μην ειναι το ποστ για καποιον, υπαρχουν τρόποι και τρόποι να το δείξει. Οπως βολέψει τον καθενα, απο την αδιαφορία μεχρι την ειρωνεία. Η επιλογη ειναι θεμα χαρακτήρα... ;)
Xρηστο αν δεις καλα το μηνυμα σου αλλα και το δικο μου ειναι γραμμενα την ιδια ωρα 00:08,σημαινει οτι γραφαμε ταυτοχρονα.
Εσυ εγραψες την αποψη σου πανω σε ενα θεμα και εγω μετα απο 5 σελιδες βλητικης που διαβασα απελπιστηκα απλα.Με ρωτησες
και σου απαντησα αλλα μαλλον για καποιο λογο το πηρες προσωπικα.....Ατοπα λοιπον τα περι ειρωνειας-χαρακτηρες κ.τ.λ.
Καταλαβαινω οτι σε νεκρα κυνηγετικη περιοδο τα νευρα μας ειναι τσαταλια αλλα καλο ειναι να μην προτρεχουμε.....
Εντελως φιλικα μιλωντας:)
 
Λευτερη θελουμε να ταιριαξουμε ακριβως το μηκος και συσφιξη πανω στη φαμπαρμ του Παυλου ευπροσδεκτος να ριξεις ετσι και αλλιως απο μενα,η Οπτιμα φυσικα και κανει για τη δοκιμη.
Σαραντο είμαι διατεθημενος κι εγώ να έρθω με benelli crio ,εργοστασιακη κάννη απείραχτη.
 
Χρήστο μια χαρά είναι το ποστ, αυτό που περιγράφεις είναι γεγονός. Τα χοντρά σκάγια αν ριχτούν με ανοιχτά τσοκ κρατάνε κατανομή, δεν υπακούν με ακρίβεια την σύσφιξη.
Ο αδερφός μου με το Fausti 18.3 και 5* 18.3 με το παλιό lepre έχει σκοτώσει επανειλημμένα λαγό στα 45-48μ. Ακούγεται υπερβολή αλλά το βάρος των σκαγιών το επιτρέπει.
Ναι όντως τα χοντρά κρατάνε διαδρομή κ κρούση.....Μια μέτρηση που είχα διαβάσει κάποτε στο internet έγραφε κατά προσέγγιση τα μέτρα κρούσης στο 100% που καλύπτει Μ.Ο το κάθε σκάγι.....Εγώ τότε το είχα αντιγραψεί σε αντζέντα....και να που την έχω ακόμη...;) ορίστε..!!


 
Αποκλειεται!!Κατι δεν εκανες καλα....
Χωρίς διάθεση για να ρίξω λάδι στη φωτιά φίλε μου, το ποστ σου αυτό ήταν ολίγον...ειρωνικο... Στο αναφέρω απλά γιατί ήταν απάντηση ουσιαστικά σε δικό μου ποστ. Εγώ δεν έχω δηλώσει καθηγητής βλητικης εδώ, αν ήμουν θα είχα οργανώσει...σεμινάρια. Εμπειρίες εκφράζουμε όλοι μας εδώ απλά. Δεν χρειάζονται αυτά, γνώμη μου.
 
Φησηκα και χανει την δυναμη του....
Οσο περησοτερο στρεσαρησμα με αυλους κωνους και τσοκ τοσο παραμορφωνει.....
Και αυτο αποδηκνειετε στην διαφορα ανοιγματος της συγκεντρωσης του κυλίνδρου με το φουλ (μαμισια παντα).
Ο κύλινδρος εχει ποιο ομοιομορφο ανοιγμα οσο περνανε τα μετρα σε αντηθεση με το φουλ που τηνει να εχει το σχημα της τρομπετας....
Και αυτο οφηλετε στο οτι το καθε μεμονομενο παραμορφομενο σκαγιο οσο χανει την ταχυτητα του τοσο περησοτερο παρεκτρεπετε του αξονα βολης
Δεν υπολόγισες όμως την αυξημένη ταχύτητα του full σε σχέση με το cyl οπότε ισορροπούνται τα παραπάνω .
 
Xρηστο αν δεις καλα το μηνυμα σου αλλα και το δικο μου ειναι γραμμενα την ιδια ωρα 00:08,σημαινει οτι γραφαμε ταυτοχρονα.
Εσυ εγραψες την αποψη σου πανω σε ενα θεμα και εγω μετα απο 5 σελιδες βλητικης που διαβασα απελπιστηκα απλα.Με ρωτησες
και σου απαντησα αλλα μαλλον για καποιο λογο το πηρες προσωπικα.....Ατοπα λοιπον τα περι ειρωνειας-χαρακτηρες κ.τ.λ.
Καταλαβαινω οτι σε νεκρα κυνηγετικη περιοδο τα νευρα μας ειναι τσαταλια αλλα καλο ειναι να μην προτρεχουμε.....
Εντελως φιλικα μιλωντας:)
Θα μιλήσω επί προσωπικού. Δεν έχω λόγο να σε αμφισβητήσω και μάλλον εγώ το πήρα στραβά. Δεν πρόσεξα την ακριβή ώρα αποστολής του ποστ αλλά οπτικά η σειρά των ποστ νομίζω πως δίνει την εικόνα που εγώ παρεξήγησα. Χαίρομαι που το ξεκαθάρισες και να με συγχωρέσεις για το ύφος μου αλλά δεν μπορώ να κρύψω ότι με πείραξε όπως το είδα. Από νεύρα πάντως, καμμιά σχέση. Έχω γερό στομάχι και το έχω δείξει όλα αυτά χρόνια στο φόρουμ. ;)
Να είσαι καλά :)
 
Από την μέρα που αγόρασα την Gold black maxus με τον 3.5 κωνο ... με έτρωγε να δω διαφορές με την παλαιότερη μάξους με τον 6αρι κώνο....
Την Κυριακη βρήκα λοιπόν στον ασπρόπυργο ένα φιλο απο εδώ μέσα ... και τον ευχαριστώ κιολλας από εδώ ξανά ...και ρίξαμε από ενα φυσιγγάκι ιδιογομωσεις δικό μου , γεμισμένα ζυγισμένα ένα ένα ωστε να είναι πανομοίωτητα .
Τα φυσιγγια ρίχθηκαν από τα 35 μετρα ... με ανακοντα mid και στα 2 οπλα , 71 ποντούς κάννες , με 70άρες θαλάμες και τα 2, σκαγια νο 9.
Η πρώτη ντουφεκιά ειναι με την παλαιά Μάξους με τον 6αρι κώνο .


Και αυτή με την νέα μάξους με τον 3.5 κώνο ....

Ο Πίνακας έχει διαστάσεις 1χ1
 
Δεν υπολόγισες όμως την αυξημένη ταχύτητα του full σε σχέση με το cyl οπότε ισορροπούνται τα παραπάνω .
Αμελητεα για εμενα......ειναι τοση παραπανω η καταστροφη σκαγιων λογο συσφηξης που δεν την θελω.....
Αν θες πηστεψετο φετος ενα αφτερμαρκετ 4αρη τσοκ δεν ξεβηδωθηκε ουτε λεπτο απο πανω ......
Ντουφεκιες μεχρη τα 40 - 45 βαρια βαρια σε παπια με ιδιογομωση παντα σχεδον ολα τα πουλια που μπηκαν στην ροζετα απλα χτηπαγαν το κεφαλι στην πλατη που λεει και ο καλαματιανος....
 
Σαραντο είμαι διατεθημενος κι εγώ να έρθω με benelli crio ,εργοστασιακη κάννη απείραχτη.
Τακη γιατι οχι,σε ολο το κοσμο να ερθει να ριξει στο χρονογραφο οταν θα παω καννενα προβλημα,και οτι αλλο τεστ θελετε,θα φερω και παχυμετρο και κυλινδρομετρο για μετρησεις στους αυλους.Θα ηταν ενδιαφερων να δουμε τη κριο με την Μοσσυ 835 στα 50γρ.
 
αν τύχει και βρεθούμε κάποια στιγμή να δοκιμάσουμε και την δική μου L4S με magnum θαλάμη ,,,δεν είμαι 100% σίγουρος το ψάχνω ακόμα πιστευώ ότι η sporting με την κυνηγετική εκτός θαλάμης και πιστόνι έχουν διαφορετική γεωμετρία κάννης
Οταν ερθει ο Αλεξανδρος θα μετρησουμε τον αυλο,αλλα λογο οτι το σπορτινγκ εκδοση ειναι φτιαγμενο για τα ψιλα σκαγια,το πολυ να ειναι απο γεωμετρια καλυτερο απο το κυνηγετικο,για το λογο οτι τα ψιλα ειναι πιο δυστροπα.Η εταιρια δηλωνει tribore HD, κανονικο δηλαδη.Και γρηγορη καννη ειναι και σταθερη στης μετρησεις που εγιναν.
 
Από την μέρα που αγόρασα την Gold black maxus με τον 3.5 κωνο ... με έτρωγε να δω διαφορές με την παλαιότερη μάξους με τον 6αρι κώνο....
Την Κυριακη βρήκα λοιπόν στον ασπρόπυργο ένα φιλο απο εδώ μέσα ... και τον ευχαριστώ κιολλας από εδώ ξανά ...και ρίξαμε από ενα φυσιγγάκι ιδιογομωσεις δικό μου , γεμισμένα ζυγισμένα ένα ένα ωστε να είναι πανομοίωτητα .
Τα φυσιγγια ρίχθηκαν από τα 35 μετρα ... με ανακοντα mid και στα 2 οπλα , 71 ποντούς κάννες , με 70άρες θαλάμες και τα 2, σκαγια νο 9.
Η πρώτη ντουφεκιά ειναι με την παλαιά Μάξους με τον 6αρι κώνο .


Και αυτή με την νέα μάξους με τον 3.5 κώνο ....

Ο Πίνακας έχει διαστάσεις 1χ1
σχεδον πανομοιοτυπες ,ενα ελαχιστο κλικ πιο σφιχτη με τον 3,5 κωνο.
 
Τακη γιατι οχι,σε ολο το κοσμο να ερθει να ριξει στο χρονογραφο οταν θα παω καννενα προβλημα,και οτι αλλο τεστ θελετε,θα φερω και παχυμετρο και κυλινδρομετρο για μετρησεις στους αυλους.Θα ηταν ενδιαφερων να δουμε τη κριο με την Μοσσυ 835 στα 50γρ.
Αν πάτε Σαββατοκύριακο πείτε μου,είμαι μεσα!!
 
Από την μέρα που αγόρασα την Gold black maxus με τον 3.5 κωνο ... με έτρωγε να δω διαφορές με την παλαιότερη μάξους με τον 6αρι κώνο....
Την Κυριακη βρήκα λοιπόν στον ασπρόπυργο ένα φιλο απο εδώ μέσα ... και τον ευχαριστώ κιολλας από εδώ ξανά ...και ρίξαμε από ενα φυσιγγάκι ιδιογομωσεις δικό μου , γεμισμένα ζυγισμένα ένα ένα ωστε να είναι πανομοίωτητα .
Τα φυσιγγια ρίχθηκαν από τα 35 μετρα ... με ανακοντα mid και στα 2 οπλα , 71 ποντούς κάννες , με 70άρες θαλάμες και τα 2, σκαγια νο 9.
Η πρώτη ντουφεκιά ειναι με την παλαιά Μάξους με τον 6αρι κώνο .


Και αυτή με την νέα μάξους με τον 3.5 κώνο ....

Ο Πίνακας έχει διαστάσεις 1χ1
Ωραία δοκιμή! Πιστεύω ότι ο ένας κονος 2.5-3.5 είναι μια χαρά . Έχει μεγαλύτερη διαφορά το 1 με 3.5 από το 3.5 με 6.

Αν και καλύτερα θα ήταν συμβατικο τσοκ για τετοια δοκιμη .....το φρενο ίσως ισορροπισε οποια μικρη διαφορα ήταν να φανεί στο χαρτί


Εν κατακλείδι είδαμε αυτο που ξεραμε.... Χάρος η μαξους.terror.
 
Last edited:
σχεδον πανομοιοτυπες ,ενα ελαχιστο κλικ πιο σφιχτη με τον 3,5 κωνο.
Ακριβώς αυτο!!!μόλις τις είδα το ίδιο ακριβώς πράγμα σκέφτηκα,γεμάτες και οι δύο,σφιχτές με ένα κλικ του Φίλιππα παραπάνω κεντρα!!!
 
Από την μέρα που αγόρασα την Gold black maxus με τον 3.5 κωνο ... με έτρωγε να δω διαφορές με την παλαιότερη μάξους με τον 6αρι κώνο....
Την Κυριακη βρήκα λοιπόν στον ασπρόπυργο ένα φιλο απο εδώ μέσα ... και τον ευχαριστώ κιολλας από εδώ ξανά ...και ρίξαμε από ενα φυσιγγάκι ιδιογομωσεις δικό μου , γεμισμένα ζυγισμένα ένα ένα ωστε να είναι πανομοίωτητα .
Τα φυσιγγια ρίχθηκαν από τα 35 μετρα ... με ανακοντα mid και στα 2 οπλα , 71 ποντούς κάννες , με 70άρες θαλάμες και τα 2, σκαγια νο 9.
Η πρώτη ντουφεκιά ειναι με την παλαιά Μάξους με τον 6αρι κώνο .


Και αυτή με την νέα μάξους με τον 3.5 κώνο ....

Ο Πίνακας έχει διαστάσεις 1χ1
Εμένα μου φαίνεται ότι έχει πιό έντονο κέντρο η τουφεκιά από τον 6αρι κώνο. Η τουφεκιά με κώνο 3,5 έχει πιο μοιρασμένη κατανομή. Και οι δύο όμως παρόμοιο άνοιγμα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top