Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όλοι έχουμε κάτσει να τουφεκίσουμε καταλόγους,χρυσούς οδηγούς,πίνακες κλπ για να δούμε διατρήσεις, κατανομές κ.α..Εδώ απόψεις και γνώμες πάνω στο συγκεκριμένο θέμα..
 
Λοιπόν νομίζω εδώ είναι το κατάλληλο θέμα για να συζητήσουμε αυτό που έχω απορία, αν κάνω λάθος παρακαλώ τους κυρίους διαχειριστάς να επιληφθούν!
Έχω δύο ερωτήματα αλληλένδετα:
1) Σύγκριση φυσιγγίου διασποράς - ανοιχτό τσοκ, τελικά τι είναι καλύτερο
2) Το φυσίγγι διασποράς λειτουργεί καλύτερα με κλειστά ή ανοιχτά τσοκ;

Αυτό που έχω ακούσει-διαβάσει εγώ είναι ότι με ένα ανοιχτό τσοκ πετυχαίνεις πιο ομοιόμορφη διασπορά αλλά σχετικά πιο μικρή απ'ότι με το φυσίγγι διασποράς.
Επίσης, όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα μου τα φυσσίγγια διασποράς θα δουλέψουν καλύτερα με 2-3 τσοκ απ'οτι με 4-5.

Περιμένω τις απόψεις σας.
 
Για το φυσιγγι διασπορας δεν μπορω να σου λυσω την απορια. Πανε χρονια που δεν εχω γεμισει ή χρησιμοποιησει τετοια, οποτε δε ξερω. Σε προσφατες δοκιμες μου ομως στο πινακα, ειδα οτι η μαλλινη ταπα κανει πιο ομοιομορφη κατανομη στον πινακα, σε σχεση με το πλαστικο βυσμα που δινει πιο εντονο κεντρο. Αυτο σημαινει οτι σε τουφεκιες εως 25-30 μετρα, εχεις πιο ωραια κατανομη στο στοχο, σε σχεση με ενα πλαστικο βυσμα.

Κοιτα ενα παραδειγμα, απο δοκιμες φετινες νομιζω ή περσινες.

Ιδιο οπλο, ιδιο τσοκ, απλα το ενα ειναι 30γρ και το αλλο 32 (αυτο με το μαλλινο βυσμα)

[img=http://s6.postimg.org/fq85ga925/4stars_MB30gr.jpg]

[img=http://s6.postimg.org/v1hygw6e5/4stars_MB32_WAD.jpg]
 
Μανο ειναι πολυ δυσκολοτερο να παρεις πιο ανοιχτη διαπσορα με ανοιχτα τσοκ σε σχεση με τα φυσιγγια διαπσορας... Σχεδον ολα τα φυσιγγια διασπορας θα σου δωσουν απο λιγο εως πολυ μεγαλυτερη διαμετρο διασπορας...
Τωρα αν τα διασπορας συμπεριφερονται καλυτερα με ανοιχτα η κλειστα τσοκ, ειναι δυσκολο ερωτημα κ εχει πολλες αποψεις...Με πολυ σκλειστα τσοκ ομως σιγουρα θα παρεις μικροτερη διασπορα. Με μεσαια σε σχεση με πολυ ανοιχτα...χμμμμ...παιζετα κ αναλογα με το ειδος του διαπσορες...
Προσωπικα μου αρεσει περισσοτερο η χρηση τους με ενα ελαχιστο βαθμο τσοκαρσιματος ( 4 η 3 αστρα)... Νομιζω οτι ετσι θυσιαζεις πολυ λιγο την κοντινη διασπορα τους κ πετυχαινεις καλυτερες κατανομες σε μεσαιες αποστασεις...

Για τις μαλλινες συμγωνω με το Βικτωρα... Η μαλλινη "ακουει" περισσοτερο στο βαθμο συφιξης...
 
Παιδιά και εγώ το καλύτερο αποτέλεσμα το έχω με τη μάλλινη τάπα. Απλά θα έψαχνα για την τουφεκιά στις μαύρες τσίχλες. Εκεί που θέλω στα 10 μέτρα 1 μέτρο διάμετρο αν γίνεται... Για το περπατητό, ορτυκάκια κι έτσι η μάλλινη με 4-5 άστρα είναι ότι καλύτερο για εμένα.
 
Ναι, ο Άρης στο Hunter Passion Ιανουαρίου που κυκλοφορεί ... Περιληπτικά, απο 8-15 μέτρα έχει μεγαλύτερη διασπορά το direct ... Για πιό μακρινές τουφεκιές πχ 20 μέτρα, το gorilla είναι πολύ πιό αξιόπιστο
 
Ναι, ο Άρης στο Hunter Passion Ιανουαρίου που κυκλοφορεί ... Περιληπτικά, απο 8-15 μέτρα έχει μεγαλύτερη διασπορά το direct ... Για πιό μακρινές τουφεκιές πχ 20 μέτρα, το gorilla είναι πολύ πιό αξιόπιστο
+1
Προλαβες και το διαβασες κιολας... .shake hands.
Το Direct εχει πιο ανοιχτη κοντινη διασπορα απο το Gorilla αλλα το δευτερο κραταει καλυτερη συγκεντρωση κ μετα τα 20 μετρα... Το πρωτο θα ελεγα οτι ειναι πολυ καλο για πολυ κοντινες τουφεκιες, το δευτερο ενα πολυ καλο φυσιγγια διασπορας με ελαφρα μεγαλυτερο κυκλο σε σχεση με αυτα που χρησιμοποιουν σταυροειδη διασπορεα...
 
Μία πολύ βασική δοκιμή που είχα κάνει πριν δύο μήνες, όταν άλλαξα τενεκέ λαδιού στο σπίτι.:D

Στην πρώτη φωτό έχω ρίξει πολύ δυνατό φυσίγγι (440 μ/δ V1) με 4άρια που έχουν 5% αντιμόνιο. Δοκιμασμένο με εξαιρετικά αποτελέσματα με πολύ κρύο και σε πολύ μακρινές τουφεκιές.Αν και η τουφεκιά έφυγε αρκετά αριστερά λόγω δυνατού πλάγιου ανέμου, χτύπησαν πολλά σκάγια το στόχο αλλά δεν τον τρύπησε ούτε ένα.

  • Στην δεύτερη και τρίτη φωτό, φυσίγγι με ατσάλινα σκάγια νο2 με 470μ/δ V1. 13 σκάγια χτύπησαν το στόχο και τον τρύπησαν τα 12 μπροστά και 6 πέρασαν και την πίσω!o_O
  • Έχει συγκρίνει άλλος συνάδελφος την διάτρηση των ατσάλινων vs μολύβδινων σκαγιών με κάποιο τρόπο;IMG_2387.JPG IMG_2388.JPG IMG_2389.JPG
 
Συγκριτικά δεν έχω κάνει, έχω κάνει κάποιες δοκιμές για να δω διάτρηση και συγκέντρωση.
Στα 40 μέτρα, FEDERAL STEEL CLASSIC νούμερο 4 ατσάλινο, 32γρ, πέρασε την μια πλευρά του τενεκέ, όχι την πίσω.

Γιατί όμως στα 45 μέτρα δεν τρύπησε το αντιμόνιο τον τενεκέ; Μήπως την "στραγγάλισε" την τουφεκιά το XF?
 
Και όταν λέμε xf σε διευρυμένο αυλό, μιλάμε απλά για 10,5/10 σύφιξη και 17,75 έξοδο, τίποτα υπερβολικό.
 
Με βάζεις στην πρίζα να ρίξω το ΣΚ κάνα Κουτουμάνος στον τενεκέ. Ελπίζω να μην μου τους πέταξαν μόνο κάνα-δυο που άδειασαν πρόσφατα ... :D
 
Πάντως δεν πιστεύω ότι η αυξημένη διάτρηση στο μέταλλο από τα ατσάλινα έχει να κάνει με αυξημένη κινητική ενέργεια, αλλά με τη σκληρότητα του ατσαλιού. Εξάλλου αν πιστέψουμε έστω και τα μισά απ΄όσα έχουμε διαβάσει σε αμερικάνικα άρθρα και φόρουμ, τα ατσάλινα δεν μπορούν να συγκριθούν με τα μολύβδινα σε αυτές τις αποστάσεις. Υποτίθεται ότι είναι κατά πολύ υποδεέστερα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top