Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οπωσδήποτε τα νίκελ σκάγια υπερτερούν των μολύβδινων για μεγάλες αποστάσεις κ υψηλό V .
Aπλά να αναφέρω την περίπτωση της Nobelsport που στο πιό ακριβό 28άρι της sporting long range χρησιμοποιούσε μέχρι πρόσφατα νίκελ σκάγια 7.5
 
Η λογική των επιμεταλλωμένων σκαγιών είναι ότι, η στιλπνή και γυαλιστερή επιφάνεια τους, τους δίνει μικρότερη αντίσταση κατά την πτήση προς τον στόχο και έτσι φτάνουν με μεγαλύτερη συγκέντρωση, καλύτερη κατανομή και μεγαλύτερη ταχύτητα (μεγαλύτερη ταχύτητα=μεγαλύτερη ενέργεια=μεγαλύτερη διάτρηση), μειονέκτημα το μικρότερο ειδικό βάρος σε σχέση με ένα αντίστοιχης διαμέτρου μολύβδινο ημισκληρο...
Αλλά!!!!
'Ολα εξαρτώνται από την ποιότητα των σκαγιών...
Εχω δει επιμεταλλωμένα που είχαν μια "βαφή" στην επιφάνεια, εν είδει επιμετάλλωσης, που ξεβάφε με την τριβή των χεριών...εννοείται ότι σε τέτοια περίπτωση 1000 φορές καλύτερο ένα σωστό ημισκληρο μολύβδινο...
Επίσης σημαντική είναι και η σκληρότητα του μολύβδινου πυρήνα...συνήθως τα ευρωπαϊκά επιμεταλλωμένα είναι ημίσκληρα σκάγια με μια επιμεταλλωση εξωτερικά, τα καλύτερα που εχω βρει, από θέμα σκληρότητα, είναι στα αμερικάνικα premium φυσίγγια...τοσο της Remington όσο και της Winchester...

Πάντως ψήνομαι την καινούρια χρονιά να κάτσω να στήσω 4 πεντάδες φυσιγγίων, ζυγισμένα ένα-ένα στο χέρι, με ίδια υλικά και το μόνο που θα αλλάξω θα είναι τα σκάγια...
Μολύβδινα ημίσκληρα, μολύβδινα με 5% αντιμόνιο, επινικελωμένα, επιχαλκωμένα...
Και να μετρήσω συγκέντρωση, ισοκατανομή στο χαρτί και διάτρηση σε βρεγμένους καταλόγους...μάλλον θα τα στήσω και μαλλινόταπα για μεγαλύτερη πιστότητα της δοκιμής...
Αν και έχω την αίσθηση ότι τα μολύβδινα με 5% αντιμόνιο, θα υπερτερούν…

Είμαι σίγουρος πάντως, ότι σε καμιά περίπτωση το όποιο βελτιωμένο αποτέλεσμα δώσουν τα επιμεταλλωμένα (αν δώσουν), θα είναι αντίστοιχο της διπλάσιας τιμής τους, σε σχέση με τα μολύβδινα...;)
 
Last edited:
Ότι το βγάζει, το βγάζει, το θέμα είναι μετά την έλλειψη της MB36 με τι το γεμίζει, αν και το συγκεκριμένο είναι από τα παλιότερα και κατά 90% είναι με ΜΒ36. Την ξέρω εμπειρικά τόσο καλά αυτήν την μπαρούτι που τόσο η αίσθηση της τουφεκιάς όσο και η μυρωδιά της μόλις κάηκε, μου την θύμησε! Είχε κάποια λιγοστά σε νούμερο 3 και μετάνιωσα που δεν τα πήρα όλα.
Μήπως γνωρίζεις ιδεολογίες?
 
Μέτρησα σε σημερινή δοκιμή με chrony εμπορικό D20 X32 (1.50 X30 GR βύσμα 21 χιλ.6*)
V1.5 385 & 388 M/S δύο φυσίγγια .
Mετά μέτρησα δύο με 688 PSB 2 1.70 X32 Z2M 21 6* V1.5 405 & 361 M/S
Είπα ότι θα πήγε λάθος στο κλείσιμο με το 2ο .
Kαί βάζω καί ρίχνω μία GAME BORE PIGEON EXTREME που μου χάρισε φίλος .V1.5 359 M/S...
Τότε κατάλαβα ότι η μπαταρία παράδωσε πνεύμα στην πιό ακατάλληλη στιγμή .......hair.
 
Ναι διπλή ειναι με lb6 συγκεντρωτηρα
Οποτε βλεπω την αποτυπωση της στο χαρτι με ψηνει να αρχισω να ξαναριχνω δραμια και σε συνδυασμο με κανενα buck kicker full θα παει μπαλα πολλαααα μετρα παραπανω απ αυτα που μπορει
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top