Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Καλησπέρα..... Έχω το γνωστό σεταπ που λέγαμε του γερμανικού ροτβαιλ.......
Κάλυκας cheditte
Κάψουλι 688
1,80x36 z2m18 No4n 5,4/gr
Κλείσιμο 6* 57,85
Σκαγια 165 από τα 195 συγκέντρωση 84,5%
Βέβαια έβαλα σκάγια επινικελωμενο γιατί μόνο τέτοια είχα ,αλλά αυτό δεν δικαιολογεί αυτή τη διαφορά. Νίκο σου είπα ότι κάτι δεν πήγε καλά στη δοκιμή..... Απόσταση 35 μέτρα τσοκ 3*
 
λοιπον...θα τοποθετηθω για μια ακομη και τελευταια φορα..οι τουφεκιες αυτες ειναι μη αξιοποιησιμες απο τα 5-35 μετρα και απο 40 και πανω...διοτι στη μεν πρωτη περιπτωση 9 στις 10 φορες θα παρεις from the thre the longiest και στη δευτερη περιπτωση απλα θα πετυχεις το θηραμα κατα τυχη διοτι απλα δε σημαδευεται πανω απο τα 40 μετρα...εκφραζω την εμπειρικη μου διαπιστωση μετα απο καμια 500 αρια λαγους που εχω τουφεκισει ...αναφερομαι στην πλειοψηφια των περιπτωσεων
 
Last edited:
Το παράξενο είναι ίδια ντουφέκια στα 36,50 μέτρα συγκέντρωση 75%
View attachment 49078
Mήν το ψάχνεις πολύ Βαγγέλη .Αυτό είναι .
Απλά το μόνο που μένει για επιβεβαίωση είναι να βρείς ένα Rottweil να το ρίξεις σε ένα χοντρό
περιοδικό .Εκεί που θα τρυπήσουν τα τελευταία 5 (πέντε )σκάγια να βάλεις μια Α4 .
Στο ίδιο ακριβώς νούμερο σκαγιών να ρίξεις μετά το δικό σου καί δές κατευθείαν την εικόνα της Α4 .Αυτό .
 
Mήν το ψάχνεις πολύ Βαγγέλη .Αυτό είναι .
Απλά το μόνο που μένει για επιβεβαίωση είναι να βρείς ένα Rottweil να το ρίξεις σε ένα χοντρό
περιοδικό .Εκεί που θα τρυπήσουν τα τελευταία 5 (πέντε )σκάγια να βάλεις μια Α4 .
Στο ίδιο ακριβώς νούμερο σκαγιών να ρίξεις μετά το δικό σου καί δές κατευθείαν την εικόνα της Α4 .Αυτό .
Επειδή κάναμε κουβέντα για αυτό το σεταπ για ταχύτητες θα σου πω ένα περιστατικό στις δοκιμές που κάνω......
Το ένα σεταπ ήταν Α1 686 1,70x34 No6 n
Το δεύτερο sipe 686 1,65x34 No 6 n και μάλιστα με βύσμα aguila 22 κλείσιμο στα 57,00mm
Λοιπόν τα έριξα και τα δύο στον ίδιο τενεκέ λαδιού στα 36,50 μέτρα και αυτό που τρύπησαν αρκετά περισσότερα σκάγια ήταν αυτό με την Α1.......
Πες εσύ μετά για ταχύτητες......
 
Καλησπέρα..... Έχω το γνωστό σεταπ που λέγαμε του γερμανικού ροτβαιλ.......
Κάλυκας cheditte
Κάψουλι 688
1,80x36 z2m18 No4n 5,4/gr
Κλείσιμο 6* 57,85
Σκαγια 165 από τα 195 συγκέντρωση 84,5%
Βέβαια έβαλα σκάγια επινικελωμενο γιατί μόνο τέτοια είχα ,αλλά αυτό δεν δικαιολογεί αυτή τη διαφορά. Νίκο σου είπα ότι κάτι δεν πήγε καλά στη δοκιμή..... Απόσταση 35 μέτρα τσοκ 3*


Τι λες τωρα βρε Βαγγελη ?? Εχουν καμια δουλεια τα απλα μολυβδινα με τα επινικελωμενα ???
Πας να με μουρλανεις ???
Εσυ εριξες ΑΛΛΟ φυσιγγιο φιλε !!!

Καμια σχεση με αυτο που εριξα εγω....Η δοκιμη μου πηγε συμφωνα με τα σκαγια που ειχε!!!
Αλλωστε το εγραψα....Εαν το φυσιγγιο ειχε ΝΙΚΕΛ σκαγια η αλευρι θα ειχαμε ΑΛΛΗ ΕΙΚΟΝΑ !!!

Τι συγκριση ειναι αυτη ?? Φραουλες με λεμονια ???
Ο Λαμπης μου ζητησε οπως ηταν το φυσιγγιο εμποριου...Ειδες να εχει επινικελωμενα... και δεν το
ειδα εγω ??
 
Last edited:
Τι λες τωρα βρε Βαγγελη ?? Εχουν καμια δουλεια τα απλα μολυβδινα με τα επινικελωνα ???
Πας να με μουρλανεις ???
Εσυ εριξες ΑΛΛΟ φυσιγγιο φιλε !!!

Καμια σχεση με αυτο που εριξα εγω....Η δοκιμη μου πηγε συμφωνα με τα σκαγια που ειχε!!!
Αλλωστε το εγραψα....Εαν το φυσιγγιο ειχε ΝΙΚΕΛ σκαγια η αλευρι θα ειχαμε ΑΛΛΗ ΕΙΚΟΝΑ !!!

Τι συγκριση ειναι αυτη ?? Φραουλες με λεμονια ???
Ο Λαμπης μου ζητησε οπως ηταν το φυσιγγιο εμποριου...Ειδες να εχει επινικελωμενα... και δεν το
ειδα εγω ??
Νίκο μου με συγχωρείς αλλά δεν είχα μολύβδινα...... Δεν νομίζω όμως να προκύπτει τόσο μεγάλη διαφορά.......57% με 84% είναι χαωδης διάφορα ,άλλωστε το συγκεκριμένο φυσίγγι δεν ξέρουμε αν έχει σκληρά σκάγια η βούτυρο....... Το πιο σωστό θα ήταν να ρίξουμε το ροτβαιλ..... Στη συγκεκριμένη δοκιμή πιστεύω ότι σου έφυγε η ντουφέκια η αυτή δεν πάει εκεί που σημαδεύεις ,για αυτό σου είπα να πάρεις το δικό σου όπλο.....
 
Νίκο μου με συγχωρείς αλλά δεν είχα μολύβδινα...... Δεν νομίζω όμως να προκύπτει τόσο μεγάλη διαφορά.......57% με 84% είναι χαωδης διάφορα ,άλλωστε το συγκεκριμένο φυσίγγι δεν ξέρουμε αν έχει σκληρά σκάγια η βούτυρο....... Το πιο σωστό θα ήταν να ρίξουμε το ροτβαιλ..... Στη συγκεκριμένη δοκιμή πιστεύω ότι σου έφυγε η ντουφέκια η αυτή δεν πάει εκεί που σημαδεύεις ,για αυτό σου είπα να πάρεις το δικό σου όπλο.....

Και βεβαια χαωδης θα ηταν !!!!
Το φωναζουν ολοι.....Τα σκληρα σκαγια κανουν την διαφορα!!!
Πολυ καλες οι δοκιμες σου......Αλλα καμια σχεση με αυτο που ζητησε ο Λαμπης....και παραλληλα με το
φυσιγγιο του εμποριου!!!
Εαν εβαζες και αλευρι στα σκαγια που εβαλες....η τουφεκια θα ηταν ακομα καλυτερη!!
Δεν υπαρχει λογος να ζητας συγνωμη.....Απλα εριξες αλλο φυσιγγιο φιλε !!!
 
Καλησπέρα..... Έχω το γνωστό σεταπ που λέγαμε του γερμανικού ροτβαιλ.......
Κάλυκας cheditte
Κάψουλι 688
1,80x36 z2m18 No4n 5,4/gr
Κλείσιμο 6* 57,85
Σκαγια 165 από τα 195 συγκέντρωση 84,5%
Βέβαια έβαλα σκάγια επινικελωμενο γιατί μόνο τέτοια είχα ,αλλά αυτό δεν δικαιολογεί αυτή τη διαφορά. Νίκο σου είπα ότι κάτι δεν πήγε καλά στη δοκιμή..... Απόσταση 35 μέτρα τσοκ 3*
Don Zutz further explored component changes in the “Hodgdon Powder Shotshell Data Manual” (1996) showing the changes in pattern percentage due to a primer change alone. By changing primers and chilled shot, his 35 yard pattern percentage averages changed from 73% to 88%, all with the same “modified” choked gun and 1-1/8 oz. payloads. A shotshell itself is a system.

Ελεύθερη μετάφραση ...
Ο κ Don Zutz αλλάζοντας μόνο καψούλι και σκάγια πέτυχε να ανεβάσει την συγκέντρωση από το 73% στο 88% !!!
Ίδιο όπλο, ίδιο τσοκ (mod), ίδια πυρίτιδα, ίδια δόση πυρίτιδας, ίδιο βύσμα τα πάντα ίδια ... τα μόνα που άλλαζαν ήταν το καψούλι και τα σκάγια (η ποιότητα όχι τα γραμμάρια τα οποία ήταν σταθερά στα 31,5γρ ) !!!!
Το ίδιο το φυσίγγι είναι ένα σύστημα από μόνο του ...

Άρα ΜΟΝΟ τα επινικελωμένα (πιστεύω) μπορούν να κάνουν αυτή την διαφορά ...
 
Don Zutz further explored component changes in the “Hodgdon Powder Shotshell Data Manual” (1996) showing the changes in pattern percentage due to a primer change alone. By changing primers and chilled shot, his 35 yard pattern percentage averages changed from 73% to 88%, all with the same “modified” choked gun and 1-1/8 oz. payloads. A shotshell itself is a system.

Ελεύθερη μετάφραση ...
Ο κ Don Zutz αλλάζοντας μόνο καψούλι και σκάγια πέτυχε να ανεβάσει την συγκέντρωση από το 73% στο 88% !!!
Ίδιο όπλο, ίδιο τσοκ (mod), ίδια πυρίτιδα, ίδια δόση πυρίτιδας, ίδιο βύσμα τα πάντα ίδια ... τα μόνα που άλλαζαν ήταν το καψούλι και τα σκάγια (η ποιότητα όχι τα γραμμάρια τα οποία ήταν σταθερά στα 31,5γρ ) !!!!
Το ίδιο το φυσίγγι είναι ένα σύστημα από μόνο του ...

Άρα ΜΟΝΟ τα επινικελωμένα (πιστεύω) μπορούν να κάνουν αυτή την διαφορά ...
Καί το ύψος του βύσματος πολύ σημαντικό επίσης .
 
Don Zutz further explored component changes in the “Hodgdon Powder Shotshell Data Manual” (1996) showing the changes in pattern percentage due to a primer change alone. By changing primers and chilled shot, his 35 yard pattern percentage averages changed from 73% to 88%, all with the same “modified” choked gun and 1-1/8 oz. payloads. A shotshell itself is a system.

Ελεύθερη μετάφραση ...
Ο κ Don Zutz αλλάζοντας μόνο καψούλι και σκάγια πέτυχε να ανεβάσει την συγκέντρωση από το 73% στο 88% !!!
Ίδιο όπλο, ίδιο τσοκ (mod), ίδια πυρίτιδα, ίδια δόση πυρίτιδας, ίδιο βύσμα τα πάντα ίδια ... τα μόνα που άλλαζαν ήταν το καψούλι και τα σκάγια (η ποιότητα όχι τα γραμμάρια τα οποία ήταν σταθερά στα 31,5γρ ) !!!!
Το ίδιο το φυσίγγι είναι ένα σύστημα από μόνο του ...

Άρα ΜΟΝΟ τα επινικελωμένα (πιστεύω) μπορούν να κάνουν αυτή την διαφορά ...
Δεν αντιλέγω αλλά άλλο πράγμα το κάψουλι,άλλο τα σκάγια ...... Η διαφορά πολύ μεγάλη ,για να ωφελείται μόνο στα σκάγια...... Με αυτή τη λογική άλλωστε δεν ξέρουμε ότι τα σκάγια στο γερμανικό φυσίγγι είχε σκάγια ίδιας σκληρότητας με του Νίκου η πιο σκληρά ...... Εγώ επιμένω ότι του έφυγε η ντουφέκια η δεν του ταιριάζει το κοντάκι της μπενελι και ρίχνει δεξιά,αριστερά,πάνω,κάτω κλπ
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top